Tygodnik [Agnieszka Szydłowska]-logo

Tygodnik [Agnieszka Szydłowska]

Arts & Culture Podcasts

Wszystko, bez czego nie ma człowieka. Koncerty, spektakle, wystawy, książki, seriale, płyty i wydarzenia artystyczne. Informacja i komentarz. Do tego reportaże. I muzyka. Dużo muzyki. Nie wiesz, jak zainwestować wolny czas? Agnieszka Szydłowska podpowiada.

Location:

United States

Description:

Wszystko, bez czego nie ma człowieka. Koncerty, spektakle, wystawy, książki, seriale, płyty i wydarzenia artystyczne. Informacja i komentarz. Do tego reportaże. I muzyka. Dużo muzyki. Nie wiesz, jak zainwestować wolny czas? Agnieszka Szydłowska podpowiada.

Language:

English


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

#134 Komuna Warszawa i „Emma”, Latarnia na Wenei & Hania Rani

6/24/2023
Wchodzimy do domu Hani Rani, który zazwyczaj czeka na nią, gdy ona trwa w nieustannej muzycznej podróży po całym świecie. Wspólnie zapowiadamy nadchodzący w październiku album, który częściowo będziecie mogli usłyszeć na nadchodzących koncertach w ramach OFF Festivalu w Katowicach. Agnieszka Szydłowska zabiera nas także do Gniezna, do Latarni na Wenei i snuje opowieść o miejscu demokratycznym, tworzonym oddolnie. Poza tym wspólnie zaglądamy do teatru Komuna Warszawa, gdzie nad „Emmą” pracuje białoruski dramaturg i reżyser – Mikita Ilyinchyk, który razem z odtwórczynią głównej roli Anitą Sokołowską opowiada o spektaklu.

Duration:02:03:59

Ask host to enable sharing for playback control

#132 Goyki 3 Art Inkubator, Latarnia na Wenei, Festiwal Animator Poznań i miesiąc dumy

6/16/2023
Strike a pose! Diana Revlon zaprasza na występy House Of Revlon, działania pozqueer. i mnóstwo innych smaczków. Pojawia się też Parada Równości – w końcu trwa miesiąc dumy. Poza tym odwiedzamy Latarnię na Wenei w Gnieźnie w opowieści Alex Freiheit. W Sopocie sprawdzamy, jakie plany na nadchodzące tygodnie ma Goyki 3 Art Inkubator oraz wspólnie z Martą Szadowiak zachęcamy pracowników sektora kultury do aplikowania na rezydencję, która ma być czystym relaksem! A Adriana Prodeus oprowadza nas po programie Festiwalu Animator Poznań.

Duration:01:57:04

Ask host to enable sharing for playback control

#131 Katarzyna Kubisiowska i „Się żyje”, czyli biografia Kory

6/10/2023
Tym razem Tygodnik monotematyczny, bo w całości poświęcony biografii Kory, czyli książce „Się żyje” autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. Nigdy nie była wielką fanką Maanam, niewiele łączy ją z Korą, ale podjęła się napisania jej biografii, bo chciała opowiedzieć historię kobiety, która żyła i za komuny, i w wolnej Polsce, zdecydowała się na macierzyństwo i próbowała je połączyć z pracą zawodową. Która wyszła z kompletnej biedy, bez edukacji, a rozdawała karty, sama się edukowała i pisała niesamowite teksty. Książka powstawała ponad 3 lata, materiał dostarczali jej fani i bliscy artystki, a teraz Katarzyna dostarczyła Agnieszce Szydłowskiej historię jej powstania.

Duration:01:26:52

Ask host to enable sharing for playback control

#130 Film „Twarze Agaty” i Ephemera Festival

6/3/2023
W tym Tygodniku wchodzimy do świata Agaty di Masternak – świata jej sztuki, życia i choroby. Te płaszczyzny przenikają się, są nierozerwalne. Choroba wymaga kolejnych operacji, a twarz Agaty często odzwierciedla kolejne etapy leczenia. Bohaterka stawia sobie i innym pytania o tożsamość i pochodzenie siły, która w sytuacjach krańcowych każe nam trzymać się życia. Film „Twarze Agaty” miał premierę podczas Krakow Film Festival, a w Tygodniku rozmawiamy o nim z Maniuchą Bikont. Poza tym Gosia Płysa zaprasza na tegoroczną odsłonę Ephemera Festival.

