Olomouc-logo

Olomouc

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Zprávy - V Mohelnici je uzavřena Okružní ulice, uzavírka potrvá týden

10/22/2019
More
Na komplikace v dopravě se musí tento týden připravit řidiči v Mohelnici. Ve městě dnes začíná první etapa uzavírky Okružní ulice. Do středy bude neprůjezdná v úseku od křižovatky s Třebovskou ulicí po evangelický kostel.

Duration:00:00:26

Zprávy - Cestující v regionálních vlacích budou moci v Olomouckém kraji dál používat slevové karty dopravce

10/21/2019
More
Cestující budou moci od nového roku při jízdě osobními a spěšnými vlaky po Olomouckém kraji dál používat slevové IN Karty Českých drah. Domluvili se na tom dnes zástupci společnosti s vedením kraje. Původní rozhodnutí o zrušení slev v regionálních vlacích vyvolalo vlnu nevole mezi cestujícími.

Duration:00:01:26

Zprávy - Na Šumpersku si menší školy mezi sebou půjčují zahraničního lektora angličtiny. Projekt inspiruje další regiony

10/21/2019
More
Zahraniční lektoři jsou v dnešní době běžnou součástí výuky cizích jazyků. Dostat je ale do škol v malých obcích ve vzdálenějších regionech je často takřka nemožné. Na Šumpersku se to snaží změnit Místní akční skupina Horní Pomoraví. Před časem spustila projekt sdílení, chcete-li půjčování zahraničních asistentů.

Duration:00:01:55

Dobrá rada - Jak zazimovat zahrádku radí Vojtěch Bělař ze Střední školy zemědělské a zahradnické.

10/21/2019
More
Pokud chcete, aby vám zahrádka dělala radost na jaře a v létě, je třeba ji nezanedbat hlavně na podzim. Jak správně zalít, přihnojit, ošetřit a vůbec zazimovat zahradu, to nám pro velký posluchačský zájem přijde připomenout Vojtěch Bělař ze Střední školy zemědělské a zahradnické.

Duration:00:28:41

Plk na nedělo - Kopání řepe

10/20/2019
More
Jak to bude vypadat, když se bodrý hanácký světák Stréček Křópal z Břochovan dostane k mikrofonu? Svérázný hanácký pohled na svět a vytříbená nářeční mluva.

Duration:00:02:11

Přímo z místa - S restaurováním věže kostela svatého Mořice pomohly německé zkušenosti. Vydejte se s námi na lešení

10/20/2019
More
Jedna z charakteristických dominant centra Olomouce se právě opravuje. Zvenku restaurují kamenné opláštění, uvnitř staví nové schodiště.

Duration:00:27:00

Zprávy - Obce začínají využívat sluneční energii. Samy si vyrábějí elektřinu i teplo

10/20/2019
More
V Budišově nad Budišovkou u Libavé zkouší výjimečný způsob vytápění a výroby elektřiny. Tři městské budovy včetně školní jídelny současně zásobují veškerou energií ze Slunce. Systém je díky bateriím odolný vůči výpadkům elektrického proudu. Město by mělo ročně ušetřit stovky tisíc korun.

Duration:00:01:32

Zprávy - Stálou expozici olomouckého Arcidiecézního muzea rozšířilo vzácné gotické dílo

10/19/2019
More
Stálou expozici olomouckého Arcidiecézního muzea rozšířilo jedno vzácné gotické dílo. Zrekonstruovaný deskový oltář, který byl několik desetiletí ukrytý v sakristii kostela v kopřivnické Lubině. Podobných exeplářů se v Česku dochovalo jen několik. Nečekaný objev památkáře nadchl.

Duration:00:01:53

Zprávy - Městu Litovel hrozí výrazný úbytek obyvatel. Deset z jedenácti místních částí zvažuje osamostatnění

10/18/2019
More
Chátrající sokolovna ve Vísce, unčovická kaplička s děravou střechou. Obyvatelé většiny okrajových částí Litovle tvrdí, že je radnice zanedbává. Respektive, že do nich posílá málo peněz na investice. Výhrady lidé mají taky ke způsobu, jakým zástupci samosprávy komunikují s osadními výbory. A volají po odtržení od města. Starosta kvůli tomu tento týden svolal mimořádné jednání zastupitelstva. My jsme na něj vypravili s mikrofonem.

Duration:00:01:56

Zprávy - Litovelská firma Papcel redukuje počty zaměstnanců. Podnik je od poloviny září v insolvenci

10/18/2019
More
Stovka propuštěných a stamilionové dluhy. Do této situace se v posledních měsících dostal litovelský výrobce papírenských strojů Papcel. Firma, která ještě před několika lety zkupovala konkureční podniky v západní Evropě, je v úpadku. Svým věřitelům dluží více než 400 milionů korun. O práci u litovelského výrobce papírenských strojů přijde zhruba stovka lidí.

