Nie Tylko Design-logo

Nie Tylko Design

Architecture & Design

Podcast Nie Tylko design (http://nietylko.design) poświęcony jest głównie cyfrowym produktom, procesowi projektowania, elektronicznym gadżetom i szeroko pojętemu design-owi.

Location:

Poland

Description:

Podcast Nie Tylko design (http://nietylko.design) poświęcony jest głównie cyfrowym produktom, procesowi projektowania, elektronicznym gadżetom i szeroko pojętemu design-owi.

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

036 – Największy zespół UX w Polsce

7/19/2022
W najnowszym, 36 odcinku, moim gościem jest Piotr Chojnacki, szef projektantów w Allegro. Ten największy polski serwis e-commerce zatrudnia obecnie ponad 140 specjalistek i specjalistów zajmujących się user experience w różnych obszarach. To niezwykle dużo, dlatego postanowiłem zaprosić Piotrka aby opowiedział, co tyle osób robi osób robi w jednej firmie, co ci [...] Artykuł 036 – Największy zespół UX w Polsce pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:55:45

Ask host to enable sharing for playback control

035 – O szukaniu i znajdowaniu pracy w user experience

1/15/2022
Prośby o nagranie tego odcinka, padały w ostatnich miesiącach najczęściej. Rosnąca popularność branży user experience sprawiła, że w 35 odcinku zajmiemy się tematem szukania i znajdowania pracy w branży UX. Gościniami tego odcinka będą Agnieszka Zwolińska i Ania Tylikowska, doświadczone projektantki, liderki, mentorki i wykładowczynie (między innymi na Uniwersytecie SWPS w [...] Artykuł 035 – O szukaniu i znajdowaniu pracy w user experience pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:14:22

Ask host to enable sharing for playback control

034 – Wzornictwo przemysłowe w dwudziestoleciu międzywojennym

12/7/2021
Jednym z najciekawszych artystycznie, twórczo i historycznie okresów Polski jest dla mnie dwudziestolecie międzywojenne. Epoka pełna niezwykłych postaci, wspaniałych dzieł, interesującej architektury, wspaniałej typografii i niezwykłej kreatywności twórczej. Wiele z dzieł i utworów, które powstały wówczas, jest obecnych w naszej kulturze do tej pory. Dlatego w tym odcinku mojego podcastu, [...] Artykuł 034 – Wzornictwo przemysłowe w dwudziestoleciu międzywojennym pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:00:50

Ask host to enable sharing for playback control

033 – Strategiczne projektowanie doświadczeń

3/3/2021
Od kilku lat user experience staje nie jest już nowinką, tylko normalną częścią procesu projektowego. To zaczyna rodzić pytania jak mierzyć jego dojrzałość i strategiczne podejście do doświadczeń użytkowników i klientów (na poziomie dyrektorów i zarządów firm). To niezwykle interesujące zagadnienie, jest tematem przewodnim najnowszej książki Agi Szóstek, Zaprosiłem ją [...] Artykuł 033 – Strategiczne projektowanie doświadczeń pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:10:12

Ask host to enable sharing for playback control

032 – Strategia, badania i projektowanie w konsultingu

11/7/2020
Cyfrowe produkty, powstają w różnych miejsca i organizacjach. Software house-ach, agencjach interaktywnych, design studio, administracjach publicznych i korporacjach. Jednym z ciekawszych miejsc (bo mniej znanych i popularnych), gdzie ten akt tworzenia ma miejsce – są wielkie firmy konsultingowe. Do rozmowy w tym odcinku, zaprosiłem Kasię Gawlik i Wieśka Koteckiego, którzy [...] Artykuł 032 – Strategia, badania i projektowanie w konsultingu pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:20:39

Ask host to enable sharing for playback control

031 – O budowaniu produktów i zespołów produktowych

10/12/2020
Jednym z obszarów wytwarzania oprogramowania, który od kilku lat coraz bardziej mnie interesuje i przyciąga moją uwagę jest product management. Temu tematowi będą poświęcone dwa już nagrane i przygotowane odcinki. W tym odcinku moją rozmówczynią jest Paulina Wójciak – managerka, konsultantka, badaczka, szefowa produktu, CEO firmy. W rozmowie, Paulina opowie [...] Artykuł 031 – O budowaniu produktów i zespołów produktowych pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:30:00

