Osobnost Plus-logo

Osobnost Plus

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovory s významnými lidmi české společnosti. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Osobnost Plus - Natálie Kocábová: Mladí lidé jsou z politické frustrace unavení. Místo diskuze se už jen hádají

11/16/2018
More
Natálie Kocábová vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Podobně jako její otec se věnuje také hudbě a je velmi citlivá na politickou situaci v Česku. Svůj příchod do studia Českého rozhlasu se dvěma malými dětmi hned v úvodu sarkasticky glosovala: „Nestihla jsem je odvézt na Krym.“ A u aktuální kauzy Andreje Babiše, ale také u étosu našich předních politiků zůstala.

Duration:00:24:37

Osobnost Plus - Pragmatismus a využívání systému dnes funguje podobně jako za komunismu, říká Theodora Remundová

11/15/2018
More
Dokumentaristka a herečka Theodora Remundová uvede v letošním roce při příležitosti stého výročí založení Českoslovenké republiky svůj nejnovější filmový počin. Dokument Moje století paměťmi 25 stoletých lidí mapuje dějiny 20. věku a naší republiky. V dokumentu se objevují i ti, kteří dodnes schvalují komunistické popravy. „Takový přístup je přeci běžný i dneska. To není jen otázka tehdejší doby,“ říká režisérka.

Duration:00:25:37

Osobnost Plus - Mladí lidé se probouzejí a není pravda, že je nezajímá politika, říká John Bok

11/14/2018
More
Aktivista John Bok vystřídal za svůj život téměř čtyřicet zaměstnání. Několikrát neúspěšně kandidoval, přesto politicky nezatrpkl. „Mám dojem, že politika během posledních třiceti let skáče nahorů a dolů.“

Duration:00:25:53

Osobnost Plus - Sověti své vlastní vojáky nikdy nechránili. Je to jiná kultura než v USA, myslí si Jiří Šedivý

11/13/2018
More
Generál v záloze a bezpečnostní odborník Jiří Šedivý byl pověřen mimo jiné tím, aby vedl Českou republiku do NATO. Bezpečnostní rizika stále vidí, ale válku s terorismem považuje za minulost. „Bude to, pokud už se válčit bude, válka na vyšší úrovni a pouze válka armádních divizí," říká.

Duration:00:25:41

Osobnost Plus - Od žen se nasává instinkt, od mužů moudrost, říká Benjamin Kuras

11/12/2018
More
Islamismus není jediné politické téma spisovatele, publicisty a dramatika židovského vyznání Benjamina Kurase, i když jsou jeho názory ohledně radikálního přístupu k migranství slyšet v této spojitosti na veřejnosti nejčastěji.

Duration:00:25:40

Osobnost Plus - Na lidských právech vám začne záležet, když si přečtete o čínských lágrech, říká Jiří Dědeček

11/9/2018
More
„Čína je rozporuplná země. Nikdy jsem v ní nebyl, protože jsem byl mnohokrát fotograficky zachycen na protestech před čínskou ambasádou,“ říká básník, písničkář, spisovatel a překladatel a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček.

Duration:00:24:54

Osobnost Plus - Lidé se při seznamování obávají, že tím rozvrátí jiný vztah, myslí si výtvarnice Šedá

11/8/2018
More
Kateřina Šedá přesvědčuje lidi k účasti ve svých akcích a sociálních instalacích. Součástí jednoho z jejích posledních projektů je i aktivní platforma seznamování se. „Lidé i dvacet, třicet let hledají vztah a nejsou pasivní, něco zkouší. Popisovali mně různé metody, od usmívání se v tramvaji na lidi různého věku až po seznamování se na dětských hřištích, to dělají mladé maminky,“ říká brněnská výtvarnice.

Duration:00:25:32

Osobnost Plus - Mám rád hereckou volnost a možnost vybírat si role, říká Jan Budař

11/7/2018
More
Investice do filmové tvorby je nákladná a ne každý projekt objektivem kamery skutečně vznikne. „Pohádky nestárnou a nehrozí, že by vyšly z módy. Proto pořád věřím, že se mně podaří mé texty oživit na filmovém plátně,“ říká o svých příbězích pro děti herec, scenárista a hudebník Jan Budař.

Duration:00:23:48

Osobnost Plus - Člověk vstupuje do dialogu s argumenty, ne názory, myslí si filozof a neurolog Jan Payne

11/6/2018
More
Filozof se podle jeho slov musí neustále uvádět uměle do krize, aby se udržel v mentální kondici. „Denně je třeba klást si otázku nad smyslem života. Když selžou prostředky, je to samozřejmě špatně, ale když ztratíme smysl života, přijde skutečná krize,“ popisuje neurolog a filozof Jan Payne stav, který si fascinovaně sám vyvolává proto, aby se mohl věnovat své profesi.

