SBS Czech-logo

SBS Czech

156 Favorites

More Information

Location:

Sydney, NSW

Description:

The program includes political analysis by Denik's commentator Ivan Hoffman and Adam Drda, independent journalist in Prague.The second half is devoted to interviews and features on Social Issues, Arts, Sport, Music and major news of the week and Community Announcements of national interest.

Language:

Multilingual

Contact:

SBS Radio Sydney Locked Bag 028 Crows Nest NSW 1585 Australia (02) 9430 2828


Episodes

Crocodile trophy: the fastest Australian is Czech

9/21/2017
More
The extreme cycling race in the hot North - Crocodile Trophy has been a great success for the Czech team so far. We speak to Ondrej Slezak, the fastest Australian in the race. (Na severu Austrálie se právě jede extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy. A trikot nejlepšího Australana obléká již několik etap Čech! S Ondřejem Slezákem jsme se avili o tom, jak to na krokodýlovi vypadá, jak se daří Čechům.)

Duration: 00:09:31


Oscar holder visits Czech and Slovak Film Festival

9/21/2017
More
Film Ciara has opened a 10 day Czech and Slovak film marathon in Melbourne. Nada Uvacikova from SBS speaks to Linda Studena, one of the festival organizers. (Film Čára zahájil desetidenní filmový maraton v Melbourne. Naďa Uváčiková na zahájení festivalu hovořila s jednou z organizátorek festivalu, Lindou Studenou.)

Duration: 00:06:22


What will changes in citizenship laws bring?

9/21/2017
More
Proposed changes to Australia's citizenship laws have divided many community groups. Ethnic communities say they feel unfairly targeted, while the government believes it will improve security and make the term 'citizen' really mean something. (Navrhované změny z australských zákonech o občanství rozdělily hodně skupin z australské komunity. A tak zatímco komunity pociťují nespravedlnost, vláda věří, že změny zlepší bezpečnost a pojem "občan" bude něco znamenat. )

Duration: 00:06:19


Influenza outbreak has costed dozens of lives

9/21/2017
More
Some Australian states are experiencing an unprecedented influenza outbreak, with Victoria among the worst hit. The state's Department of Health says the epidemic may have reached its peak. Influenza rates are at a near-record level in Victoria, with over 13-thousand people tested this year. That's up from just over 8-thousand cases in the same period last year. (Některé australské státy zažívají nebývalou epidemii chřipky. Nejhůř je na tom v současné době stát Victoria. Státní zdravotní...

Duration: 00:03:07


Czech team wants medals from Crocodile

9/14/2017
More
Also this year Czech cyclists will ride for the podium at Crocodile Trophy. The extreme cycling race in the hot North starts this weekend. Is the Czech team ready? (Crocodile Trophy, extrémní cyklistický závod na horkém severu Austálie začíná už tuto sobotu. A ani letos se neobejde bez české účasti. Kromě šampionů ze sydneyského Quantum Racing týmu, kteří se budou pokoušet se dostat i na bednu, závod pojede i známý český horolezec, Radek Jaroš. )

Duration: 00:07:00


What if I strangled you, my dear? Melbourne festival will present the best from films by J. Herz

9/14/2017
More
Only one more sleep until the opening night of Czech & Slovak Film Festival of Australasia in Melbourne. Who is behind the scenes? And what are the films to look forward to? (Už zítra bude v Melbourne slavnostně zahájen již 5. ročník filmového festivalu: Czech & Slovak Film Festival of Australasia. Pojďte se s námi podívat do zákulisí festivalu. )

Duration: 00:07:33


Dementia takes away their second language

9/14/2017
More
The effects of dementia on bilingual people can include the sudden loss of a second language, leaving those affected feeling isolated -- especially in aged care. Now, some aged-care services are looking beyond Australia to find bilingual workers to meet their needs. (Jedním z dopadů demence na bilingviní pacienty je náhlá ztráta druhého jazyka. Ti, které toto postihlo se pak cítí izolováni. Hlavně pokud jsou v domově pro seniory. )

Duration: 00:04:35


Viva: When families break apart

9/14/2017
More
What happens when differences within a family lead to a breakdown of relationships? While social researchers say that estrangement is common, few talk about it. (Co se stane, když rozdíly v rodině jsou tak velké, že vedou k rozpadu vztahů? Zatímco vědci zabývající se společenskými vztahy tvrdí, že odcizení je běžné, málokdo o tom mluví. )

Duration: 00:07:11


North Korean ambassador angrily rejectes sanctions

9/14/2017
More
The international community has welcomed the approval of a United States proposed draft resolution imposing harsher sanctions on North Korea, following its latest nuclear test. The decision has sparked an angry response from the secretive state itself, targeted firmly at the U-S. (Mezinárodní společenství přivítalo schválení návrhu rezoluce navržené Spojenými státy, která uvalila přísnější sankce na Severní Koreu v návaznosti na nejnovější jaderný test. )

Duration: 00:00:19


Filip's tour de Australia: carpe diem!

9/7/2017
More
It has been miles since our last interview. Literally, at least for Filip, who is doing a solo bike ride around Australia. Let us invite you to another adventurous trip on dusty Aussie roads. (Od našeho posledního hovoru ujel Filip Koubek další ticíse kilometrů a je už v přímo v Perthu. Poznal Austrálii zblízka, potkal místní lidi, navštívil obří farmy s vlastními přistávacími plochami a našel pláže s mušlemi velkými jako lidská hlava. Pojďme se na prašné australské cesty s Filipem opět...