Ask host to enable sharing for playback control

030 – O nierównych płacach kobiet i mężczyzn

11/27/2019
Jednym z najbardziej dyskutowanych tematów, które pojawiły przy okazji premiery naszego Raportu o branży UX i Product Design, była kwestia zarobków kobiet i mężczyzn, a ściślej nierówności i dysproporcji pomiędzy nimi. Temat nie dawał mi spokoju, więc postanowiłem zaprosić do mojego podkastu Kamila Fejfera, analityka rynku pracy, autora książek O [...] Artykuł 030 – O nierównych płacach kobiet i mężczyzn pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:54:12

Ask host to enable sharing for playback control

029 – Prosty język w praktyce

10/11/2019
Wraz z rosnącą popularnością prostego języka, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości, jak upraszczać teksty użytkowe i jak tworzyć treści przyjazne i zrozumiałe. W tym odcinku moją rozmówczynią jak Anna Kwiatkowska, UX writerka, redaktorka, trenerka, przez całe życie zawodowe związana z tekstami i słowami. Anna, która pracuje w Play, [...] Artykuł 029 – Prosty język w praktyce pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:11:47

Ask host to enable sharing for playback control

028 – Budowanie od podstaw studia projektanckiego i badawczego

7/28/2019
Niektórzy projektanci i badacze w momentach zwątpienia, zaczynają myśleć o porzuceniu bezpiecznego etatu (i pracy dla kogoś) i rozpoczęciu budowania własnej agencji projektowo-badawczej. O tym, że jest to trudna droga, opowie moja rozmówczyni – Monika Mikowska, prezeska MobeeDick. Monika w ciągu 7 lat zbudowała od podstaw 3o osobową firmę, która [...] Artykuł 028 – Budowanie od podstaw projektanckiego studia pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:11:15

Ask host to enable sharing for playback control

027 – Projektowanie e-commerce

6/19/2019
Z Mateuszem Waligórskim o e-commerce przegadałem dziesiątki, jeśli nie setki godzin i online i offline. O wyszukiwarkach, filtrach, bannerach, procesie zamówień, płatnościach i wyzwaniach, jakie mamy projektując i optymalizując duże serwisy e-commerce, wie prawie wszystko :) Dlatego było dla mnie oczywiste, że jeśli chcę w podkaście porozmawiać o e-commerce, Mateusz, [...] Artykuł 027 – Projektowanie e-commerce pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:38:01

Ask host to enable sharing for playback control

026 – Jak lepiej przygotować się do badań produktu?

5/10/2019
Świat projektowania cyfrowego coraz bardziej się profesjonalizuje. Mimo, że technologia pozwala na coraz szybsze tworzenie produktów i usług, to są one coraz bardziej złożone, skomplikowane i pojawiają się w nowych kanałach i przestrzeni. Podejścia zwinne (Agile, Scrum, Lean, Kanban) pozwalają na coraz coraz lepszą współpracę i komunikację. Równocześnie badania (i [...] Artykuł 026 – Jak lepiej przygotować się do badań produktu? pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:31:13

Ask host to enable sharing for playback control

025 – Steve Portigal

4/3/2019
W dzisiejszym, krótszym odcinku wideo rozmawiam ze Stevem Portigalem o badaniach. Pytam go, jaki sens mają badania w 2018 roku, czy badania formatywne są potrzebne w epoce big data i jak technologia wpływa na świat badaczy. [notification type=”alert-success” close=”false” ]Sponsorem tego odcinka jest Ultimo Studio, organizator Product Camp 2019 oraz kursu [...] Artykuł 025 – Steve Portigal pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:26:52

Ask host to enable sharing for playback control

024 – Projektowanie kart i proces wyborczy

8/21/2018
Nie unikająć oczywistego truizmu, głosowanie to jeden z najważniejszych przywilejów, które posiadamy w ustroju demokratycznym. Proces wyborczy, którego głosowanie jest kulminacyjną częścią, zawiera masę wyzwań dla rozwiązania, również dla projektantów. W dzisiejszym odcinku, moimi goścmi są Bartosz Narzelski i dr Adam Gendźwiłł, eksperci współpracujący z Fundacją Batorego. Opowiedzą o swoich [...] Artykuł 024 – Projektowanie kart i proces wyborczy pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:44:41

