The world in twenty minutes-logo

The world in twenty minutes

News & Politics Podcasts

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Location:

Czech Republic

Description:

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Kuba nemá antibiotika ani sádru. V pandemii se jí ale daří, většinu lidí naočkovala vlastní vakcínou

1/16/2022
Kubánské hospodářství je na tom tak bídně, že v zemi není spolehnutí ani na dodávky elektřiny, přesto tu ale dokázali devadesát procent obyvatel naočkovat vakcínou vlastní výroby. Na stránkách britského deníku Guardian se nad paradoxy komunistické Kuby a jejího zdravotnictví zamýšlí anglický novinář Ed Augustin, který žije v kubánské metropoli Havaně.

Duration:00:23:02

Kdy se dočkáme digitálního eura? Na rozdíl od bitcoinu by za ním stála Evropská centrální banka

1/15/2022
Společná evropská měna na začátku roku oslavila kulaté výročí, dvacet let od chvíle, kdy eurové bankovky a mince vstoupily do oběhu. A je stále pravděpodobnější, že se klasické euro v budoucnosti dočká i svého digitálního bratříčka, uvádí rakouský deník Wiener Zeitung.

Duration:00:22:32

Konec meandrů? V Německu se připravuje úprava Odry, podle expertů to ohrozí biologickou rozmanitost

1/9/2022
Odra je poslední velkou řekou v Německu s téměř přirozenou přírodní podobou. Nyní se ale chystají úpravy jejího koryta kvůli plavbě nákladních lodí a ochraně před povodněmi. Pro řeku a národní park na jejích březích by to mohlo znamenat katastrofu, píše německý deník Die Welt, podle kterého na novou regulaci toku tlačí především Polsko.

Duration:00:23:20

„Vy a já přispíváme ke klimatické krizi málo.“ Většina nutných změn závisí na vládách

1/8/2022
Vstup do nového roku bývá spojený s předsevzetími, které si lidé dávají. Ti, kdo chtějí přispět k boji proti klimatickým změnám, si například slibují, že přejdou na veganskou stravu nebo že budou méně využívat leteckou dopravu. Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle si klade otázku, jestli takové závazky mají skutečně význam.

Duration:00:23:22

Komu patří vakcíny? Rýsuje se spor o patent mezi Modernou a vládou USA, v klidu není ani Pfizer

1/2/2022
Na obzoru se stále zřetelněji rýsují velké právní bitvy o lukrativní patentová práva na vakcíny proti novému koronaviru. Jak uvádí americký list Wall Street Journal, proti sobě v ní stojí farmaceutické společnosti a vládní a akademičtí vědci, kteří vedou spory o to, kdo stojí za jakým vynálezem.

Duration:00:21:05

Máme nástroje k tomu, abychom pandemii porazili, věří WHO. Klíčem je očkování ve všech zemích světa

1/1/2022
Jak se bude v roce 2022 chovat covid-19? Po dvou letech s touto nemocí, která má na svědomí na pět a půl milionu mrtvých, můžeme i navzdory současné krizi způsobené variantou omikron doufat, že pandemie by mohla letos zeslábnout, soudí agentura AFP. Experti však zdůrazňují nutnost vyřešit obrovské rozdíly v dodávkách vakcín.

Duration:00:23:13

Nejbližších třicet let bude obtížných až chaotických, říká o zelené transformaci belgický profesor

12/26/2021
Prudce rostoucí ceny energií působí v poslední době světové ekonomice velké těžkosti. Problém v nich vidí i belgický ekonom Johan Albrecht, který na Gentské univerzitě přednáší environmentální ekonomiku a energetiku. Hovořil s ním vlámský deník De Standaard.

Duration:00:23:25

Islandská kočka loví děti a Japonci stojí ve frontě na KFC. Znáte neobvyklé vánoční tradice?

12/25/2021
Vánoční svátky přinášejí v různých koutech světa odlišné tradice. Některé zvyky jsou ve většině zemí podobné, jiné jsou ale naprosto jedinečné – a někdy až trochu bizarní, píše německý magazín Stern.

Duration:00:23:00

Od Saturnálií po Edisona a světla na vánočním stromě. Jak se rodily zvyky a kdo Vánoce zakázal?

12/24/2021
Vánoce jsou křesťanským svátkem připomínajícím narození Ježíše a ve většině světa se slaví 25. prosince. Křesťanská evangelia se o datu Ježíšova narození nezmiňují, ale vyprávějí příběh o neposkvrněném početí jeho matky a jejím skromném porodu, připomíná americký magazín National Geographic.

Duration:00:23:37

Bulharská domobrana pronásleduje migranty z Blízkého východu. Vláda a úřady to tiše tolerují

12/19/2021
Bulharská domobrana agresivně zasahuje proti migrantům, vláda v Sofii před touto praxí ale podle všeho zavírá oči. Na svém serveru to uvádí Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda. Portál vypočítává, že v posledním desetiletí dorazily do Bulharska tisíce migrantů. Řada z nich pochází z Turecka a válkou zpustošené Sýrie.

