Focused-logo

Focused

News & Politics Podcasts

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Location:

Czech Republic

Description:

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Kojenecké ústavy postupně zaniknou. Teď ale chybí pěstouni, říká ředitelka jednoho z nich

1/16/2022
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí mění kromě jiného podmínky umísťování dětí do kojeneckých ústavů. Od letošního roku je tam možné umístit děti jen se zdravotním postižením. Ostatní by měly jít do pěstounské péče, ale pěstounů je žalostně málo. Většina z nich jsou lidé z rodiny, tedy příbuzní, nejčastěji prarodiče. A nové lidi se daří získávat jen velmi pomalu. Motivací by mělo být vyšší finanční ohodnocení – jenže rodinní pěstouni teď naopak dostávají peněz méně.

Duration:00:24:28

Ceny dřeva se běžně vyjednávají pro čtvrtletí. Loni se ale měnily co pár dní, říká ředitel družstva

1/9/2022
České lesy se jen pomalu vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. Na jejich obnovu je teď ale nedostatek sazenic. Ceny dřeva loni prudce stouply, a to po prvotním dramatickém propadu. Co po několika krizových letech pomůže lesním hospodářům či dřevařům, odpoví Zaostřeno Víta Pohanky.

Duration:00:26:07

Musel být jasnozřivý. Gregor Johann Mendel by si zasloužil Nobelovu cenu, tvrdí biolog Marek Vácha

1/2/2022
Gregor Johann Mendel je znám především jako kněz, učitel, přírodovědec, matematik a hlavně zakladatel genetiky. Byl ale také zapálený bankéř, včelař, ovocnář a meteorolog. Letos uplyne od jeho narození 200 let a tyto oslavy začaly už v listopadu 2021 uložením Mendelových ostatků do hrobky augustiniánů, řádu, k němuž patřil a jehož byl opatem.

Duration:00:24:58

Srovnávat dnešní „čechizaci“ s protektorátem? Nevhodné a nepatřičné, říká historik Josef Tomeš

12/26/2021
Česko má předsedu vlády z Brna, z moravských krajů je sedm dalších ministrů. To je proporcionálně podstatně silnější zastoupení, než mají vzhledem k počtu obyvatel české regiony. Dá se z tohoto pohledu jen s mírnou nadsázkou říct, že rok 2022 bude rokem Moravy? Poslechněte si názory zástupců strany Moravanů, běžných obyvatel Moravy a historika Josefe Tomeše.

Duration:00:26:01

Jak mohou sociální pedagogové ulehčit učitelům a pomoci žákům?

12/19/2021
Postavení sociálních pedagogů, kteří pomáhají hlavně dětem ze sociálně znevýhoněných rodin a žákům ohroženým školním neúspěchem měla upevnit postavení ve školském systému novela zákona o pedagogických pracovnících. Tu ale v srpnu poslanci odmítli. Školám tak na jejich financování chybí prostředky. Na význam sociálních pedagogů se zaměří Zaostřeno Lucie Korcové.

Duration:00:25:09

„Daj si ruky hore!“ Slovenští policisté na hranici s Ukrajinou odhalují pašeráky cigaret i migranty

12/18/2021
Pašeráci cigaret, převaděči uprchlíků a dnes už i drony přelétávající hranice. S tím se musí popasovat slovenští policisté střežící stokilometrovou hranici s Ukrajinou. V minulosti tam například odhalili podzemní tunel. Oproti minulosti ale přes hranice s Ukrajinou přechází nesrovnatelně méně migrantů. Mezi slovenskými policisty natáčel Ondřej Vaňura, poslechněte si jeho Zaostřeno.

Duration:00:25:36

Vidíme snahu ovlivňovat růst cen některými dodavateli, hlavně zemního plynu, připomíná zmocněnec

12/12/2021
Evropa postupně končí s fosilními palivy a orientuje se na obnovitelné zdroje zálohované plynem. Přitom se ale v posledních měsících potýká s rekordními cenami energií a ani výhled na příští rok není příliš optimistický.

Duration:00:26:02

V Afghánistánu mám tři další děti. Bojím se o ně, říká muž, kterého evakuovala česká armáda

12/11/2021
V srpnu se v Afghánistánu dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Americké vojenské jednotky se urychleně stáhly ze země a s nimi i jejich západní spojenci. S sebou brali i místní spolupracovníky, pro které přestalo být v zemi bezpečno. Česká armáda do Kábulu vypravila postupně tři letouny a evakuovala spolu s českými občany 169 Afghánců, především armádních tlumočníků a jejich rodin.

Duration:00:24:49

Sdílet už se dá nejen auto či koloběžka, ale i bydlení

12/5/2021
Nezačíná být „vlastnění věcí“ přežitek? Stále stoupající trend v oblasti sdílení ukazuje, že to možné je. Ve městech se kromě automobilů ve velkém půjčují kola, motorky i koloběžky. V historii lidstva přesto není sdílení žádnou novinkou – jen díky rozmachu technologií je možné sdílet mnohem jednodušeji a rychleji. Taky jde zapojit mnohem víc lidí. Pro mladou generaci tak je už dnes půjčování a sdílení věcí vlastně normální a samozřejmé.

Duration:00:25:57

Írán opět odmítá jednání o jaderné dohodě se Spojenými státy

12/4/2021
Západní země s Íránem opět jednají o budoucnosti jeho jaderného programu. V pondělí se ve Vídni sešli představitelé států, kteří podepsali původní jadernou dohodu s Teheránem z roku 2015. Na diplomatické schůzce opět chyběly Spojené státy, se kterými Írán nechce jednat od roku 2018, kdy Washington od dohody jednostranně odstoupil.