Duration: 00:09:07


Pre - election promises: realistic visions or unaffordable castles in the air?

9/7/2017
More
Czech election is coming up. Who are the candidates for Czech parliament and what do they promise? And who is going to pay for it? Czech commentary with Petr Honzejk. (Parlamentní volby jsou doslova za rohem. S naším komentátorem Petrem Honzejkem se podíváme na kandidátky stran a na to, zda jsou volební sliby stran reálné a závazné. )

Duration: 00:10:09


How to vote in Czech election whilst in Australia?

9/7/2017
More
Stepan Slama explains how, when and where to register and how to vote in the upcoming Czech election. (Štěpán Sláma, předseda volební komise Generálního konzulátu v Sydney nám odpověděl na otázky ohledně toho, jak a kde se v Austrálii zaregistrovat a jak volit.)

Duration: 00:06:10


Trump and Turnbull agreed:North Korea is a big thread for the region

9/7/2017
More
Prime Minister Malcolm Turnbull and United States President Donald Trump have spent half an hour on the phone, with much of discussion focused on the threat posed by North Korea. (Premiér Malcolm Turnbull a prezident Spojených států, Donald Trump telefonicky debatovali o hrozbě, kterou představuje Severní Korea. )

Duration: 00:01:55


Czech cyclists to compete at the legendary Crocodile Trophy

8/31/2017
More
Dust, heat, difficult terrains and several hours in in the saddle over multiple days. That will be Crocodile Trophy - a legendary cycling race. Team, led by a Czech Ondrej Slezak is hoping to place well at the demanding race. It won´t be the first time, they dominated the race! (Horko, prach, náročná stoupání a několik hodin v sedle: tak vypadá cyklistický závod Crocodile Trophy, kam i letos míří Češi. Tým vede Ondřej Slezák a věří, že vybojují i cenné kovy: nebylo by to porprvé. )

Duration: 00:08:21


Leaders are seeking solutions: nearly 120,000 people crossed the Mediterranean Sea

8/31/2017
More
European and African leaders have met in Paris, hoping to find answers to the migration crisis that has involved nearly 120,000 people crossing the Mediterranean Sea this year. Focusing on people smugglers, stabilising Libya and increasing aid to the transit countries are all part of a new plan aimed at trying to cut the numbers. More than 2,400 people have drowned while trying to cross the sea to reach Europe, many in overcrowded dinghies run by people smugglers. (Evropští a Afričtí lídři...

Duration: 00:03:34


Filip's tour de Australia: another croc, a live one!

8/31/2017
More
After tasting a crocodile in the North, Filip has met real ones: in a cave and whilst wearing no shoes! Join us to follow Filip´s Australian adventure - solo motorbike ride around Australia. (Krokododýla potkal tentokrát Filip nejenom na talíři ale i ve volné přírodě. Filip už ujel na motorce 14 000 kilometrů. Má za sebou sever Austrálie a pomalu se blíží k Perthu. Pojďte se spolu s námi podívat na jeho motorkářské dobrodružství. Solo okolo Austrálie. )

Duration: 00:07:22


Helping mature-aged Australians to re-enter the workforce

8/31/2017
More
Five trial sites across the country have been identified by the federal government for their new Career Transitional Assistance Program, aimed at preparing mature-aged Australians either to re-skill or re-enter the workforce. The program is due to be rolled out nationally in 2020. (Pět lokalit napříč Austrálií bylo vybráno federální vládou pro nový asistenční program: Změna kariéry. Program je zaměřený na přípravu Australanů vyššího věku na buď rekvalifikaci a nebo na znovuvstoupení na...

Duration: 00:02:55


The Obesity Myth - is obesity genetic?

8/31/2017
More
We all know how hard it can be to lose weight and keep it off. Now a group of doctors in Melbourne say the secret to losing weight isn't down to lifestyle habits, instead it's all in our genes. But other obesity experts say the controversial new research is giving people an excuse to be overweight. (Shodit přebytečná kila a nenabrat je zpátky, je, jak asi všichni víme, docela náročné. Teď ale skupina lékařů z Melbourne říká, že tajemství redukce váhy netkví v tom ,co jíte, ale je uloženo ve...

Duration: 00:02:54


Czech mountain climber will be competing in Aussie bike race

8/24/2017
More
Radek Jaros is famous Czech mountain climber. The only Czech and only 15th person to reach all the eight-thousanders and thereby complete the "Crown of the Himalaya. Moreover, he was able to ascend all of these mountains without the use of supplemental oxygen, which made him the world's 15th person to accomplish this. He came to Australia not only to climb Mount Kosciuszko, meet the Czech community, but also to compete in legendary bike race Crocodile Trophy! (Radek Jaroš je asi nejznámější...

Duration: 00:10:29


Melbourne festival: Golden archive as well as new Czech and Slovak films

8/24/2017
More
Czech and Slovak Film Festival in Melbourne (CASFFA) is coming soon! Tickets are available since last Friday. One of the organizers, Denisa Cross introduces this year´s film offer. (Český a slovenský filmový festival v Melbourne (CASFFA) se blíží mílovými kroky - začíná již 13. září. Vstupenky jsou v prodeji od minulého pátku. Jedna z organizátorek, Denisa Cross, představuje letošní nabídku filmů.)

Duration: 00:04:10

See More