Duration:00:22:02

„Dejte mi území, na které mám nárok, a já přestanu ohrožovat mír." Iredentismus je výzvou dneška

12/18/2021
V minulém století destabilizovala globální politiku jedna ideologie za druhou – fašismus, komunismus, nacionalismus, imperialismus. Když se podíváme na současný svět, je nejvýznamnějším „ismem“, který má potenciál vyvolávat konflikty, takzvaný iredentismus – tedy snaha o anexi části jiného státu, která je zdůvodňovaná společnými jazykovými, kulturními, historickými nebo etnickými vazbami, zamýšlí se ve svém komentáři deník Washington Post.

Duration:00:23:41

Putin se vůči Ukrajině chová jako zavržený, násilnický manžel, míní komentátor Financial Times

12/12/2021
Když ruský prezident Vladimir Putin mluví o Ukrajině, zní jako zavržený, násilnický manžel. V britském deníku Financial Times to píše hlavní zahraničněpolitický komentátor listu Gideon Rachman.

Duration:00:23:27

Americký bojkot olympiády Čínu znervózňuje, přestože tvrdí opak

12/11/2021
Oficiální stanovisko Pekingu k diplomatickému bojkotu zimních olympijských her ze strany Washingtonu zní, že Číně je to jedno a že američtí politici stejně nebyli pozváni. Pondělní oznámení Bílého domu, podle něhož se únorové olympiády nezúčastní prezident Joe Biden ani žádný jiný oficiální zástupce, přesto Peking znervóznilo.

Duration:00:23:38

Herbicid glyfosát by mohl dostat od evropských úřadů zelenou i pro další roky. Vědci před tím varují

12/5/2021
Skupina vědců ostře vystoupila proti předběžnému hodnocení Evropské unie k bezpečnosti kontroverzního a široce používaného herbicidu glyfosát. Kritiky si všímá server EUobserver s tím, že povolení využívat tuto látku v rámci sedmadvacítky vyprší v prosinci příštího roku. Právě díky získání předběžného kladného stanoviska se ale očekává, že do té doby bude vydáno rozhodnutí, které glyfosátu vystaví zelenou i na další roky.

Duration:00:23:37

Sankce, zbraně, zrušená víza. NATO varuje Rusko před agresí vůči Ukrajině, jasný recept ale nemá

12/4/2021
Severoatlantická aliance varuje Rusko, aby upustilo od dalších kroků vůči Ukrajině. Co by ale NATO podniklo, kdyby Moskva neuposlechla? Odpověď na stránkách německé stanice Deutsche Welle hledá novinářka Teri Schultzová.

Duration:00:23:27

Uprchlíci přinesli do Lukašenkovy kasy miliony dolarů, krizi připravoval od jara, spočítal Die Welt

11/28/2021
Uprchlíci, kterým se přes Bělorusko podařilo dostat do Evropské unie, podávají zprávy o způsobu, jakým je běloruský režim na vnější unijní hranici nalákal. A také o tom, jak dobře organizované jsou na obou stranách hraniční čáry skupiny převaděčů. Například vstupenka do Německa pro celou rodinu může vyjít až na 40 tisíc amerických dolarů, píše německý list Die Welt.

Duration:00:23:34

Chystá Rusko útok na Ukrajinu? Kyjev je o tom přesvědčený. Experti se ptají, co by tím Putin získal

11/27/2021
Ukrajina je přesvědčena, že Rusko chystá vpád na její území. Například šéf ukrajinské vojenské rozvědky, brigádní generál Kyrylo Budanov, mluví o tom, že k invazi dojde nejpozději do začátku února, všímá si americký odborný zpravodajský server Military Times. Rusko má podle Budanova v oblasti podél ukrajinských hranic už nejméně 92 tisíc vojáků.

Duration:00:23:31

Sobečtí, panovační a rozmazlení? Předsudky vůči jedináčkům mají hluboké kořeny

11/21/2021
Proč jsou jedináčci stále tak stereotypně považováni za sobecké rozmazlené děti? Takovou otázku si pokládá britská stanice BBC. Jak píše, negativní stereotypy o jedináčcích existují už věky – bez ohledu na okolnosti jsou označováni za rozmazlené, málo flexibilní, plaché, asociální a panovačné.

Duration:00:26:08

Očistné rituály mohou předcházet nemocím, ne všechny ale fungují

11/20/2021
Nemoci nepředstavují jen něco, co ohrožuje lidské životy. Evoluční biolog z Cambridgeské univerzity Jonathan Goodman na akademickém serveru Conversation uvádí, že choroby jsou také složitými a nedoceněnými hybateli kulturních změn.

Duration:00:25:11

Armády „potají“ znečišťují. Jen ta americká vypouští tolik emisí jako Peru nebo Portugalsko

11/14/2021
Armády světa produkují obrovské množství skleníkových plynů. Data o těchto emisích přitom nemusejí nikde uvádět. Na akademickém serveru Conversation na to upozorňují odborníci ze tří britských univerzit, konkrétně Doug Weir, Benjamin Neimark a Oliver Belcher. Výmluvný je podle nich už jen fakt, že pokud by americká armáda byla zemí, její spotřeba paliva by z ní udělala 47. největšího producenta skleníkových plynů na světě. Umístila by se tak mezi Peru a Portugalskem.

Duration:00:24:47