Region - Praha a Střední Čechy-logo

Region - Praha a Střední Čechy

Government >

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.
More Information

Location:

United States

Description:

To nejlepší z regionálního vysílání Českého rozhlasu.

Language:

English


Episodes

Výlety - Sloupsko-šošůvské jeskyně na jižní Moravě se pyšní hned několika krasovými unikáty

10/18/2019
More
Sloupsko-šošůvské jeskyně na Blanensku na jižní Moravě jsou rozsáhlým komplexem dómů, propastí a chodeb. Návštěvník v nich může obdivovat neuvěřitelně pestrou krápníkovou výzdobu a dozví se i zajímavé informace o osídlení neandrtálským člověkem, jehož ostatky staré asi 120 tisíc let byly objeveny v tamní jeskyni zvané Kůlna.

Duration:00:03:20

Xaver a host - V České republice hledám příběhy, říká světově uznávaný spisovatel Robert Fulghum

10/18/2019
More
Spisovatel Robert Fulghum přijel do České republiky představit svůj nejnovější román. „Pouze vyprávím příběhy,“ tvrdí sám o sobě populární autor, pro kterého se Čechy staly zdrojem inspirace pro řadu jeho knih.

Duration:00:21:01

Zahrádkářské tipy - Čerstvé řapíky rebarbory můžeme sklízet i na Vánoce

10/18/2019
More
Chtěli byste si o Vánocích upéct rebarborový koláč z čerstvých řapíků? Je to možné, reveň rebarboru lze rychlit. Poradíme jak. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Duration:00:02:53

Domácí štěstí Ivy Hüttnerové - Kakao je věc, kterou miluje snad každý. A víte o tom, že je dobré pro naše zdraví?

10/17/2019
More
Také si rádi dopřejete šálek dobrého horkého kakaa? A věděli jste, že tato pochoutka, kterou většina z nás miluje už od dětství, je zdraví velmi prospěšná?

Duration:00:01:00

Region expres - Nejvzdálenější nádraží - Zruč nad Sázavou

10/17/2019
More
Pokud byste se z pražského hlavního nádraží rozhodli vydat vlakem po středních Čechách co nejdál, dojeli byste do Zruče nad Sázavou. Zruč dostala hned tři železniční spojení, a to na začátku 20. století. V roce 1903 se rozjely vlaky do Čerčan a do Světlé nad Sázavou a o dva roky později vyjely i na trať do Kutné Hory.

Duration:00:02:08

Výlety - V Kutné Hoře můžete zažít atmosféru skutečné alchymistické dílny z 15. století

10/17/2019
More
Doba panování císaře Rudolfa II. znamenala zlatý čas všech alchymistů. Ovšem alchymie nevzkvétala pouze na Pražském hradě. V centru Kutné Hory ve Středočeském kraji najdete alchymistickou dílnu v Sankturinovském domě na Palackého náměstí. Uvnitř to vypadá, jakoby se tam zastavil čas.

Duration:00:03:24

Výlety - Kamenná brána je největší v Broumovských stěnách. Navíc má krásnou vyhlídku

10/17/2019
More
Skály a skalní města lákají k návštěvě v kteroukoliv roční dobu. Ve východních Čechách je takových míst nepočítaně. Například Broumovské stěny tvoří desítky útvarů, zákoutí, roklin a vyhlídek. A patří mezi ně i Velká kupa s Kamennou bránou.

Duration:00:03:24

Xaver a host - Jezdím se na venkov nabíjet, říká Ivo Šmoldas s nadsázkou o své chalupě u jihočeského Temelína

10/17/2019
More
Ivo Šmoldas je mužem mnoha různých profesí. Je publicistou, scénáristou, moderátorem a bavičem. Svého času byl také překladatelem a redaktorem v nakladatelství. A i když řadu věcí ze zmíněného seznamu s humorem sobě vlastním popírá, jedním je zcela nepochybně: břitkým glosátorem, který dokáže i zdánlivě obyčejnou informaci podat vtipně a s nadhledem. Během rozhovoru se o tom přesvědčil i Luboš Xaver Veselý.

Duration:00:27:37

Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou - Je zdravé pít v dospělém věku mléko?

10/17/2019
More
Někteří lidé mléko pijí rádi, jiní ho nemohou ani vidět. Někomu jeho požití dokonce působí zdravotní problémy. Jak to tedy s konzumací mléka je, vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Duration:00:17:55

Domácí štěstí Ivy Hüttnerové - Iva Hüttnerová bude dnes vyprávět o urologických problémech a o tom, jak na ně

10/16/2019
More
Podzimní počasí odjakživa nahrávalo nachlazení, kašli, rýmě nebo urologickým problémům. A že právě ty nejsou ničím příjemným, věděly naše babičky, a víme to i my dnes.

