Life in France - The Azure Guide-logo

Life in France - The Azure Guide

Media & Entertainment Podcasts

Życie we Francji to podcast autora bloga podróżniczego LazurowyPrzewodnik.pl. Znajdziesz tu informacje przydatne turystom, miłośnikom Francji, a także osobom, które chcą zamieszkać w kraju nad Sekwaną. W każdym odcinku podcastu poruszam tematy związane z moim życiem we Francji. Od 2014 r. mieszkam na Lazurowym Wybrzeżu, w Nicei, gdzie jestem blogerem i przewodnikiem. Nie znam jeszcze całej Francji, dlatego w podcaście zabiorę Cię na wspólne zwiedzanie jej najładniejszych zakątków. Opowiem też o moich codziennych przygodach związanych z życiem na emigracji. Zapraszam do subskrypcji, Tomasz Bobrowski, tomek@lazurowyprzewodnik.pl. Mój instagram: @lazurowyprzewodnik #polskipodcast #polskipodkast

Location:

France

Description:

Życie we Francji to podcast autora bloga podróżniczego LazurowyPrzewodnik.pl. Znajdziesz tu informacje przydatne turystom, miłośnikom Francji, a także osobom, które chcą zamieszkać w kraju nad Sekwaną. W każdym odcinku podcastu poruszam tematy związane z moim życiem we Francji. Od 2014 r. mieszkam na Lazurowym Wybrzeżu, w Nicei, gdzie jestem blogerem i przewodnikiem. Nie znam jeszcze całej Francji, dlatego w podcaście zabiorę Cię na wspólne zwiedzanie jej najładniejszych zakątków. Opowiem też o moich codziennych przygodach związanych z życiem na emigracji. Zapraszam do subskrypcji, Tomasz Bobrowski, tomek@lazurowyprzewodnik.pl. Mój instagram: @lazurowyprzewodnik #polskipodcast #polskipodkast

Language:

Polish


Episodes

Ile kosztowało wydanie mojej książki o Lazurowym Wybrzeżu? (#79)

3/31/2023
W tym odcinku podcastu opowiadam o kulisach powstania mojego przewodnika po Lazurowym Wybrzeżu. O tym, jakie problemy musiałem rozwiązać, aby wydać swoją książkę, co było najtrudniejsze, kto mi pomógł i ile to wszystko kosztowało. Różne wersje okładek, które rozważaliśmy do książki możesz zobaczyć na blogu: https://lazurowyprzewodnik.pl/ile-kosztowalo-wydanie-przewodnika-lw. Książka jest dostępna na stronie LazuroweWybrzeże.pl. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:23:49

Filmy kręcone na Lazurowym Wybrzeżu (#78)

3/18/2023
Wspólnie z Dominiką Nogier z wycieczkidofrancji.pl rozmawiamy o filmach, które powstały na Lazurowym Wybrzeżu. Oto lista filmów wspomnianych w odcinku: Z dawnych lat: Złodziej w hotelu (1955, Grace Kelly, Cary Grant), I Bóg stworzył kobietę (1956, Brigitte Bardot, Roger Vadim), Żandarm z Saint-Tropez (1964, Louis de Funes, Michel Galabru), Basen (1969, Alain Delon, Romy Schneider, Jane Birkin) James Bond: Nigdy nie mów nigdy (1983, Sean Connery), GoldenEye (1995 Pierce Brosnan) Pozostałe produkcje: Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:35:59

Polscy fizjoterapeuci we Francji (#77)

3/10/2023
O tym, jak pracuje fizjoterapeuta we Francji, jak znaleźć pracę i jakie są różnice w tym zawodzie między Polską, a Francją rozmawiam z Patrykiem Ochocińskim. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:21:06

Ciekawostki podatkowe dla rezydentów i nierezydentów fiskalnych (#76)

3/3/2023
Gościem odcinka jest Kasia Rubel, ekspertka od spraw administracyjnych, która pomaga m.in. Polakom odnaleźć się we francuskiej administracji. Kontakt z Kasią jest możliwy przez stronę viesimple.eu. Poprzedni odcinek z Kasią o podatkach we Francji ma numer 64 i tytuł "Jak rozliczyć PIT we Francji?" Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:23:18

Jak zostać rezydentem Monako? (#75)

