Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts >

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Pro a proti - Kancléř Mynář není žádný viceprezident, nemá se co scházet se soudci, kritizuje Benda (ODS)

1/23/2019
More
Sněmovní podvýbor pro justici se bude ve středu zabývat podezřeními, že se lidé z Kanceláře prezidenta republiky dlouhodobě snaží ovlivňovat rozhodování soudů. Informace z médií potvrdili i někteří soudci, když připustili, že měli schůzky s prezidentem Milošem Zemanem nebo jeho kancléřem. Právě Vratislav Mynář je na večerní jednání pozván.

Duration:00:25:35

Pro a proti - Evropská unie trestá Velkou Británii, řešením je brexit bez dohody, říká filozof Bednář

1/22/2019
More
Britská premiérka Theresa Mayová chce znovu jednat o tzv. irské pojistce, naopak odmítla možnost odložení brexitu nebo konání druhého referenda. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna se ale plán Mayové nijak neliší od toho, který minulý týden parlament odmítl, a požaduje, aby premiérka vyloučila brexit bez dohody.

Duration:00:25:12

Pro a proti - Smlouvu Prahy s Pekingem je třeba hlavně aktivovat, ne v ní škrtat, věří zastupitel Pilný (ANO)

1/21/2019
More
Vedení české metropole chce jednat se zástupci Pekingu o změně smlouvy o vzájemné spolupráci obou měst. Dohodu uzavřela minulá politická reprezentace, konkrétně Adriana Krnáčová (ANO). Koalici Pirátů, TOP 09 a Prahy sobě vadí článek 3, ve kterém Pražané výslovně uznávají politiku jednotné Číny, což zpochybňuje nezávislost Tchaj-wanu.

Duration:00:25:46

Pro a proti - Versailleská smlouva chtěla vyřešit až příliš velké problémy, soudí publicista Petr Holub

1/18/2019
More
Před 100 lety se ve francouzském Versailles sešli zástupci vítězných mocností. Stanovili nové hranice, potrestali původce 1. světové války a pokusili se vybudovat nový systém, který by dalším konfliktům zabránil. Tak se stalo zhruba jen na 20 let. Selhaly cíle Versailleské smlouvy?

Duration:00:26:11

Pro a proti - Lidé mají nízké mzdy a dávky potřebují k přežití, obhajuje ekonom nutnost zvýšit životní minimum

1/17/2019
More
Sociálním demokratům se nepodařilo ve vládě prosadit zvýšení životního minima, proti hlasovali všichni zástupci hnutí ANO. Je zvyšování životního minima vhodný nástroj, jak přimět lidi v nouzi hledat si práci? A proč je to po sedmi letech od poslední valorizace nutné?

Duration:00:25:39

Pro a proti - Čeká nás tvrdý brexit, odhadují europoslanci Poc (ČSSD) a Zahradil (ODS)

1/16/2019
More
Velká Británie i sama Evropská unie procházejí zatěžkávací zkouškou jednání o brexitu. Poté, co britský parlament odmítl brexitový plán premiérky Mayové, se neví, co se bude v ostrovním království dít dál.

Duration:00:25:27

Pro a proti - Kontroly na Pražském hradě jsou kvůli bezpečí návštěvníků, o prezidenta vůbec nejde, tvrdí Ovčáček

1/15/2019
More
Zástupci Prahy 6 žádají prezidenta, aby odstranil zátarasy z areálu Pražského hradu a vrátil ho tak veřejnosti. Senátor a zastupitel městské části Jiří Růžička a její místostarosta Jan Lacina v otevřeném dopise píší, že jim bezpečnostní opatření připomínají „to nejhorší z komunistických dekád – nesvobodu, strach a zvůli vládnoucích.“

Duration:00:25:33

Pro a proti - Krajinu musíme ne vybydlovat, ale zušlechťovat, vysvětluje agrární analytik

1/14/2019
More
Dvacítka expertů z oblasti zemědělství a životního prostředí vyzvala vládu, aby změnila systém agrárních dotací a podporu poskytovala přednostně farmářům, kteří chrání půdu, vodu a neničí krajinu. Přimělo by to zemědělce k zodpovědnějšímu hospodaření?

Duration:00:25:45

Pro a proti - Nesrozumitelná hesla, říká o tzv. 15 opatřeních expert na sociální inkluzi Šimáček

1/11/2019
More
Současná koaliční vláda údajně nepřipravuje zákon o sociálním bydlení, i když s ním počítá v programovém prohlášení. Místo toho kabinet ANO a ČSSD pracuje na 15 opatřeních, která mají normu nahradit. Je takové řešení dostatečné?

