Pro a proti-logo

Pro a proti

News & Politics Podcasts >

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Dva hosté, dva různé pohledy. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@CRoPlus

Language:

Czech


Episodes

Pro a proti - Zákaz mobilů ve školách? Je to jak z komediálního filmu, říká předseda Pirátů Bartoš

8/15/2018
More
Půjde Česko ve stopách Francouzů a zakáže používání mobilních telefonů ve školách dětem do 15 let? Petr Gazdík (STAN) by byl pro, Ivan Bartoš (Piráti) je kategoricky proti.

Duration:00:26:27

Pro a proti - Novela vinařského zákona v boji proti černému trhu ani falšování nepomohla, tvrdí vinař

8/13/2018
More
Vinaři i jejich zákazníci začínají pociťovat dopady novely vinařského zákona. Ta nedovoluje prodej burčáku dřív, i když letos dozrály dříve hrozny, a stanovuje termín mezi 1. srpnem a 30. listopadem. A protože přírodu zákony nezajímají, proběhlo letos vinobraní až s měsíčním předstihem, a tak si někteří vinaři burčák vypili doma.

Duration:00:26:27

Pro a proti - Povinné předškolní vzdělávání smysl má. Do školek chodí víc dětí, ale ne všude, říká Valachová

8/10/2018
More
Už rok u nás platí tzv. povinné předškolní vzdělávání. Rodiče pětiletých dětí musejí své potomky posílat do mateřských škol. Těm, co to nevyhovuje, mohou zvolit individuální vzdělávání. Jaká je praxe?

Duration:00:26:43

Pro a proti - V Afghánistánu jsme investovali a riskovali životy. Zavazuje nás to lacině neodejít, říká diplomat

8/9/2018
More
Do České republiky byly převezeny ostatky třech českých vojáků, kteří v neděli zahynuli v Afghánistánu v důsledku sebevražedného atentátu. Je naše účast v mezinárodních misích potřeba a je dobře, že se čeští vojáci účastní zahraničních misí?

Duration:00:25:38

Pro a proti - Stát dělá pro udržení vody v krajině málo. A přehrady nepomohou, tvrdí geolog

8/8/2018
More
Nedostatek vody v půdě i v korytech vodních toků je dlouhodobý, shodují se experti. Ti se ale různí v názoru na to, jak sucho zvládnout. Jakou roli by měly hrát přehrady? Jsou velká vodní díla zásadní pomocí v dobách sucha a při povodních, nebo by bylo lepší se bez nich obejít?

Duration:00:26:26

Pro a proti - Ženy upřednostňují domácí porody ze strachu, musíme změnit přístup k rodičkám, vyzývá porodník

8/7/2018
More
Středočeský kraj uložil historicky první pokutu porodní asistentce Haně Johance Kubaňové za účast na domácím porodu. Za přestupek má zaplatit 120 tisíc korun. Dochází ke zbytečné kriminalizaci práce porodních asistentek, nebo je třeba na průběh domácích porodů přísně dohlížet?

Duration:00:26:35

Pro a proti - Manželství gayů a leseb není o toleranci, ale je expanzí do veřejného prostoru, tvrdí Roman Joch

8/6/2018
More
Letošní festival Prague Pride vyvrcholí 11. srpna karnevalovým průvodem z centra Prahy směrem na Letnou. Festival každoročně vzbuzuje vášně, proti němu protestují například zastánci modelu tzv. tradiční rodiny. Potřebuje česká společnost Prague Pride?

Duration:00:25:21

Pro a proti - Investujme do nových technologií a můžeme zkrátit pracovní dobu, radí Josef Středula

8/3/2018
More
Novozélandská vláda zvažuje zkrácení pracovního týdne. Pozornost tamních ministrů vzbudil experiment jedné z firem, jejíž majitel po dva měsíce umožnil lidem chodit do práce jen 4 dny v týdnu. Vědečtí pracovníci Oaklandské technické univerzity potvrdili, že výsledkem je lepší pracovní morálka i lepší osobní spokojenost zaměstnanců. Vyplatilo by se zkrátit pracovní týden i v Česku?

Duration:00:25:50

Pro a proti - Jsme ve slevové spirále, lidé neznají skutečnou cenu potravin, tvrdí Koberna z Potravinářské komory

8/2/2018
More
Tuzemští zákazníci milují slevy a promoakce jsou v Česku velmi rozšířené. Současný ministr zemědělství Miroslav Toman (nestraník za ČSSD) ovšem uvažuje o jejich omezení. Dosáhli by tak spotřebitelé na vyšší kvalitu, nebo by pouze zaplatili za zboží víc?

Duration:00:26:26

Pro a proti - Přijetí stovky migrantů si nikdo ani nevšimne. Ustupovat SPD je cesta do pekel, říká Antonová z Žít Brno

8/1/2018
More
Český premiér Andrej Babiš znovu zopakoval, že vláda není ochotná přijmout ani jediného uprchlíka. Byla by to prý cesta do pekel. Hnutí Žít Brno ale deklaruje, že bychom měli pomoci přetížené Itálii a vyzvalo k přijetí několika desítek migrantů.

