Interview Plus-logo

Interview Plus

News & Politics Podcasts

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Lidé by měli mít právo vybrat si vakcínu, navrhuje Chlíbek

5/14/2021
V Česku už bylo podáno na čtyři miliony očkovacích dávek proti nemoci covid-19 a registrace se otevírá i pro mladší ročníky. Řada seniorů ale na očkování stále čeká, protože se registrovali u praktických lékařů, kteří nemají dostatek vakcín. „Od začátku se vědělo, že rozjezd bude pozvolný a občas se bude zadrhávat kvůli nedostatečným dodávkám,“ říká vakcinolog Roman Chlíbek.

Duration:00:26:09

Biler: Ze změn klimatu se nemůžeme nijak vyvinit

5/13/2021
Téměř devadesát procent Čechů podle průzkumu Rozděleni klimatem věří, že změna klimatu ovlivní svět, ale jen asi třetina si myslí, že se dotkne přímo jich. „U klimatu je nepříjemné, že má obrovitánskou brzdnou dráhu. A pokud to necháme zajít tak daleko a budeme to řešit, až když bude z poloviny Česka polopoušť, tak bude pozdě,“ varuje sociolog Stanislav Biler.

Duration:00:26:01

Stojíme před ekologickou katastrofou, varuje filmař Lichtag

5/12/2021
Moře a oceány čelí kvůli klimatické změně významné hrozbě. Cestovatel a filmař Steve Lichtag si to poprvé uvědomil už před více než třiceti lety, když v Karibiku natáčel mezi korálovými útesy: „Narazili na takový útvar překrásných, svítivě bílých korálových útesů, korálů. Tenkrát jsem svému kolegovi, mořskému biologovi, říkal, jak jsou úžasné. On se na mě podíval a řekl mi: ‚Jsou tak krásné, protože jsou mrtvé.‘“

Duration:00:25:52

Jako když dáte ekonomiku do mikrovlnky, říká o adaptacích na změny klimatu Višnar Malinovská z EU

5/12/2021
Lidstvo se snaží na různých úrovních hledat způsoby, jak zpomalit tempo globálního oteplování, které způsobuje vážné klimatické a povětrnostní extrémy, anebo se tomu přizpůsobit. „Když se mě lidé ptají, jak bych adaptaci popsala, tak říkám, že učíme lidi běhat v horku a plavat ve studené vodě. To je adaptační politika na individuální úrovni,“ říká s nadsázkou vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu Evropské komise Elena Višnar Malinovská.

Duration:00:26:27

Občan teď tahá za kratší konec provazu, říká Kasl o stavebním zákonu

5/11/2021
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hájí nový stavební zákon s tím, že umožní stavět snadněji a rychleji. „Potřeba změny je neustálá. To, co se s tím zákonem postupně stalo, je komplikované a smutné, ale pořád chci být optimistou, že se podaří přijmout takový zákon, který zrychlí a zlepší proces výstavby,“ věří architekt Jan Kasl.

Duration:00:25:26

Romancov: Při první příležitosti Češi stáhli ocas. Tak si Rusko vysvětlí naši účast na přehlídce

5/10/2021
Vojenskou přehlídkou v Moskvě si Rusko připomnělo 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Prezident Vladimir Putin ji zahájil projevem, v němž zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. „V současném Rusku se vše, co se odehrává ve veřejném prostoru a v politickém životě, nějak vrací k odkazu ‚velikého vítězství‘,“ říká politický geograf Michael Romancov.

Duration:00:25:47

Němečtí Zelení mlží o některých svých cílech a získávají tím nové voliče, říká analytička Lizcová

5/7/2021
Parlamentní volby v Neměcku by podle průzkumů vyhráli Zelení se ziskem 28 procent, naopak preference bloku CDU/CSU klesají. Občanům podle odbornice na Německo Zuzany Lizcové vadí především chaos v protipandemických opatřeních, která se liší napříč spolkovými zeměmi. A křesťanští demokraté navíc po odchodu Angely Merkelové působí rozhádaným dojmem.

Duration:00:26:02

Antigenní testování ve školách by vláda měla odpískat a připravit PCR testy, míní hejtman Suchánek

5/6/2021
Školám docházejí antigenní testy, které vláda nařídila jako podmínku návratu žáků do lavic. „Nehroťme situaci, pokud nemáme dostatečné množství testů. Férově to odpískejme a připravme se na konec léta a podzim,“ vyzývá hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek z hnutí STAN. Ministerstvo zdravotnictví prý krajům navrhlo, aby si školy testy na trhu nakoupily samy, to ale Suchánek odmítá. „Nebylo by to systémové a nezvládli bychom to,“ zdůrazňuje.

Duration:00:26:43

Sami se ze sféry ruského vlivu nedokážeme vymanit, na to jsme příliš malí, říká expert Stulík

5/5/2021
Ruské diplomaty v reakci na výbuch muničního skladu ve Vrběticích zatím vyhostilo jen pět východoevropských zemích, naproti tomu v západní Evropě byla odezva slabá. Bývalý diplomat David Stulík se domnívá, že Česká republika své požadavky nepodala dostatečně jasně a hlasitě.