Duration:00:25:54

Kdysi se říkalo, že ostravské Vítkovice půjdou do šrotu, ale pak tam udělali muzeum, říká Nohavica

11/28/2021
Za posledních 30 let ztratila Ostrava 12 procent obyvatel. Po útlumu těžby uhlí a nevyhnutelném ekonomickém propadu z počátku 90. let se přitom mělo třetí nejlidnatější město odrazit od dna. Proč se nedaří zabránit odlivu obyvatel? Co Ostrava nabízí a v čem by mohla být naopak do budoucna unikátní?

Duration:00:24:56

Chystá se změna? USA patří k pouhým sedmi zemím světa, které povolují umělé potraty až do porodu

11/27/2021
Ve středu 1. prosince se bude Nejvyšší soud Spojených států zabývat případem, který může změnit Ameriku. Týká se přístupu k potratům a má potenciál popřít skoro půl století starý precedent ustavený v lednu 1973 rozhodnutím v případu Roe versus Wade. Podle něj americká Ústava zaručuje právo žen na potrat do chvíle, než je plod schopný přežít mimo dělohu. Jednotlivé americké státy to až dosud musely respektovat.

Duration:00:26:00

V Evropě vládnou přestárlí politici, kteří mají strach jen o svou generaci, uvažuje imunolog Šinkora

11/21/2021
Kdo nejvíc doplácí na covid? Nejohroženější jsou senioři, za jejich záchranu tleskáme a skládáme úctu zdravotníkům v první linii. Ale nemělo by se už 1,5 roku od začátku pandemie odpovědět na stejnou otázku úplně jinak? „Důkazy, jak strašně a zbytečně současný stav poškozuje mladou generaci, jsou jasné,“ říká v pořadu Zaostřeno imunolog Jiří Šinkora.

Duration:00:24:10

Baldwinovo zastřelení kameramanky je jen špičkou ledovce v nedodržování bezpečnosti

11/20/2021
Kolem tématu bezpečnosti práce u filmu se zejména v našich končinách dlouhá léta chodilo po špičkách. Zodpovědnost se většinou nechávala, a nechává, na jednotlivcích a nemluvíme jen o kaskadérských profesích. I když právě ty jednou za čas citlivé téma vynesou na světlo – jako třeba případ Olivie Jacksonové, která v roce 2019 spustila kampaň na sociálních sítích Na štábu záleží, ke které se tehdy připojili i čeští kolegové.

Duration:00:25:05

Reportáž z hranic: Německé firmy udělají cokoli pro to, aby od nich čeští pendleři neodešli

11/13/2021
Letošní česko-německou cenu v kategorii Audio získali reportéři Václav Jabůrek a Ladislav Novák za pořad Zaostřeno na uzavřené česko-saské hranice. Hraniční čáry, které byly pro mnoho lidí jen na papíře, opět vytyčily oblast, za kterou se nesmí. Teprve se ztrátou téhle svobody si mnoho lidí uvědomilo, jak jsou oba regiony provázané. Pořad nabízíme v repríze.

Duration:00:25:48

Nevíme, nakolik byl převrat v Súdánu spontánní či připravený, komentuje afrikanistka Piknerová

11/7/2021
V dubnu 2019 skončila pro Súdán 30letá éra vlády autokratického prezidenta Umara Bašíra. Nastalo období dlouhého a složitého přechodu k demokracii. Jejím symbolem se staly plánované volby v roce 2023, ke kterým zemi měla dovést přechodná vojensko-civilní vláda. Poslední říjnové pondělí ale její činnost ukončil další převrat – v historii Súdánu už šestý.

Duration:00:26:16

Zdá se, že zápach v Brně Líšni pochází ze slévárny Heunisch. Lidem v okolí tak svitla naděje

11/6/2021
Obyvatele východní části Brna už roky obtěžuje zápach ze Slévárny Heunisch Brno v bývalém areálu Zetoru v městské části Líšeň. Vedení firmy původně tvrdilo, že jeho zdrojem není její provoz, později zase, že není zdrojem jediným. Pod tlakem veřejnosti problém začal řešit krajský odbor životního prostředí. Jednoznačně prokázal, že zápach pochází právě ze slévárny.

Duration:00:23:41

Exploze v Bejrútu budí vášně i po roce

10/30/2021
Loňská exploze v přístavu libanonského hlavního města Bejrútu stále budí vášně. V polovině října skončila jedna taková demonstrace střelbou proti soudci, který případ vyšetřuje. Zorganizovalo jí šíitské hnutí Hizballáh spolu se s politickými spojenci ze strany Amal. Jestli bylo toto krveprolití nutné a jestli se někdy dozvíme pravdu o tragické explozi, na to se pokusí odpovědět Zaostřeno, které připravil Jiří Klečka.

Duration:00:24:56

Začít spolu? Je to pedagogika respektující žáka i rodiče jako partnery, vysvětluje učitelka

10/24/2021
Neboj se vyjádřit svůj názor, k řešení si umíš dojít sám, z chyb se člověk učí. Tak by se ve zkratce daly popsat hlavní principy vzdělávacího programu Začít spolu. Vznikl v 90. letech ve Spojených státech, Česko se připojilo v roce 1994 – nejprve v mateřských školách a o dva roky později i na prvním stupni základních škol. Teď se po celé republice otevřelo 11 metodických center, která mají pomáhat pedagogům i rodičům.

Duration:00:25:53

Zvon z Píště se vrací domů

10/23/2021
Od konce 2. světové války uplynulo už 76 let, ale pořád nejsou dořešeny věci, které lidi trápí. Teď se mají ale vrátit desítky tisíc zvonů, které za války zmizely z kostelních věží. V kronikách z té doby se píše o velkém smutku. Zvony měly být roztavené a přeměněné na děla a další zbraně. Tento osud ale úplně všechny nepotkal.

Duration:00:25:49