Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts >

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Pro a proti - Sloučit ministerstva zemědělství a životního prostředí? Často sledují jiné cíle, říká navrhovatelka

6/26/2019
More
Hnutí STAN přišlo s návrhem sloučit ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství. Myšlenka se v různých pojetích objevuje už víc než dvě dekády, nikdy ale nedošlo k její realizaci. Jak vybalancovat využívání přírodních zdrojů a ochranu životního prostředí pod jedním resortem?

Duration:00:26:04

Pro a proti - Pro „motýle“ a hmyz nezbývá mezi obrovskými lány polí místo, vysvětluje biolog

6/25/2019
More
„My chceme znovu motýle!“ Premiér Andrej Babiš (ANO) tímto svým výrokem upozornil na problém, který vědci pokládají za stejné závažný jako klimatickou změnu. V české přírodě závratným tempem ubývá hmyz, ale také žížaly nebo ptáci – a to vše v důsledku ohrožuje náš způsob obživy.

Duration:00:26:02

Pro a proti - I když 101 hlasů nejspíš nezískáme, hlasování o nedůvěře vládě má smysl, tvrdí Kalousek (TOP 09)

6/24/2019
More
Ve středu čeká vládu hlasování o nedůvěře vyvolané parlamentní opozicí. Také pražskou Letnou zaplnilo v neděli podle organizátorů kolem 250 tisíc odpůrců současné vlády, kteří žádají demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Nastal čas na změnu politického kurzu České republiky?

Duration:00:26:18

Pro a proti - Nepoctivé, nezákonné, zákulisní, říká o snahách obnovit Mariánský sloup odpůrce Tomáš Dittrich

6/21/2019
More
Pražské zastupitelstvo odmítlo přehodnotit dva roky staré usnesené o odmítnutí obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Pomohlo by Praze i celé společnosti, kdyby se socha Panny Marie vrátila do centra hlavního města?

Duration:00:25:28

Pro a proti - Homeopatie: „Magie převlečená za medicínu“, nebo skutečná léčba?

6/20/2019
More
Belgická nezisková organizace na ochranu spotřebitelů Test-Achats otestovala 147 homeopatických a tradičních bylinných přípravků. V žádném z nich neprokázala účinnost. Měla by se tak vůbec homeopatika prodávat v lékárnách?

Duration:00:25:59

Pro a proti - Patří právo bránit život zbraní do ústavního pořádku? Právník Koudelka je pro, sociolog Gabal proti

6/19/2019
More
Část Čechů nevzdává boj proti evropskému zákazu některých typů zbraní. Praha podala na příslušnou evropskou směrnici žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. Střelci zase sbírají podpisy pod petice, které jakékoliv omezování zbraní odmítají. V Senátu zazněl požadavek, aby se do Listiny práv a svobod dostalo právo za zákonných podmínek bránit život svůj nebo jiného člověka zbraní.

Duration:00:25:43

Pro a proti - Bez chemie to nejde, tvrdí zemědělec. Jen nechcete měnit své postupy, namítá přírodovědec

6/18/2019
More
Rakousko patrně jako první země Evropské unie úplně zakáže glyfosáty, které se používají na hubení plevele, ale také k dozrávání a sušení zemědělských plodin. Mělo by k plošnému zákazu glyfosátu, který obsahuje například známý přípravek Roundup, přistoupit i Česko?

Duration:00:25:21

Pro a proti - „Nová sladká tyčinka“ Trikolóra zkolabuje na osobnosti Klause ml., myslí si zastupitel Hlavenka

6/17/2019
More
V Česku vzniklo nové hnutí občanů Trikolóra, kterou založil Václav Klaus mladší. Slibuje hájit tradiční rodinu, řešit české (ne cizí) problémy a také chránit lidi, kteří pracují a platí daně. Má taková iniciativa šanci na úspěch?

Duration:00:25:23

Pro a proti - Sudetoněmecký sjezd v Česku? Němci nechtějí ani české majetky, ani naše občanství, ujišťuje Herman (KDU-ČSL)

6/14/2019
More
Na sjezdu sudetských Němců v Řezně zazněla myšlenka na konání dalšího setkání v Česku jako gesto smíření. Kudy vést dál cestu narovnání historických křivd a smíření mezi Čechy a jejich někdejšími krajany? Bylo by konání sudetoněmeckého sjezdu u nás vrcholem takových snah, nebo by přispělo ke zhoršení vztahů?

Duration:00:25:58

Pro a proti - Ať komunisté označí konkrétní zločiny privatizace. Jejich kádři v ní měli náskok, říká disident

6/13/2019
More
Komunistická strana sklízí poslední dobou úspěchy v Poslanecké sněmovně. Naposledy si s pomocí hlasů hnutí ANO a ČSSD prosadila usnesení, podle kterého privatizaci v 90. letech provázely zločiny. Začíná se u nás přepisovat polistopadová historie?