Duration:00:25:33

Pro a proti - Ruská propaganda je nákaza, proti které je třeba se vakcinovat, říká senátor Fischer

1/10/2019
More
Evropa má před sebou volební rok. Hrozí, že volby do Evropského parlamentu, prezidentské a parlamentní volby na Ukrajině a v řadě dalších evropských států ovlivní Rusko?

Duration:00:26:12

Pro a proti - Lidé chybí firmám a státu hrozí kolaps. Využijme ekonomické migranty, žádá zastupitel Hlavenka

1/9/2019
More
Německá vláda se shodla na podobě imigračního zákona, který pomůže státu využít ekonomický potenciál zahraničních pracovníků. Potřebuje něco takového i Česko, nebo bychom se měli obávat neblahých efektů ekonomické migrace? Doplácí tuzemská ekonomika na to, že nedokážeme využít ekonomický potenciál migrantů?

Duration:00:25:32

Pro a proti - Kamiony vozí ekonomický růst, zákaz předjíždění nic neřeší, tvrdí šéf sdružení dopravců

1/8/2019
More
Skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM navrhuje zákaz předjíždění a jízdy v levém jízdním pruhu pro kamiony, který by platil ve všední dny mezi šestou a dvaadvacátou hodinou. Může takové opatření vyřešit dopravní problémy na dálnicích?

Duration:00:25:55

Pro a proti - Můžeme vládu nechat kdykoliv padnout. Zatím to ale není ve hře, říká Vojtěch Filip (KSČM)

1/7/2019
More
Začátkem roku 2019 řekl Andrej Babiš v České televizi, že nevylučuje rekonstrukci vlády. Největší kritika se snáší na ministerstvo dopravy a zahraničních věcí. Prospěly by vládě ANO a ČSSD personální změny?

Duration:00:25:05

Pro a proti - V Číně je naprosto běžné, aby firmy špehovaly Západ, tvrdí sinolog

1/4/2019
More
Prezident Spojených států amerických chce vypudit z trhu čínské firmy Huawei a ZTE. USA dlouhodobě vyčítá zmíněným podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu. S podobným varováním přišel nedávno i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Duration:00:25:13

Pro a proti - Ohňostroje nejsou nic strašného. Světelnost a hluk při bouřce je mnohem větší, říká pořadatel

1/3/2019
More
Nový rok tradičně uvítaly ohňostroje, čím dál hlasitěji se ale začíná mluvit o jejich zákazu. Podle jejich odpůrců si je totiž zrovna neužívají malé děti, starší lidé nebo ptáci a do vzduchu se dostávají těžké kovy.

Duration:00:25:45

Pro a proti - Chybí nám tichá shoda na základních hodnotách, popisuje rozdělenou českou společnost filozof

1/1/2019
More
Rok 2018 byl rokem volebním. Ukázaly volby prezidentské, senátní nebo komunální, že je česká společnost rozdělena?

Pro a proti - Silvestrovské Pro a proti: Jak v duševním zdraví přežít příští rok?

12/31/2018
More
Jak přežít rok 2019 v duševním zdraví? Je lepší zvolit negativistickou pozici? Nebo to půjde to snáze s pozitivním přístupem?

Pro a proti - Práci robotů zdaňovat nemusíme. Můžeme třeba zdanit nemovitosti, navrhuje ekonom

12/28/2018
More
Měly by státy zvažovat zdanění práce robotů, jak navrhl zakladatel Microsoftu Bill Gates? Je to cesta správným směrem? A jak by se tato regulace dotkla české ekonomiky?

Pro a proti - Na opatrnost není čas. Nové geneticky šlechtěné plodiny potřebujeme, tvrdí Agrární komora

12/27/2018
More
Vědci kritizují rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie tvrdě regulovat nejnovější metodu genetické úpravy organismů. Tzv. editace genomu umožňuje vystřihnout jeho část a upravit například zemědělské plodiny bez vložení cizí genetické informace. Zákaz může prý zbrzdit vědecký vývoj i konkurenceschopnost Evropy.

Duration:00:25:22

Pro a proti - Společné evropské problémy řešme společně, ne každý sám, žádá europoslanec Niedermayer (TOP 09)

12/21/2018
More
Konec roku 2018 vybízí k závěrečné bilanci. Jak se daří České republice ve společenství unijních evropských států? Jak se popasujeme s tématem migrace nebo se současným střetem zájmů, který reprezentuje premiér Andrej Babiš?

Duration:00:26:02