Duration:02:00:27

Ask host to enable sharing for playback control

#129 „Prawy chłopak”, Big Book Festival i wystawa „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS” w Muzeum Miasta Gdyni

5/27/2023
W tym „Tygodniku” wracamy na chwilę na Millennium Docs Against Gravity i przypominamy o skarbach dostępnych na online’owej wersji festiwalu, która wciąż trwa oraz nadrabiamy rozmowę z Hanną Nobis, reżyserką „Prawego chłopaka”. Za to Paulina Wilk i Anna Król opowiadają o nowej siedzibie Big Book Cafe i kolejnej odsłonie Big Book Festival. Poza tym jedziemy do Muzeum Miasta Gdyni na wystawę „MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS” – o rzeczach i z rzeczami w tytule!

Duration:01:53:26

Ask host to enable sharing for playback control

#128 20. edycja Millennium Docs Against Gravity

5/20/2023
Tygodnik wypełniony po brzegi filmami, gościniami i gośćmi jubileuszowej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! „Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Glob, „Solaris mon amour” autorstwa Kuby Mikurdy, film „PARADA – Don't Rain on Our Parade” czy „I król rzekł: CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA!” to tylko niektóre z tytułów, o których możecie usłyszeć w tym podcaście i zaledwie mały ułamek pękającego w szwach programu tegorocznego festiwalu.

Duration:01:48:13

Ask host to enable sharing for playback control

#127 Noc Muzeów, wystawa „Take it easy, it's art!” w Fabryce Norblina i mocna reprezentacja filmowa, czyli „Pianoforte”, „Życie w błocie się złoci” oraz „Rój”

5/13/2023
Mocno filmowe wydanie Tygodnika, bo żeby opowiedzieć o filmie „Życie w błocie się złoci” odwiedzają nas odtwórcy głównych ról – Małach i Ada Chlebicka. Na film „Rój” zaprasza reżyser Bartek Bala; a trzeci film to film otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity, czyli „Pianoforte”. A naszym gościem jest reżyser tego dokumentu – Jakub Piątek. Na tak zwaną czwartą nóżkę słuchamy, co kuratorki Agata Kiedrowicz i Aleksandra Rajska mają do powiedzenia o wystawie „Take it easy, it's art!” w Fabryce Norblina oraz przypominamy o zbliżającej się Nocy Muzeów.

Duration:01:57:42

Ask host to enable sharing for playback control

#126 Maria Ka z nową płytą, Fotofestiwal w Łodzi, urodziny MSN & Biennale Sztuki Mediów WRO

5/6/2023
W tym Tygodniku rozmawiamy o najnowszej płycie Marii Ka i słuchamy utworów, które łączą współczesną wrażliwość i kobiecą perspektywę z językiem Jidisz. Potem przenosimy się do Łodzi, gdzie Marta Szymańska oprowadza nas po tegorocznym Fotofestiwalu, którego program został zorganizowany wokół hasła „Nadzieja”. Następnie odwiedzamy MSN Warszawa, które obchodzi 18. urodziny! O tym opowiada nam Marta Bartkowska. A na koniec – Wrocław. Za moment startuje Biennale Sztuki Mediów WRO: to już 20. edycja tego festiwalu sztuki nowych mediów. Z tej okazji gościmy dyrektora artystycznego – Piotra Krajewskiego.

Duration:02:00:34

Ask host to enable sharing for playback control

#125 Festiwal „Kino na Granicy” w Cieszynie, platforma „35mm.online”, dokument „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz zbiory Ninateki

4/29/2023
W Tygodniku sprawdzamy, co możecie obejrzeć w długi weekend. Wpada Łukasz Maciejewski, który opowiada i odpowiada za (polski) program festiwalu „Kino na Granicy”, dzięki któremu od 29.04 do 5.05 Cieszyn żyje kinem. Polskim, czeskim, słowackim, ale nie tylko. Jeśli jednak wolicie zostać w domu – posłuchajcie, co proponuje Monika Talarczyk, która odpowiada merytorycznie za platformę VOD „35mm.online”. Poza tym o tym, co od ręki możecie zobaczyć na YouTubie, czyli o wyprodukowanym przez Muzeum POLIN filmie animowanym „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz o pierwszym polskim westernie, który możecie nadrobić dzięki Ninatece, szukajcie tam tytułu „Prawo i pięść”. Enjoy!

Duration:01:35:54

Ask host to enable sharing for playback control

#124 Millennium Docs Against Gravity i wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

4/21/2023
W tym „Tygodniku” opowieść, która przyda Wam się przed zobaczeniem wystawy „Wokół nas morze ognia” w Muzeum POLIN, po której oprowadza nas Joanna Flis. Historia ma dwunastu narratorów – cywili, którzy w momencie wybuchu powstania ukrywali się w getcie. Część z nich ma imiona i twarze, cześć zostawiła po sobie tylko słowa. Mietek, Stella, Marylka, Leon, Sewek nie mogli wiedzieć, że 80 lat później będą one narracją opowieści o piekle. Pozycja must-see z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Poza tym Karol Piekarczyk, Wojtek Diduszko i Ola Rutkowska oprowadzają nas po programie Millennium Docs Against Gravity i wydarzeniach towarzyszących festiwalowi.

