Vinocast-logo

Vinocast

Education Podcasts

Podcast o víně. Lidsky, srozumitelně, pro všechny a bez snobství. Každý týden otevíráme pár lahví společně se speciálním tématem, o kterém si budeme povídat. Jsme dva mladý kluci, co ve víně podnikají a to nejzajímavější s vámi sdílí. Filip Bodlák z Vínoodbodláků.cz a Tomáš Machovský z Vinotéka Arfanta.

Podcast o víně. Lidsky, srozumitelně, pro všechny a bez snobství. Každý týden otevíráme pár lahví společně se speciálním tématem, o kterém si budeme povídat. Jsme dva mladý kluci, co ve víně podnikají a to nejzajímavější s vámi sdílí. Filip Bodlák z Vínoodbodláků.cz a Tomáš Machovský z Vinotéka Arfanta.

Location:

Czech Republic

Description:

Podcast o víně. Lidsky, srozumitelně, pro všechny a bez snobství. Každý týden otevíráme pár lahví společně se speciálním tématem, o kterém si budeme povídat. Jsme dva mladý kluci, co ve víně podnikají a to nejzajímavější s vámi sdílí. Filip Bodlák z Vínoodbodláků.cz a Tomáš Machovský z Vinotéka Arfanta.

Language:

Czech


Episodes

O Puglii

7/27/2021
Puglia totiž není jenom Primitivo. Je to i Negroamaro nebo Malvasia Nera. Výrazné a silné odrůdy plné jižního sluníčka. Puglia je podle rozlohy vinic největší oblastí v Itálii. Nemá ale takové jméno jako třeba Toskánsko. Tohle se ale změni. Věřte nám. Proto začněte objevovat tahle super vína ještě před tím, než budou drahá. Pokud se vám naše podcasty líbí a chcete nás podpořit, vyberte si Primitivo a jiná vína z Puglie přímo u nás, ve Vinotéce Arfanta nebo na vinoodbodlaku.cz. A taky o nás...

Duration:00:42:53

O Primitivu (v USA Zinfandel)

7/13/2021
Tohle je jedna z nejzajímavějších odrůd. A víte proč? Protože se u nás pije ve velkém i v létě. A to moc červených vín o sobě říct nemůže. V USA se ji říká Zinfandel a dokonce si dlouhá desetiletí mysleli, že jde o jejich odrůdu. Až v 70. letech se zjistilo, že je nějak moc podobná italskému Primitivu. Tak podobná, že je identická. Nicméně ani italové nemohou slavit. Odrůda má totiž původ v Chorvatsku. A jestli vás zajímá víc, tak dejte PLAY a nějaké to Primitivo si s námi otevřete… Pokud...

Duration:00:44:20

Aperol Spritz a další drinky z vína

7/6/2021
Léto máme v plném proudu. Proto není vyjímkou, že se v těchto dnech někde válíme vody. No jo, ale co na tom sluníčku pít? Z vína se naštěstí dá vykouzlit několik famózních drinků. Proto jsme vzali mikrofon a vykouzlili je pro vás doslova v přímém přenosu. Nechybí nejznámnější spritz z pomerančového bitteru anebo Grepino. Což je skvělý drink postaven na aromatizovaném víně s grepem. A ještě k tomu je 100% český! Podpořit nás samozřejmě ale můžete tak, že si na Spritz nebo Hugo zajdete za...

Duration:00:34:01

O Vinho Verde

6/29/2021
Filip je zpátky z dovolený. Konečně tak máme po menší pauze další díl Vinocastu. A protože jel na Madeiru a pil tam portugalskou specialitu Vinho Verde, tak tenhle díl je celý o Vinho Verde. A doufáme, že po poslechu budete mít chuť ho hned někde ochutnat. Stojí to totiž za to. Zejména v létě. Vinho Verde u Tomáše ani Filipa nenajdete. Ochutnat ho ale můžete ve skvělém portugalském bistru Oliviera v Praze na Vinohradech. Podpořit nás samozřejmě ale můžete tak, že se mrknete na naše...

Duration:00:40:56

O Veltlínském zeleném

6/1/2021
Nezapomeňte někde vyštrachat nějakou lahev Veltlínu a otevřít si ji společně s náma. Poslech pak pro vás bude mít nový rozměr. Najdete ji i u nás na vinoodbodlaku.cz nebo arfanta.cz, čímž si nejen uděláte radost, ale také tím naší tvorbu podpoříte. A taky o Vinocastu prosím řekněte všem kamarádům, se kterými rádi sedíte u vína. Moc vám za to děkujeme.

Duration:00:40:51

O Ryzlinku rýnském

5/25/2021
Královská odrůda nebo odrůda králů? To je asi jedno. Důležitý je, že Riesling patří mezi top 3 bílé odrůdy na světě. Má skvělou historii a hlavně chuť, která se v čase zajímavě mění. Petrolej ve víně? Jo, to přesně Riesling umí. A že to umí krásně určitě pochopíte z našich reakcí. Pokud se vám náš Vinocast líbí a rádi byste nás podpořili, tak mrkněte na vinoodbodlaku.cz nebo na arfanta.cz a vyberte si k poslechu u nás nějaké dobré víno. A nebo o Vinocastu řekněte svým známým a kamarádům....

Duration:00:47:44

O Chardonnay

5/18/2021
Tímhle dílem jsme si vlastně udělali radost. Oba Chardonnay milujeme. Proto jsme si do tohoto dílu vzali i jedno klasické burgundské Chardonnay. Je to prostě světová špička. A my vám vysvětlíme proč. Jen vás musíme varovat. Po poslechu této epizody hned poběžíte nějakou burgundu shánět. Pokud se vám náš Vinocast líbí a rádi byste nás podpořili, tak mrkněte na vinoodbodlaku.cz nebo na arfanta.cz. A nebo o Vinocastu řekněte svým kamarádům. Děkujeme.

