Buum-logo

Buum

Markets and Investing

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Location:

Tallinn, Estonia

Description:

Majandussaates Buum vaatlevad ja analüüsivad toimuvat Raivo Vare, Anto Liivat ja Ott Pärna.

Language:

Estonian


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Telefonitootjad valmistavad elektriautosid, ühe dollari poed lähevad kinni ning Jeff Bezos kurdab töötajate kõrgete ootuste üle

4/17/2024
"Buumil" on külas SEB Liisingu juhatuse liige Taavi Tomson, kellelt kuuleme, millised trendid kujundavad üleilmset autoturgu ning kuidas on viimastel aastatel muutunud Eesti autoostjate eelistused. Uudisteplokis uurime, kuidas läheb elektriautosid tootma hakanud tehnoloogiaettevõtetel ja miks ühe dollari poed kinni pannakse. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas tunda ära äparduvaid juhte. Saatejuhid on Raivo Vare ja Anto Liivat.
Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Tesla väljakutsed, kaasaegne linnaruum ja kuldses keskeas ettevõtjad

4/10/2024
"Buumil" on külas Ülemiste City nõukogu esimees, ettevõtja Guido Pärnits, kellega räägime nii kaubandusest kui ka linnakeskkonna kujundamisest. Uudisteplokis süveneme Tesla väljakutsete valguses elektriautode turu arengutesse ja uurime, miks kärbivad saudid oma megalinna Neom ambitsioone. Samuti saad saadet kuulates teada, millised tuntud ettevõtjad on oma äri alustanud kuldses keskeas ning miks jäävad mehed üha enam koju, kui naised hommikuti tööle lähevad. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:48:23

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Spordiettevõtlus- ja kaubandus, Euroopa majanduse väljakutsed ning Daniel Kahnemanni pärand

4/3/2024
"Buumil" käis külas Sportlandi kaasasutaja ja spordikultuuri edendaja, elvakas Are Altraja, kellega räägime spordiettevõtluse ja -kaubanduse teemadel. Uudisteplokis vaagime Euroopa majanduse väljavaateid ja meenutame möödunud nädalal meie seast lahkunud käitumisökonoomika isa, nobelist Daniel Kahnemanni. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas erinevad meeste ja naiste ilmavaade ning ostukäitumine ja miks on saanud hiinlased osta üles Euroopa tuntud spordibrändid. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:45:59

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Uued tehnoloogiad ja digihiidude võidujooks terviseäris

3/27/2024
"Buumil" käis külas eratervishoiuettevõtte Meliva juht Marja-Liisa Alop, kellega arutleme, kuidas uued tehnoloogiad terviseäri mõjutavad ning kas ka patsiendid nendest arengutest võidavad. Uudisteplokis uurime, kuidas digihiiud terviseäris osalevad ja millised on selle valdkonna ägedamad iduettevõtted. Samuti saad saadet kuulates teada, millised ravimid löövad laineid farmaatsiaäris ning kuidas tehisaru arstide tööd hõlbustab. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:47:20

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Balti riikide ettevõtjate väljakutsed, TikTok kinni, Reddit börsile ja LinkedIn lahedaks

3/20/2024
"Buumil" on külas SEB panga väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Maarja-Maria Aljas, kellelt uurime, kas meestel ja naistel on Balti riikides ettevõtlusega alustamiseks võrdsed võimalused. Uudisteplokis arutleme, mis siis ikkagi saab TikTokist, milliste lootustega Reddit börsile läheb ning kuidas plaanib LinkedIn kasutajaid kauem enda veebilehel kinni hoida. Samuti saad saadet kuulates teada, milline on teadusartiklite tulemuste põhjal olnud COVID pandeemia mõju juhtimiskeskkonnale ja -viisidele. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:46:19

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Miks Eestis nii vähe tööstusroboteid on, mühinal kerkivad tulevikulinnad ja mida teha juhiga, kes ei juhi

3/13/2024
"Buumi" külaliseks on tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE juht Kirke Maar, kellelt uurime, kuidas anda hoogu Eesti ettevõtete robotiseerimisele. Uudisteplokis räägime kiiresti arenevatest tulevikulinnadest ja sellest, kas tehisaru arendamise võidujooksus jäävad peale need, kellel on kõige rohkem raha, või hoopis need, kel ligipääs puhtale energiale. Samuti saad saadet kuulatates teada, miks kõige halvem juht see, kes ei juhi. Saatejuhtid on Raivo Vare ja Anto Liivat.

