Olomouc-logo

Olomouc

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - Dlouhodobé sucho a pokles hladiny podzemních vod trápí mnohá města v Česku. Olomouc není výjimkou

7/23/2019
More
Olomoucká radnice bude investovat do hledání nových zdrojů pitné vody. Obyvatele města zatím zásobují prameny v lužních lesích Litovelského Pomoraví. Ochránci přírody ale upozorňují, že hladina podzemních vod stále klesá.

Duration:00:02:00

Zprávy - Olomoučtí hokejisté měli po dovolené první oficiální trénink na ledě

7/23/2019
More
Otlačené nohy a tělo od nových bot a výstroje. To je tradiční kolorit začátku přípravy hokejistů na ledě. Podobně prožívá první tréninky i extraligový celek Olomouce.

Duration:00:01:55

Zprávy - V Olomouci se zvýšil zájem studentů o ubytování na vysokoškolských kolejích. Poptávka po nich po mnoha letech výrazně převyšuje kapacitu pokojů

7/22/2019
More
Vedení správy kolejí a menz přičítá zvýšený zájem o vysokoškolské ubytování vysokým cenám pronájmů bytů.

Duration:00:00:32

Zprávy - Univerzitní, arcibiskupské a v budoucnu možná znovu i armádní město by mohla být Olomouc

7/22/2019
More
Na podzim 2013 v Olomouci oficiálně zaniklo velitelství pozemních sil. Po šesti letech se rýsuje šance, že se z města znovu stane prestižní vojenské sídlo. Jak zjistil Český rozhlas, generální štáb zvažuje v souvislosti se současnými organizačními změnami a navyšováním počtu profesionálních vojáků, že velitelství na Hanou vrátí. Vedení radnice by určitě nebylo proti.

Duration:00:01:37

Plk na nedělo - Malene

7/21/2019
More
Jak to bude vypadat, když se bodrý hanácký světák Stréček Křópal z Břochovan dostane k mikrofonu? Svérázný hanácký pohled na svět a vytříbená nářeční mluva. Krátké postřeh v naší rodné hanáčtině, o tom, co nás páli, aj nepáli.

Duration:00:01:47

Přímo z místa - Libavsko je územím vojenského výcvikového prostoru. Za tu dobu se proměnilo k nepoznání

7/21/2019
More
Dvě desítky vesnic, hřbitovů a mnoho památek. Všechny postupně mizely z krajiny Libavska i z map. Jen pár se jich podařilo zachránit. Na vlnách Českého rozhlasu Olomouc jsme je prozkoumali v Pořadu Přímo z místa.

Duration:00:25:52

Zprávy - Rejchartice na Šumpersku hostí tradiční sochařské sympozium s názvem Andělárium

7/20/2019
More
Pod rukama řezbářů z různých koutů republiky na něm vznikla čtveřice plastik andělů v nadživotní velikosti. Sochy doplnily tamní andělskou galerii pod širým nebem. Vernisáž se koná v Rejcharticích v sobotu odpoledne. My jsme se na sympozium vydali ještě před ní.

Duration:00:01:38

Zvěřinec - Zvěřinec s MVDr. Františkem Špručkem

7/19/2019
More
Veterinární a chovatelskou poradnu pro vás otevíráme s veterinárním lékařem nebo odborníkem na chov domácích zvířat.

Duration:00:23:30

Zprávy - Line Dance může tančit každý. I lidé na vozíčku

7/19/2019
More
Ve svém volném čase se olomoučtí vozíčkáři věnují jako jedni z prvních v Česku Line Dance, tanci odvozenému od moderního country.

Duration:00:02:01

Od Pradědu na Hanou - Historie klášterního kostela v Uničově sahá patrně až do 14. století

7/19/2019
More
Centrum města Uničova skrývá mnoho pozoruhodných památek, které případným návštěvníkům připomenou osmisetletou historii tohoto zajímavého místa. K těm nejdochovalejším patří bezesporu sakrální památky. A tak kromě monumentálního farního chrámu, najdeme na jihovýchodním okraji historického centra ještě jeden kostel, k němuž přiléhá několik budov připomínajících, že právě zde se nachází někdejší klášterní areál.

Duration:00:04:02

Zprávy - Pracovníci stavební firmy se pustili do betonování nosné konstrukce nového mostu přes řeku Moravu u olomouckého Bristolu

7/19/2019
More
Stavaři od dnešního rána betonují v olomoucké Komenského ulici nosnou konstrukci nového mostu přes řeku Moravu. Musí do ní nalít 1400 metrů krychlových betonu. Stavba je součástí protipovodňové ochrany města. Na místě je reportérka Barbora Taševská.

