Dobre jedlo pre Zdravie-logo

Dobre jedlo pre Zdravie

Food & Cooking Podcasts

Šéfredaktorky magazínov Dobré jedlo a Zdravie, Ema Pospíšilová Tekelyová a Lenka Dubašáková Štefánková, spojili svoje sily, aby zistili, aké jedlo pomáha proti rakovine, kedy vám klobása a čokoláda neublížia pri diéte a kedy si môžete dať pohárik po športe. V pravidelnom podcaste každý týždeň spovedajú odborníkov a špecialistov jednoduchou, zrozumiteľnou formou tak, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.

Location:

Slovakia

Description:

Šéfredaktorky magazínov Dobré jedlo a Zdravie, Ema Pospíšilová Tekelyová a Lenka Dubašáková Štefánková, spojili svoje sily, aby zistili, aké jedlo pomáha proti rakovine, kedy vám klobása a čokoláda neublížia pri diéte a kedy si môžete dať pohárik po športe. V pravidelnom podcaste každý týždeň spovedajú odborníkov a špecialistov jednoduchou, zrozumiteľnou formou tak, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.

Language:

Slovak


Episodes

Sú lepšie slané alebo sladké raňajky?

9/18/2023
Musíme sa stihnúť naraňajkovať do hodiny po zobudení? Je zdravšia ovsená kaša alebo omeleta? Sú lepšie teplé alebo studené raňajky? A čo robiť, ak nie ste ráno hladní? Môžeme piť kávu pred raňajkami alebo až po nich? A čo ostatné nápoje: čaj, džúsy, kakao, acidofilné mlieko? Výživová špecialistka Zdenka Solík nám prezradila, či si môžeme každý deň dopriať vajíčka. A posvietili sme si aj na Slovákmi milovanú vianočku s džemom. Ako by mali vyzerať raňajky, ktoré nás zasýtia a dodajú nám dostatok energie na celé predpoludnie? Môže si celá rodina dať rovnaké jedlo? Čo by mala mať na tanieri žena v zrelom veku, školopovinné dieťa a muž, ktorý manuálne pracuje? Dozviete sa aj ktoré potraviny by sme ráno vôbec jesť nemali.

Duration:00:48:04

Čím môžeme nahradiť biely cukor pri pečení a nezmeniť tak chuť koláča?

9/3/2023
Rozhodli ste sa konečne vzdať bieleho cukru a začať piecť zdravšie? Pečenie je alchýmia! Niekedy nestačí len vymeniť cukor 1:1. Čo musíme pridať a čo odobrať, aby cesto držalo pokope? Koľko medu a stévie môžeme do koláča použiť? Aké sirupy máme na výber? Dokáže ovocie skutočne nahradiť cukor v ceste alebo ho naopak okyslí? Ktorá sladká náhrada nám neovplyvní výslednú chuť? Cukrárka Veronika Kollárová nám prezradila aj to, či sa zo sladkej alternatívy dajú vyrobiť pusinky a ktoré náhrady sú vhodné na karamel.

Duration:00:32:29

Neviete každý deň odolať sladkému? Ako sa zbaviť závislosti?

8/20/2023
Je chyba, ak máme chuť na sladké? Čo nás núti zhrešiť? Zvyknete si dať sladké poobede alebo maškrtíte iba počas pracovnej doby? Dáte si čokoládu a potom máte výčitky svedomia? Kedy to s cukrom preháňame a kedy si ho môžeme pokojne dopriať? Aké sú to pridané cukry a prečo si na ne treba dať pozor? Odborníčka na emočné jedenie a závislosť na sladkom Barbara Sviežená nám prezradila aj skvelú techniku, ako naozaj odolať chúťkam.

Duration:00:59:38

Ak začneme od pondelka, konečne schudneme? Dnes o motivácii

8/6/2023
Pomôže nám začiatok týždňa či mesiaca v tom, aby sme konečne schudli, vydržali pri zdravšom stravovaní alebo pravidelnom cvičení? Je viac motivačné, ak si nalepíme na chladničku svoju fotku, na ktorej máme pár kíl navyše alebo keď vopred všetkým známym povieme, že sa chystáme chudnúť? Prečo tréner Jany Landl radí, aby sme si kúpili nové tenisky a skočili padákom? Musíme si podrobne zapisovať, čo sme zjedli a koľko sme sa naozaj hýbali? Stačí nám cvičiť dvakrát v týždni?

