Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Location:

Czech Republic

Description:

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Zbudováním Národního onkologického institutu roztrháme současné týmy lékařů, kritizuje přednostka

5/14/2021
Potřebujeme v Praze nový onkologický komplex za 7 miliard korun z národního plánu obnovy? „Jedná se o systém, v němž pacient neobíhá jednotlivá pracoviště či oddělení. Ale celý ústav, který poskytuje onkologickou péči, je postaven kolem něj. Tam, kde se podařilo takové instituce vybudovat, se péče dostane na kvalitativně jinou úroveň,“ vyzdvihuje David Cibula, tvůrce projektu Národního onkologického institutu. S jeho zbudováním ale nesouhlasí přednostka Jana Prausová.

Duration:00:24:55

Ekonomka Zamrazilová: Nestačí říci, kolik by stály spravedlivé důchody

5/12/2021
Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová (ČSSD) předložila vládě návrh důchodové reformy, zatím ale nemá podporu ani u koaličního partnera. „Tento návrh rozhodně neřeší problém udržitelnosti důchodového systému pro příští dekády. Neudržitelnost jen dále prohlubuje a deformuje poměr mezi zásluhovostí a solidaritou,“ tvrdí předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD) věří v udržitelnost nové reformy.

Duration:00:26:32

Stát nevymyslel, jak si přendat peníze z jedné kapsy do druhé, kritizuje Zdeněk Hřib stavební zákon

5/10/2021
Sněmovna pokračuje v jednáních o novele stavebního zákona, která by měl přinést zkrácení povolovacích řízení a konec byrokratické zátěže. „Schválení nového stavebního zákona rozhodně doporučuji,“ říká v Pro a proti ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) aktuální návrh považuje za paskvil: „Ke zrychlení nepřispěje, naopak je tu riziko, že ohrozí nejen stavební řízení, ale i čerpání peněz z Evropské unie.“

Duration:00:25:59

Pieta těch, kteří vyzývají k vděčnosti Sovětům za osvobození, je často nevěrohodná, tvrdí Štampach

5/7/2021
„Rudá armáda spolu s americkou a s dalšími vojsky spíše než osvobození přinesli záchranu před nacismem, který počítal s likvidací českého národa. Nenazval bych to osvobozením, protože následně nastolený systém s občasnými svobodami nepočítal,“ uvádí v Pro a proti religionista Ivan Štampach. Redaktor čtrnáctideníku A2 Matěj Metelec souhlasí, že Slované byli tehdy nacisty existenčně ohroženi. „V dobové perspektivě to osvobození znamenalo,“ říká.

Duration:00:25:53

Hamáček je buď vlastizrádce, nebo amatér, míní Pekarová Adamová

5/5/2021
Server Seznam Zprávy tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) chtěl zamést pod koberec výbuch ve Vrběticích výměnou za milion dávek vakcíny Sputnik V a pořádání rusko-amerického summitu. „Celá plánovaná Hamáčkova cesta do Moskvy budí od začátku velké podezření, že se nejednalo o blamáž, jak se snaží tvrdit, ale o nahrávku Rusům na smeč,“ míní poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Poslanec ČSSD Roman Onderka tvrdí, že kritika opozice je předvolební hysterie.

Duration:00:25:54

Advokátka Kovářová: Návrh zákona na manželství gayů a leseb je paskvil. Udělejme to, ale kvalitně

5/3/2021
Čeští poslanci dali v prvním čtení šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, také česká společnost je podle průzkumů spíš pro. „Gayové a lesby jsou lidé jako všichni ostatní. Zamilovávají se, chodí spolu a když se zadaří, chtějí se vzít a aby stát uznal toto nejdůležitější životní rozhodnutí,“ míní psychiatrička a místopředsedkyně Liberálně ekologické strany Džamila Stehlíková. Advokátka Daniela Kovářová by pro homosexuální soužití volila jiný termín než manželství.

Duration:00:25:29

Niedermayer: Vyšetřování Vrbětic bude vždy někdo zpochybňovat

4/30/2021
Evropský parlament odsoudil zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích a schválil rezoluci, ve které vyzývá členské státy ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů a odsuzuje agresivní politiku Moskvy. „Už čtrnáct dnů vyzývám, abychom celou věc řádně vyšetřili,“ nesouhlasí se zněním rezoluce europoslankyně KSČM Kateřina Konečná. Její kolega Luděk Niedermayer (TOP 09) s rezolucí souhlasí a slova Konečné ho prý děsí.

