Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts >

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Pro a proti - Vrátí nás Istanbulská úmluva do středověku? Nebo konečně přestaneme tolerovat domácí násilí?

5/22/2018
More
Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva, je jablkem sváru mezi Českou biskupskou konferencí a Českou ženskou lobby. Kdo má pravdu? Nebo ji mají obě strany?

Duration:00:26:45

Pro a proti - Čeští archeologové slaví úspěch v Uzbekistánu. Objevili pět helénistických sídlišť

5/21/2018
More
Česko-uzbecká archeologická expedice objevila pět nových sídlišť z helénistického období na severní hranici dávné Baktrie. Jak významný je to objev a co dělají čeští archeologové v jižním Uzbekistánu, objasnil v Magazínu Leonardo vedoucí zmíněného archeologického výzkumu Ladislav Stančo.

Duration:00:25:11

Pro a proti - Vlky není třeba střílet. Stačí zvýšit ohrady a pořídit pastevecké psy, tvrdí expert na šelmy

5/21/2018
More
Do Česka se vrací vlk, kterého člověk kdysi vyhubil. Už to nejsou jen jednotlivé kusy, které zabloudí z oblastí za hranicemi, ale usídlilo se tu několik vlčích smeček. Zatímco ochránci přírody jásají, chovatelé vidí čím dál větší hrozbu. Stopy po vlcích zůstávají nejen na fotopastech, ale také v podobě stržených ovcí nebo telat. Farmáři nedávno prohráli u soudu spor o omezený odstřel, bitva o budoucnost chráněné šelmy ale pokračuje.

Duration:00:26:20

Pro a proti - Jiří Hošek: Brexit podcenili jak Britové, tak EU. Neuvědomili si, jak komplexní krok to je

5/18/2018
More
Britské opouštění Evropské unie se komplikuje. Skotský parlament zamítl klíčový zákon britské vlády, který stanoví podmínky brexitu. Výsledek skotského hlasování sice není právně závazný a Londýn může normu protlačit silou, ale stalo by se tak prvně v historii. Tento krok by také pravděpodobně posílil skotské separatisty. Zástupci Unie dávají ostrovnímu království čas do jen června, aby předložilo svou vizi odchodu z evropského svazku.

Duration:00:25:20

Pro a proti - Regulace Airbnb je nutná, jinak se z měst stanou Disneylandy, tvrdí radní Prahy 1

5/17/2018
More
Mnoho turistů mířících do Prahy nebo do oblíbených turistických center využívá ubytování přes Airbnb. Ve vyhledávaných lokalitách se ale podle místních skoro nedá bydlet, protože obytné domy se mění na penziony. Je na místě začít s regulací?

Duration:00:26:34

Pro a proti - Inkluze je krok správným směrem. To, jak vypadá v praxi, je ale tristní, říká poslanec Gazdík

5/16/2018
More
Od zavedení systémové podpory inkluze uplynul už víc než rok. Někdo si ji nemůže vynachválit, dalším ale vadí praxe a co všechno s sebou nese. Pro inkluzi je Dana Moree z Fakulty humanitních studií UK, proti pak poslanec STAN Petr Gazdík.

Duration:00:26:43

Pro a proti - Vrcholový sport škodí ženám více než mužům. Mění totiž jejich osobnost, tvrdí psycholog

5/15/2018
More
Kniha někdejší rekordmanky v biatlonu Gabriely Koukalové vyvolala v Česku debatu, jestli by se ženy měly věnovat vrcholovému sportu. Podle místopředsedy Českého olympijského výboru Zdeňka Haníka žena v principu nechce vyhrávat, ale důstojně a s úctou remizovat.

Duration:00:25:45

Pro a proti - Macron je především lupič a zrádce. Chudým bere a bohatým dává, hodnotí první rok francouzského prezidenta publicista Brož

5/14/2018
More
Před rokem nastoupil do úřadu prezidenta Francie Emmanuel Macron. Naplňuje značná očekávání, která tehdy vzbudil, nebo je na místě podrobit jeho působení ve funkci hlavy státu kritice? A zasahuje jeho politika i Českou republiku?

Duration:00:25:24

Pro a proti - Privatizace veřejného prostoru a pogrom na pejskaře, odmítá street gardening starostka Hujová

5/11/2018
More
Fenoménem současných velkých měst je tzv. guerilla nebo také street gardening. Lidé osazují veřejná prostranství kolem stromů nebo chodníků, aby zvelebili své okolí, ale bez povolení úřadů. Nedávno se vyznavači této aktivity dostali do sporu s radnicí Městské části Praha 3. Tamní starostka nazvala zahradničení na vlastní pěst nepřípustnou privatizací veřejného prostoru.

Duration:00:26:54

Pro a proti - Vypovězení dohody s Íránem je precedens. Jaký má teď KLDR důvod věřit Američanům? ptá se Tureček

5/10/2018
More
Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa byla smlouva šílená, protože nemohla Íránu zabránit v získání jaderných zbraní.

Duration:00:25:26

Pro a proti - Hejného metoda je nebezpečný experiment. Nevíme, jaký dopad má na žáky, varuje matematik Pokorný

5/9/2018
More
V poslední době se rozhořel spor o to, jak vyučovat matematiku. Takzvaná Hejného metoda, která vede žáky k tomu, aby tvůrčím způsobem objevovali postupy a řešení, se dostala pod palbu kritiky některých tradičních matematiků. Podle nich může tento druh výuky ohrozit celou generaci dětí.