Duration:00:01:57

Od Pradědu na Hanou - Dětřichov u Uničova pravděpodobně založil uničovský rychtář Theodorichus

10/18/2019
More
Dětřichov náleží k Uničovu jako přidružená obec od roku 1960. Historie obce však sahá až do 14. století. Dnes v obci žije kolem stovky obyvatel a patří k malebným osadám uničovského venkova.

Duration:00:03:54

Zprávy - Fotbalová Sigma Olomouc může mít v budoucnu v nejvyšší české soutěži dva týmy. Vedle toho mužského i ženský

10/17/2019
More
První sezónu má Sigma Olomouc svůj ženský tým ve druhé lize fotbalistek. Zatím se mu daří se střídavými úspěchy. Po porážce v Praze-Braníku klesl na pátou příčku ovšem jen s tříbodovou ztrátou na první Baník. I proto fotbalistky Sigmy myslí na umístění ve špičce soutěže.

Duration:00:01:56

Zprávy - Dokončení přestavby někdejší školky na domov pro seniory v Mohelnici brzdí spory radnice a stavební firmy

10/16/2019
More
Soudní dohru možná bude mít přestavba budovy bývalé mateřské školy na domov pro seniory v Mohelnici. Přestože rekonstrukce za více než dvacet milionů korun je už téměř hotová, otevření zařízení pro dvě desítky klientů brání spory mezi stavební firmou a radnicí. Obě strany se vzájemně obviňují z pochybení a odstoupily od smlouvy.

Duration:00:02:04

Zprávy - Z Jiráskovy ulice v centru Hranic zmizely po půl roce zákazy vjezdu

10/16/2019
More
Vedení města je muselo nechat odstranit na pokyn pracovníků krajského úřadu. Své rozhodnutí vysvětlili tím, že město nemělo k umístění značek všechna potřebná povolení. Hejtmanství na to upozornila stížnost spolku Živé Hranice. Jeho členům se nelíbilo omezení dopravy v památkově zóně.

Duration:00:00:37

Zprávy - České dráhy zavírají pokladny na 17 malých nádražích v Olomouckém kraji, jízdenky budou prodávat průvodčí

10/16/2019
More
Pokud jezdíte vlakem, možná i vás za měsíc a půl čekají změny. Na víc než 150 nádražích si totiž nově nebudete moct koupit jízdenku. Zavřou hlavně ty pokladny, které cestující využívají málo. Jízdenky si ale od prosince lidé nepořídí ani na některých nádražích ve větších městech. Jde třeba o stanici Olomouc město.

Duration:00:01:34

Od Pradědu na Hanou - Pivínský kostel proslul studánkou i obrazem madony

10/16/2019
More
Černé městečko, tak se říkalo Pivínu na Prostějovsku v dávné minulosti. Městská práva sice už dnes Pivín nemá, stále je to velká vesnice, která byla centrem života ze širokého okolí, a to jak světského tak i duchovního. Ten se odehrával ve zdejším kostelíku, který sám o sobě patří k nejvýznamnějším památkám v okolí. A co více, býval to kostel poutní s tradicí mariánských procesí i cest za zázračnou vodou ze studánky u chrámu.

Duration:00:04:05

Větrník - Host ve studiu - Rozhovot s Katerynou Kuprysyuk

10/15/2019
More
Kateryna Kuprysyuk odjela v devatenácti z Ukrajiny a začala pracovat jako šička v Prostějově. Dnes má své vlastní krejčovství v Olomouci. Jaké to je mít domov a podnikat v cizí zemi?

Duration:00:24:20

Zprávy - V Přerově už nebudou proplácet poplatek za čipování psů z městské pokladny

10/15/2019
More
Na začátku příštího roku začne platit novela veterinárního zákona, která zavádí povinné čipování psů. Obyvatelům Přerova to nařizuje městská vyhláška už několik let. S tím, že poplatek za daný úkon chovatelům proplácí radnice. Kvůli změně veterinárního zákona o tuto výhodu na konci roku přijdou.

Duration:00:02:00

Okolo češtiny - Samohlásky

10/15/2019
More
Mnozí Slované českou délku samohlásek ani neslyší, stejně jako my třeba neslyšíme různé významotvorné tóny v asijských jazycích. Základem všeho je cvičit a cvičit a také memorovat a memorovat.

Duration:00:04:09

Zprávy - Spisovatel a scénárista Vladimír Körner dostal v Zábřehu k osmdesátinám Oskara i zvonění

10/14/2019
More
Vladimír Körner proslul zejména jako scénárista dodnes ceněných filmových opusů popisujících nelehká období našich dějin. O víkendu oslavil své osmdesáté narozeniny v Zábřeze beneficí v kině Retro, kde dostal speciálního zábřežského Oskara.

Duration:00:03:46