Lupa.cz-logo

Lupa.cz

Business >

More Information

Location:

Czech Republic

Language:

Czech

Contact:

606761913


Episodes

Josef Průša (Prusa Research): Zájem o minitiskárnu je brutální, objednávek je 7 tisíc

12/5/2019
More
Před třemi roky vyráběla firma Josefa Průši kolem 500 3D tiskáren, dnes je to měsíčně až 7 tisíc. V říjnu Průša představil kompaktní model tiskárny a během 24 hodin si ji předobjednalo 1200 zájemců. „Ten zájem je brutální,“ směje se Průša.

Duration:00:27:55

Robert Kaločai (Nanits Comics): Ke každému komiksu vytváříme scénář jako k filmu

10/24/2019
More
Pokud nemáte sídlo nebo pobočku přímo v USA, tak se s vámi moc nikdo nebaví. Řeknou dobrý, ale nejste ze Států, takže se spolupráce nic nebude, líčí svoje zkušenosti Robert Kaločai, spoluzakladatel netradičního českého startupu Nanits Comics.

Duration:00:32:09

Vítek Ježek (Rekola): V případě mikromobility pořád čekáme na iPhone

10/17/2019
More
Pokud bychom srovnávali úroveň mikromobility s vývojem mobilních telefonů, jsme zatím někde v 90. letech zhruba ve stádiu Motoroly Razr. Na tak zásadní změnu jako byl iPhone pořád čekáme, říká zakladatel společnosti Rekola Vítek Ježek. Jeho firma půjčuje už v deseti českých a moravských městech růžová ikonická kola.

Duration:00:57:13

Michal Illich (Zuri): Letadla s vertikálním vzletem změní osobní přepravu

10/9/2019
More
V budoucnu nebude v zemi jen pár mezinárodních letišť, ale přistávat se bude běžně u většiny měst, věří Michal Illich, zakladatel společnosti Zuri vyvíjející bezpilotní letadlo pro osobní přepravu s technologií vertikálního vzletu a přistání.

Duration:00:31:18

Adam Javůrek (Český rozhlas): Rozhlas už zkouší pracovat systémem "podcast first"

9/9/2019
More
Český rozhlas postupně rozšiřuje své podcasty. Podle Adama Javůrka, analytika Českého rozhlasu, je to cesta, jak se dostat k posluchačům, kteří rozhlas zatím neposlouchali. "Na Radiu Wave se už testuje systém podcast first," říká Javůrek. V podcastu pro server Lupa.cz mluví i o tom, že v prosinci spustí ČRo největší audioportál v Česku nazvaný Můj rozhlas.

Duration:00:33:51

Ondřej Malý: Od neomezených dat už není cesty zpět. A šance na příchod nového operátora je 50:50

7/8/2019
More
Podmínky pro příchod nového mobilního operátora jsou lepší než v roce 2013, říká bývalý náměstek ministra obchodu a průmyslu Ondřej Malý. V rozhovoru pro server Lupa.cz komentuje i nové balíčky mobilních operátorů, kteří začali nabízet "neomezená data".

Duration:00:34:50

Tomáš Rosa (kryptolog Raiffeisenbank): Kryptokalypsa přijde podle odhadů do 15 let

6/5/2019
More
Kvantové počítače umožní prolomit většinu dnes používaných šifrovacích klíčů, tzv. kryptokalypsa nastane podle odhadů do patnácti let, říka v rozhovoru pro Lupa.cz kryptolog Raiffeisenbank Tomáš Rosa.

Duration:00:31:37

Jan Hruška (O2): DDoS útoky stále častěji míří na konkrétní části serverů

4/23/2019
More
Struktura DDoS útoků se postupně mění. Ubývá těch masivních, a naopak je víc těch sofistikovanějších, které cílí na konkrétní části serverů, říká Jan Hruška, ředitel Technologické divize společnosti O2.

Duration:00:24:35

Ondřej Lasák (Česká televize): Nikdo dopředu nevěděl, že hláška „Dycky Most!“ zlidoví

4/2/2019
More
Za fenoménem seriálu Most! stála i chytře živená kampaň na sociálních sítích. O tom, jak se to týmu České televize podařilo, mluví v rozhovoru internetový dramaturg Ondřej Lasák.

Duration:00:17:21

Pavel Zima (Seznam.cz): Chystáme se na spuštění nového videoportálu

3/26/2019
More
Internetový portál Seznam.cz se připravuje na spuštění nového videoportálu. Čtenářům začne nabízet i videa od jiných vydavatelství, stejně jako to dělá u článků. V podcastu pro Lupa.cz mluví ředitel pro exekutivu a komunikaci Pavel Zima i o dalších novinkách, které firma chystá.

Duration:00:26:37

Ondřej Široký (Lime): Pošleme do Prahy "pochůzkáře", aby hlídali parkování našich koloběžek

2/25/2019
More
Na správné parkování zelených koloběžek i na jejich vhodné využívání dohlédne v Praze víc "pochůzkářů", slibuje Ondřej Široký, manažer společnosti Lime pro Českou republiku. Od konce září 2018, kdy v Praze začala společnost fungovat, si její koloběžky minimálně jednou vyzkoušelo 65 tisíc lidí. Celkem firma eviduje už 225 tisíc jízd a průměrná doba jízdy trvala devět minut.