2/24/2023
O tym, jak zostać rezydentem podatkowym w Monako i jakie niesie to ze sobą korzyści rozmawiam z Dominiką Nogier i Anną Maliszewską. Kontakt z gośćmi odcinka jest możliwy np. poprzez stronę internetową: nautilus-mfo.com. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:19:19

Opieka zdrowotna we Francji (#74)

2/17/2023
Ile kosztuje wizyta u lekarza we Francji, ile płacę za dentystę, okulistę, okulary i badania krwi? O tym wszystkim dowiesz się z tego odcinka mojego podcastu Życie we Francji! Wspomniany serwis do rezerwacji terminu u lekarza to Doctolib. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:21:55

Kartka z kalendarza: 15 lutego 1794 - nowa flaga Francji

2/14/2023
Obowiązująca do dzisiaj flaga Francji została przyjęta 15 lutego 1794 r. O tym, co oznaczają poszczególne jej kolory opowiadam w tym odcinku Kartki z kalendarza. Źródło: nouvelobs.com Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:02:33

Rowerem po Lazurowym Wybrzeżu (#73)

2/10/2023
O najlepszych trasach rowerowych na Lazurowym Wybrzeżu rozmawiam z Aleksandrą Bursiak i Krzysztofem Jędrzejczykiem. Przydatne linki: Instagram Oli: @shesacyclist, Instagram Krzyśka: @lazurower, YouTube Krzyśka: lazurower.pl. Rozmowę nagrałem w nicejskiej kawiarnii i sklepie z odzieżą dla rowerzystów: Café du Cycliste. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:44:46

Kartka z kalendarza: 9 lutego 1953, premiera Książek Kieszonkowych

2/8/2023
9 lutego 1953 r. powstała seria Książek Kieszonkowych, po francusku to Livre de Poche. Są to niewielkiego rozmiaru książki w cenie niższej niż standardowe, ale zawierające tę samą treść. Livre de Poche miały umożliwić dostęp do literatury wszystkim zainteresowanym osobom, bez względu na ich stan majątkowy. Mniejszy format oznaczał niższą cenę. Dane do odcinka zaczerpnąłem z artykułu Literatura w kieszeni - o tradycji livre de poche autorstwa Jacka Mulczyk-Skarżyńskiego opublikowanego na stronie panodfrancuskiego.pl. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:02:27

Atrakcje Normandii (#72)

2/3/2023
O atrakcjach Normandii rozmawiam z Alicją Parvine, która już nieraz gościła w podcaście. Alicja jest przewodniczką po Paryżu i można się z nią skontaktować np. przez profil na Instagramie: @from_warsaw_to_paris. Niektóre lokalne nazwy podane w odcinku: Étretat, Mont-Saint-Michel, Rouen, Deauville, Giverny, Honfleur, Trouville-sur-Mer, Lyons-la-Foret, Caen. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:31:46

Kartka z kalendarza: 1 lutego 2003 - Traktat z Nicei wszedł w życie

1/31/2023
1 lutego 2003 r. wszedł w życie Traktat z Nicei. Dokument podpisano 26 lutego 2001 r. w Nicei we Francji. W skrócie można powiedzieć, że traktat nicejski zreformował Unię Europejską i przygotował ją do przyjęcia nowych krajów członkowskich w maju 2004 r. Dokument ustalał m.in. liczbę posłów w Parlamencie Europejskim oraz liczbę głosów w Radzie Unii Europejskiej. Dodatkowe informacje o traktacie znajdziesz na stronie europarl.europa.eu. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:02:43

Jak się żyje z mężem Francuzem? (#71)

1/27/2023
Jakimi mężami i ojcami są Francuzi? Czy lubią odwiedzać Polskę i jeść polskie dania? Jak Polki dogadują się z francuskimi teściami? O tym wszystkim rozmawiają Dominika, Karolina i Ania, żony Francuzów. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:48:34

Kartka z kalendarza: 25 stycznia - urodziny księżnej Charlene z Monako

1/24/2023
25 stycznia 1978 r. urodziła się Charlene Wittstock, obecna księżna Monako i żona księcia Alberta II Grimaldiego. Charlene poznała Alberta II Grimaldiego podczas zawodów pływackich w Monako w roku 2000. Jako para zyskali rozgłos dopiero w 2006 r., kiedy zostali sfotografowali przez paparazzich podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie. Zaręczyny księcia Alberta II z Charlene ogłoszono w czerwcu 2010, a ślub odbył się rok później. Charlene nosi tytuł Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:02:53