Duration:00:48:13

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: IT äri telgitagustest, firmade paisunud juhatustest ning Apple otsusest autoehitusest loobuda

3/6/2024
"Buumil" on külas Eesti ühe vanima IT firma OIXIO asutaja ja juht Ivo Suursoo. Mees, kes on IT firmat juhtinud ja kasvatanud aastast 1992. Arutame Ivoga nii tänapäeva IT äri telgitaguseid kui ka seda, miks veavad maailmamajandust ja börse täna just tehnoloogifirmad ning kitsam ring ravimitööstust. Uudisteploki alustuseks räägime sellest, et Detroit soovitas Applel oma liistude juurde jääda ning autoarenduse suund kinni panna. Mida viimane tegigi, saates 2000 töötajat kas koju või firma tehisaru projekte arendama. Aga ka kuningas on alasti – maailma auto-expod on inimtühjad ja autosidki seal eriti pole. Kui jätta kõrvale hiina neljarattalised ja prantslaste Renault. Juhtimisuudistes räägime ettevõtete paisunud juhatustest, seda põhjusel, et ärid on muutunud komplekssemaks. Saadet kuulates saad ka teada, kas toodete digipassid muutuvad seda, kuidas me šhoppame, ning kas uued ärimudelid ja digitehnoloogiad võiks aidata lahendada tõsiasja, et maailmas on nüüd ametlikult 1 miljard ülekaalulist inimest. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:44:39

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Kohviäri telgitagused, rahulolevad IT spetsialistid ja kas ühel ettevõttel võib olla mitu juhti

2/28/2024
"Buumil" on külas kohviettevõtja Mart Roosmets, kellelt uurime, miks kasvab kohviturg hoolimata sellest, et kohv muutub aina kallimaks. Uudisteplokis räägime Blackstone'i ambitsioonidest kohviäris kaasa lüüa ning McKinsey püüdlustest luua uut tippjuhtide hindamise tööriista. Samuti saad saadet kuulates teada, miks pidi Google oma tehisaru rakenduse pärast vabandust paluma. Saatejuhid Anto Liivat ja Ott Pärna.

Duration:00:48:27

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: E-residentide majandusmõju, Jaapani ja Saksamaa väljakutsed ning miks tegusad inimesed ei peaks kunagi pensionile minema

2/21/2024
„Buumil" on külas e-residentsuse programmi tegevjuht Liina Vahtras, kellelt uurime, kui palju on e-residendid Eestit suuremaks teinud ning Eesti majandusse panustanud. Uudisteplokis räägime Jaapani ja Saksamaa võidujooksust majandushiidude esikolmikusse ning sellest, et tööturul on oskused võrreldes tiitlitega üha kõrgemas hinnas. Samuti saad saadet kuulates teada, millised juhid suudavad jõuda konsensuslike otsusteni ning kui palju maksavad Donald Trumpi müüdavad ketsid. Saatejuhid on Raivo Vare ja Anto Liivat.

Duration:00:46:24

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Tehnoloogiahiidude majandustulemused, kapitaliturgude arengud ja Super Bowli reklaamipärlid

2/14/2024
"Buumil" on külas SEB kapitaliturgude maakler Erik Laur, kellelt uurime, mis toimub aktsia- ja võlakirjaturgudel ning millised on eestlaste investeerimisharjumused. Arutleme ka tehnoloogiahiidude majandustulemuste üle ning kommenteerime Ameerika jalgpalli profiliiga (NFL) finaalmängu Super Bowl vaheajal näidatud reklaame. Samuti saad saadet kuulates teada, miks inimesed iduettevõttest pärast selle ülesostmist lahkuvad. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:46:20

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Elon Musk loobib Open AI’le kaikaid kodaratesse, miks tehnoloogiaettevõtted koondavad ning kuidas panna inimene ja masin koos tööle

2/7/2024
"Buumil" on külas tarkvarafirma Flowit partner ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu varasem president Juhan-Madis Pukk, kellelt uurime, kuidas ettevõtte tegevust targalt digitaliseerida. Uudisteplokis arutleme, miks tehnoloogiaettevõtted koondavad ja Elon Musk Open AI’le kaikaid kodaratesse loobib. Samuti saad teada, kuidas ehitada targalt iduettevõtet ajal, mil invstorid rahakraane kinni keeravad. Saatejuhid Anto Liivat ja Ott Pärna.

