Interview Plus-logo

Interview Plus

News & Politics Podcasts

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Meteoroložka Míková: Sněhu napadlo hodně, kvůli výkyvům teplot ale nevydržel. Počasí bude proměnlivé

3/1/2024
Měsíc, v němž mají podle pranostiky pole sílit pod sněhovou pokrývkou, přinesl celou řadu až zarážejících teplotních rekordů. Ve výsledku byl letošní únor nejteplejší od roku 1961. „Až se sečtou výsledky z pražského Klementina, tak se možná ukáže, že takhle teplý únor jsme neměli dokonce stovky let,“ podotýká meteoroložka Taťána Míková. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:52

Evropská unie je jedno z mála témat, na které Češi nejsou experty, glosuje sociolog Buchtík

2/29/2024
Češi se cítí být Evropany, ale s podporou Evropské unie už je to slabší, s členstvím je spokojena méně než polovina lidí. „Česká společnost není rozdělena mezi A a B, je mnohem barvitější. Nejsou to dvě barikády, kdy buď Unii milujete, nebo nenávidíte,“ rozebírá sociolog Martin Buchtík, ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM, který pro Český rozhlas provedl výzkum Rozděleni Evropou. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:45

Ze slovenské politiky se stává divadelní aréna bez pravidel, Čaputová je mi inspirací, říká Korčok

2/28/2024
Slovensko za několik týdnů čekají prezidentské volby. Podle průzkumů je favoritem současný předseda parlamentu Peter Pellegrini, který je zároveň šéfem koaliční strany Hlas. „Půjde o to, jestli prezident bude z jednoho mocenského proudu, který dnes vládne,“ uvádí druhý nejsilnější kandidát a bývalý ministr zahraničních věcí Ivan Korčok. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:48

Ukrajinci si přejí, ať se Rusko prostě vypaří. Jednat s ním nikdo nechce, popisuje Krupař

2/27/2024
Ukrajinští vojáci jsou na mnoha místech válečné fronty pod tlakem, o složité situaci mluvil i vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. Rusové po dlouhé době zaznamenali i viditelný úspěch, když dobyli město Avdijivka. „Pro mě je její ztráta velmi osobní. 24. února 2022, když začala ta plnotučná válka proti Ukrajině, jsem se probudil právě v Avdijivce. Cílem mé cesty bylo zjistit, co se tam děje,“ popisuje z Ukrajiny fotograf Stanislav Krupař. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:38

Hamás není možné kompletně zničit. Západu chybí vůle dotlačit Izrael k jednání, míní analytik

2/26/2024
V pásmu Gazy pokračují přestřelky mezi izraelskými vojáky a palestinskými ozbrojenci. Navzdory rostoucímu počtu obětí a výzvám k příměří z celého světa šéf izraelské vlády Benjamin Netanjahu neslevil z cíle vytyčeného hned na začátku, kterým má být úplná eliminace teroristického hnutí. „Je možné Hamás oslabit nebo zničit jeho operační schopnosti, ale je problematické ho kompletně zničit,“ upozorňuje analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:56

Kopečný: Na Ukrajinu nikdy nešlo ze Západu víc materiálu a zbraní, než jde teď

2/23/2024
Ukrajina si stěžuje na nedostatek zbraní a munice. Jaký smysl má rozvoj civilních podnikatelských styků se zemí, která potřebuje především zbraně pro boj s ruskými útočníky? „Bez obchodních delegací tam žádné zbraně nebudou. Neustále se snažíme posouvat aktivity českých zbrojních firem, ale bez toho, s čím jsme přijeli teď, ta zbrojní výroba nemůže fungovat,“ zdůrazňuje Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, který v zemi vedl podnikatelskou misi. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:54

K záchraně právního státu na Slovensku musíme oslovit i Ficovy voliče, tvrdí právník rodičů Kuciaka

