FOLKTOKI-logo

FOLKTOKI

Arts & Culture Podcasts

Rozmowy, gesty, spotkania. Historie, które z osobnych stają się wspólne. O tym, jak zwierzaki nas inspirują i topią nasze serca. Psy, koty, przyjaźń. Wymiana myśli i uczuć, bez nadęcia, za to z miłością, zrozumieniem i uśmiechem. O życiu z dobrym smakiem.

Location:

Poland

Description:

Rozmowy, gesty, spotkania. Historie, które z osobnych stają się wspólne. O tym, jak zwierzaki nas inspirują i topią nasze serca. Psy, koty, przyjaźń. Wymiana myśli i uczuć, bez nadęcia, za to z miłością, zrozumieniem i uśmiechem. O życiu z dobrym smakiem.

Language:

Polish


Episodes

Święta z psem — jak uniknąć potencjalnych zagrożeń

12/20/2022
Święta to mnogość zapachów, smaków i estetycznych uniesień, a w tle naszej krzątaniny i starań o wyjątkowość tego czasu są nasze zwierzaki. Zastanówmy się zatem, Jak przygotować dom, by nie narazić psa na żadne niebezpieczeństwo, których wbrew pozorom czyha na zwierzaka podczas świątecznej bieganiny całkiem sporo.

Duration:00:16:43

W ucieczce przed rują, czyli jak kotki przetrwały kastrację

11/28/2022
Sterylizacja nie jest tym samym co kastracja. Wyjaśniamy więc różnicę i przedstawiamy zalety zdrowotne pozbawienia płodności naszych domowych Pupili. Dowiecie się również jak przetrwały ten zabieg nasze ambasadorki — Felicja i Janina. Te tonkijskie kotki, mimo że są biologicznymi siostrami, z powodu odmiennych charakterów na co dzień zachowują się różnie, a i rekonwalescencję przeszły inaczej. Na szczęście nieprzyjemne chwile za nami i czworonożne przyjaciółki w pełni cieszą się swoją...

Duration:00:14:59

Jamnik

11/18/2022
Te urocze psiaki, o krótkich nóżkach, długim ciałku i zawadiackim charakterze chwytają za serce i słusznie, bo to wyjątkowo przyjazna rasa. W człowieka zapatrzona jak w obrazek, a do tego odporna, zdrowa i absolutnie zabawna. Posłuchaj, a dowiesz się więcej o tej fantastycznej rasie psów myśliwskich.

Duration:00:09:03

Owczarek szwajcarski

11/7/2022
Śnieżnobiałe, inteligentne, łagodne, przyjacielskie, po prostu piękne i mądre stworzenia —owczarki szwajcarskie. Skąd ich nazwa skoro rasa nie powstała w Europie? Jaka jest ich historia? Jak pielęgnować i układać białego owczarka, na co choruje — jeśli w ogóle? Czy to pies dla każdego? O tym wszystkim możesz dziś posłuchać — zapraszamy.

Duration:00:14:00

Pomieszanie z poplątaniem, czyli jak chaos kociego dorastania zburzył nasz święty spokój

10/19/2022
Ząbkowanie małej kotki na tle jazgotu targanej emocjami starszej siostry, a wszystko to w czasie wielkiego skupienia nad merytoryczną pracą o doniosłości ludzkiej psychofizyczności w sztuce malarskiej. Oto idealny przepis na utratę zmysłów i chaos doskonały. Posłuchajcie jak ruja i gubienie mleczaków w tej samej czasoprzestrzeni, może dopiec domownikom.

Duration:00:11:18

Światowy Dzień Zwierząt — świętujmy go codziennie

10/3/2022
Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października, w dniu wspominania przez Kościół Św. Franciszka. Zbieżność dat nie jest przypadkowa. Wszak biedaczyna z Asyżu to niedościgniony wzór krystalicznej miłości do zwierząt i świata w ogóle. Dziś o kochaniu naszych braci mniejszych, o szacunku do przyrody i tym jak postawa braterstwa zmienia nas w lepszą wersję samych siebie.

Duration:00:05:24

Dokocenie — czyli jak wprowadzić do domu nowego kota. Historia spotkania Janiny z Felą

9/15/2022
Dokocenie to znacznie trudniejsze przedsięwzięcie niż nam się zwykle zdaje. Koty to stworzenia o silnie terytorialnym instynkcie, zatem nowy osobnik w domu, w naturalny sposób staje się wrogiem. Jak to było z Janiną i Felą — tonkijskimi kotkami? Posłuchajcie historii pełnej emocji. Na końcu również garść konkretnych porad, przydatnych tym, którzy planują kolejnego kota w domu.

Duration:00:22:49

Wakacje z psem

8/29/2022
Wakacyjny wyjazd z psem jest świetną propozycją — pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Posłuchaj o rasach psów, które uwielbiają kąpiele i dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do wakacji ze swoim psiakiem. Zapraszamy.

Duration:00:03:44

Jak pomóc kotu przetrwać upały

8/17/2022
Tegoroczne lato jest słoneczne i upalne. Będąc na wakacjach, jesteśmy zadowoleni z takiej aury. Przebywając w domu — już nieco mniej. Wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale też naszym mruczkom. Jak pomóc kotu schłodzić się i przetrwać czas tropiku bez uszczerbku na zdrowiu? Oto garść praktycznych porad.