Duration:00:26:13

Vít Rakušan: Vláda Miloše Zemana je v tuto chvíli absolutním rizikem. Byla by tu klidně rok

5/4/2021
Dodávky ruské vakcíny Sputnik V výměnou za ututlání výsledků vyšetřování výbuchů ve Vrběticích. Takový plán měl podle serveru Seznam Zprávy vyřknout vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) 15. dubna na schůzce s velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a zástupci bezpečnostních složek. Pokud by se podezření ukázala jako věrohodná, je Hamáčkova rezignace na místě, zdůrazňuje v Interview Plus předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Duration:00:25:58

Jan Švejnar: Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku

5/3/2021
Česká ekonomika v loňském roce rekordně propadla, ovšem méně, než očekávalo ministerstvo financí. Optimistický je i aktuální předběžný odhad Českého statistického úřadu, podle nějž v prvním čtvrtletí hospodářství kleslo jen o 2,1 procenta namísto dříve odhadovaných tří procent. „Ekonomika je životaschopnější, ale mnoho podniků jen tak tak přežívá,“ podotýká ekonom Jan Švejnar.

Duration:00:26:18

Jako hladomor nebo tragédie při dělení státu, taková je dnes humanitární krize v Indii, říká indolog

4/30/2021
Indie se potýká s masivní vlnou pandemie koronaviru. Počet nakažených přesáhl 20 milionů, denně přibývá dalších 300 tisíc a pacienti kolabují před zaplněnými nemocnicemi. Podle indologa Zdeňka Štipla navíc nikdo nepochybuje o tom, že situace v zemi je ještě horší, než vyplývá z oficiálních dat.

Duration:00:26:04

Vojtěch Filip o Vrběticích: Důvodné podezření ještě není důkaz

4/29/2021
Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizuje vládu za to, že vyhoštěním pracovníků ruské ambasády v Praze zlikvidovala české velvyslanectví v Moskvě. Podle něj nemáme důkazy o tom, že za výbuchem ve Vrběticích stáli ruští agenti: „Důvodné podezření není důkaz. Mrzí mne, že zpravodajská služba hraje nefér hru s občany, protože například běloruské zpravodajské služby zveřejnily vše, co se týká připravovaného atentátu na prezidenta Lukašenka a jeho rodinu.“

Duration:00:26:18

Tempo zadlužování je neúnosné. Je nutná revize daní, výdajů i činností státu, míní ekonom Zámečník

4/28/2021
Vláda schválila konvergenční program, tedy základní dokument nutný pro přijetí společné evropské měny. Kabinet v něm počítá se dvěma scénáři vývoje ekonomiky – jeden se od současnosti příliš neliší, druhý ale počítá s revizí daňového mixu, škrtání výjimek nebo zmrazení platů státních zaměstnanců a ústavních činitelů. Bez úspor by se totiž Česko za tři roky dostalo nebezpečně blízko dluhové brzdě.

Duration:00:26:25

Vláda by měla vymáhat 155 milionů za neoprávněné dotace od Agrofertu, ale zdráhá se, říká analytik

4/27/2021
Podle auditorů Evropské komise je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Předseda vlády i holding Agrofert závěry auditu odmítají, jak ale vysvětluje analytik Českého rozhlasu Filip Nerad, rozhodnutí je definitivní, a to minimálně na evropské úrovni.

Duration:00:26:37

Boj s Ruskem jsme dokázali nečekaně vyhrát, ale Zeman nám dal vlastní gól, hodnotí Michael Kocáb

4/26/2021
Prezident Miloš Zeman ve svém sobotním projevu zpochybnil jednoznačnost závěrů tajných služeb ohledně zapojení ruských agentů do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. S hodnocením je podle něj nutné počkat až na další vyšetřování. Hudebník Michael Kocáb spolu s dalšími osobnostmi kvůli tomu v otevřeném dopisu vyzvali Senát, aby inicioval podání žaloby na prezidenta pro velezradu.

Duration:00:25:48

Nezůstali jsme sami, reakce NATO je rychlá a rázná, pochvaluje si velvyslanec Landovský

4/23/2021
Státy Severoatlantické aliance vyjádřily České republice kvůli výbuchu ve Vrběticích plnou podporu a odsoudily aktivity Ruska. Podle českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského předložila BIS spojencům nezpochybnitelné důkazy o zapojení ruské tajné služby GRU. „Reakce členských států je rychlá a rázná. Celá věc byla vyjednána během dvou dní, to svědčí o podpoře spojenců,“ vyzdvihuje Landovský.

Duration:00:26:00

Prouza: Vláda hodila podnikatele přes palubu. Kompenzace škrtá těm, kteří se snaží a mají e-shop

4/22/2021
Nejpozději 3. května by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly znovu otevřít obchody. Připravuje se také plán rozvolňování na první polovinu května. „Obchody nejsou ta riziková místa, většina je už stejně otevřená, řešíme zde zbytek. To nijak zásadně mobilitu nezvyšuje,“ podotýká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory ČR.

Duration:00:25:25

Reakce ruských médií je stejně hrozná jako teroristický čin ve Vrběticích, popisuje analytik Votápek

4/21/2021
Kauza kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích poznamenala česko-ruské vztahy. Podle analytika Vladimíra Votápka by nyní Česko mělo vyrovnat počty zaměstnanců na ruské ambasádě v Praze s českým zastoupením v Moskvě: „Nemůžeme počítat, kolik kdo vypověděl diplomatů, ale kolik jich zůstalo. Jestliže nám sníží počet zaměstnanců tak, že činnost naší ambasády je prakticky paralyzována, pak bychom měli odpovědět recipročně.“

Duration:00:25:38

Vyhostit všechny kromě velvyslance. S Ruskem musíme začít od čistého stolu, vyzývá senátor Fischer

4/20/2021
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebyl výbuch muničního skladu ve Vrběticích aktem státního terorismu, ruští agenti útočili na zboží bulharského obchodníka, za což se premiér v úterý odpoledne omluvil. „Změnil rétoriku způsobem, který ukazuje, jako kdyby z toho nechtěl dělat problém. Vypadá to jako mnichovanství, jako ustupování,“ kritizuje nezávislý senátor Pavel Fischer.

Duration:00:26:07