Duration:00:48:06

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Energeetika ja rohemajanduse trendid maailmas ning vastavad arengud koduvabariigis

1/31/2024
"Buumil" on täna külas Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets, kellega arutleme energeetika ja rohemajanduse trende maailmas ning vastavaid arenguid koduvabariigis. Uudisteploki alustuseks räägime sellest, miks läheb USA majandusel paremini kui muul maailmal, samuti aruteleme, miks on leidnud maailma luureagentuuride nagu CIA, MI6 jt spioonid tee suurfirmade palgale. Vaatame otsa ka hiinlaste suuruselt teise kinnisvaraarendaja Evergrande pankrotile ning uurime, milliseks verstapostiks on see Hiina kinnisvarakriisis. Saates tuleb juttu sellestki, mida peaks tegema pärijateta perefirmad oma tegevuse edukal jätkamisel, ning miks on Jaapani veiselihakroketid nii populaarsed, et ootenimekiri on lausa 43 aastat pikk. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:48:09

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Majanduse käekäik, pensionikogumine ja turbulentsus maailma toidujulgeoleku valdkonnas

1/24/2024
"Buumil" on täna külas SEB varahalduse fondijuhti Endriko Võrklaev, kellega arutleme nii majanduse käekäigu kui ka pensionikogumise teemadel. Uudisteplokki alustame tõdemusega, et hiinlased ostavad kokku USA põllumaad, kuid selle ulatusest ja mõjust riigi toidujulgeolekule pole kellelgi selget pilti. Ka rahutused Punasel merel on halvaks uudiseks nii maailma haprale toiduvarule kui ka laiemalt globaalse logistika hindadele. Saates räägime lähemalt ka eestlaste poolt eest veetava riskikapitalifondi Plural Platform uuest fondist, mille suuruseks on tervelt 432 miljonit USA dollarit ning fookuseks Euroopa varase faasi idufirmad. Buumi kuulates saad ka teada, kuidas saavad tegevjuhid vähendada kuhjuvaid riske ja mis arvab USA suurpank JPMorgan üle ilma sagenenud küberrünnakutest. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:48:48

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Davosi majandusfoorum, süvatehnoloogiad ettevõtluses ja kasvav majanduslik ebavõrdsus

1/17/2024
"Buumil" on külas Tartu Ülikooli teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski, kellelt uurime, kuidas ülikoolid süvatehnoloogia ettevõtetele hoogu annavad. Uudisteplokis heidame pilgu Davosis alanud iga-aastase majandusfoorumi programmile ja vaagime Euroopa kesise konkurentsivõime ning kasvava majandusliku ebavõrdsuse temaatikat. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas tehisaru ülikoolis õppimist ja õpetamist muudab. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:46:44

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Infortar AS börsidebüüt ja üllatuslikud arengud majanduses, mere- ning maismaatranspordis

1/10/2024
„Buumil“ on täna külas Infortar AS juhatuse esimees Ain Hanschmidt, kellega räägime nii Infortari börsidebüüdist kui ka ärigrupi sees toimuvast ning seotud majandusharude tulevikust. Uudisteplokis võtame vaatluse alla Euroala inflatsiooni, mis ei kipu vaatamata Euroopa Keskpanga pingutustele piisavalt madalale tulema. Seda muuhulgas seepärast, et Euroopa valitsused on vähendanud kõvasti oma toetusi energiahindade kompenseerimiseks. Kui ühelt poolt ameeriklaste elektriautode vaimustus väheneb, siis teisalt kaotavad isesõitvad rekad ennaktempos oma kaaspiloodid – räägime Buumis sellestki, mida toob uus aasta maismaatranspordile. Vaatame saates otsa ka tõsiasjale, et mitte keegi ei tea, palju on maailmameredel laevu. Uurime, kas tehisaru võiks aidata need „nähtamatud purjed“ kokku lugeda. Saate lõpetuseks avaldame Warren Buffetti saladuse – täpsemalt tema arvates üheainsa harjumuse, mis eristab edukaid inimesi kõigist teistest. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:47:38

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Kinnisvaraäri mustad luiged, Open AI kaasab raha ja miks sotsiaalmeedias vähem aega veeta

1/3/2024
“Buumil" on külas kinnisvaraettevõtte Liven tegevjuht ja kaasasutaja Andero Laur, kellelt uurime, millised arengud kinnisvaraturgu saabuval aastal kõige enam kujundavad. Uudisteplokkides arutleme, kuidas kaugtöö võidukäik ja kõrged intressikulud on pannud USAs kinnisvaraarendajad ja finantseerijad löögi alla ning kas inflatsiooniralli hakkab läbi saama. Samuti saad saatest teada, kuidas on kümnekonna aasta jooksul muutunud ootused liidritele ja kellelt oodatakse hiigelinvesteeringut tehisaruettevõttesse Open AI. Saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare.

