Historie Plus

History Podcasts

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Únos letadla L-410 aneb Chladnokrevní vrazi, nebo oběti režimu?

2/4/2023
Dne 8. června 2022 uplynulo 50 let od únosu letadla L-410 skupinou deseti mladých Čechoslováků. Během únosu byl zastřelen kapitán letadla, druhý pilot byl nucen se strojem přistát v Německé spolkové republice. Tragická událost se o pár let později stala předlohou pro jeden z mimořádně pitomých dílů Třiceti případů majora Zemana nazvaný Mimikry. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:51

V začátcích letectví jsme drželi krok se špičkou, popisuje historik stoletou historii

1/28/2023
Historie původně Vzduchoplaveckého, později Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu se začala psát v roce 1922, kdy byla instituce založena z iniciativy Ministerstva národní obrany Československa. Tuzemský výzkumný ústav nebyl v Evropě tím prvním, aerodynamikou se už před první světovou válkou několik institucí podobného typu zabývalo. Velká válka ale přinesla významný rozvoj aviatiky, a tak i nová Československá republika potřebovala po roce 1918 své vlastní letectvo. Všechny díly...

Duration:00:25:12

Hlas Ameriky ze střední Evropy aneb Bdělá a ostražitá StB 80. let

1/21/2023
Kolikrát byl v Československu zadržen a kterých protirežimních akcí v závěru normalizace se jako novinář osobně zúčastnil – také na to vzpomíná americký reportér Jolyon Naegele. Čtvrtá část pořadu obsahuje unikátní nahrávky, které v druhé polovině 80. let natáčel pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky. Obsahují záznamy z demonstrací a rozhovory s hlavními aktéry. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu...

Duration:00:25:41

Československo jako koridor z německého obklíčení a prostředek k samostatným státům?

1/14/2023
Poslední den roku 1992 se rozpadl společný stát Čechů a Slováků. Byl konec společného soužití, které začalo v roce 1918, neúspěchem polistopadové politiky nebo šlo o nevyhnutelný vývoj? O tom si v pořadu Historie Plus povídáme s historiky i pamětníky. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:28

Letos uplynulo 30 let od rozdělení Československa

1/14/2023
Jaká byla cesta k rozdělení společného státu Čechů a Slováků? Bylo to nevyhnutelné? Co tomu předcházelo a jak na to vzpomínají lidé, kteří rozdělení zažili? Tomu se věnuje v Historii Plus Veronika Kindlová. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:29

Nepravděpodobný génius Jaroslav Hašek měl matematickou paměť. Svého Švejka nosil celou dobu v hlavě

1/7/2023
Před sto lety zemřel Jaroslav Hašek. Světově zřejmě nejproslulejší český spisovatel dožil své dny na Lipnici na Vysočině. Tam také stihl nadiktovat první dva ze zamýšlených čtyř dílů svého nejznámějšího díla: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:07

Marná lásky snaha. Záchrana Československa, obavy z jeho rozdělení a proměny odkládaného referenda

1/1/2023
Obsah – hlavně emoční – slova referendum byl v Československu 1992 nesporně úplně jiný v lednu a v prosinci. Na počátku roku si konání referenda přála podle různých výzkumů veřejného mínění, peticí i dalších občanských aktivit většina obyvatel. (Repríza z roku 2017.) Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:59

Voskovcovy paměti nikdy nevyšly, v rádiu se z nich přesto četlo

12/31/2022
Životní příběh Jiřího Voskovce by vydal na román. S Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem tvořil páteř Osvobozeného divadla. To bylo ve 30. letech minulého století jedním z významných prvků kulturního života v Československu. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:54

Naše představy o ženách ve středověku mohou být zkreslené, jak ukazují nejnovější bádání

12/24/2022
Co si myslíme o středověkých ženách? Můžeme o nich objevit ještě něco nového? Překvapivě ano, jak potvrzují současná bádání na poli umělecké historie. Právě umělecké artefakty představují zajímavý zdroj poznání. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:53

Kabarety – zábava pro chudé i bohaté

12/17/2022
Kabarety na přelomu století byly v Praze a Brně velmi populární. Jaké osobnosti vymýšlely program a na jakých adresách se zábava produkovala? Byl český kabaret počátkem divadel malých forem? Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:50

Holubyho chata byla zázemím vlastenců i převaděčů

12/10/2022
Krátce po vzniku první republiky se aktivizovala činnost Klubu československých turistů v Uherském Brodě a ve slovenské Staré Turé. Zejména z iniciativy zakladatele brodského muzea Ferdinanda Pragera vzešel návrh k postavení turistické chaty na Velké Javořině, bezmála tisícimetrové hoře tyčící se na pomezí Moravy a Slovenska. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:40