Duration:00:25:13

Osobnost Plus - Skepse jako inspirace mě už nebaví, hledám pozitiva, říká Jana Bačová Kroftová

11/5/2018
More
Jejím nejoblíbenějším materiálem pro práci je kámen. Narušuje tím zavedený stereotyp, že ženy jsou příliš subtilní na práci se sbíječkou. „Je to fyzično,“ říká sochařka, výtvarnice a scénografka Jana Bačová Kroftová, host pondělní Osobnosti Plus.

Duration:00:24:43

Osobnost Plus - Vladimír Merta: Přijde mi zbabělé roztahovat se s protestním názorem v tříminutové písničce

11/2/2018
More
Proslul jako autor lyrických protestsongů a balad. Napsal více než tisíc stran textů k písním. Vystudoval přitom architekturu a filmovou režii. Říká o sobě, že je solitér, ale lidská vzájemnost je pro něj velmi důležitá. „Z moderního života vymizelo umění naslouchat a odpovídat,“ říká host páteční Osobnosti Plus, písničkář, scenárista, režisér a publicista Vladimír Merta.

Duration:00:25:41

Osobnost Plus - Smrt je pro tvůrce k ničemu, protože její zkušenost nevyužije, myslí si režisér Karel Smyczek

11/1/2018
More
Jako režisér se vždycky aspoň na pár vteřin herecky mihne ve svých filmech. Jako malý byl ale skutečný dětský herec. Proč se jeho doménou nakonec staly spíš dětské filmy? A jak mu život změnila těžká nemoc?

Duration:00:23:40

Osobnost Plus - Nejkrásnější na mé práci je, že po mně zůstává, říká zahradní architektka Jana Pyšková

10/31/2018
More
„Moderní, zkrocená divočina je styl, který se blíží prériím, loukám a stepím. Ale je to i důležité kvůli klimatickým změnám. Je málo takových partií, které využívají různé skupiny travin a květin, které jsou zvyklé na různé stresové situace a vydrží i nepříjemné klimatické extrémy, tedy především sucho,“ říká zahradní architektka Jana Pyšková, host středeční Osobnosti Plus.

Duration:00:25:02

Osobnost Plus - Každá kultura si pěstuje svůj obraz světa, který není mylnější než jiný, říká Stanislav Komárek

10/30/2018
More
„Když člověk cestuje, vidí, jak relativní je náš obraz světa, který si ve střední Evropě pěstujeme,“ říká host Osobnosti Plus, biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek.

Duration:00:25:44

Osobnost Plus - Normalizace pro mě byla silné trauma, vzpomíná nakladatel Aleš Lederer

10/29/2018
More
„Myslím si, že jsem z podstaty naivní. Ale samozřejmě jsem se s lety, zkušenostmi, prohrami a drobnými vítězstvími zase posunul dál,“ říká o sobě nakladatel Prostoru Aleš Lederer.

Duration:00:24:41

Osobnost Plus - Jako jediná studentská vůdkyně jsem byla snadný terč, říká Monika MacDonagh-Pajerová

10/25/2018
More
„My všichni studentští lídři máme nálepku svazáctví. Já ale byla z těch deseti lídrů jediná žena. Byla jsem svobodná matka, jediná jsem měla dítě. Myslím si, že jsem byla nejsnadnější terč,“ říká Monika MacDonagh-Pajerová, jedna z čelních studentských osobností během sametové revoluce.

Duration:00:25:04

Osobnost Plus - Lidem je třeba říkat na konci života pravdu, aby svým časem nemrhali, říká Marie Svatošová

10/24/2018
More
„Jsem zastánkyní šetrného sdělování pravdy. Na konci života je čas hodně vzácný. Člověk může ještě hodně pokazit, propásnout, nebo nestihnout,“ říká lékařka, publicistka a zakladatelka vůbec prvního českého hospicu a následně řady dalších, Marie Svatošová.

Duration:00:25:52

Osobnost Plus - Kdybych šel do politiky, má žena by byla oprávněně agresivní, říká Miroslav Singer

10/22/2018
More
„Privátní zóna mně vyhovuje, protože je v ní jasnější, co má člověk dělat. Soukromé firmy jsou od toho, aby dosahovaly jistého zisku. To je mnohem víc jednoznačné, jednoduché kritérium než u činnosti centrální banky,“ říká ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Duration:00:24:52

Osobnost Plus - Jednou prací odpočívám od druhé, říká Radůza

10/19/2018
More
„Smršť špatných událostí jsem vzala pozitivně s tím, že se mně nějakou dobu budou zas vyhýbat,“ říká písničkářka Radůza.

Duration:00:25:12

Osobnost Plus - Chemtrails jsou mýtem, záleží jen na vlhkosti vzduchu, vysvětluje Alena Zárybnická

10/18/2018
More
„Jestli jsem ve své profesi dobrá? Na tuto otázku odpoví každý soudný meteorolog, že záleží na povětrnostní situaci. Jsou situace, při kterých je každý meteorolog dobrý, a jsou takové, při kterých nemůže být dobrý nikdo,“ říká host čtvrteční Osobnosti Plus, meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická.

Duration:00:25:35