Duration:00:25:01

Pro a proti - Exekuce dopadá i na dluhy šestiletých dětí. Nechceme takové excesy, tvrdí poslanec Feri (TOP 09)

6/12/2019
More
V Česku čelí exekuci na 3,5 tisíce nezletilých, z toho víc než 2 tisíce nemá ani občanský průkaz. Situaci má napravit novela občanského zákoníku. Poslanecký návrh chce dluhy dětí do 15 let převést na rodiče či pečovatele, jinak by závazky převzal stát. Je dobré nezatěžovat lidi na počátku dospělosti, nebo tím vychováme nezodpovědnou generaci, která nebude umět nakládat s penězi?

Duration:00:24:49

Pro a proti - Obnova lesa trvá 100 let, ale znemožňuje ji přemnožená zvěř, upozorňuje ekolog

6/11/2019
More
Největší katastrofa od dob Marie Terezie. Tak o kůrovcové kalamitě mluví ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle ekologů hrozí během následujících 40 let naprostý rozvrat většiny smrkových porostů, tedy dvěma pětinám všech českých lesů. Pomoci má novela lesního zákona, podle hnutí Duha ale zdejší lesy nezachrání.

Duration:00:25:18

Pro a proti - Poslanci se snaží přepisovat polistopadovou historii, ale na privatizaci bychom měli být pyšní, tvrdí bývalý předseda FNM Češka

6/10/2019
More
Komunisté prosadili ve Sněmovně usnesení, podle kterého provázely privatizaci státního majetku po roce 1989 excesy, chyby i zločiny se stomiliardovými škodami. Skupina poslanců vyzvala vládu, aby připravila novelu příslušných trestních předpisů, které by potrestaly údajně privatizační zločiny.

Duration:00:25:50

Pro a proti - Visegrád přeceňujeme. Členství v něm nám teď spíš škodí, věří poslankyně Langšádlová (TOP 09)

6/7/2019
More
Evropa jedná o tom, kdo obsadí nejvyšší posty unijních institucí. Do funkce předsedy Evropské komise by svého člověka ráda prosadila i visegrádská čtyřka. Má spojenectví Česka, Slovenska, Polska a Maďarska v rámci Evropské unie tak silné slovo, aby dokázalo své záměry realizovat? A prospívá Česku členství v této alianci?

Duration:00:24:07

Pro a proti - ČSSD a KSČM nemůžou držet u moci nejzkorumpovanějšího kapitalistu v Česku, míní Peksa (Piráti)

6/6/2019
More
Desetitíce demonstrantů na náměstích požadují odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Co by ale následovalo, pokud by se svými požadavky uspěly? A nemohlo by to vést ke vzniku nové politické síly?

Duration:00:26:16

Pro a proti - Nesmíme podléhat klimatickému třeštění a svazovat si ruce nereálnými limity, žádá Zahradník (ODS)

6/5/2019
More
Historický úspěch zaznamenaly v nedávných evropských volbách zelené strany. Výjimkou zůstávají země východního bloku, kde Zelení nevybojovali ani jediný mandát. Zůstává i Česko bokem hlavního evropského proudu, nebo je opatrnost vůči silným regulacím v odpovědi na globální oteplování na místě?

Duration:00:25:53

Pro a proti - Dotace pro Agrofert narostly o stovky procent, premiér si přivlastnil stát, kritizuje Michálek

6/4/2019
More
Opozice se v úterý pokusí prosadit mimořádnou schůzi parlamentu kvůli zjištění auditorů Evropské komise. Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle nich ve střetu zájmů a holding Agrofert neoprávněně čerpal unijní dotace. Jsou předběžné závěry evropských auditorů důvodem k pádu vlády?

Duration:00:25:40

Pro a proti - ČSSD přečkala éru nacismu, komunismu a přečká i éru Babiše, myslí si politolog Jelínek

6/3/2019
More
Sociální demokracie utržila další ránu v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Měla by ČSSD zůstávat ve vládě poté, co předběžná zpráva Evropské komise viní premiéra Andreje Babiše (ANO) z rozsáhlého a dlouhotrvajícího střetu zájmů?

Duration:00:25:25

Pro a proti - Sázení stromů nestačí. Klimatická nouze je ale skutečný závazek, vysvětluje zastupitel Prahy 7

5/31/2019
More
Boj s klimatickou změnou dorazil i do Čech. Praha 7 následovala příkladu Londýna a dalších měst a jako první obec ve střední a východní Evropě vyhlásila stav klimatické nouze. Náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček slíbil, že na následujícím jednání zastupitelstva předloží návrh na vyhlášení stavu klimatické nouze v celé Praze.

Duration:00:25:29

Pro a proti - V Bruselu zvolili elektromobilitu místo toho, aby se hledaly alternativy, kritizuje Munzar (ODS)

5/30/2019
More
Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizuje podporu elektromobility a varuje, že to může znamenat začátek konce automobilového průmyslu v Evropě. Můžou unijní snahy o zmírnění škodlivých emisí poškodit českou ekonomiku, nebo je to smysluplná cesta v boji proti globálnímu oteplování?

Duration:00:25:49