Region - Praha a Střední Čechy-logo

Region - Praha a Střední Čechy

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Hobby magazín - Zazimování vodoměrů

1/19/2019
More
Zima sice měla zpoždění, ale je tady. Jestli bude pořádně mrznout, je zatím ve hvězdách. Zamrzlá voda v potrubí na chalupě nebo chatě není nic příjemného. Zamrznout, případně i prasknout, ale může i fakturační vodoměr, který je venku v šachtě před domem. Pokud se o něj pořádně nepostaráme. Vodárny těchto případů evidují stovky. Jak se o ně postarat poradili Jiřímu Šobrovi Dana Veselá a Petr Štěpán z vodoměrné služby plzeňské vodárny.

Duration:00:04:07

Hobby magazín - Fontánka oživí malou zahrádku a přiláká i ptáky

1/19/2019
More
Fontány se hodí nejen do strohých hotelových hal, ale také na terasy rodinných domů nebo jako osvěžující prvek do malé zahrádky. Nejpřirozenější jsou fontány vyrobené z přírodních materiálů, nejčastěji z kamene.

Duration:00:04:05

Hobby magazín - Sbírka čajových sáčků

1/19/2019
More
Přesně řečeno, jde o sbírku obalů z čajových sáčků a Gabriela Novotná k ní přišla náhodou. Sama sbírala jiné věci (pohlednice, svatební oznámení) a její malá vnučka se s ní ráda těmi sbírkami probírala a samozřejmě – taky toužila něco sbírat jako babička. Seděly právě u snídaně, na stole ještě ležely sáčky od čaje a tak byla volba nasnadě.

Duration:00:03:55

Česko – země neznámá - V Bechyni na jihu Čech si své muzeum zřídili sami. Na příhodné prostory čekali přes třicet let

1/18/2019
More
V roce 1911 se několik občanů Bechyně spojilo a založili Muzejní spolek. Bylo jim totiž jasné, že přichází doba, v níž mohou začít různé pozůstatky po našich předcích nenávratně mizet. Postupně proto začali schraňovat zárodek expozice budoucího muzea. Ten utěšeně nabýval. Ale potíž byla s příhodnými prostorami. Na skutečné velké muzeum si tak v Bechyni museli skoro třicet let počkat.

Duration:00:03:23

Česko – země neznámá - Kostel sv. Šimona a Judy ve středočeských Arnoštovicích se pyšní jedinečnými architektonickými prvky

1/18/2019
More
Malá středočeská vesnička Arnoštovice leží na jižním okraji České Sibiře. O chladné a nevlídné počasí tam proto není nouze. Ale našli byste tam zachovalou sakrální památku. Venkovský kostel přibližně z doby vlády Přemysla Otakara II. Kostel svatých Šimona a Judy má několik unikátních architektonických prvků, které dokumentují prolínání vrcholného románského a raně gotického stylu venkovské architektury.

Duration:00:03:08

Česko – země neznámá - U Nasavrk se projdete po někdejším keltském opevnění. I po dvou tisících letech je dobře patrné

1/18/2019
More
Hradiště u Českých Lhotic na Chrudimsku v Pardubickém kraji je největším a také nejzachovalejším keltským oppidem ve východních Čechách. V lese jsou dodnes dobře patrné jeho trojité obranné valy. A dokonce tam můžete vidět i místo, kde kdysi stála keltská akropole.

Duration:00:03:29

Zahrádkářské tipy - Proč opadává fíkus benjamín?

1/18/2019
More
V polovině prosince některým z nás opadal fíkus drobnolistý, kterému lidově říkáme benjamín (Ficus benjamina). Je to běžné nebo mu chybí světlo, vláha či živiny? Obrazí zase? Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

Duration:00:03:12

Kladrubskou štafetu přes La Manche o půlnoci zahájila Jitka Molavcová. Plavci musí absolvovat 1344 bazénů

1/18/2019
More
Kanál La Manche se dá přeplavat i v Kladrubech na Benešovsku. Své o tom ví pacienti místního rehabilitačního ústavu. Společnými silami dnes zdolávají vzdálenost přes 30 kilometrů.

Duration:00:01:54

Modelklub Mělník slaví 70 let. V mělnickém Regionálním muzeu uvidíte i model z roku 1948 nebo letadlo, které váží pouhé 3 gramy

1/18/2019
More
Modeláři z mělnického Modelklubu vytvořili stovky leteckých modelů. Některé z nich jsou lehčí než kostka cukru. Nejzajímavější modely teď můžete vidět do 10. února v Regionálním muzeu Mělník na výstavě, nazvané „Chlapi si zase hrajou…“ .

Duration:00:03:12

Navštívili jsme kurník, který obývají sdílené slepice

1/17/2019
More
Sdílet koloběžky nebo auta už je celkem běžné, na Mělnicku ale vymysleli úplně nový projekt. O slepice se tam dělí několik rodin. Mají totiž tak dobré sousedské vztahy, že se spolu dělí o práci i o vajíčka.