Duration:00:25:29

Hana Marvanová: Obvinit Zemana z velezrady je na místě

4/28/2021
Senát prověřuje možnost ústavní žaloby na prezidenta, po které v petici volají kvůli podezření z velezrady hudebník Michael Kocáb, advokátka Hana Kordová Marvanová a filozof Václav Němec. A to kvůli Zemanovým slovům ke kauze Vrbětice. „Posledním projevem Miloše Zemana přetekl pohár,“ říká Marvanová. Poslanec hnutí ANO Milan Feranec ale míní, že jde o další projev občasné snahu určitých politiků, kteří se se zvolením Zemana nikd nesmířili.

Duration:00:25:22

Naši spojenci si kladou u Vrbětic stejnou otázku: jak to vlastně bylo, tvrdí bývalý diplomat Drulák

4/26/2021
Byla reakce české vlády na informace Bezpečnostní informační služby o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích ukázkou české suverenity? „Jsem přesvědčen, že to byl krok sebevědomé a suverénní vlády. Ty další kroky byly už slabší,“ hodnotí v Pro a proti filozof Daniel Kroupa. Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák považuje kroky české vlády za ukvapené: „Moc suverenity v tom nevidím. Vláda očividně jednala pod mediálním tlakem. Mělo se postupovat s větší rozvahou.“

Duration:00:24:47

Když zvládne PCR testování ve školách Slovensko, tak my taky, věří bývalý koordinátor Hajdúch

4/23/2021
Žáci se vrátili do škol a během pěti dní podstupují dvakrát antigenní test na koronavirus. Záchyt nově nakažených je zatím velmi nízký. „I když se mluví o tom, že antigenní testy jsou méně citlivé, tak je přínosem i nízký záchyt, který pomůže vytrasovat žáka, jeho okolí a rodinu – a tak omezit rozšiřování infekce,“ chválí v Pro a proti poslanec Jiří Mašek (ANO). Podle Mariána Hajdúcha má ale masivní testování s tak nízkým počtem odhalených případů nulový epidemický přínos.

Duration:00:25:36

Rozehráli jsme s Ruskem silnou partii. Když uhneme, prohrajeme, varuje poslanec Veselý (ČSSD)

4/21/2021
Jaký bude další vývoj česko-ruských vztahů poté, co se potvrdil útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? V tomto sporu Česko podpořili předsedové hlavních politických frakcí Evropského parlamentu. „Náš postup není leckdy srozumitelný. Měli jsme vyzvat všechny státy EU ke společné koordinované akci, protože vztah mezi Českem a Ruskem je nevybalancovaný a nemůžeme s Moskvou dlouhodobě hrát jen sami,“ říká v Pro a proti europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Duration:00:25:14

Bez zveřejnění smluv není férové tvrdit, že nákupy vakcín proběhly v pořádku, tvrdí Pirát Peksa

4/19/2021
Měla by Evropská unie kompletně zveřejnit obchodní smlouvy s výrobci očkovacích látek? Je transparentní postup při nákupu očkovacích dávek zárukou spolehlivějších a rychlejších dodávek vakcín, nebo by celý postup jen zbrzdil?

Duration:00:25:15

Co se v Česku zlepší za evropské peníze? Plán obnovy neříká, kam se země posune, kritizuje senátor

4/16/2021
Unijní fond obnovy má umožnit členským zemím Evropské unie postavit na nohy ekonomiky postižené koronavirem a Česko z něj bude moci čerpat až 191 miliard korun. „Základní problém je, že nemůžeme vyjít vstříc všem,“ upozorňuje náměstkyně Silvana Jirotková. „Sbíraly se konkrétní projekty, ze kterých se pak agregovala data. Naší vizí je Česko odolné a konkurenceschopné. O to se snažíme v plánu a jsem přesvědčena, že všechny věci, které tam jsou, svůj smysl pro tuto vizi mají.“

Duration:00:25:56

Všechno kolem Sputniku V je supertajné, takové mlžení nepřispívá k důvěře, upozorňuje virolog Černý

4/14/2021
Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) zastává mírnější postoj k ruské vakcíně Sputnik V, na rozdíl od svého předchůdce. Virolog Jiří Černý soudí, že zatím nemáme k hodnocení vakcíny dostatek materiálů. „Ruská strana komunikuje velmi špatně a potřebné materiály nedodává. Vakcína by měla být dobrá, ale je otázka jestli jsou jednotlivé její šarže stejné, nebo rozdílné.“ Naopak mikrobiolog Peter Šebo nemá s bezpečností vakcíny problém.