Hlas Ameriky ze střední Evropy. Prověrky a rituály

12/3/2022
Proč potřeboval americký novinář v polovině osmdesátých let bezpečnostní prověrku? A jak na jeho první návštěvu po nástupu k Hlasu Ameriky reagovaly československé represivní složky? Také o tom vypráví reportér Jolyon Naegele. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:47

Nejpočetnější národnostní menšinou v České republice jsou Romové

11/26/2022
Odhadem představují něco přes dvě procenta obyvatel. Podle historiků žijí v českých zemích nejméně od konce 15. století. Jak uvedl historik Pavel Himl z katedry antropologických studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, zdá se, že zpočátku byly vztahy mezi příchozími Romy a usedlým obyvatelstvem docela dobré. Pořad připravila Veronika Kindlová. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu...

Duration:00:25:39

Výroba svítiplynu byla peklem na zemi aneb Cesta energií do našich domácností

11/19/2022
Elektrický proud, plyn a centrální vytápění jsou pro dnešní domácnosti samozřejmostí. Mnoho lidí ani nezajímá, kde se berou. Nebo alespoň do té doby, dokud nezačnou problémy v dodávkách nebo jejich cena nestoupne nad přijatelnou úroveň. Jak si ale moderní energie našly cestu do českých a moravských domácností? Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:54

Měl jsem skoro pověrčivou předtuchu, napsal k objevu Tutanchamonovy hrobky Carter

11/12/2022
Je možné naplánovat největší objev v dějinách archeologie? Do jisté míry ano. Howard Carter je toho příkladem. Léta hledal Tutanchamona, až ho našel. K unikátnímu nálezu nevykradené hrobky téměř zapomenutého faraona došlo už před 100 lety, v listopadu 1922. Mohlo k němu dojít už o pár let dřív. Poslechněte si pořad s egyptologem Miroslavem Bártou, autorem knihy Tutanchamon, století záhad a objevů. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas...

Duration:00:25:21

Hlas Ameriky ze střední Evropy. O Masarykovi za normalizace

11/5/2022
Jak vznikl a rozvíjel se vztah amerického novináře Jolyona Naegeleho k Československu a ke střední Evropě? Druhá část cyklu o něm a o jeho unikátních záznamech a rozhovorech pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky z druhé poloviny 80. let je věnována masarykovským nahrávkám. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:59

Přehlídka fašistických milicí, takzvaný Pochod na Řím, proběhla před 100 lety

10/29/2022
Šlo o demonstraci moci tehdy nastupující vlády Benita Mussoliniho. Itálie se stala zemí ovládanou novým politickým hnutím, Fašistickou stranou Itálie, která byla založena o tři roky dříve, v roce 1919 na náměstí San Sepolcro v Miláně. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:38

Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací, které změnily svět

10/29/2022
Když holandský malíř Rembrandt van Rijn nakupoval několik cibulek tulipánů, určitě netušil, že kvůli nim bude muset v roce 1657 prodat dům a vyhlásit bankrot. Lákavá investiční komodita se totiž změnila v noční můru holandské vyšší společnosti. Poté, co cena tulipánů několik desetiletí raketově rostla, o ně najednou nebyl zájem. A slavný malíř se stal jednou z obětí první velké spekulativní bubliny. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas...

Duration:00:25:00

Stovky mrtvých pohraničníků jsou jen mýty. Většinou šlo o sebevraždy nebo nehody

10/22/2022
Stovky mladých mužů umíraly v letech nesvobody na československých hranicích. Jen zlomek úmrtí souvisí s tím, že by strážci hranic aktivně zasahovali proti – tehdejší terminologií – narušiteli. „Značné množství pohraničníků padlých při ostraze hranic? To jsou mýty,“ říká historik Martin Pulec, který zmapoval téměř všechna jejich úmrtí. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:59

Dlouhá desetiletí nebylo jisté, co se s bludovským mlynářem Hubertem Viktorem Habermannem stalo

10/15/2022
Do vily přišli ozbrojení muži a odvedli ho. Do sídla Okresního národního výboru v bludovských lázních ale nikdy nedošel. O jeho smrti místní nepochybovali. Nikdo ale nevěděl, co se stalo s tělem. A vzniklo několik verzí události. Téma pro Kateřinu Havlíkovou. Všechny díly podcastu Historie Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:39