2/22/2024
Lidé na náměstích ve třech desítkách slovenských měst včetně Bratislavy si ve středu připomněli 6. výročí vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Zároveň projevili nespokojenost s vládou premiéra Roberta Fica – ten při té příležitosti obvinil média a opozici, že oběti zločinu zneužívají k politickému boji před prezidentskými volbami. „Vede se psychologická a dezinformační válka proti občanské společnosti,“ tvrdí advokát rodičů zavražděných Roman Kvasnica. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:51

Černochová: Trump má pravdu, závazky se musejí dodržovat. Letos už nechceme být černými pasažéry

2/21/2024
Česko bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, její prezident Volodymyr Zelenskyj ale upozorňuje, že dodávky zbraní ze Západu se zpožďují nebo vůbec nepřicházejí. „Jeho slova se bohužel nedají vyvrátit. Evropa má problémy s výrobou vojenského materiálu a některé problémy si způsobuje sama,“ připouští ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Interview Plus. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:10

Omezování emisí musí platit nejbohatší. Budou protesty, ale nezpůsobíme utrpení, tvrdí klimatoložka

2/20/2024
Posledních 12 měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Letošní leden byl navíc vůbec nejteplejší v historii měření. „Už tu bylo i tepleji a chladněji než teď. Ale naše budovy, silnice, náš způsob výroby jídla, to všechno se vyvíjelo za stabilního klimatu. Proto je současné vychýlení velký problém,“ zdůrazňuje Diana Ürge-Vorsatz, místopředsedkyně Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:59

Mladí vnímají, že starší generace o jejich názory nestojí. Je to alarmující, varuje Strachota

2/19/2024
Největšími problémy České republiky jsou podle středoškoláků zadluženost, ekonomická situace a nekvalitní školství. Jen 15 % z nich se přitom domnívá, že může ovlivnit řešení problémů ve svém okolí. „Vnímají, že starší generace a svět dospělých o jejich názory až tolik nestojí. Když jim nabídneme prostor, ve kterém mohou své názory projevit, tak ho většinou využijí,“ upozorňuje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:03

Varga: Orbánova moc se drolí. Dostal se do rozporu s tradiční prioritou ochrany dětí a rodiny

2/16/2024
Maďarská prezidentka Katalin Nováková a ministryně spravedlnosti Judit Vargová podaly demisi kvůli svému podílu na udělení milosti pro muže, jenž se snažil utajit sexuální skandál v dětském domově. Obě ženy patřily k blízkým spolupracovnicím premiéra Viktora Orbána. „Je to asi nejvážnější skandál strany Fidesz, která se dostala do rozporu se svou hlavní prioritou, kterou je ochrana rodiny a dětí,“ říká bývalý diplomat a bohemista György Varga. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:36

Jaroslav Spurný, investigativní reportér týdeníku Respekt

2/15/2024
Při žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo nebyl spáchán trestný čin, rozhodl soudce městského soudu v Praze Jan Šott a podruhé tak zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obvinění. Je rozhodnutí městského soudu jasným důkazem, že bývalý premiér je nevinný? Jaký význam má třeba výrok soudce Šotta, podle kterého obklopuje "důkazní tma" vlastnictví akcií Čapího hnízda? Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:57

Vyšetřování Čapího hnízda se posunulo od podstaty kauzy, jsem z toho rozpačitý, říká reportér Spurný

2/15/2024
Obnovené líčení v kauze Čapí hnízdo u Městského soudu v Praze skončilo potvrzením původního osvobozujícího rozsudku. Soudce Jan Šott zdůraznil, že v případu je mnoho otázek, které by si zasloužily odpověď, důkazní tmu prý ovšem nelze zaplnit spekulacemi v neprospěch obžalovaných. „Jsem z toho rozpačitý, protože práce s indiciemi, kterých se důkazní tma týká, mohla být trošku jiná, než jak s nimi pracoval soudce,“ míní investigativní reportér týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:23

Ukrajina za nízké ceny pšenice nemůže, problémem je byrokracie, tvrdí zástupce soukromých zemědělců