Duration:00:25:38

Zavřít školy není levné řešení, tratit budou děti i stát na jejich daních z příjmů, říká analytička

4/12/2021
Žáci se vrací částečně do škol. Institut IDEA vyčíslil ekonomické dopady distančního vzdělávání na 33 miliard týdně, tedy 660 miliard za půl roku. „Dopady teď závisejí na nás, jak se k tomu postavíme. Měli bychom začít hned a musíme pomoci těm nejvíce zasaženým, zejména znevýhodněným dětem, o kterých už dlouho nic nevíme,“ říká Lucie Zapletalová z IDEA. Ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous považuje za hlavní problém vysokou míra nesouměrnosti dopadů.

Duration:00:25:04

Setkávání lidí uvnitř i venku je dnes nepřijatelné, akceleruje to epidemii, říká viroložka Tachezy

4/9/2021
V pondělí se rotačně do škol vrací část žáků a do školek předškoláci. Ruší se zákaz cestování mezi okresy, lidé se také budou moci stýkat uvnitř i venku ve větším počtu. „Byli jsme překvapeni. Je to v rozporu s tím, co jsme doporučovali. Zdůrazňovali jsme, že omezené otevření škol za striktních podmínek škol nesmí být doprovázeno uvolnění jiných opatření,“ říká v Pro a proti viroložka a členka poradní skupiny MESES Ruth Tachezy.

Duration:00:26:18

Co sráží ČSSD? Je rozpolcená a přitom plná aparátčíků bez různorodých osobností, soudí politolog

4/7/2021
ČSSD se připravuje na sjezd, na kterém zvolí své nové vedení. Strana zápasí o udržení pozice ve sněmovně, protože za posledních dvě dekády klesly její volební preference ze třiceti na čtyři procenta. „Byla by škoda, kdyby sociální demokracie ze scény zmizela, ale jestli konkrétně takhle, tím si nejsem jist,“ říká politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu. Také komentátor serveru Info.cz Vratislav Dostál by zmizení ČSSD ze sněmovny vnímal jako ztrátu.

Duration:00:25:41

Tomáš Sedláček: Nikdy nebyla v dějinách lepší příležitost stát se pánem svého života než dnes

4/2/2021
Velikonoční svátky už podruhé probíhají ve stínu pandemie covidu-19. „Jako bytostný optimista jsem spíš optimistický, tedy mírný optimismus převažuje,“ hodnotí v Pro a proti výhled do budoucna ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. Filozof a ekonom Tomáš Sedláček se také považuje optimistu: „Koronavirus by nás mohl i naučit něco nového, třeba zbavit se zbytečností.“ Karolína Koubová, Ondřej Čihák

Duration:00:26:44

ANO je Babišův obslužný aparát, proto nemůže dodat ministry-osobnosti, soudí komentátor Leschtina

3/31/2021
O výměně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mluví prezident Miloš Zeman, tři vytýkací dopisy ministrovi zaslal i premiér Andrej Babiš (ANO). „Rezignaci ministra zdravotnictví zcela v rozporu s Ústavou požaduje prezident kvůli vakcíně neověřené Evropskou lékařskou agenturou. Bez ohledu na všechny přešlapy a chyby by Blatný neměl odstupovat,“ míní komentátor Jiří Leschtina. Ani komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban si nemyslí, že by měl Blatný odstoupit. Karolína Koubová,...

Duration:00:25:27

Tato vláda je spíš protijaderná, přitom měla shodu ve sněmovně, míní poslanec Pirátů Třešňák

3/29/2021
Bezpečnostní rada státu se shodla na postupu stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Zpravodajské služby už dříve označily účast čínských a ruských firem v tendru za bezpečnostní a strategickou hrozbu. „Jsem přesvědčen, že nechat to na příští vládě, o které nevíme, jak se postaví k jádru, je velice riskantní. Tendr je ohrožen a bojíme se, aby to nedopadlo jako v Temelíně v roce 2013,“ míní exsenátor za ODS Vítězslav Jonáš. Výhrady má i Pirát Petr Třešňák. Karolína Koubová, Ondřej...

Duration:00:26:01