Duration:01:59:58

Ask host to enable sharing for playback control

#123 Marcin Filipowicz o filmie „Braty” i „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” w Muzeum Warszawy i LGBT+ Film Festival Poland

4/14/2023
Adam Przywara opowiada o wystawie, której jest kuratorem – „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” w Muzeum Warszawy. Poza odgruzowywaniem i budowaniem Warszawy zajmujemy się też tematem odbudowania relacji rodzinnych przy okazji wizyty Marcina Filipowicza, którego pełnometrażowy debiut „Braty” wchodzi za moment do kin. Reżyser zaprasza na film w towarzystwie Huberta Miłkowskiego, który zagrał jedną z głównych ról. Do tego dokładamy LGBT+ Film Festival Poland i mamy kompletny Tygodnik!

Duration:02:02:41

Ask host to enable sharing for playback control

#122 Wystawa Adama Kozickiego w 66P, Sebastian Cichocki i MSN Warszawa oraz tournée MFF Nowe Horyzonty

4/8/2023
W tym Tygodniku Adam Kozicki opowiada o swojej wystawie we wrocławskiej galerii 66P, dzięki której razem wybierzemy się na granicę… w wielu znaczeniach. To opowieść nie tylko o kryzysie humanitarnym na granicy Polski z Białorusią, ale też o granicach naszej empatii czy przemocy aparatu państwowego. I o tym, co w obliczu okrucieństwa tak naprawdę może sztuka. A może znacznie więcej, niż nam się wydaje. Z Sebastianem Cichockim z MSN Warszawa rozmawiamy o programie zbliżania młodzieży do sztuki współczesnej. Szkoły mogą się do niego zgłaszać, więc uwaga – jeszcze jest czas, żeby zasugerować i sprowokować Wasze edukacyjne mateczniki do działania. Poza tym razem z Małgorzatą Sadowską ruszamy w tournée MFF Nowych Horyzontów.

Duration:01:55:36

Ask host to enable sharing for playback control

#121 Dzień Widoczności Osób Transpłciowych i inicjatywa „𝐩𝐨𝐳𝐪𝐮𝐞𝐞𝐫.”, Franek Warzywa i Traffic Design w Gdyni

4/1/2023
Na wstępie Agnieszka przywołuje dwa ważne dla niej spotkania – z Kacprem Potępskim i Mają Heban, których zapisy znajdziecie na naszej stronie. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych i (nie tylko dlatego) warto posłuchać ich historii. Z tej okazji gościmy Przemka Madeja i Dianę Revlon, którzy opowiadają o multimedialnej inicjatywie „𝐩𝐨𝐳𝐪𝐮𝐞𝐞𝐫.”. Poza tym zajrzymy też na chwilę do Ronda Sztuki, a do Gdyni pojedziemy dla Traffic Design i Stefana Kornackiego. Widzimy się też z duetem Franek Warzywa!

Duration:01:53:19

Ask host to enable sharing for playback control

#120 VR i XROSSSPACE; płyta… i książka „Hikikomori”

3/25/2023
Tygodnik puka do twoich drzwi! Dzięki Weronice M. Lewandowskiej wchodzimy do świata VR-u i zapraszamy na wydarzenie XROSSSPACE. To wspaniała okazja, żeby zorientować się, jak wyglądają poszukiwania polskich artystów w tej przestrzeni. Szkoda przeoczyć! Z druga gościnią – Polą Rise słuchamy jej najnowszej płyty „Hikikomori”, rozmawiamy o książce… pod tym samym tytułem i o całym projekcie, w ramach którego Pola niezwykle twórczo przekształca trudne doświadczenia w sztukę.

Duration:00:19:07

Ask host to enable sharing for playback control

#119 Dokument „Brainwashed: seks, kamera, władza” i wystawa „Podróż do wnętrza ziemi” w BWA Wrocław Główny

3/17/2023
W tym Tygodniku dwa tematy – o dokumencie „Brainwashed: seks, kamera, władza”, który w tym tygodniu wchodzi do kin, a później będzie dostępny w ramach VOD Nowych Horyzontów, opowiada Małgorzata Steciak. Drugim tematem jest wystawa „Podróż do wnętrza ziemi” w BWA Wrocław Główny, przy której okazji zwiedzamy galerię, która znalazła swoje miejsce na dworcu PKP.

