Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Změny ve zdravotním pojištění

5/21/2024
Pokud spácháte trestný čin nebo přestupek a zraníte se u toho, pojišťovna po vás bude moci vymáhat náklady na léčbu. Počítá s tím část novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. „V zásadě pouze doplňujeme současnou právní úpravu, kdy je například viník dopravní nehody povinen platit regresní náhradu za škodu způsobenou třetím osobám,“ vysvětluje Jan Zapletal z ministerstva zdravotnictví. „Nepovede to k bezpečnějším silnicím,“ konstatuje ekonom Jakub Hlávka. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:01

Ask host to enable sharing for playback control

Migrační pakt: přínos, nebo past?

5/20/2024
Migrační pakt je definitivně schválen. Dohodu o migraci a azylu, která se vyjednávala od roku 2015, potvrdily členské státy EU na jednání v Bruselu. Podporovatelé dohodnutého kompromisu si od něj slibují zefektivnění kontroly migrantů a zrychlení návratu neúspěšných žadatelů o azyl. Kritici se obávají, že vnější hranice EU jsou paktem nedostatečně chráněny, a vadí jim princip povinné solidarity, který označují za skryté kvóty. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:01

Ask host to enable sharing for playback control

Bruslení po tenkém ledě

5/17/2024
Teplota venku vysoko nad 20 °C a uvnitř haly se prohání pár desítek hokejistů na bruslích. Jen na samotném stadionu tisíce lidí sledují, jak jim to jde. Lední hokej má v České republice dlouhou tradici a zájem diváků o letošní mistrovství světa je toho důkazem. Zároveň je příležitostí otevřít otázku ekologických dopadů akcí velkého rozměru. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:55

Ask host to enable sharing for playback control

Konec globalizace?

5/16/2024
Už od pandemie koronaviru se zdá, že lidstvo naráží na limity provázaného světa. Nastává nebo už nastal konec globalizace? „Pád začal finanční globální krizí už v roce 2008. Pokud si někdo v devadesátkách představoval, že takto budeme žít navždy, tak se mýlil,“ míní politolog Pavel Barša z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. „Nejlepší časy globalizace po roce 1989 už určitě máme za sebou,“ souhlasí ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:04

Ask host to enable sharing for playback control

Ve vztahu k Číně musí EU a USA táhnout za jeden provaz, říká sinolog Hála

5/14/2024
Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil evropskou cestu, během které navštívil Paříž, Bělehrad a Budapešť. Co přinesla? „Měla dva aspekty. Bezprostředně šlo o urovnání obchodních vztahů s Evropou, z dlouhodobého horizontu je v čínském zájmu štěpit jednotu Evropy a transatlantickou jednotu s USA,“ říká sinolog Martin Hála. Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) šlo o zmapování situace. „Čínský prezident si chytře vybral tři symbolické země,“ míní. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:06

Ask host to enable sharing for playback control

Dilema kolem danění tichého vína

5/13/2024
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS chce, aby do konce května bylo jasno, jestli vláda navrhne spotřební daň na tiché víno. Sám říká, že udržovat daňovou výjimku u alkoholu v době úspor není obhajitelné. Naopak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označil případné zdanění tichého vína za hazard s celým sektorem. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:24

Ask host to enable sharing for playback control

Mít, či nemít nového velvyslance v Moskvě?

5/10/2024
Vláda nedávno odvolala dosavadního velvyslance v Moskvě. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebo ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) by Česko mělo post znovu obsadit. Jiný pohled mají poradci prezidenta, kteří nepokládají za vhodné, aby Česko posílalo do Moskvy nového šéfa ambasády uprostřed války na Ukrajině. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:18

Ask host to enable sharing for playback control

Trestání bílých límečků

5/9/2024
Chystaná novela trestního zákoníku má snížit počet vězňů, odborníci se ale obávají, že zmírní i tresty pro pachatele hospodářské trestné činnosti. Jde reforma správným směrem? Nebo někomu umožní se z trestu vykoupit? „V žádném případě takové riziko nehrozí,“ říká viceprezident Unie obhájců Lukáš Trojan. „Potenciálně novela takové riziko zvyšuje,“ oponuje Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:03

Ask host to enable sharing for playback control

Léky na předpis poštou?

5/8/2024
Léky doručené zásilkovou službou až domů? Tuhle možnost nyní zvažuje ministerstvo zdravotnictví. Podle Národní asociace pacientských organizací by to byla vítaná změna. Lékárníci ale varují před možnými riziky. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:12

Ask host to enable sharing for playback control

Jaká je česká debata o Gaze?

5/7/2024
Od teroristického útoku Hamásu a zahájení izraelské odvety v Pásmu Gazy uplynulo sedm měsíců. Jak se za tu dobu vyvinula česká debata o konfliktu? Bylo vhodné vyvěšení palestinských vlajek na UMPRUM? „V daném kontextu je to nešťastný krok, je to vnímáno jako podpora palestinského terorismu,“ míní filozof Daniel Kroupa. Komentátora časopisu Euro Petra Fischera reakce studentů nepřekvapila. „Kontext se změnil, teď už se reaguje na vojenské operace,“ říká. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:29

Ask host to enable sharing for playback control

Omezme akutní péči v regionech, říká poslanec. Hrozí odchod mladých doktorů, oponuje šéf nemocnice

5/6/2024
Nová analýza ministerstva zdravotnictví považuje fungování zdravotní sítě u nás za neudržitelné. V plánu na restrukturalizaci se objevuje návrh koncentrovat specializovanou péči do center ve velkých nemocnicích a ty malé vyhradit následné a dlouhodobé péči. Záměr doprovází obavy z omezení dostupnosti zdravotní péče v regionech nebo odchodu mladých lékařů do velkých nemocnic. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:25