Duration:00:03:29

Region expres - Ješetice: zanikající nádraží znamená delší cestu na vlak pro místní

1/17/2019
More
Ješetice měly od války nádraží s krásnou dřevěnou budovou. V osmdesátých letech minulého století ale začala budova chátrat a nahradila ji nevzhledná konstrukce z unimo buněk.

Duration:00:02:14

Česko – země neznámá - Do Levína se keramici stěhovali za kvalitním levínským jílem. Dnes se obci přezdívá český Betlém

1/17/2019
More
Starobylý městys Levín na návrší nedaleko Úštěka na Litoměřicku na severu Čech proslavila v 17. až 19. století tzv. levínská keramika. Za místním kvalitním jílem se sjížděli keramici a hrnčíři ze všech stran. Skoro se dá říct, že v té době to byl v Levíně co dům, to hrnčířská dílna. Svůj malebný ráz si přitom Levín zachoval dodnes.

Duration:00:03:01

Česko – země neznámá - Zámek v Kravařích nechává nahlédnout do alchymistické dílny Michala Sendivoje, oblíbence Rudolfa II.

1/17/2019
More
Alchymistická dílna tvoří jednu z expozic Zámeckého muzea v Kravařích na Opavsku. Připomíná někdejšího pána zámku - alchymistu Michala Sendivoje, který údajně dokázal z obyčejného kovu vyrobit pravé zlato. Patřil mezi významné evropské alchymisty, kteří se spolu se svými mecenáši snažili po staletí objevit kámen mudrců a namíchat zázračný elixír mládí.

Duration:00:03:01

Česko – země neznámá - Kaplička sv. Vojtěcha nad Mýtem zdobí krajinu přes dvě stě let. Výhled je od ní až k brdským lesům

1/17/2019
More
Na stráni nad městečkem Mýtem na Rokycansku v západních Čechách je od pradávna jedno posvátné poutní místo. Podle pověsti se tam kdysi zastavil pražský biskup, později svatý Vojtěch. Lidé se na kopec chodívali modlit za dostatek vody. A od roku 1790 tu pečují o kapličku.

Duration:00:02:59

Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou - Co může pomoci ke snížení únavy zejména při plicních chorobách a obezitě

1/17/2019
More
Únava při hubnutí může být způsobena i nedostatečným přísunem kyslíku. Jak vzniká, a jak si před ní chránit, radí doktorka Kateřina Cajthamlová.

Duration:00:24:22

Česko – země neznámá - Krypta pod karlovarským kostelem sv. Máří Magdalény ukrývá oltář Božího hrobu

1/16/2019
More
Kostel sv. Máří Magdalény se nachází v centru karlovarské lázeňské zóny, hned vedle Vřídla. Původně zde stával gotický kostel s přilehlým hřbitovem. Dnešní podoba chrámu je dílem významného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Podle jeho návrhů proběhla v letech 1733 až 1736 celková rekonstrukce. Kvůli bezprostřední blízkosti vývěru Vřídla byly stavební práce velice náročné.

Duration:00:03:00

Česko – země neznámá - Dalibor Lipský, bratr režiséra Oldřicha a herce Lubomíra, má v Pelhřimově náhrobek ve tvaru blesku

1/16/2019
More
Rod Lipských výrazně zasáhnul snad do všech odvětví filmu a divadla. A my se dnes podíváme do Pelhřimova na Vysočině, kde se ti nejznámější Lipští – tedy režisér Oldřich a herec Lubomír - narodili. Málokdo přitom ví, že měli ještě jednoho bratra, který se ale bohužel dospělosti nedožil.

Duration:00:03:00

Česko – země neznámá - Lovčí zámeček Rohanů u Lomnice nad Popelkou je romantickou vzpomínkou na největší slávu zdejší obory

1/16/2019
More
V přírodním areálu jménem Obora u Lomnice nad Popelkou stojí lovecký zámeček knížete Kamila Rohana postavený podle švýcarské alpské architektury v letech 1864 až 1868. Největší sláva tohoto místa už sice dávno pominula, ale pokoj a klid tohoto romantického místa zůstává nezměněný.

Duration:00:03:27

Doktorská rada - Povánoční deprese nepodceňujte

1/16/2019
More
Vánoce působí na naší citovou stránku – ať už máme rodinu nebo jsme sami. Mnozí lidé během Vánoc určité stavy deprese pocítili. Je to dáno mimo jiné i tím, že vánoční kampaně nás tlačí do radostné nálady a pokud radost z nejrůznějších důvodů nepociťujete, může se o to více dostavit skutečná deprese. Radí MUDr. Petr Grenar.

Duration:00:03:08

K věci - Bez vody to nepůjde, říká šéf Povodí Vltavy Petr Kubala

1/15/2019
More
Hostem pořadu K věci byl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Duration:00:14:28