Duration:00:48:37

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Aastalõpu erisaade koos SEB juhatuse esimehe Allan Parikuga

12/28/2023
Aastalõpu erisaates on stuudios kõik kolm saatejuhti - Raivo Vare, Ott Pärna ja Anto Liivat - ning SEB panga juhatuse esimees Allan Parik, kes tuletavad meelde lõppenud majandusaasta olulisemad sündmused ja kiikavad ka uude, 2024. aastasse. Esimeses saateplokis keskendume maailmamajandusele ja geopoliitikale, teises energeetikale ja kestlikkusele, kolmandas uutele tehnoloogiatele ning neljandas juhtide eest seisvatele väljakutsetele.

Duration:00:44:48

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Mis on tänapäeval majandusajaloost õppida?

12/20/2023
„Buumil“ on täna külas LHV majandusekspert Heido Vitsur, kellega arutleme, mis on tänapäeva poliitikutel ja keskpankuritel majandusajaloost õppida. Seda nii majandusotsustes ja valikutes kui ka valitsemises ning selle kvaliteedi tagamisel. Uudisteplokis võtame vaatluse alla riigid, kelle käsi on käesoleval turbulentsel aastal kõige paremini käinud. Nende, mõnede parameetrite alusel suhteliselt edukamata riikide taustal (kelle seas on ka Eesti) analüüsime Eesti panga oodatust süngemat sissevaadet Eesti majandusse ning selle tulevikku. Saatest kuuleb sedagi, millised arengud on endaga kaasa toonud maailma vaesema otsa riikide 3,5 triljoni USA dollarini ulatuv välisvõlg. Lisaks võtame vaatluse alla Argentiina, mille majanduses on jama majas ning mis sai endale värskelt uue majandusprofessorist presidendi, kes omakorda lubas riigiga dollarile üle minna, keskpanga kaotada, riiki oluliselt tagasi tõmmata, pooled ministeeriumitest kinni panna, turumajanduse taastada jne. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.

Duration:00:46:16

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Maailmamajanduse ohtudest, juhiks edutamisest ja luksuskõlarite ärist

12/13/2023
„Buumil“ on täna külas luksuskõlareid tootva firma Estelon kaasasutaja Alissa Vassilkova-Rajatalu, kellega räägime ärist audiofiilide maailmas ning sellest, kuidas maailma jõukamas otsas ostuotsuseid tehakse. Uudisteplokis võtame vaatluse alla maailmamajanduse suurimad riskid aastal 2024, samuti räägime Ameerika Ühendriikide tervishoiuhiiust Norton, kust pandi pihta suur hulk sensitiivseid kliendiandmeid. Saatest kuuleb sedagi, kuidas vastata eitavalt töötajate soovile ametikõrgenduse järgi ning mille poolest erineb Saksa arhitektide poolt projekteeritud ja Shenzheni rajatav Hiina tehnoloogiakonglomeraadi Tencent peakorter viis aastat tagasi uksed avanud Apple linnakust Californias. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.

Duration:00:46:37

Ask host to enable sharing for playback control

Buum: Kuidas targalt töötajaid värvata, kulla hind rekordkõrge ja miks vastuvõtt ärikoolidesse kiratseb

12/6/2023
"Buumil" on külas värbamistarkvaraettevõtte Teamdash juht ja asutaja Paavo Heil, kellelt uurime, mida teevad teisiti organisatsioonid, kuhu alati tööle kandideerida tahetakse. Uudisteplokis arutleme, miks kulla hind ikkagi nii kõrge on ja uurime, kuidas ülirikaste vanemate järeltulijad rahaga ümber käivad. Samuti saad saadet kuulates teada, miks vastuvõtt maailma parematesse ärikoolidesse kiratseb ning kui olulist rolli mängib tööle kandideerimisel CVle lisatud pilt. Saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare.

Duration:00:45:12