Jak to bylo doopravdy-logo

Jak to bylo doopravdy

History Podcasts

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

Location:

Czech Republic

Description:

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Kriminalita středověku byla velmi tvrdá a surová, hodnotí historik

1/24/2022
Nejen strohé politické či hospodářsko-společenské dějiny nám ukazují život našich předků. I středověký člověk páchal nepravosti – nepředstavujte si žádnou idylku. I kriminalita se také v průběhu let měnila, byť její podstata zůstává stejná. „Člověk před čtyřmi staletími se nelišil příliš od toho dnešního,“ konstatuje Jaroslav Čechura v pořadu Jak to bylo doopravdy.

Duration:00:22:53

Skupina Jana Palacha, kterou zmiňoval ve svém posledním dopise, neexistovala, soudí historik

1/17/2022
16. leden roku 1969 je dnem, kdy se zapálil Jan Palach. Zemřel po třech dnech a otřásl ceslou společností. Bylo to jen několik měsíců po okupačním vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 a komunistický režim postupoval ve své tzv. normalizaci.

Duration:00:23:35

Heydrich vraždil už před válkou. Šlo o operaci Karel Rudolf Formis, vysvětluje historik

1/17/2022
Jednoho z nejvýznamnějších nacistů Rainharda Heydricha máme spojeného s působením na území Protektorátu Čechy a Moravy. Dnes říkáme vražděni nevinných vlastenců Heydrichiáda. Odplatou byly vraždy, perzekuce a vypálení Lidic a Ležáků. V té době probíhala 2. světová válka, ale bylo to jen za války, co Heydrich v Československu vraždil? Málo se ale ví, ale jeho krvavé stopy sahají už do dob předválečných.

Duration:00:22:44

Gottwaldův lékař Haškovec mu na recepcích bral číše. Nakonec skončil ve vězení

1/10/2022
Být po boku mocných mužů v totalitních státech se nevyplácí. Z výšin se může velmi lehce dostat dolů a třeba skončit i ve vězení. Nejsou to ojedinělé případy, přesto svou absurditou ohromují i v současnosti. Takový byl i životní a profesní příběh lékaře Vladimíra Haškovce.

Duration:00:23:49

„Pomlčková válka“ opravdu stála na začátku rozpadu Československa, hodnotí historik

1/3/2022
Když 23. ledna 1990 projednával československý parlament návrh zákona o odvolání zkompromitovaných poslanců, objevil se nečekaně v pracovně Alexandera Dubčeka prezident Václav Havel. Následně před poslanci vystoupil, přestože s tím nikdo předem nepočítal. Řekl, že je potřeba změnit název republiky, státní znaky a název armády. Vypadá to v době tehdejší překotných změn jako maličkost, brzy se ale ukázalo, že to byl problém. Tek tehdy začala takzvaná Pomlčková válka.

Duration:00:22:51

Jak to bylo doopravdy: Bylo rozdělení Československa historickým neštěstím?

1/1/2022
Jak se dívat na historii Československa? Během několika desetiletí tento stát prošel mnoha kritickými obdobími. Spočítat roky svobodného demokratického státu je poměrně jednoduché. Jistou ironií může být to, že v historii státu jich byla pouze menšina. A pak přišlo rozdělení Československa. Bylo to historické neštěstí?

Duration:00:24:13

Je Vávrova husitská trilogie pravdivým zobrazením historie? Historička: Udržuje ideologii 50. let

12/27/2021
Filmový režisér Otakar Vávra natočil za šedesátiletou filmovou dráhu 49 celovečerních filmů a jedním z dominujících témat byla historie. Každoročně se na televizních obrazovkách objevují filmy Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, které jsou souhrnně nazývány husitskou trilogií.

Duration:00:21:19

Zátopek byl rukojmím totalitního státu. Stal se z něj idol zapojen do propagandy, míní historik

12/20/2021
Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Sportovec, který vytvořil 13 světových rekordů v běhu na kilometr a pět v běhu na míli. Jeho vytrvalost byla pověstná, stejně jako nasazení v tréninku a zcela osobitý styl běhu. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání. O Zátopkovi se také dá podle historika tvrdit, že byl rukojmím totalitního Československa.

Duration:00:22:57

Mědirytina má reálný předobraz, i tento případ majora Zemana ale propaganda zkreslila, říká historik

12/13/2021
Normalizační seriál 30 případů majora Zemana měl jediný cíl – zobrazit neohrožené příslušníky Sboru národní bezpečnosti. S politickým podtextem oslavy komunistického režimu.

Duration:00:22:54

Lhář Napoleon u Slavkova vyhrál, ale propaganda mluvila o jeho ohromujícím vítězství, říká historik

12/6/2021
Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) dodnes přitahuje obdiv i kritiky. Jeho éra je spojená s obdobím, kterému dnes říkáme napoleonské války na řadě míst tehdejší Evropy. Jedna z velkých bitev byla i na našem území – v roce 1805 u Slavkova a říká se jí bitva tří císařů. Proti sobě stáli francouzský císař Napoleon, ruský car Alexandr I. a habsburský císař František I. Vyhrál, jak známo, Napoleon, který později řekl, že to byla nejkrásnější bitva, kterou kdy svedl.