Duration:00:25:45

Pro a proti - Máme právo rozhodovat o své smrti. Naše společnost je nemocná, nerespektuje svobodu, říká bioetik

5/8/2018
More
Na letošním veletrhu pohřebnictví v Amsterdamu si mohli návštěvníci, prostřednictvím virtuální reality, prohlédnout zvláštní přístroj australského vynálezce. Moderní sarkofág, přichystaný pro člověka, který se rozhodl zemřít. Po stisknutí tlačítka by prostor zaplnil dusík, pod jehož vlivem by sebevrah nejprve zmalátněl, ztratil vědomí a nakonec život. Zařízení může být k mání do konce roku a každý by si ho mohl jednoduše vytisknout na 3D tiskárně.

Duration:00:26:14

Pro a proti - Bezpečnost dětí na internetu musí zajistit rodiče, ne směrnice EU, věří expert

5/7/2018
More
Koncem května do všech zemí Evropské unie pronikne nové nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. To stanovuje hranici 15 let pro založení účtu na sociálních sítích nebo e-mailu bez souhlasu rodičů. Zdejší vláda proto navrhla, aby provozovatelé služeb měli povinnost žádat u dětí mladších 15 let schválení zákonných zástupců. Když ho nezískají, měli by účty smazat.

Duration:00:26:00

Pro a proti - V dobách blahobytu často vznikají zárodky budoucích krizí, připomíná ekonom

5/4/2018
More
Česká národní banka zlepšila svůj odhad růstu české ekonomiky. Letos čeká růst o 3,9 %, příští rok o 3,4 %. Přesto někteří ekonomové varují, že konjunktura nemůže trvat věčně a je třeba se připravit na hospodářské ochlazení. Máme se chystat na horší časy, nebo je právě teď čas spotřebovávat, investovat, přidávat učitelům, důchodcům a potřebným?

Duration:00:25:53

Pro a proti - Zákazem pití alkoholu trestáme zodpovědné cyklisty. Dvě piva lze tolerovat, tvrdí senátor

5/3/2018
More
Senát se začal zabývat novelou zákona, která by cyklistům umožnila usednout na kolo i poté, co vypijí nějaký ten alkohol. Maximální povolená hladina by se podle novely posunula na 0,5 promile, tedy asi dvě desetistupňová piva nebo sklenička vína.

Duration:00:25:44

Pro a proti - Pesticidy decimují včely a vytvářejí toxickou krajinu. Zákaz neonikotinoidů je první krok, říká analytik

5/2/2018
More
V Evropě ubývá včel a na vině jsou pesticidy. Členské státy Evropské unie proto koncem dubna odhlasovaly zákaz látek ze skupiny neonikotinoidů, které se podle všeho zásadně podepsaly na masivním úhynu včel. Česko ale bylo proti, za zmíněné pesticidy prý není adekvátní náhrada, hlavně při pěstování cukrové řepy.

Duration:00:25:19

Pro a proti - Genderové kvóty? Největším problémem jsou si samy ženy, nedržíme při sobě. Na kvóty nejsme připravení, říká Maxová (ANO)

5/1/2018
More
Většina žen s malými dětmi v Česku se chce brzy vrátit do zaměstnání, přesto řada z nich naráží při návratu do práce na problémy. Jejich místo bývá zrušeno z organizačních důvodů nebo zaměstnavatel nebere ohledy na jejich potřebu sladit práci s rodinou. Panuje na tuzemském pracovním trhu diskriminace žen a zejména žen matek? „Diskriminace je silné slovo,” říká předsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku za ANO Radka Maxová v pořadu Pro a Proti.

Duration:00:26:03

Pro a proti - Čínský kapitalismus zpeněží všechno, včetně Marxovy sochy, říká filozof

4/30/2018
More
Filozofové svět různě vykládali, jde však o to jej změnit a Karlovi Marxovi se to podařilo. Myšlenky věrozvěsta komunismu inspirovaly mezinárodní levicová hnutí i totalitní režimy. Od Marxova narození uplyne 5. května 200 let. Proto bude v tento den v jeho rodném Trevíru za účasti předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera odhalena Marxova socha, kterou zaplatili Marxovi dědicové z Číny.

Duration:00:26:03

Pro a proti - Jednotné přijímačky na střední školy většinu dětí spíš trápí a otravují, tvrdí matematik

4/27/2018
More
Ukázaly letošní jednotné přijímačky na střední školy svou opodstatněnost? Donutí školy k lepší výuce žáků, nebo povedou k horší úrovni vzdělanosti? Jsou skutečně nástrojem, který dokáže správně roztřídit budoucí studenty maturitních oborů?

Duration:00:25:43

Pro a proti - Systemizací státní správy vláda obchází zákon. Skončila čtvrtina náměstků, říká právník Rekonstrukce státu

4/26/2018
More
Vláda v demisi významně mění obsazení státních úřadů a řada opozičních politiků hovoří dokonce o čistkách. Piráti tvrdí, že do státní správy začal prorůstat Agrofert a lidé z okolí premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten to ale odmítá, vláda prý odvolává pouze lidi, kteří se chovali nehospodárně a na hraně zákona.

Duration:00:25:35

Try Premium for 30 days

Live games for all NFL, MLB, NBA, & NHL teams
Commercial-Free Music
No Display Ads