Jak to bylo doopravdy-logo

Jak to bylo doopravdy

History Podcasts >

Mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Jak to bylo doopravdy - Rozhlas jako místo naděje. Po válce vysílal o pohřešovaných a hledal přeživší z koncentrační táborů

6/24/2019
More
Konec druhé světové války přinesl úlevu a radost ze znovunabyté svobody. Ale tehdejší situace nebyla tak jednoduchá, jak se nám dnes může zdát.

Duration:00:22:45

Jak to bylo doopravdy - „Umírám jako voják v poli…“ Generála Heliodora Píku zatkli v nemocnici, popraven byl před 70 lety

6/17/2019
More
Třicet řádů a medailí za válečné zásluhy obdržel náčelník československé vojenské mise v Sovětském svazu a hlavní organizátor a představitel ozbrojeného československého odboje na východě generál Heliodor Píka. Přesto skončil rozhodnutím komunistů na popravišti, bylo mu tehdy pouhých 51 let.

Duration:00:23:10

Jak to bylo doopravdy - Lidické děti byly jediné konkrétní oběti jmenované v obžalobě Adolfa Eichmanna, říká historik

6/10/2019
More
Lidice jsou symbolem tragédie z období 2. světové války. Jejich příběh ale neskončil v dané době, ovlivnil mezinárodní dění ještě v 60. letech. Vypátrání nacistických zločinců trvalo řadu let. Jedním z nich byl Adolf Eichmann.

Duration:00:22:14

Jak to bylo doopravdy - Tržní ekonomika existuje vždy a všude, existovala tedy i za socialismu, konstatuje ekonomka Lipovská

6/3/2019
More
Trh a tržní ekonomika – slova, která jsou součástí našich životů. Ale před 30 lety patřily ke slovům takřka zakázaným, která patřila k západnímu světu.

Duration:00:23:10

Jak to bylo doopravdy - Zatýkání, mučení i zneužití propagandou. Čeho se dočkali parašutisté po návratu do vlasti?

5/27/2019
More
Od jara 1939 odcházeli z Československa vojáci, kteří chtěli bojovat za osvobození země. Londýn, Moskva, Střední východ, právě tam vznikala centra sdružující československé vojáky v exilu a bojovali ve válce za osvobození státu.

Duration:00:22:48

Jak to bylo doopravdy - Radost, naděje i touha po odplatě za hrůzy nacismu. Přišla s koncem války nespravedlivá vendeta?

5/20/2019
More
Úleva, radost, naděje, to vše přichází s koncem 2. světové války. Ale zároveň začíná období hledání viníků, které se často neobešlo bez hrůz.

Duration:00:22:53

Jak to bylo doopravdy - Jak to bylo doopravdy: Využívalo komunistické Československo fake news?

5/13/2019
More
Někdy se může zdát, že fenomén fake news je novodobou součástí našich životů, našeho veřejného života. Opak je ale pravdou. Když se podíváme do historie, nalézáme jednu fake news za druhou…

Duration:00:23:09

Jak to bylo doopravdy - Osvobodila Prahu Rudá armáda?

5/6/2019
More
Nejprve to bylo chybné datum. Den osvobození a konce 2. světové války jsme slavili 9. května, tedy až o den později. Pak také chybné informace, které se týkaly toho, kdo vlastně Prahu osvobodil. Radost z konce strašlivé války se postupně dostala do soukolí propagandy. A to na několik dlouhých desetiletí.

Duration:00:24:42

Jak to bylo doopravdy - Jak to bylo doopravdy: Byl novinář Ferdinand Peroutka příznivcem nacistů?

4/29/2019
More
V květnu roku 1944 byl do pražské úřadovny gestapa dovezen z koncentračního tábora vězněný novinář Ferdinand Peroutka. Nabídka byla vskutku velkorysá: komisař Horpaschek mu navrhl, aby se vrátil k novinářské práci. Psát by musel samozřejmě v duchu protektorátního zadání, ale byl by tím na svobodě. Otázkou je, jaká by ona svoboda pro Peroutku byla. Peroutka, vězněný od září roku 1939, ale tuto nabídku odmítl.

Duration:00:23:03

Jak to bylo doopravdy - Znamenal Košický vládní program obnovu demokracie?

4/22/2019
More
Na jaře roku 1945 se 2. světová válka chýlila ke svému konci. S nadějí na osvobození byly spjaty také naděje na obnovu republiky, jen se tak „ trochu“ míjely představy obou exilů, jak toho londýnského, tak moskevského.

Duration:00:22:45

Jak to bylo doopravdy - Týkaly se rehabilitační soudy v 60. letech všech odsouzených?

4/15/2019
More
Nespravedlivě odsouzení lidé, politicky vykonstruované procesy, součást historie komunistického Československa. Šedesátá léta, která jsou často označována jako „zlatá“, znamenala významné období pokusů ve všech oblastech života – i v očištění jmen těch, kteří byli nespravedlivě odsouzeni. Ale týkaly se tyto rehabilitace všech odsouzených? Byli reformní komunisté připraveni k přiznání vin a tragických událostí ve jménu světlých zítřků pod vedením KSČ?