Duration:00:22:49

Kardinál Tomášek? U něj platilo doslova, že se hrdinou člověk nerodí, ale stává, uvažuje historik

11/29/2021
Hrdinou se člověk nerodí, ale stává. A takový byl i kardinál František Tomášek (1899–1992). I on se ale snažil, stejně jako řada dalších, „životem v totalitě proplout a přežít“. V jeho příběhu najdete i vlastní pochybnosti. To kvůli podpisu, který jde najít v archivu StB. Tehdy se podvolil obrovskému tlaku režimu, ale následně snažil spolupráci se Státní bezpečností přerušit či zrušit.

Duration:00:23:07

Adamité? Představa o naháčích v baroku je tak divoká, že ji historici zavrhli, říká expertka

11/22/2021
Jsou události, o kterých takřka nic nevíme, přesto stále přitahují pozornost a provokují. Čeští adamité či pikarti, představovali radikální část husitů a objevili se v 15. století. Provokativní u nich bylo především to, že údajně chodili nazí, smilnili, a to i s dětmi. Vše souviselo s jejich náboženským ukotvením.

Duration:00:22:47

Mýty a realita 17. listopadu 1989: Žádné drama, nebo pouliční masakr?

11/17/2021
Klíčové datem našich soudobých dějin je bezpochyby 17. listopad 1989. Změnil životy občanů, ale především Československo nastoupilo cestu přeměny v demokratický stát.

Duration:00:25:32

Po 17. listopadu se neřešila jen ekonomika a politika, ale i ekologie, připomíná historik

11/15/2021
V období socialistického Československa jsme v oblasti ochrany životního prostředí patřili k nejhorším státům Evropy. Lidé a zvláště pak ti, kteří žili v nejvíc znečištěných oblastech na severu Čech či Moravy, byli dokonce v přímém ohrožení života. Dýchat znečištěný vzduch museli ale i naši sousedé za hranicemi, takže postupně vytvářeli tlak i na vedení státu.

Duration:00:22:59

Sebevražda básníka Konstantina Biebla? Odpovědnost za jeho smrt mají komunisté, tvrdí historik Kopáč

11/11/2021
Konstantin Biebl zemřel na pražském chodníku 12. listopadu 1951. Bylo mu 53 let. Talentovaný básník, který se zapsal do dějin literatury a také básník s řadou obdivovatelů. Na jeho smrti se ale podepsal brutální tlak stalinismu.

Duration:00:21:30

Konspirační teorie kolem listopadu 1989? Všechny stojí na vodě, odpovídá historik Tůma

11/8/2021
17. listopad 1989 a navazující dny jsou zásadním předělem naší novodobé historie. Přinesly změny ve všech oblastech našich životů. Nejrůznější konspirační teorie, i když se mohou zdát sebevíce absurdní, se týkají i tehdejšího listopadového dění. Jednou z nich je, že to „někdo“ zorganizoval.

Duration:00:21:39

Za socialismu tady nebyla čistá kopie západního showbyznysu, bylo to něco jiného, tvrdí historik

11/1/2021
V období socialistického Československa bylo vše ze Západu špatné a škodlivé, co pocházelo z Východu dobré a prospěšné. Železná opona tak měla oddělovat nejen státy a občany, ale také vzájemné vlivy včetně těch kulturních. Tak tomu bylo i v oblasti populární hudby, ale právě zde se to totalitní moci dvakrát nedařilo.

Duration:00:23:00

Byl Karel Havlíček Borovský národním mučedníkem?

10/28/2021
Stal se symbolem mučednictví tehdejší Habsburské monarchie. Ale byl opravdu mučedníkem, nebo jen tragicky nepochopený, a to dokonce i vlastním národem?

Duration:00:24:46

Kdo se zasloužil o vznik Československa? Lidé doma, nebo v zahraničí?

10/28/2021
Vznik Československa je spjat se jmény Čechů, kteří žili v exilu, a stejně tak se jmény těch, kteří zůstali v českých zemích na území Rakouska-Uherska. Válečné útrapy 1. světové války těžce doléhaly na všechny a na podzim roku 1918 události nabraly rychlý spád. Kdo se ale o vznik samostatného Československa zasloužil? Byli to sami Češi, kteří zůstali doma?

Duration:00:23:36

Chlebíčková aféra byla akce odboje s podílem předsedy protektorátní vlády, myslí si historik Groman

10/25/2021
Jedním z pilířů demokracie mají být média, zřejmě i proto se totalitní režimy snaží svobodnou žurnalistiku likvidovat. Protektorát Čechy a Morava s okupační nacistickou správou znamenal zásadní zlom nejen v životě celé společnosti, ale i v oblasti žurnalistiky.

Duration:00:23:10