Vltava-logo

Vltava

Government >

Kultura na všechny způsoby. Informace ze světa filmu, hudby, divadla a literatury – aktuálně i v souvislostech.

Kultura na všechny způsoby. Informace ze světa filmu, hudby, divadla a literatury – aktuálně i v souvislostech.
More Information

Location:

United States

Description:

Kultura na všechny způsoby. Informace ze světa filmu, hudby, divadla a literatury – aktuálně i v souvislostech.

Language:

English


Episodes

Mozaika - Ostravské dny se nebojí experimentů

8/23/2019
More
Ostrava se opět stává epicentrem soudobé hudební tvorby. Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny už po desáté láká k objevování soudobých autorů i děl, která otevírají nové hudební krajiny a přinášejí nevšední zážitky. Mezi 22. a 31. srpnem rozezní festival unikátní postindustriální prostory moravskoslezské metropole, koncertní sály, ale i katedrálu.

Duration:00:06:35

Mozaika - Poničily ji požáry i povodně. Teď v opravené Šlechtově restauraci pracují restaurátoři

8/22/2019
More
Desítky let zavřenou a chátrající kulturní památku, Šlechtovu restauraci ve Stromovce, plánuje Praha příští rok otevřít veřejnosti. Původně lovecký letohrádek z konce 17. století zažil období slávy jako Královská dvorana nebo oblíbená restaurace s tradicí půlnočních polévek. Dlouho očekávaná a odkládaná rekonstrukce objektu začala v červnu 2017. Teď Praha našla provozovatele restaurace a památku chce, alespoň zčásti, otevřít příští rok na jaře.

Duration:00:06:20

Mozaika - Tělo neumí lhát. Režisér Patrick Masset v inscenaci Strach obhajuje právo na pravdu

8/21/2019
More
Cirkus nabízí mnoho materiálu k rozehrání příběhu, tvrdí belgický režisér Patrick Masset, jehož inscenaci Strach uvádí soubor T1J (Théâtre d’Un jour) na festivalu nového cirkusu Letní Letná. T1J v inscenaci spojuje celou řad forem – živou hudbu, párovou akrobacii nebo divadlo masek.

Duration:00:04:54

ArtCafé - Jsme před startem Apolla. Ústecká FUD připravila první letní školu

8/21/2019
More
Fakulta umění a designu v Ústí nad Labem letos v srpnu poprvé otevře letní školu, na které představí celkem osm intenzivních týdenních kurzů napříč obory.

Duration:00:33:21

Mozaika - Z umělce hlídačem hřbitova. Bývalá obřadní síň v Telči otvírá každé léto

8/20/2019
More
Více než čtvrt století se nový židovský hřbitov v Telči každé léto otvírá umělcům a zájemcům o umění. Kulturní spolek Oblast jim nabízí zdejší jedinečný prostor bývalé obřadní síně, kterému říká Ateliér Síň.

Duration:00:04:44

Mozaika - Cirkusem proti klišé. Šestnáct artistek v Projet PDF nabourává zažité stereotypy

8/19/2019
More
Šestnáct artistek v šapitó pojednává o tom, co znamená být ženou v cirkuse, ale také o životních rozporech – soupeření a neporozumění pohlaví, sebedůvěře, o bolesti i radosti, lásce i odevzdání. Kolektiv Portés des femmes přivezl do Prahy na festival Letní Letná inscenaci Projet PDF.

Duration:00:03:37

Mozaika - Tvorba je pro mě velikou radostí a dobrodružstvím. V Hollaru vystavuje malířka Daniela Hahnová-Benešová

8/16/2019
More
Malířka, grafička a ilustrátorka Daniela Hahnová-Benešová se už sedmdesát let věnuje malbě a grafice. Na průřez její tvorbou se teď můžete podívat v pražské Galerii Hollar.

Duration:00:04:54

ArtCafé - Sklo by nemělo působit svou krásou, ale tím, jak komunikuje se světem, říká Václav Cigler

8/16/2019
More
Ciglerovy světelné a kinetické plastiky, kresby i minimalistické zásahy do krajiny působí, jako by levitovaly mezi nebem a zemí. Diváka zaujmou svou nejednoznačností a zároveň řemeslnou dokonalostí. O tvorbě Václava Ciglera, světově známého umělce, který se proslavil prací s optickým sklem, mluvila v ArtCafé jeho spolupracovnice Jana Šindelová.