Duration:00:36:04

Je lepšia mrazená pizza ako bujón v kocke? Dnes všetko o polotovaroch

7/23/2023
Uľahčujete si život polotovarmi? Viete vôbec, čo všetko sa medzi ne počíta? Čo je to mŕtva strava a hluché potraviny? V dnešnom podcaste s výživovou odborníčkou Mirkou Luberdovou sme sa rozprávali, aký vplyv majú polotovary na naše zdravie a ktoré ochorenia spúšťajú. Tiež sme sa dozvedeli, ktoré sú kalorickejšie, ako čítať etikety potravín a ktorým ingredienciám sa úplne vyhnúť. Funguje, ak polotovar vylepšíme šalátom? Dozviete sa aj, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou.

Duration:00:26:40

Dokáže kosť prepichnúť črevo? Dnes o mýtoch v trávení

7/9/2023
S gastroenterológom Milošom Bubánom sme sa rozprávali o najväčších mýtoch v stravovaní: Musíme mať stolicu raz denne? Môže dlhotrvajúca zápcha spôsobiť pruh a bolesť hlavy? Spôsobujú pálivé jedlá vredy? Existujú potraviny, ktoré vredy zahoja? Zmenší sa nám žalúdok, keď budeme menej jesť? Pomôže mlieko uhasiť páliacu záhu? Je nutné používať črevnú sprchu? Ako má vyzerať očistná kúra? Dokáže kosť prepichnúť črevo? A čo také prehltnuté špendlíky? To všetko sa dozviete v našom podcaste

Duration:00:18:55

Ako si kúpiť dobrý olivový olej na dovolenke aj v supermarkete

6/25/2023
Používate olivový olej? Akú by mal mať fľašu a na čo sa zamerať na etikete? Rozhoduje o kvalite aj jeho cena? Čo by sme mali cítiť, keď si k nemu privoniame? S odborníkom a someliérom olivového oleja Michalom Kucharovičom sme sa rozprávali aj o tom, či môžeme skladovať olej počas leta v chladničke alebo mrazničke, či je extra panenský najlepší a aké má zdravotné benefity. Ako si vybrať olej, ktorý dokáže znížiť cholesterol? Môžeme na ňom vyprážať alebo patrí len do šalátu? Ak si olivový olej sami ochutíme, znížime tým jeho kvalitu a trvanlivosť? Budete prekvapení! Poďte ho s nami naozaj ochutnať.

Duration:01:10:14

Ako naučiť deti, aby milovali brokolicu?

6/18/2023
Nechcú vaše deti zeleninu? Chceli by ste, aby jej jedli viac? Prečo by ste ich nemali nútiť a ako dostať zdravé vitamíny do brušiek ľahkou a zábavnou formou? Koľko zeleniny by mali deti zjesť za deň? Čo robiť, ak im niektorá nechutí a v ktorých jedlách si ju ani nevšimnú? Čo sa oplatí urobiť a naopak čoho sa radšej vyvarovať? Toto a ešte viac nám prezradila výživová špecialistka Mirka Luberdová. Zároveň sa s nami podelila o recept na rýchlu a zdravú bolonskú omáčku na cestoviny a špeciálne chrumkavé rezne, po ktorých sa u nich doma len zapráši. Poďte ich s nami ochutnať.

Duration:01:02:24

Dá sa schudnúť s pizzou a čokoládou? Áno, ale...

6/11/2023
Ktorá diéta nám naozaj pomôže schudnúť? Aké sú výhody delenej stravy? Kto by sa nemal púšťať do ketodiéty? Má skutočne krvná skupina vplyv na chudnutie? Čo robiť, aby prerušovaný pôst naozaj fungoval? V dnešnom podcaste s výživovou špecialistkou Zdenkou Havettovou sme zistili, že schudnúť je naozaj ľahké, len by sme mali dodržať pár pravidiel. A môžeme si dopriať aj čokoládu, buchty, pizzu, klobásku a pohárik!