Duration:00:09:19

Ask host to enable sharing for playback control

#118 1988 o „Zadrze”, „Wyśniona historia kina na Podlasiu" i rok 2022 oczami polskich fotografek

3/11/2023
Tygodnik filmowo-fotograficzny: 1988 opowiada o pracy przy filmie „Zadra”, do którego napisał muzykę. W tym przypadku oznacza to stworzenie utworów dla raperki Zadry i rapera Motyla, w których wcielają się Magda Wieczorek i Jakub Gierszał. Muzyka ukazuje się równolegle do premiery kinowej filmu Grzegorza Mołdy. Drugim tematem jest album i wystawa (podróżująca po Polsce) „Wyśniona historia kina na Podlasiu” przygotowana przez Białostocki Ośrodek Kultury. Opowiadamy też, czym jest polishwomenphotographers.com przy okazji wystawy podsumowującej rok 2022 oczami polskich fotografek.

Duration:00:09:34

Ask host to enable sharing for playback control

#117 „Cyfroteka” w Łodzi, spektakl „Haga” Teatru Polskiego w Poznaniu i wystawa Muzeum Kinematografii „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta”

3/4/2023
Najpierw Marcelo Zammenhoff (właśc. Piotr Wygachiewicz) opowiada o „Cyfrotece”, czyli łódzkim Festiwalu Myśli Cyfrowej. Następnie rozmowa z Agnieszką Lubomirą Piotrowską – tłumaczką i znawczynią kultury rosyjskiej. Wychodzimy od spektaklu „Haga” Teatru Polskiego w Poznaniu, a potem rozmawiamy już szerzej o percepcji kultury rosyjskiej w czasie wojny w Ukrainie oraz o ukraińskich artystach i ich odpowiedzi na wojenne przeżycia. Mariusz Wilczyński za to zaprasza na na wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Duration:00:10:55

Ask host to enable sharing for playback control

#116 Dokument „Rzeka. Źródło życia”, wystawa „Save as” we wrocławskim 66P i odrzański SAMPLE PACK

2/11/2023
Po pierwsze – dokument „Rzeka. Źródło życia”, jeden z najbardziej muzycznych filmów o przyrodzie w historii kina. Obrazy, które w nim widzimy, zarejestrowano w 39 krajach! Po drugie – wystawa „Save as” Jarosława Potocznego. W sarkastyczny sposób komentująca kondycję współczesnego społeczeństwa uwikłanego w kapitalizm. Do zobaczenia we wrocławskiej przestrzeni 66P. Po trzecie – projekt „Usłysz Odrę. Historie w rzece ukryte” i odrzański SAMPLE PACK, czyli rzeczna baza dźwięków, zebrana i opracowana przez Michała Zygmunta, muzyka, realizatora nagrań i kompozytora.

Duration:00:09:34

Ask host to enable sharing for playback control

#115 Platforma 35mm.online, „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli & wystawy w BWA i Rondzie Sztuki w Katowicach

2/4/2023
W tym Tygodniku na początek platforma 35mm.online, która prezentuje bogactwo polskiej kinematografii, oferując użytkownikom wartościowy pod względem artystycznym, edukacyjnym i historycznym dorobek naszego kina. Później obłędne stroje, które można zobaczyć w Muzeum Woli w Warszawie, czyli wystawa „Kim Lee. Królowa Warszawy”. To wyjątkowa okazja, by zbliżyć się do legendarnej draq queen oraz Andiego Nguyena, który ją stworzył. Oprowadza nas kuratorka – Magda Staroszczyk. I na koniec Katowice. Odwiedzamy wystawę „Podziemia. Subterra incognita” w BWA Katowice i „BAD ROMANCE” w Rondzie Sztuki. W tej sprawie wpada Adrian Chorębała.

Duration:00:12:59

Ask host to enable sharing for playback control

#114 „Chleb i sól” – filmowa improwizacja zainspirowana codziennością

1/27/2023
Tygodnik zsynchronizowany z wejściem do kin filmu Damiana Kocura „Chleb i sól”, który przed pierwszymi polskimi pokazami został nagrodzony na festiwalu w Wenecji. W filmach tego reżysera nie występują profesjonalni aktorzy. A ci, którzy w nich grają – wnoszą do nich swoją życiową „surową” energię. Filmy powstają w wyniku improwizacji na planie, a potem w montażu. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo ryzykowna to metoda. Sprawdzała się w krótkich formach autora, ale jak wypadł jego debiut pełnometrażowy, stworzony w ten sposób? Agnieszka Szydłowska rozmawia z odtwórcami głównych ról, braćmi – Tymoteuszem i Jackiem Biesem.

Duration:00:12:26