Duration:00:25:38

Pro a proti - Státní cena za literaturu není politická. Bojovat se svědomím ale nechci, říká exporotkyně

7/31/2018
More
O státní ceně za literaturu se zřejmě v posledních dnech dozvídají i lidé, které knihy jinak příliš nezajímají. Rezignovala totiž větší část poroty, která vybírá laureáty, a to na protest proti současnému politickému uspořádání. Mají kritici pravdu a je lepší odejít, nebo zůstat a hájit stávající pozice?

Duration:00:25:32

Pro a proti - Kvůli neomarxistickým elitám dnešního Západu vznikají fenomény jako Trump, tvrdí Marek Benda (ODS)

7/30/2018
More
Česká společnost je rozdělená a mohou za to elity, které selhaly. Takové poselství vyplývá z poslední výroční zprávy české pobočky organizace Social Watch, mezinárodní sítě občanských organizací. Ty každoročně upozorňují na problémy způsobené chudobou, diskriminací nebo rasismem. Letos autoři textu uvádějí jako hlavní problémy předlužení, exekuce a nedostupnost bydlení.

Duration:00:26:21

Pro a proti - Čeká nás výjimečných 106 minut zatmění Měsíce. Stačí dobrý výhled a výdrž, radí astronom

7/27/2018
More
Zatmění Měsíce, které nás letos čeká, bude výjimečné: náš přirozený satelit při něm projde přímo středem zemského stínu. O dění na letní obloze hovořil v Magazínu Leonardo ředitel Hvězdárny Brno Jiří Dušek.

Duration:00:25:21

Pro a proti - Svatopluk vznikl, aby Smetka převedl klienty H-Systemu jinam a jelo se dál, tvrdí soudce Kydalka

7/27/2018
More
Nejvyšší soud rozhodl, že 60 rodin obývajících bytové domy v Horoměřicích musí do 30 dnů opustit své domovy, které si svépomocí dokončily po krachu společnosti H-System. Klienti sdružení ve stavebním bytové družstvu Svatopluk už oznámili, že podají stížnost k Ústavnímu soudu. Rozhodnutí soudu kritizují politici a dávají najevo ochotu postiženým klientům pomoci. Je možné najít nějaké spravedlivé řešení této staré kauzy?

Duration:00:25:24

Pro a proti - Zrušme prázdniny a pak bude mít republika samé geniální lidi, říká s nadsázkou poslanec Rais (ANO)

7/26/2018
More
Má se letní volno zkrátit z osmi na šest týdnů? Podle příznivce změny, radního Středočeského kraje Zdeňka Seidla (ČSSD), by změna mohla zvýšit klesající úroveň vzdělanosti. Odpůrce nápadu, poslanec ANO Karel Rais, to vidí jako nesmysl.

Duration:00:25:54

Pro a proti - Novináři se budou dál bavit nad diplomkami politiků, jde o masový problém, předvídá Kartous

7/25/2018
More
Nedávné skandály členů vlády kvůli zřejmě opsaným diplomovým pracím rozvířily diskusi o kvalitě tuzemského vysokého školství. Jak snadné je pořídit si titul? A je za současný stav odpovědna někdejší Akreditační komise, kterou v roce 2016 nahradil Národní akreditační úřad?

Duration:00:25:42

Pro a proti - S komunistickou podporou vlády začíná korodovat smysl společnosti pro demokracii, komentuje Honzejk

7/24/2018
More
Máme novou menšinovou vládu​ hnutí ANO a ČSSD, ale důvěru získala jen díky podpoře poslanců KSČM. Je to důvod k obavám, nebo jen strašák opozice?

Duration:00:25:32

Pro a proti - Evropské unii nejde o polskou justici, chce destabilizovat Visegrád, tvrdí filozof Bednář

7/23/2018
More
„Na soudce jsem starý, ale zpívat ještě můžu,“ narážel frontman skupiny Rolling Stones Mick Jagger při koncertu ve Varšavě na spornou reformu polské justice. Soudci starší 65 let včetně předsedkyně nejvyššího soudu totiž musí odejít, pokud jim prezident neudělí výjimku. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) to zdůvodňuje nutností zefektivnit soudnictví a zbavit ho komunistického dědictví.

Duration:00:26:01

Pro a proti - Bezhotovostní platby na festivalech? Poplatky za náramky jsou drzost, kritizuje novinář

7/20/2018
More
Velké letní festivaly letos kromě hudby řeší nové způsoby organizace, včetně bezhotovostních plateb. Zákazníci si například mohou koupit občerstvení prostřednictvím speciálních čipů v náramcích. Novinka ale má i své kritiky.

Duration:00:26:06

Pro a proti - Věk odchodu do důchodu se zvýšit musí, většina lidí zvládá pracovat déle, tvrdí ekonom. Bývalá ministryně Marksová to vidí jinak

7/19/2018
More
Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku dožití, tedy zrušit horní věkovou hranici, která je teď 65 let (pro muže i ženy). Doporučuje to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Duration:00:25:05