Osobnost Plus-logo

Osobnost Plus

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Osobnost Plus - Čína je jiný svět s jinými hodnotami, myslí si architekt Jan Benda

4/24/2019
More
Architekt Jan Benda emigroval v roce 1987 společně se svou ženou z nesvobodného Československa do Kanady. Největší zakázky našel jejich společný architektonický ateliér paradoxně v Číně, kam se také proto přestěhovali. Příznivcem mentality a kulturního založení místních ale není.

Duration:00:26:08

Osobnost Plus - Daniela Písařovicová: Česká televize může být do budoucna ohrožena, teď to tak nevnímám

4/23/2019
More
Daniela Písařovicová moderuje od roku 2013 hlavní večerní zpravodajskou relaci České televize Události. Novinářskou zkušenost má pouze z veřejnoprávního média a podle svých slov vnímá i proto způsob, kterým instituce informuje diváky o dění, jako ten správný.

Duration:00:25:37

Osobnost Plus - Zdeněk Jančařík: Církev je rozdělená. Řada kněží by se ráda vrátila do doby před papežem Františkem

4/19/2019
More
Katolický kněz a bývalý šéfredaktor nakladatelství Portál Zdeněk Jančařík si musel studia teologie prosadit před matkou i otcem. Dnes říká, že by si každý mladý člověk měl projít zkušeností toho udělat něco sám za sebe a samostatně. Velikonoční svátky pak prožívá především v obklopení salesiánské komunity věřících v Brně-Žabovřeskách, kterou vede.

Duration:00:26:39

Osobnost Plus - Janek Ledecký: Církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem

4/18/2019
More
Janek Ledecký patřil v devadesátých letech mezi čelní hvězdy popové scény. Hudbou se živí celý život „Hned od státnic, které jsem udělal na právech, jsme odjeli se Žentourem na turné. Takže jsem nikdy nenastoupil do nějakého zaměstnání,“ říká.

Duration:00:24:52

Osobnost Plus - Lukáš Lhoťan: Historie ukázala, že dlouhodobé soužití lidí různých náboženství a národností nefunguje

4/17/2019
More
Odpůrce multikulturalismu, bývalý muslim a dnes křesťanský katolík Lukáš Lhoťan patří mezi čelní kritiky muslimů v Česku. „K islámu jsem kritický, protože má jiný přístup k duchovnu než křesťanství," říká.

Duration:00:25:22

Osobnost Plus - Rudolf Krautschneider: Na oceánu mi nešlo o život tak často jako na českých a polských silnicích

4/16/2019
More
Mořeplavec a spisovatel Rudolf Krautschneider strávil na moři v kuse nejdéle čtyři roky. Má za sebou ale i další desítky dobrodružných výprav. Sám i společně s přáteli postavil devět velkých lodí, teď staví desátou.

Duration:00:26:21

Osobnost Plus - Klasnová: Doma je už politika passé. I navzdory tomu, kdo sedí na Hradě, si stojím za přímou volbou

4/15/2019
More
Politička a novinářka Kateřina Klasnová je spojena především s érou existence strany Věci veřejné a se jménem svého manžela, podnikatele a expolitika Víta Bárty. Dnes vyměnila ambice ovlivňovat celostátní politickou scénu za práci v nadačním fondu, vaření a péči o malou dceru.

Duration:00:25:01

Osobnost Plus - Petr Pyšek: Celá devadesátá léta se ochrana přírody považovala za něco, co jen brzdí ekonomiku

4/12/2019
More
Petr Pyšek patří jako ekologický botanik zaměřený na invazivní rostliny mezi nejcitovanější vědce ve světovém měřítku. „Myslím, že si veřejnost v Česku práce lékařů a vědců váží a má k ní respekt,“ říká.

Duration:00:25:23

Osobnost Plus - Češi jsou po zkušenosti s komunismem stále málo přirozeně sebevědomí, myslí si Šimon Pánek

4/11/2019
More
Šimon Pánek stojí od roku 1992 v čele humanitární organizace Člověk v tísni a dlouhodobě má vhled do mezinárodních vztahů a zahraniční politiky „V Česku jsme ve společenské křeči, nejistotě a tápání,“ říká.

Duration:00:25:39

Osobnost Plus - Josef Opatrný: Dokud bude Maduro zaručovat armádě zázemí, nezáleží, kolik stovek tisíc lidí přijde na demonstrace

4/10/2019
More
Josef Opatrný patří mezi přední české odborníky soustředěné na iberoamerické oblasti. V době komunismu se díky spřátelenosti socialistických zemí zaměřil na Kubu. „Archívy tam byly dostupné a mohl jsem si dělat a zjišťovat, co jsem chtěl,“ říká.