Duration:00:01:12

Výlety - V ostravském Dole Michal vypadá všechno tak, jako by horníci odešli teprve včera

10/16/2019
More
V ostravském Dolu Michal se černé uhlí netěží už od roku 1993. Přesto to v něm stále vypadá, jako by z něj horníci odešli teprve včera. Při jeho návštěvě máte pocit, že se stroje každou chvíli znovu rozhučí, ze šachty vyjedou umounění horníci a hlučně vtrhnou do šaten. A právě v tom spočívá kouzlo této unikátní technické památky.

Duration:00:03:21

Xaver a host - Štěstí se dá naučit, říká moderátor Karel Voříšek. Základem je věřit v jeho existenci

10/16/2019
More
Televizní moderátor Karel Voříšek je známou tváří už řadu let. Moderuje hlavní zpravodajskou relaci, ale i nejrůznější společenské akce. Také přednáší o síle slova a přesvědčivém vystupování na veřejnosti. A kromě toho píše i knihy zaměřené na osobní rozvoj. K tomu ho dovedl jeho osobní příběh a také návštěva Indie, kde se setkal s ajurvédou a zcela novým pohledem na život. Jak ho tato zkušenost změnila a co si díky ní uvědomil, o tom si povídal s Lubošem Xaverem Veselým.

Duration:00:30:17

Dopolední host - Oční vady u dětí je třeba odhalit včas

10/16/2019
More
Vidění dětí se vyvíjí od jejich narození až do 4. roku. Plného vidění, tedy na úrovni dospělého člověka, dosahují děti v šesti letech. Proč je nutné případné poruchy zraku a vidění u dětí diagnostikovat co nejdříve, vysvětluje oční lékařka MUDr. Denisa Darsová z oční kliniky Gemini.

Duration:00:18:04

Doktorská rada - Pokud chcete podzim prožít v dobrém zdraví, přizpůsobte současnému počasí váš šatník

10/16/2019
More
Léto je za námi a někomu se může zdát, že kondice, kterou jsme si během dovolené pracně vybudovali, je pryč. Ačkoliv jste možná přes léto kypěli zdravím, možná už nyní cítíte, že je nejvyšší čas posílit vaší imunitu. Různá podzimní a zimní onemocnění jsou doslova za dveřmi. Podzim můžete prožít v dobré zdravotní kondici. Je ale nutné dodržovat některá základní pravidla. Mezi ně patří vhodné oblečení, systematické otužování i zdravý jídelníček. Radí MUDr. Petr Grenar.

Duration:00:02:57

Domácí štěstí Ivy Hüttnerové - Iva Hüttnerová vás dnes naučí vyrobit domácí gel na praní prádla

10/15/2019
More
Praní prádla hospodyňky v minulosti věnovaly celý jeden den v týdnu. Zpravidla ani nevařily. Dnes už je praní a sušení prádla činností, při které ani nemusíte být doma.

Duration:00:01:24

K věci - „Do sedmi let bude Kolín bez dluhů,“ říká starosta města Michael Kašpar

10/15/2019
More
O splácení úvěrů, plánovaných projektech nebo spolupráci s firmami působícími ve městě hovořil v pořadu K věci starosta Kolína Michael Kašpar ze Změny pro Kolín.

Duration:00:13:54

Výlety - Hrad Střekov v Ústí nad Labem stojí na vysoké skále. Je jednou z nejlépe dochovaných zřícenin u nás

10/15/2019
More
Hrad Střekov stojí v Ústí nad Labem na sto metrů vysoké znělcové skále. Byl vybudován v roce 1319 na příkaz Jana Lucemburského k ochraně Labské cesty, vinoucí se podél Labe. Hrad postavil z vlastních peněz pražský měšťan Pešík z Veitmile. Do roku 1563 se na něm vystřídalo několik vlastníků. Pak hrad odkoupil Popel z Lobkowicz. A v držení rodu Lobkowiczů je hrad dodnes.

Duration:00:03:18

Xaver a host - Legrace se dá udělat ze všeho, říká komik Josef Náhlovský

10/15/2019
More
Josef Alois Náhlovský je původním povoláním učitel českého jazyka. Známý je ale především jako herec a komik, který si na způsob hloupého Honzy hravě poradí ve svých výstupech s každou nástrahou a problémem.

Duration:00:30:23

Dopolední host - Kašel a infekce, které se u psů a koček objevují s přicházejícím podzimem

10/15/2019
More
V sychravém podzimním počasí se psi i kočky mohou, podobně jako my lidé, nachladit. Častěji se však nakazí virózou od svého majitele. "Kašel a teplotu u nich nesmíme podcenit a v žádném případě jim nesmíme dávat léky, které na nachlazení pomáhají nám", říká veterinářka MVDr. Martina Načeradská.

Duration:00:18:24

Domácí štěstí Ivy Hüttnerové - Čistá toaleta může být i bez použití chemie

10/14/2019
More
O čistotě v koupelně jsme si už povídali. Dnes se zaměříme na to, jak udržet toaletu čistou bez použití chemie.

Duration:00:01:10