Ask host to enable sharing for playback control

Větší zdanění bezdětných je už za čárou, tvrdí Pivoňka Vaňková (STAN). Tak to nevnímám, říká Jurečka

5/3/2024
Lidovci přišli s návrhem na zvýšení sociálního pojištění pro bezdětné nad 35 let, který ale pětikoalici rozděluje. „Většinou návrhy KDU-ČSL podporuji, ale toto je už za čárou,“ tvrdí místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). „Přijde nám to velmi diskriminační a určitě to podporovat nebudeme,“ dodává v pořadu Pro a proti. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:38

Ask host to enable sharing for playback control

Ministerstvo zdravotnictví znovu oživilo plán na zavedení nové spotřební daně na slazené nápoje

5/2/2024
Pomohlo by to skutečně státní kase i v boji proti obezitě? Hosty Pro a proti budou ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová a ekonom Jakub Komárek z PAQ Research. Moderuje Karolína Koubová. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:58

Ask host to enable sharing for playback control

Spotřební daň na slazené nápoje? Diskriminační, říká ředitelka svazu

5/2/2024
Ministerstvo zdravotnictví znovu oživilo plán na zavedení nové spotřební daně na slazené nápoje. Ta už platí ve více než 10 zemích Evropy. Mělo by se k nim Česko připojit? „Rozhodně ne, považujeme to za diskriminační. Cukr se nevyskytuje pouze v těchto nápojích,“ říká ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová. „Pochází z nich zhruba čtvrtina spotřeby cukru,“ oponuje ekonom Jakub Komárek z PAQ Research. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:32

Ask host to enable sharing for playback control

Politici musí umět dávat góly, říká Michopulos ke konci Langšádlové

4/30/2024
„Neměla jsem lajky,“ tak Helena Langšádlová odůvodnila svoji rezignaci na ministerský post. Jak důležité je pro politika umět se mediálně prodat? „Pokud neumí dobře oslovovat veřejnost, politické partnery a komunikovat s politickými oponenty, je polovičním politikem,“ říká politický marketér Petros Michopulos. „Pro mě je ale stále vyšší kvalitou to, že člověk rozumí své práci,“ říká editor serveru Seznam Zprávy Jan Stránský. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:46

Ask host to enable sharing for playback control

Lajky politiků?

4/30/2024
Jak důležité jsou pro voliče? Hosty Lukáše Matošky v Pro a proti budou spoluautor podcastu Kecy a politika, politický marketér Petros Michopulos a editor Seznam Zprávy Jan Stránský. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:46

Ask host to enable sharing for playback control

Výpověď bez udání důvodu zajistí flexibilní trh práce, slibuje ODS. Doplatí na ni ohrožené skupiny?

4/29/2024
Ve vládní koalici nastal spor okolo zavedení okamžité výpovědi bez udání důvodu. ODS, TOP 09 a část hnutí STAN takový krok podporují. Podle nich povede ke zvýšení flexibility pracovního trhu a zlepšení podmínek pro zaměstnance i zaměstnavatele. Piráti připouští jednání. Jediní lidovci krok odmítají jako jednostranný a nedostatečně kompenzovaný. Spor vznikl poté, co Ministr Marian Jurečka představil novelu zákoníku práce, v níž možnost snadnějšího propouštění chybí. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:07

Ask host to enable sharing for playback control

Důchodová reforma? Už bez nás, říká Juchelka. ANO chce jen politické body, kritizuje Decroix

4/26/2024
Spor o to, kdo s čím souhlasil a nesouhlasil na jednání o důchodové reformě na Pražském hradě, vyvrcholil ve čtvrtek oznámením hnutí ANO, že s vládou Petra Fialy už nebude jednat vůbec. „Napsali jsme velmi slušný dopis, že se toho nebudeme nadále účastnit. Nikoho neurážíme,“ popisuje vývoj situace poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka. Vláda obstrukce kritizuje. „Celá koalice je připravená jednat,“ říká místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:00

Ask host to enable sharing for playback control

Mobily by se měly o přestávce omezit, míní učitel. Je to jedna z možností relaxace, oponuje vědec

4/25/2024
Nakolik bychom měli omezovat aktivitu dětí na smartphonech? Otázku opět rozvířila kniha amerického psychologa Jonathana Haidta nebo zákaz telefonů na školách, který chystá Slovensko. „Omezovat mobily o přestávce není potřeba, ve výuce pro účely zábavy ano,“ míní David Šmahel z Masarykovy univerzity. Dominik Voráč z Univerzity Palackého je pro omezení mobilů na školách, ale ne plošně. „Na základních školách bych je omezil, na středních ne,“ říká učitel mediální výchovy. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:15

Ask host to enable sharing for playback control

Nehumánní chov kuřat musíme změnit, říká aktivista. Změnit přístup musí celá EU, oponuje Bendl

4/24/2024
Drastické záběry, které v drůbežárnách natočili aktivisté, opět rozproudily debatu o nehumánních životních podmínkách kuřat. Měl by se v Česku zásadně změnit jejich chov? „Rozhodně si to myslíme,“ říká Pavel Buršík z organizace Obránci zvířat (OBRAZ). Podle poslance ODS a exministra zemědělství Petra Bendla musí přijmout jednotná pravidla celá Evropa. „Jinak problém nevyřešíme, jsme na společném trhu,“ konstatuje. Všechny díly podcastu Pro a proti můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:27