Duration:00:27:32

Je grahamový rožok lepší ako biely? Dnes o cukrovke!

6/4/2023
Ste stále smädní a chodíte často na toaletu? V dnešnom podcaste s Andreou Goldbergerovou, edukátorkou diabetikov, sme sa rozprávali o cukrovke. Ako sa prejavuje a kedy by sme mali vyhľadať lekára? Oplatí sa kupovať grahamové rožky, keď obsahujú rovnaké množstvo cukru ako biele? Čo je to glykemický index a ako si rýchlo prepočítame sacharidové jednotky podľa množstva cukru uvedeného na obale výrobku? Dozvedeli sme sa, prečo je lepšie jedlo trochu okysliť, ktorému ovociu a zelenine dávať prednosť na tanieri a aké sú rozdiely medzi sladidlami. Mali by sme kupovať diapotraviny, čo raňajkovať pri cukrovke a aké jedlo si vybrať v reštaurácii?

Duration:00:26:57

Bronzová pokožka a jedlo: Marhuľový džem, smotana alebo uhorky? Odhalíme pravdu!

5/28/2023
Koľko času musíme stráviť na slnku, aby sme mali dostatok vitamínu D? Získame ho aj keď je zamračené? Déčko sa nachádza tiež v strave! Ktoré potraviny sa oplatí jesť, aby sme sa krásne opálili a bronzová pokožka nám vydržala, čo najdlhšie? Mrkva alebo malinový olej? Čím dosiahneme krajšie opálenú pokožku? V dnešnom podcaste s dermatologičkou Alexandrou Rozborilovou sme zisťovali, či má význam jesť marhuľový džem a či na spálenú pokožku môžeme dať smotanu alebo uhorky. Z ktorých potravín sa na slnku môžeme vyhádzať, po ktorých liekoch by sme sa nemali ísť opaľovať a či existujú jedlá, ktoré nás ochránia pred vznikom pigmentových škvŕn.

Duration:00:25:34

Musíte jesť cesnak a prestať soliť? Dnes o vysokom krvnom tlaku!

5/21/2023
Poznáte výšku svojho krvného tlaku? Ako vyzerá ideálny a kedy ho už treba riešiť s lekárom? Je nutné používať tlakomer každý deň? V dnešnom podcaste s internistkou Monikou Karlíkovou sme sa rozprávali, ktoré potraviny a nápoje tlak zvyšujú aj ktoré ho znižujú? Musíme prestať piť kávu, keď máme tlak vysoký? Je potrebné vzdať sa alkoholu a soli? O koľko cesnak zníži tlak a koľko kilogramov musíme zhodiť, aby klesol natrvalo?

Duration:00:34:48

Pijete kávu alebo citrónovú vodu nalačno? Dnes o zlozvykoch v stravovaní!

5/14/2023
Uškodí voda s citrónom prázdnemu žalúdku alebo je horšia káva? Je správne, ak zjeme všetko, čo je na tanieri, poobede si doprajeme zákusok alebo krátkeho šlofíka? O najčastejších zlozvykoch v stravovaní sme sa rozprávali s gastroenterológom Milošom Bubánom. Dozvedeli sme sa aj, či je lepšie zjesť vrelú polievku alebo studenú z chladničky. Jedna z nich nám totiž môže vážne ublížiť. Čo s nami spraví vynechanie raňajok a cigareta nalačno? To všetko sa dozviete v tomto podcaste.

Duration:00:36:59

Z ktorého jedla vás rozbolí hlava a počíta sa pivo do pitného režimu?

5/7/2023
V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s odborníkom na výživu Michalom Páleníkom o tom, ktoré potraviny môžu spôsobiť bolesť hlavy. Škodí viac bryndza, zázvor, káva alebo pohár vína? Koľko tekutín by sme mali denne vypiť, ako zistíme, že ich je málo a ktoré nápoje sa nepočítajú do pitného režimu? Ako sa naučiť vypiť dostatočné množstvo a ako odhaliť, čo nám skutočne škodí? Zisťovali sme aj, či sa dá nedostatočný príjem tekutín dobehnúť na ďalší deň, ako piť počas športu, aj to, či sa napiť radšej pred jedlom alebo až po ňom.