Ask host to enable sharing for playback control

023 – Design Research

7/31/2018
Otaczający nas świat jest coraz bardziej skomplikowany. Coraz bardziej złożone problemy, coraz bardziej powiązane między sobą systemy, wymagają coraz bardziej pogłębionych sposobów ich eksploracji, zrozumienia i zaprojektowania. Pomocą tutaj, zwłaszcza w świecie akademickim jest design research, który jest tematem przewodnim dwudziestego trzeciego odcinka podcastu. Gościnią, która będzie objaśniać i opisywać [...] Artykuł 023 – Design research pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:05:21

Ask host to enable sharing for playback control

022 – Projektowanie gier

5/7/2018
Projektowanie gier jest jednym z tych terminów, które powodują szybsze bicie serca cyfrowych projektantów. To obszar, który i mnie interesuje zarówno zawodowo jak i prywatnie. W dwudziestym drugim odcinku, moim gościem jest Jacek Wesołowski, który od kilkunastu lat pracuje w branży gier. Porozmawiam z nim m.in.: czym w ogóle są [...] Artykuł 022 – Projektowanie gier pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:56:06

Ask host to enable sharing for playback control

021 – Rekrutacja specjalisty UX

3/31/2018
W dwudziestym pierwszym odcinku rozmawiam z Maćkiem Saganowskim, twórcą trójmieskiego ProductCampa i właścicielem firmy Ultimo. Głównym tematem naszej rozmowy, jest rekrutacja specjalistów UX,. Wspominamy o tym, w jaki sposób skonstruować CV i co powinno znajdować się w portfolio. Dyskutujemy czy i w jaki sposób prezentować swoje projekty w trakcie rozmów z [...] Artykuł 021 – Rekrutacja specjalisty UX pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:50:59

Ask host to enable sharing for playback control

020 – Prosty język

11/30/2017
W okrągłym, dwudziestym odcinku moim gościem jest populator prostego języka, człowiek który wraz ze swoimi współpracownikami upraszcza pisma od ZUS-u, banków i urzędów, promuje język trzech pach – doktor Tomasz Piekot. W naszej rozmowie rozmawiamy m.in. jaki jest cel istnienia Pracowni Prostej Polszczyzny, dominacji „języka papieru”, słowach bufonach i jak [...] Artykuł 020 – Prosty język pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:50:28

Ask host to enable sharing for playback control

019 — Na czym polega praca product designerów?

9/6/2017
Ten odcinek rozpoczął się od maila, którego dostałem od jednego z moich studentów na SWPS. Maciek pytał w nim, jak rozpoczynać pracę nad produktem. Zamiast odpowiadać tylko jednej osobie, postanowiłem z opisanych problemów zrobić odcinek podcastu. Aby zaprezentować jak najszerszą perspektywę, zaprosiłem Maćka Biegańskiego z startupu Booksy i Igora Farafonowa [...] Artykuł 019 – Na czym polega praca product designerów? pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:02:29

Ask host to enable sharing for playback control

018 — Wczesna faza projektowania produktu, narzędzia, ProductCamp

5/31/2017
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z moim dobrym kumplem, Maćkiem Saganowskim, doświadczonym projektantem, twórcą agencji Ultimo (btw. szukają teraz Junior Designera) i organizatorem trójmiejskiego ProductCampa. Sporo dyskutujemy o cyfrowym projektowaniu na tym najwcześniejszym etapie (kiedy nie wiadomo co i jak trzeba zrobić), o narzędziach projektowych i o ukochanym „dziecku” Maćka – ProductCampie, który w [...] Artykuł 018 – Wczesny etap projektowania produktów pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:00:45:29

Ask host to enable sharing for playback control

017 — Zarządzanie produktem w dużej organizacji

4/21/2017
W siedemnastym odcinku, moim gościem jest Tomasz Bienias, dyrektor technlogii i rozwoju produktu w portalu Gazeta.pl i autor świetnego bloga, poświęconego rozwijaniu cyfrowych produków. Rozmawiamy o roli product ownera, zarządzaniu produktami w on-linie, metodach zarządzania przez cele i całym mnóstwie innych rzeczy. Długa, pasjonująca, dość specjalistyczna rozmowa, która daje dość [...] Artykuł 017 – Zarządzanie produktem w dużej organizacji pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design.

Duration:01:44:00