Duration:00:40:14

ArtCafé - Metal byl pro výstavu Art-Brut-All jen výchozí inspirace. Nejdůležitější je pocit svobody

8/15/2019
More
Expresivní výraz, spontánní umělecké gesto, politicky angažovaný projev a pocity jako úzkost či extáze. Pražský DOX vystavuje díla vizuálních umělců z celého světa.

Duration:00:33:31

Mozaika - Cirkusová sezona začíná. Na Letní Letné vystoupí Cirque Aïtal

8/15/2019
More
Hru na cirkus předvede dnes v představení inscenace Saison du cirque neboli Cirkusová sezóna na festivalu nového cirkusu Letní Letná francouzský soubor Cirque Aïtal. Autory této cirkusové grotesky jsou Victor Cathala a Kati Pikkarainen. Oba dva patří k umělcům, kteří se dokáží povznést nad svou fyzickou dokonalost a dívat se na svět kolem sebe s nadhledem a humorem.

Duration:00:05:33

Reflexe: Film! - Dědečku Quentine, vyprávěj. Bylo, nebylo Tenkrát v Hollywoodu…

8/14/2019
More
Nový film Quentina Taratina přichází s překvapivě silným poselstvím o víře v lidskou představivost a snech, které je nutné si plnit.

Duration:00:43:21

Mozaika - Cirkus ve 21. století má mnoho podob i forem. Na festivalu Letní Letná to letos dokážou soubory z Francie, Belgie i Kanady

8/14/2019
More
Letní Letná patří už tradičně k výrazným kulturním událostem posledních tří prázdninových týdnů, během kterých se představí řada novocirkusových souborů z Čech i ze zahraničí, letos tedy z Francie, Kanady i Belgie. 16. ročník festivalu nového cirkusu zahájila přechodem přes řeku Vltavu na laně ve výšce 35 metrů francouzská provazochodkyně Tatiana Mosio Bongonga.

Duration:00:07:33

Mozaika - Libovka. Studenti navrhli pro Libčice nad Vltavou dřevěný stožár inspirovaný cihlovou vazbou

8/13/2019
More
Není tak časté, aby se studenti architektury v rámci svého studia dostali k projektu, který během jediného semestru nejenže vymyslí, ale také pro konkrétního zadavatele zrealizují.

Duration:00:04:49

ArtCafé - Máme to prý v genech – venkov a setkání s přírodou potřebujeme. Jak se ale dělá nezávislá kultura na periferii?

8/12/2019
More
Řada umělců si dobrovolně vybírá práci mimo velká města. Nejde o ojedinělý jev. Každoročně jejich aktivity sleduje a zakresluje do mapy projekt RurArtMap.

Duration:00:39:37

Reflexe: Historie / Filozofie! - Lukáš Beran komentuje urbanistický vývoj náměstí Republiky v Praze

8/10/2019
More
Dějiny v českých i evropských souvislostech. Minulost viděná dnešníma očima a hledání kořenů. Velká i zapomenutá výročí. Připravili Lukáš a Jiří Kamenovi.

Duration:00:50:02

ArtCafé - Básník má lidi spojovat, ne rozdělovat, říká James Ragan

8/9/2019
More
Už 25 let přijíždí zkraje léta do Prahy, aby vedl měsíční kurz tvůrčího psaní a poezie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. James Ragan je autorem sbírek Lusions, Too Long a Solitude nebo The Hunger Wall, která vyšla v roce 2005 v překladu Daniely Furthnerové česky jako Hladová zeď.

Duration:00:36:18

ArtCafé - Vyfouknout si první skleničku nebo experimentovat se sklem. Na Letné vznikla unikátní sklářská pícka

8/8/2019
More
Mobilní sklářskou pícku postavili Miroslav a Štěpán Liederhausovi. Mohou ji využívat laici i studenti sklářských škol, kteří jsou jinak odkázaní na mimopražské hutě.

Duration:00:28:31

Mozaika - Girls, Girls, Girls. Studentky AVU zkoumají možnosti vlastní identity i temná zákoutí svých duší

8/7/2019
More
Girls, Girls, Girls... je název výstavy, na které se v rámci projektu Student Line představuje v Art&Event Gallery Černá labuť v Praze svými obrazy osm autorek z Akademie výtvarných umění v Praze.

Duration:00:09:23