Zwiedzanie departamentów Drôme Provençale i Ardèche (#70)

1/20/2023
Co warto zobaczyć we francuskich departamentach Drôme Provençale i Ardèche? jest tam mnóstwo pięknych atrakcji, a kilka z nich poznasz słuchając tego odcinka. Mowa o regionie pomiędzy Awinionem, a Lyonem, w pobliżu doliny rzeki Rodan. Nazwy, które omawiam w odcinku: Artykuł na blogu ze zdjęciami: Roboczy tydzień w Drôme Provençale i Ardèche Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:16:04

Kartka z kalendarza: 18 stycznia 2005 - prezentacja Airbusa A380

1/17/2023
18 stycznia 2005 r. we Francji zaprezentowano Airbusa A380, największy pasażerski samolot świata. O tym dlaczego był wyjątkowy i dlaczego nie jest już produkowany, dowiesz się z tego odcinka Kartki z kalendarza. Odcinek z gościnnym udziałem Marka Stusa, pasjonata lotnictwa cywilnego. Profil Marka na Instagramie: @reckimar Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:03:48

Ile kosztuje życie w Paryżu? (#69)

1/13/2023
Gościem odcinka jest Klaudia Fałat z Paryża, z którą rozmawiam o kosztach życia w stolicy Francji. Instagram: @klaudiafalat, strona internetowa: momentzfrancuskim.pl. Klaudia była już wcześniej gościem podcastu. W odcinku 35. rozmawialiśmy o pracy w paryskiej restauracji. Errata: w odcinku padają czasami kwoty w PLN. Chodzi oczywiście o EUR :). Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:25:05

Kartka z kalendarza: 11 stycznia 1697 - premiera Czerwonego Kapturka

1/10/2023
11 stycznia 1697 r. w Paryżu wydano baśń Czerwony Kapturek. Zapraszam do wysłuchania Kartki z kalendarza! Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:02:44

Stereotypy o Francuzach (#68)

1/6/2023
Gościem 68. odcinka jest Dominika Nogier (wycieczkidofrancji.pl). Rozmawiamy o stereotypach o Francuzach. Oprawę dźwiękową podcastu zrealizował Tomasz Stankiewicz (tostanki.pl). Pracując nad odcinkiem korzystałem z informacji na stronie worldbymagda.com oraz ef.com. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:29:59

Kartka z kalendarza: 4 stycznia 1960 - śmierć Alberta Camus

1/3/2023
Kartka z kalendarza to nowy cykl w ramach podcastu "Życie we Francji". Słuchając tych krótkich odcinków publikowanych w każdą środę rano poznasz jedno wydarzenie z tego dnia z historii Francji. Pierwszy odcinek Kartki: 4 stycznia: rocznica śmierci Alberta Camus. Zapraszam do słuchania podcastu: w środy Kartka z kalendarza, w soboty regularne odcinki podcastu. Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:10:22

Kampingi na Lazurowym Wybrzeżu (#67)

4/28/2022
Czego spodziewać się po kampingach na Lazurowym Wybrzeżu? Jak się przygotować do wakacji na kampingu i co spakować? W tym odcinku odpowiadam na Wasze pytania! Partnerem i sponsorem 67. odcinka podcastu "Życie we Francji" jest Eurocamp.pl, który zaprosił mnie do wizyty na swoich kampingach na Lazurowym Wybrzeżu. Tu znajdziesz kampingu Eurocamp we Francji (https://www.eurocamp.pl/nasze-campingi/francja). Mapę polecanych kampingów i informacje dodatkowe znajdziesz w artykule na moim blogu (https://lazurowyprzewodnik.pl/kempingi-lazurowe-wybrzeze/). Moja książka o Lazurowym Wybrzeżu już dostępna! Szczegóły: LazuroweWybrzeże.pl (https://lazurowewybrzeze.pl/) Support the showMoje media: blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik (https://lazurowyprzewodnik.pl/), przewodnik po Prowansji Prowansja.pl (https://prowansja.pl/) oraz Instagram @lazurowyprzewodnik.

Duration:00:26:18