Duration:00:09:22

Opowiem Wam bajkę jak kot palił fajkę — czyli co słychać u Feli

8/8/2022
Felicja to nasza Folkowa ambasadorka, a prywatnie moja ukochana kotka. Obiecałam, że cyklicznie będę zdawał relację, jak się miewa, jak rośnie, jak nam się wspólnie żyje. Dziś porcja kolorowych opowieści o Felutowej codzienności i moich związanych z Nią uczuć — zapraszamy.

Duration:00:12:01

Buldog francuski

8/1/2022
Buldog francuski to bardzo popularna rasa małych psów. Niezwykle kontaktowy i zabawny pies z niezwykłymi uszami nietoperza, jest coraz częściej wybierany na towarzysza domowego. Co powinniśmy wiedzieć o charakterze, zdrowiu i potrzebach tego przemiłego psa? Posłuchaj — zapraszamy.

Duration:00:09:57

Jak podać kotu tabletkę

7/25/2022
Każdy kociarz prędzej czy później zderzy się z zadaniem podania kotu leku. Wszyscy, którzy próbowali już tej sztuki, wiedzą, że łatwo nie jest. Jak więc to zrobić skutecznie, czyli tak, by mieć pewność, że medykament w całości znalazł się w żołądku zwierzaka? Oto kilka sposobów — posłuchaj. Zapraszamy.

Duration:00:09:54

Jak oduczyć psa kopania dołów w ogrodzie

7/18/2022
Masz problem z dołkami wykopywanymi przez Twojego psa na pięknie zadbanym trawniku? Wiele osób narzeka na ten rodzaj aktywności swojego Pupila. Psy są absolutnie kochane i wiele im wybaczamy, ale może jest sposób na oduczenie przyjaciela dziurkowania ogrodu?

Duration:00:10:47

Kot tonkijski

7/11/2022
Kot tonkijski jest wyjątkowo przymilnym, towarzyskim i inteligentnym stworzeniem. Jakie jest jego pochodzenie, czy to wymagający zwierzak i czy na pewno to rasa idealna dla Ciebie? Posłuchaj, dowiesz się, ile uroku kryje się w tym zgrabnym pięknie umaszczonym kocie.

Duration:00:08:11

Dlaczego pies je trawę

7/4/2022
Wszyscy opiekunowie psów wiedza, że podczas spaceru, pies podskubuje trawę. Ale właściwie dlaczego to robi i czy to na pewno bezpieczne? Posłuchaj, a wszystkiego się dowiesz… Zapraszamy.

Duration:00:05:45

Trawa dla kota — jak działa, jak ją sadzić i jak hodować

6/27/2022
Czy wiesz, że trawa dla kota pomaga mruczkowi dbać o układu trawienny? Wymioty towarzyszące podskubywaniu trawy są absolutnie naturalne i pożądane. Właśnie w ten sposób kot pozbywa się np. kul włosowych. Jaka więc trawa będzie najlepsza, a której unikać i czy wyhodowanie własnej rośliny jest kłopotliwe? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego podcastu — zapraszamy.

Duration:00:08:51

Jak wybrać imię dla psa

6/20/2022
Wybór imienia dla psa to bardzo odpowiedzialne zadanie. W końcu zwierzak będzie je nosił przez całe swoje życie. Jak więc podejść do tego tematu? Jak ustrzec się przed banałem, ale też nie przekombinować? Wszystkiego się dowiesz z dzisiejszego podcastu, a do tego spis propozycji imion dla suczek i piesków.

Duration:00:17:05

Etnodizajn — moda czy naturalna tęsknota

6/13/2022
Dlaczego tak lubimy etnodizajn? Skąd bierze się nasza miłość do tradycyjnych form? Jak działa na nas symbolika, na której opiera się estetyka folkloru? Spora garść historii, ważnych nazwisk i wydarzeń. Przede wszystkim jednak dużo dobrych emocji. Po prostu kawałek życia z dobrym smakiem. Zapraszamy — posłuchaj.

Duration:00:18:11

Jak przewozić psa w samochodzie? Najważniejsze zasady

6/6/2022
Podróż w towarzystwie psa nie musi być stresującym logistycznym wyzwaniem, a cudownym sposobem na wspólne spędzanie czasu? By tak właśnie było trzeba odpowiednio zabezpieczyć zwierzaka i sprawdzić, co na temat przewożenia psa mówią przepisy? Po prostu — na co zwrócić uwagę, by nikomu podczas podróży nie stała się krzywda i, by dojechać do celu w spokojnej i radosnej atmosferze.

Duration:00:12:18

Wyprawka dla szczeniaka — o czym należy pamiętać?

5/30/2022
Szczeniak w domu to ogrom miłości, masa radości i… poważny obowiązek. Sporo nowego dla Ciebie i malucha. Wyprawka dla szczeniaka — to pierwsze przyjemne zadanie, z którym się zmierzysz. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować na powitanie w domu małego pieska? Dziś pomożemy Ci przejść przez niełatwy początek.

Duration:00:10:45