Duration:00:22:09

Jak to bylo doopravdy - Rodiče znal po hlase, jiný nemohl za umírajícím otcem. Traumata rodin, které rozdělila železná opona

4/8/2019
More
Velké dějiny s počty obětí mohou být výčtem konkrétních událostí dané doby. Na jejich pozadí se ale odehrávají malé dějiny a osobní příběhy. Často slýcháme, že nejdůležitější jsou rodiny. A to je také obvykle „slabé místo“ každého z nás. Možná právě proto dokáží totalitní režimy udeřit právě na tato slabá místa… Nejinak tomu bylo i v komunistickém Československu.

Duration:00:22:53

Jak to bylo doopravdy - Ivan Martin Jirous. Byl to jen hulvát, nebo velký básník?

4/1/2019
More
Ivan Martin Jirous je jednou z nejvýraznějších osobností naší soudobé historie. Můžeme se na něj dívat různě, můžeme s lecčíms z jeho života nesouhlasit, nebo tomu nerozumět, ale nelze mu upřít výjimečnost a mimořádnost. Nejen coby básníkovi, ale také člověku s neohroženým postojem k životu a mimořádnými nároky na svět okolo.

Duration:00:23:00

Jak to bylo doopravdy - Chopili se hokejových oslav v roce 1969 výtržníci? Lidé se nebáli podpořit reformisty, říká historik

3/25/2019
More
Na hokejovém mistrovství ve Švédsku v roce 1969 českoslovenští hokejisté dvakrát vyhráli nad mužstvem SSSR. Oslavy doma nebraly konce, přestože v celkovém umístění hokejisté skončili na 3. místě.

Duration:00:23:01

Jak to bylo doopravdy - Existoval třetí odboj? Zpochybňuje se, protože máme černé svědomí, myslí si historik

3/18/2019
More
„Zákon o tzv. třetím odboji se stal dalším pokusem převyprávět dějiny a zákonným způsobem postavit na hlavu minulé děje, přičemž onen odboj právě ani filozoficky neexistoval a ani existovat nemohl. Odpor jedinců a skupin bude zaměněn za odboj a jako takový má být napříště interpretován,“ řekl v rámci projednávání zákona o třetím odboji poslanec za KSČM Vojtěch Filip. Opravdu třetí odboj neexistoval?

Duration:00:22:57

Jak to bylo doopravdy - Vždy roztříštěný československý exil? Unikátní setkání ve Frankenu ukázalo, že to tak být nemuselo

3/11/2019
More
Exilové organizaci Opus bonum se povedlo dostat na společná setkávání roztříštěný československý exil plný rozporů a žabomyších válek. Na unikátní diskusní sympozium v roce 1978 přijeli do bavorského Frankenu zástupci poúnorových emigrantů, bývalých komunistů, osmašedesátníků, nebo stoupenců undergroundu.

Duration:00:22:00

Jak to bylo doopravdy - Byl Karel Kryl vizionář, nebo kverulant?

3/4/2019
More
Představovat osobnost Karla Kryla (1944–1994), písničkáře, básníka a novináře, není třeba. Stal se symbolem okupace v srpnu roku 1968, symbolem exilu s veškerou tísní, kterou exil přinášel. Přesto byl přítomen i v komunistickém Československu.

Duration:00:23:01

Jak to bylo doopravdy - Tichý: Králi Šumavy zůstali převaděči, kteří pomáhali lidem do svobodného světa. Propagandě navzdory

2/25/2019
More
Nejslavnějšími králi Šumavy byli Josef Hasil a Kilián Nowotny. Po roce 1948 začali převádět lidi, kteří chtěli uprchnout z komunistického Československa. Pro komunistickou policii a Pohraniční stráž se ale stali úhlavními nepřáteli a vznikl o nich dokonce propagandistický film Král Šumavy. V něm jsou pohraničníci vylíčeni jako hrdinové, kteří zabíjeli nepřátelské narušitele hranic. Jak to tehdy bylo doopravdy?

Duration:00:23:00

Jak to bylo doopravdy - Opravdu to v 70. a 80. letech s „tou totalitou“ nebylo tak hrozné?

2/18/2019
More
Období komunistického Československa trvalo více než čtyřicet let. Nebylo to období jednolité, které by bylo zcela stejné v 50. či v 80. letech. Možná právě proto se objevují názory, že poslední dvě desetiletí už klasickou totalitou nebyla. Otázkou ale zůstává, zda lze poměřovat míru totality pouze počtem poprav a množstvím fyzického teroru.

Duration:00:24:10

Jak to bylo doopravdy - Gottwaldův lékař Haškovec za ním chodil na recepcích a bral mu číše. Po jeho smrti byl odsouzen

2/11/2019
More
Být po boku mocných mužů v totalitních státech se nevyplácí. Z pomyslných výšin se může dotyčný velmi lehce dostat dolů a může skončit i ve vězení. Nejsou to ojedinělé případy, přesto svou absurditou ohromují i v současnosti. Takový byl i životní a profesní příběh lékaře Vladimíra Haškovce.

Duration:00:23:49