2/14/2024
Nespokojení zemědělci vedení bývalým předsedou agrární komory Zdeňkem Jandejskem se chystají příští pondělí blokovat pražskou magistrálu a zaplnit město traktory. „Je to akce určité skupiny lidí, která protestuje proti všemu, co udělá vláda. To, co oni chtějí, tak zemědělství nepomůže. A v čele stojí šéf agroholdingu, ty přitom v podstatě ovládají české zemědělství. A to není správná cesta,“ říká místopředseda Asociace soukromých zemědělců Jan Štefl. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:08

Babiše můžeme kritizovat i s ním nesouhlasit, ANO je démonizované, míní místopředseda Králíček

2/13/2024
Opoziční hnutí ANO na svém sněmu potvrdilo ve funkci předsedy Andreje Babiše. Delegáti si také vytýčili jednoznačný cíl, kterým je vítězství v příštích sněmovních volbách, získání nespokojených voličů a postu premiéra. Nejvyšší vedení prošlo jen drobnými obměnami, novým místopředsedou se stal Robert Králíček: „K větší obměně není důvod. Preference nám rostou a cítím, že se stmelujeme,“ říká v Interview Plus. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:07

Ukrajina bojuje o přežití, politika je až na druhé koleji, myslí si o odvolání Zalužného novinář

2/12/2024
Odvolání nejvyššího velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného odůvodňuje prezident Volodymyr Zelenskij mimo jiné tím, že Ukrajinci musí věřit ve vítězství, pokud mají vyhrát válku s Ruskem. „Zalužnyj byl ztělesněním toho, že se Ukrajina nezhroutila a dokázala aspoň na nějaké linii ruské okupanty zadržet. Zelenskyj po neúspěšné protiofenzivě zřejmě dospěl k názoru, že je třeba změna,“ konstatuje redaktor serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:04

Kauffmannová: Východoevropané měli s Ruskem pravdu. Západ ale varovné signály ignoroval

2/9/2024
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynuly už bezmála dva roky. Nebyly klíčové západní země vůči Rusku příliš vstřícné? A proč v minulosti ignorovaly varovné signály? Těmito otázkami se v knize Zaslepení – Jak Berlín a Paříž umetly cestu Rusku zabývá novinářka Sylvie Kauffmannová. „Na jednu stranu to byla naivita, na druhou stranu to bylo tím, že jsme upřednostňovali naše pohodlí a ekonomické zájmy,“ vysvětluje v Interview Plus. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:21:31

Děláte Izraeli medvědí službu. Když jde přítel do záhuby, neplácám ho po rameni, míní publicistka

2/8/2024
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu očekává vítězství nad Hamásem do několika měsíců, návrhy na příměří odmítl. „Osud rukojmí je velmi smutný: už čtyři měsíce je ve strašných podmínkách na 136 lidí a velká část izraelské společnosti by si přála, aby konečně byli propuštění. To ale bohužel pro premiéra není to nejdůležitější,“ uvádí izraelská dokumentaristka a publicistka Nataša Dudinská. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:54

Komentátor Fingerland: Na kvalitní žurnalistiku je stále míň peněz. To je pro demokracii nebezpečné

2/7/2024
Bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu musí mít člověk, kterému je udělena Cena Ferdinanda Peroutky. Zároveň musí ctít zásady demokracie a být nekompromisní k projevům totality. „Novinář čelí nebezpečím a výzvám i v těch nejlepších dobách. A já si pořád myslím, že naše doba je jedna z nejlepších, jakou český národ zažil,“ říká její čerstvý laureát, publicista a komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:00

Humbuk kolem jmenování mě překvapil, jde spíš o záminku, míní zmocněnec Zahradník

2/6/2024
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN jmenoval ekonoma Petra Zahradníka vládním zmocněncem pro euro. Proti jeho jmenování se ozvaly kritické hlasy nejen z opozice, ale i od stran vládní koalice. „Jedná se o mírné rozšíření mé dosavadní spolupráce, která začala před naším předsednictvím v Radě Evropské unie v roce 2022. Ten humbuk mě opravdu překvapil. Jde spíš o záminku než o příčinu, proč ta bouře vůbec vznikla,“ uvádí Zahradník. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:18