Duration:00:26:14

Osobnost Plus - Vladimir 518: Zpochybňování systému je velmi důležité a společnost by si ho měla vážit

4/9/2019
More
Vladimir 518 je jedním ze tří členů rapové formace Peneři strýčka Homeboye (PSH). Jak ale říká, z hiphopové a rapové platformy se postupně stahuje a stále více ho zajímá tvorba napříč žánry. „Žádné okolnosti by ale člověku neměly diktovat, kdy skončit,“ říká.

Duration:00:25:54

Osobnost Plus - Spisovatel Štindl: Temnou alternativu zažívali i naši předkové. Nevím, proč by to mělo být dnes jinak

4/8/2019
More
Ondřej Štindl je scenárista, publicista nebo spisovatel. Stál u začátků polistopadového Radia Stalin, dnes Radia 1.

Duration:00:24:55

Osobnost Plus - Surrealista František Dryje: S disidenty jsme měli společného nepřítele, ne vždy společnou řeč

4/5/2019
More
Současný surrealistický básník František Dryje je mimo jiné autorem básnické sbírky Ach! Angažovaná poezie A. D. 2013, v níž věnuje pozornost přímé volbě prezidenta.

Duration:00:26:04

Osobnost Plus - Kdykoli jdou děti 1. září do školy, vzpomenu si na matky v Beslanu, říká Josef Pazderka

4/4/2019
More
Novinář a reportér Josef Pazderka působil téměř deset let v Rusku a poté v Polsku jako zahraniční zpravodaj České televize. Pozici ale změnil a nyní je šéfredaktorem Aktuálně.cz.

Duration:00:24:53

Osobnost Plus - Jan Kasal: Politici se vlastní vinou dostávají na samotný chvost oblíbenosti. Média a veřejnost za to nemohou

4/3/2019
More
Jan Kasal strávil v Poslanecké sněmovně celých dvacet let a patřil mezi čelní osobnosti KDU-ČSL i mezi představitele prvních dekád polistopadové politiky v Česku. „Teď už nemám politickou funkci, ale neznamená to, že bych doma lenošil u rozhlasu nebo televize,“ říká středeční host Osobnosti Plus.

Duration:00:24:53

Osobnost Plus - Naše země se přiblížily ke komunismu s nacionalistickou a bezpečnou tváří, soudí Agnieszka Holland

4/2/2019
More
Agnieszka Holland patří mezi přední světové režisérky a scenáristky. Získala desítky nominací na světové filmové ceny, mnohdy proměněné na ocenění. Témata svých filmů a scénářů hledala předvším v době nacismu, ale také ve středoevropském prostředí pod sovětským vlivem za komunismu, ve kterém vyrůstala a dospívala.

Duration:00:25:18

Osobnost Plus - Babyboxy dávají novorozencům naději na lepší život, říká Ludvík Hess

4/1/2019
More
Ludvík Hess je nejen spisovatel a publicista, jehož časopis Divoké víno vychází už 55 let, ale také zakladatel českých babyboxů, azylových domů a muž, který odchoval 160 koní. „Koně jsou svobodná zvířata, nepotřebují, aby na nich někdo jezdil,“ říká Ludvík Hess.

Duration:00:25:10

Osobnost Plus - Všichni chceme zpět do ráje, přitom bychom tam nevydrželi, říká Radkin Honzák

3/30/2019
More
Psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog Radkin Honzák oslavil 30. března 80. narozeniny. Připomeňte si jeho rozhovor z roku 2017.

Duration:00:48:44

Osobnost Plus - Muzika je viditelnější částí mé profese, říká Milan Cais

3/29/2019
More
Milan Cais je nejen 31. rokem členem kapely Tata Bojs, kterou spoluzaložil s nejlepším kamarádem z hanspaulského sousedství Mardošou, ale patří i mezi uznávané české výtvarníky. „Když jsem byl na základní škole, už jsem se důkladně připravoval na výtvarnou střední odbornou školu, na Hollarku,“ říká.

Duration:00:25:09

Osobnost Plus - Počty lidí ve státní byrokracii narostly do desítek tisíc, je třeba to napravit, říká Pavel Kysilka

3/28/2019
More
Ekonom a exguvernér České národní banky Pavel Kysilka z prostředí vysokého bankovnictví odešel před třemi lety. Nyní se věnuje předsednictví správní rady 6D Academy, kterou založil, a je prezidentem festivalu Smetanova Litomyšl. K ekonomickým otázkám v Česku se ale vyslovuje i nadále, za jednu z palčivých považuje nabobtnaný systém státní byrokracie.

Duration:00:24:42