Duration:00:00:33

Zprávy - V okolí bohuňovického letiště vzniknou ochranná pásma. Vedení obce i sousedních Bělkovic-Lašťan se to nelíbí a podají proti nařízení námitky

7/18/2019
More
Větší administrativy, ale taky zásahů do rozvoje obcí se obávají starostové Bohuňovic a Bělkovic-Lašťaň na Olomoucku. Kvůli rozhodnutí Úřadu civilního letectví ohledně vytvoření ochranných pásem kolem bohuňovického letiště. Jeho vedení ale ujišťuje, že obavy samospráv jsou liché. Vesnice přesto podají proti nařízení námitky.

Duration:00:01:51

Od Pradědu na Hanou - Bukovice u Písařova byla založena jako samostatná obec patrně počátkem 15. století

7/18/2019
More
Cestou ze Štítů směrem k hlavní silnici ze Šumperka do Červené Vody, čeká poutníka na posledních metrech před křižovatkou těchto hlavních komunikací, průchod či průjezd místní částí Písařova, odpradávna zvanou Bukovice.

Duration:00:03:57

Zprávy - U tovačovských jezer vrcholí kontrolní policejní akce zaměřená na dodržování zákazu koupání

7/17/2019
More
Desítky lidí zkontrolovali dnes policisté u Skašovských jezer nedaleko Tovačova na Přerovsku. Koupali se v oblastech, kde je to přísně zakázané.

Duration:00:00:41

Větrník - Host ve studiu - Líbí se mi věci, které na oko vypadají, že jsou udělány rychle a přitom mají hloubku, říká keramička z Uničova

7/17/2019
More
Tvrdí o sobě, že je detailista, což je prý deviza a problém zároveň. „Neumím dělat věci rychle a zkratkovitě,“ vysvětluje Dagmar Mathonová.

Duration:00:26:43

Zprávy - Část mohelnické opozice požaduje odvolání starosty města. Především kvůli tomu, že nesvolal po předčasně ukončeném jednání zastupitelstva náhradní

7/17/2019
More
Napjatá atmosféra panuje v posledních týdnech mezi zastupiteli Mohelnice. Část opozice viní starostu města Pavla Kubu z Mohelnické demokracie z porušení zákona o obcích a navrhuje jeho odvolání. Jako důvod uvádí postup starosty po červnovém předčasně ukončeném jednání zastupitelstva. Z jednání tehdy postupně odešla většina politiků. Náhradní zasedání se mělo podle zákonné lhůty konat do patnácti dnů. To se ale nestalo.

Duration:00:01:30

Od Pradědu na Hanou - Kostel sv. Tomáše v Bělé pod Pradědem navrhl žák slavného římského architekta

7/17/2019
More
Bělá pod Pradědem je dnes jednou z největších obcí na Jesenicku. Důvodem je i to, že současná vesnice zahrnula pod svou správu hned několik původních horských obcí, které se rozkládaly v údolí řeky Bělé, prakticky od jejího pramene až ke katastru dnešního Jeseníku. I proto zde dnes najdeme dva kostely. Ke kostelu sv. Tomáše se musíme vypravit na hranici někdejší vesnice Dolní Domašov a sousedních Adolfovic.

Duration:00:04:05

Okolo češtiny - Spojková dvojice jednak - druhak

7/16/2019
More
Progresivní spojková dvojice jednak - druhak není v češtině ničím novým. Byla nápadnou součástí jevištní a také korespondenční řeči Jiřího Voskovce a Jana Wericha. O správném používání těchto tvarů bude další jazykové okénko.

Duration:00:03:50

Zprávy - V Želechovicích na Olomoucku někdo útočí na labutě. Ptačímu páru útočník otrávil mláďata, klackem napadl i dospělé labutě. Případem se zabývá policie

7/16/2019
More
Jediné labutí mládě přežilo útok traviče v Želechovicích na Olomoucku. Ten napadl labutí pár a jejich mláďata, které žijí na bývalé pískovně. Šlo o opakovaný útok na ptáky. Přestože pískovnu hlídají místní i ochranáři, napadením se nedaří zabránit. Řeší je teď i uničovský odbor životního prostředí. Na neznámého pachatele už podal trestní oznámení.

Duration:00:02:06

Zprávy - Kauza lihové mafie se vrací k olomouckému krajskému soudu. Vysoký trest vězení teď hrozí jednomu z odběratelů nezdaněného alkoholu. Prodával ho na Hranicku

7/16/2019
More
Netradičně v roli svědka před senátem olomouckého krajského soudu vypovídal Radek Březina. Někdejší zlínský podnikatel a tzv. král české lihové mafie. Ve vězení si už odpykává třináctiletý trest za miliardové úniky s nezdaněným lihem. Stejně vysoký trest teď hrozí jednomu z jeho odběratelů Marianu Ryškovi. Provozovatel pohostinství v Opatovicích na Hranicku měl z Březinova lihu vyrábět alkohol a prodávat ho. Státu tak údajně připravil o 8,5 milionu korun.

Duration:00:02:03