Duration:00:52:45

O Pálavě

5/11/2021
Tomáš není moc fanda do Pálavy. A Filip vlastně taky. I přesto jsme si na ní oba našli to krásný, do detailu jsme se vám o ní rozpovídali a k tomu jich několik ochutnali. A věděli jste, že Pálava není vždycky sladká? Nevadí, vysvětlíme vám proč je Pálava i suchá. Pokud se vám náš Vinocast líbí a rádi byste nás podpořili, tak mrkněte na vinoodbodlaku.cz nebo na arfanta.cz. A nebo o Vinocastu řekněte svým kamarádům. Děkujeme.

Duration:00:35:28

O kategorizaci českých a moravských vín

4/27/2021
Naše jubilejní, 10. epizoda. A první, ve které se zabýváme čistě kategorizací vín. A je nutností začít doma. Proto si do detailu rozebereme přívlastková vína ČR. To jsou kabinety, pozdní sběry a výběry. Na konci lehce naťukneme ledová a slámová vína. A taky vám vysvětlíme chuťové rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi. Po poslechu epizody vás chuť na víno nemine. Pokud se vám náš Vinocast líbí a rádi byste nás podpořili, tak mrkněte na vinoodbodlaku.cz nebo na arfanta.cz. A nebo o Vinocastu...

Duration:00:58:19

O Malbecu

4/20/2021
Tak trochu náš první speciál. Před 4 dny (17. dubna) celý svět slavil Světový den Malbecu. Proto jsme tenhle díl věnovali pouze Malbecu. Trochu historie, trochu o jeho původu a trochu víc o tom, proč se mu daří právě v Argentině. A to jsme si taky ověřili tím, že jsme si pár Malbeců ochutnali. Ano, i ten z Lidlu... Balíček Malbeců koupíte na vinoodbodlaku.cz. Víno na pražskou náplavku koupíte na arfanta.cz

Duration:00:45:59

O Ryzlinku vlašském

4/13/2021
Po krátké odmlce jsme zpátky na Moravě, kam jsme se chtěli vrátit v pořádném stylu. Takže volba byla jasná. Ryzlink vlašský. Zejména na Pálavě se z něj dělají nejuznávanější vína. Prostě nejlepší vlašák na světě je ten z Pálavy. A my ho rozebrali do posledního detailu.

Duration:00:51:58

Prosecco a jak si ho správně vybrat

4/6/2021
Není Prosecco jako Prosecco. Proto pro něj Italové vymysleli 6 kategorií. V tomhle díle vás všemi kategoriemi provedeme, skoro všechny ochutnáme a jako bonus vám poradíme, jak si vybrat to správné Prosecco.

Duration:00:51:05

Pinot Grigio ve stylu Veneta

3/30/2021
Tomáš miluje Veneto a Filip vlastně taky. Proto je tenhle díl o Venetu. A hlavně veneťáckým Pinot Grigio, který najdete v každý italský restauraci na světě. A my se tomhle dílu Pinotu Grigio trochu podívali pod korek.

Duration:00:41:06

Merlot, Zweigeltrebe a Frankovka v Rakousku

3/24/2021
V tomhle díle jsme si posvítili na odrůdy Merlot, Zweigeltrebe a Frankovka v rakouském kontextu. Tomáš má Rakousko rád, proto tentokrát nehejtí (jako minule Bordeaux). Povídáme si o původu jednotlivých odrůd a o tom jak se jim v Rakousku daří. Vína koupíte na https://vinoodbodlaku.cz a https://shop.arfanta.cz.

Duration:00:54:03

Úvod do francouzského Bordeaux

3/17/2021
V tomhle díle si bez snobství povídáme o tradičním a trochu snobském regionu Bordeaux. Tomášovi to dává trochu zabrat a Filip se mu neúnavně snaží vysvětlit, že to tak komplikované není. Když vydržíte až do konce, tak odměnou vám bude, že se v Bordeaux už nikdy neztratíte.

Duration:00:44:47

Typická červená vína z Moravy (a možná i z Čech)

3/9/2021
Tento týden jsme si otevřeli pár moravských vín. Podívali jsme se na naše tradiční odrůdy Frankovka a Rulandské modré (Pinot Noir) a porovnali je mezi sebou snad ve všech směrech. A to celé porovnali z italskou tyrolskou specialitou Lagrein.

Duration:01:09:19

Růžovky a oranžová vína

3/2/2021
Tenhle týden otevíráme nejznámější růžové víno z Provence. Navštívíme i Itálii, kde máme hned tři růžová a jedno oranžové. Do toho všeho máme i dvě divočejší, naturální lahve a pár bublin. Celkem tedy 9 lahví, nespočet chutí a názorů. Vína najdete na vinoodbodlaku.cz a ve Vinotéce Arfanta v Trojské v Praze u Náplavky.

Duration:01:16:33

3 super toskánská vína, která nesmíte minout

2/23/2021
Pro dokonalý poslech vám doporučujeme si sehnat tahle vína: Sangiovese Toscana IGT (https://bit.ly/3uoekpk) Chianti Montespertoli (Vinotéka Arfanta – shop brzy) Salcheto Nobile di Montepulciano DOCG (https://bit.ly/3dK16O5) Malbec barrique výběr z hroznů (https://bit.ly/3bqu0Qo)

Duration:01:10:36