Duration:00:30:01

Tomáš Braverman (Heureka): Superstar mezi zbožím prodávaným online jsou teď potraviny

1/28/2019
More
Češi jsou v e-commerce velmi úspěšní, i proto tu existuje přes 43 tisíc e-shopů, říká Tomáš Braverman, šéf největšího českého srovnávače cen Heureka.cz. V rozhovoru pro Lupa.cz mluví i o tom, jestli a zda vůbec vstoupí na český trh americký kolos Amazon. A komentuje také to, co si myslí o fungování tuzemského e-shopu s módou Zoot, který není úplně v dobré finanční kondici.

Duration:00:28:46

Petr Koubský (Deník N): Obchodní modely se mění, velké weby musí přejít na placený obsah

12/20/2018
More
Velké zpravodajské weby musí přejít na placený obsah, jinak čím dál víc budou klouzat po povrchu a nebudou poskytovat kvalitní texty, soudí novinář, publicista, pedagog a technologický analytik Petr Koubský. V rozhovoru pro Lupa.cz komentuje úvahy řady českých mediálních domů zavést placený obsah a věnuje se také hlavním událostem, které podle něj dominovaly technologickému světu v roce 2018. Zmiňuje například aféru Cambridge Analytika, která ukázala, jak sociální sítě zacházejí s osobními...

Duration:00:30:58

Barbora Tyllová (PayU): S příchodem Apple Pay a Google Pay by Češi mohli začít více platit mobilem

12/6/2018
More
Češi jsou pořád v placení za zboží na internetu konzervativní, mezi nejoblíbenější metody úhrady patří stále dobírka, říká šéfka PayU pro ČR, Slovensko a Maďarsko. V rozhovoru pro Lupa.cz mluví i o tom, že s příchodem systémů Apple Pay nebo Google Pay by Češi mohli začít víc platit mobilem. Nebo také o plánu PayU poskytovat zájemcům nebankovní půjčky.

Duration:00:23:25

Petr Král, Blue Milk: Jak lze vytvořit (a "zabít") úspěšného youtubera?

11/14/2018
More
Petr Král se pohybuje v marketingu už dvacet let. Pracoval jako zaměstnanec číslo dva prvního českého e-shopu Vltava.cz, spolu se svým týmem postavil značku MALL nebo pomáhal Jakubovi Havrlantovi s rozjezdem projektu E-commerce Holding. Poslední dva roky se věnuje se svým bratrem Jiřím vlastní firmě. Stál i za startem jeho youtuberské kariéry a také za jeho koncem. Nově si nedávno vyzkoušel roli režiséra v dokumentu s názvem Byl jsem Youtuber, který pojednává o konci kariéry jeho...

Duration:00:25:36

Tomáš Havryluk (Alza.cz): Bitcoin může globálně změnit svět, je důležité být při tom

10/30/2018
More
Do společnosti Alza.cz nastoupil Tomáš Havryluk v roce 2007. Ze studenta se během sedmi let vypracoval, položil základy celého IT obchodu a přišel s inovacemi jako jsou například platební automaty – Alza PayBoxy. Nyní jako místopředseda představenstva řídí veškeré strategické projekty a je zodpovědný za hospodaření společnosti. Vystudoval obor softwarové inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Duration:00:29:57

David Pavlík (Kiwi.com): Amazon funguje tak skvěle, až jde z něho trochu strach

10/17/2018
More
Poslední čtyři roky působil David Pavlík ve firmě SpaceX vizionáře Elona Muska, zkušenosti má i z Microsoftu, Netflixu nebo Amazonu. Od července je šéfem informatiky v Kiwi.com. „Amazon je už tak dokonalý, že jde z něho trošku strach,“ říká v rozhovoru pro Lupa.cz.

Duration:00:23:27

Simona Kijonková (Zásilkovna): Na doručování zásilek jsme chtěli nasadit i drony

10/4/2018
More
Jak se za osm let dostat z nuly na firmu s 500 zaměstnanci, 850 miliony obratu a 10 miliony doručených zásilek? O své cestě za úspěchem mluví zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. Rozhovor vznikl v červnu v rámci natáčení rozhovorů pro konferenci E-Business Forum 2018.

Duration:00:33:04

Tomáš Matějček (Megapixel.cz): Proti velkým hráčům uspějete, když umíte dát zákazníkům servis

9/20/2018
More
Ze společnosti Megapixel vyrostl od roku 2001, kdy ji Tomáš Matějček spoluzakládal, jeden z hlavních prodejců fototechniky v Česku. O tom, jak je složité vybudovat specializovaný obchod a konkurovat hlavním hráčům tuzemské e-commerce, si Matějček, který nedává médiím rozhovory často, povídal se šéfredaktorem Lupa.cz Davidem Slížkem.

Duration:00:31:11

Ivan Kuckir: Chtěl jsem si jen něco naprogramovat, teď Photopea využívá milion lidí

9/12/2018
More
Vytvořil grafický editor, který využívají po celém světě statisíce lidí, a který je označován za "webový Photoshop". Na programu Photopea pracuje programátor Ivan Kuckir už pět let. "Dělal jsem na tom ve svém volné čase, už jsem s tím konečně spokojený," říká Ivan Kuckir v podcastu pro server Lupa.cz.

Duration:00:26:43