Duration:00:29:30

Bylinky pre pečeň a žlčník. Ostropestrec nie je jediný!

4/30/2023
Potrebuje pečeň a žlčník skutočne detox alebo je to len módny trend? Oba orgány sú najaktívnejšie na jar a prospejú im bylinky, ktoré podporujú tvorbu žlče, pomáhajú jej odtoku a spriechodňujú žlčovod. Ktoré sa oplatí pomlieť, uvariť alebo pridať do tinktúry? V dnešnom podcaste sme zisťovali u bylinkárky Ivety Henzelyovej, či je ostropestrec skutočne taký zázračný a ako dlho by sme mali piť bylinkové čaje, aby nám neublížili. Ktoré sa oplatí striedať, kombinovať a kto by mal byť pri ich užívaní opatrný?

Duration:00:31:43

Jedlom proti vyrážkam. Prejedzte sa ku krásnej pleti!

4/23/2023
Ktoré potraviny zlepšujú stav pleti a naopak, ktoré jej prekážajú? Znamená vyrážka nad obočím, že potrebujeme doplniť tekutiny? Škodí čokoláda naozaj každému alebo je horšie mlieko? Je fastfood najväčší nepriateľ čistej pokožky? Na toto všetko sme sa opýtali dermatologičky Alexandry Rozborilovej, ktorá prezradila, aká je prvá pomoc, keď sa nám vytvorí vyrážka. Dozvedeli sme sa aj to, ktoré jedla vyvolávajú žihľavku a kedy s ňou musíme ísť k lekárovi.

Duration:00:26:10

Všímavé jedenie: Najedzte sa a bude vám lepšie! Treba však vedieť ako na to

4/16/2023
Viete, čo je to všímavé jedenie a prečo by sa malo stať vašou súčasťou? Ako vám v tom pomôže pero na stole a červený tanier? Prečo sa oplatí jesť radšej vidličkou a rukou, ktorou nepíšete? V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s odbornou terapeutkou Monikou Rusnákovou o výhodách, ktoré tento životný štýl dokáže priniesť. Je úplne zadarmo, stačí krátka chvíľa a život sa zmení k lepšiemu.

Duration:00:32:40

Kedy tráviace problémy hlásia rakovinu?

4/9/2023
Máte po štyridsiatke a nemáte pravidelnú stolicu? Začalo vás nafukovať alebo sa u vás strieda zápcha s hnačkou? Kedy treba vyhľadať lekára? Opýtali sme sa gastroenterológa Miloša Bubána. Prezradil nám, ako prebieha kolonoskopia a ktoré potraviny sú najviac zodpovedné za rakovinu hrubého čreva. Zisťovali sme aj, či krv na toaletnom papieri automaticky znamená prípad pre onkológa.

Duration:00:37:46

Dá sa schudnúť aj bez počítania kalórií?

4/2/2023
Snažíte sa schudnúť a kontrolujete kalórie v každom súste? Dá sa zmerať správna veľkosť porcie oveľa jednoduchšie? Je dôležité, aby sme sledovali množstvo kalórií na obaloch potravín pri nákupe? V dnešnom podcaste nám na tieto otázky odpovedala výživová špecialistka Zdenka Havettová a vysvetlila aj to, čo je prázdna kalória, bazálny metabolizmus a či existujú tukožrútske potraviny.

Duration:00:25:16

Pripravte si omeletu, nalejte pohár vína a znížte si cholesterol

3/26/2023
V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s internistkou Monikou Karlíkovou o vysokom aj nízkom cholesterole. Aké hodnoty sú v norme, ako sa prejavuje, či ho zvyšuje stres a vajcia. Dozvedeli sme sa, aká zázračná surovina pomáha zlý cholesterol znížiť a dokáže oškriabať cievy, a tiež či sa musíme vzdať pohára vína. Zisťovali sme, či existuje zázračný nápoj a ktoré športy nám pomôžu cholesterol vylepšiť.

Duration:00:28:50