Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

United States

Twitter:

@yenisafak

Language:

English

Contact:

iletisim@pirimedya.c


Episodes

İbrahim Karagül: Bugün ya da bu hafta ses kayıtları yayınlanır.. Suudi sarayında deprem olur, Veliaht’ın işi biter.. Karşı Darbe: Kudüs’ü satan ittifak çökebilir..

11/19/2018
More
Sanırım Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü an'a, öncesine ve sonrasına dair ses kayıtları bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak.Çünkü bu vahşi cinayetin talimatının verilmesi, organize edilmesi, hazırlığı ve işlenmesiyle ilgili uluslararası tartışmalar, “yeni kanıtlar”ın ortaya konmasını zorunlu hale getirdi. Bugün ya da bu hafta bu bunun için en elverişli zaman gibi duruyor.

Duration:00:07:47

Yusuf Kaplan: Tehlike büyük: Peygambersiz, âmentüsüz bir İslâm icat etmek istiyorlar!

11/19/2018
More
Adım adım “geliyorum!” diyen bir felâket var: Peygambersiz, mezhepsiz ve âmentüsüz bir İslâm icat etmek istiyorlar!Burada söyleyeceklerim hayâtî: Özelde Müslümanların, genelde insanlığın geleceğiyle ilgili.Daha önce burada yayımlanan bir yazımı gözden geçirerek bir kez daha paylaşmak istiyorum.

Duration:00:07:28

Aydın Ünal: Yerel seçim ve riskler

11/19/2018
More
İktidardaki partinin yerel seçimlerde genel seçimlere nazaran bir miktar daha az oy aldığını geçmiş tecrübelerimizden biliyoruz. Son seçimde AK Parti yüzde 42 oy almıştı. Şimdi yerel seçimlerde 42'nin bir miktar altında oy alınması tabii karşılanacaktır. Ancak oy düşüşünün tabii sınırların altında gerçekleşmesi, Türkiye'nin siyasetini olduğu kadar sosyolojisini ve psikolojisini de olumsuz etkileyecektir.

Duration:00:06:22

Mehmet Acet: AK Parti’nin sürpriz adayları

11/19/2018
More
Aday belirleme çalışmalarını yürüten üst komisyonda görev alan bir Genel Başkan Yardımcısı'na “Mevcut belediye başkanlarının ne kadarı değişiyor' diye sordum.

Süleyman Seyfi Öğün: Yerel seçimlere uzanırken...

11/19/2018
More
Hızla yerel seçimlere doğru yol alıyoruz. Aday adayları belli oldu. Bir sonraki aşamada bunlar arasında bir eleme yapılacak ve yarışın kimler arasında olacağı kesinleşecek.Elbette yerel seçimler genel seçimlerden farklı bir nitelik taşıyor. Yerel çeşitlilikler çok sayıda ve bir seçim bölgesinden diğerine değişebilen parametreleri içeriyor. Açıktır ki; genel seçimlerdeki oy verme davranışını şekillendiren sâikler, görece daha az şahsî ; daha çok maddî temelde bâzı vasatları düşünmeyi mecbur...

Abdullah Muradoğlu: Dün ‘Almanya’, bugün ‘Çin’..

11/18/2018
More
Bir önceki pazar, 11 Kasım'da, üç büyük imparatorluğun tasfiyesiyle sonuçlanan “Birinci Dünya Savaşı”nı bitiren ateşkesi anmak için Paris'te törenler yapıldı. Bu anma törenine ABD ile Avrupalı “NATO” müttefikleri arasında Trump'ın açtığı çatlakların gölgesi düştü. Trump yönetimine güvenini kaybeden Avrupa, kendi güvenliğini sağlamak için 'yeni' yollar arıyor.

Ahmet Ünlü: Etik Kurul: “Yakınların sınavsız müdür yapılması ahlaki değil”

11/18/2018
More
Daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere, Kamu Görevlileri Etik Kurulu görevini etkin bir şekilde yerine getirebilse kamu kesimindeki ahlaksızları korku saracaktır. Ancak, zaman zaman olsa da bu Kurul vermiş olduğu kararla ne kadar önemli bir fonksiyon icra ettiğini göstermektedir. Bugünkü yazımızda kurulun vermiş olduğu örnek bir kararla bazı kamu görevlilerini nasıl hizaya getirdiğini açıklayacağız.

Duration:00:06:50

Ergün Yıldırım: Mevlid-i Nebi: Yasın değil, umudun toplumuyuz

11/18/2018
More
Hepimizin çocukluk hafızasında hoş sedalar var. Bunlar Mevlid-i Nebi'nin bıraktığı sesler ve tatlardır. Köy camiinin sükûnet ve mütevazılığında baban, arkadaşların, dayıların ve köylülerin ile bir saftasın. İmam ve etrafında birkaç kişi mevlit okuyor. Sizi önce yaratılış âlemine götürüyor.

Duration:00:05:03

Erol Göka : Akıllı aygıtların elinde tutsak gençlerimiz (IV)

11/18/2018
More
İ-Nesli” yazarı J. M. Twenge, 1995'ten sonra doğan ve akıllı telefonların dünya çapında yaygınlık kazandığı 2012 yılında ergenlik döneminde bulunan gençlerin özelliklerini saptamaya odaklanıyor. “İ-Nesli”nin bir özelliği de hayli hassas, kırılgan ve kaygılı oldukları için güvenli bir alanda durmaya, sıkıntılı-gerilimli olaylara hiç karışmamaya dikkat etmeleri…

Duration:00:05:35

Faruk Beşer: Gençlerin bilgi kontrolünde heyecana ihtiyacı var

11/18/2018
More
Altmışlı yılların sonu ile yetmişli yıllar bizim öğrencilik yıllarımızdı. İmam Hatip orta kısmını çok iyi hatırlamıyorum ama lise ve yetmişlerdeki üniversite yıllarımız heyecanımızın zirvede olduğu yıllardı. Slogan atma, can ciğer arkadaşlarınızla yürüyüş yapma, inandığınız dava uğruna bağırıp çağırma ne güzel duygulardı.

Duration:00:05:39

Rasim Özdenören: Dr. Frankenstein’ın yaratığı ya da mühendisin toplumu

11/18/2018
More
Sanırım bazı gerçekleri yinelemekten kaçınmamak gerekiyor.Bu ülkede siyasal partiler sınıf temeli üzerine inşa edilmedi. Bu ülkede birçok şey ne sınıf temeli üzerine inşa edildi, ne de toplumsal gerçeklikler üzerine...

Duration:00:02:48

Yaşar Süngü: Topun içinde ne var

11/18/2018
More
Futbolu sevmeyen anne babaya göre hava, top oynamasını seven çocuğa göre keyif ve hayaller, iş dünyasına göre topun içinde yıllık 50 milyar dolar var.

Duration:00:05:21

Hasan Öztürk: Bir “Ezik Müslüman” olarak, İslamcı arkadaşlara ayna tutsam suret olarak ne görürler acaba

11/18/2018
More
“Atatürk ilah değildir tamam da...” başlıklı yazımla ilgili onlarca mesaj, mail aldım. Bunların epeyce bir kısmı sağ olsunlar, “tebrik ve teşekkür” şeklindeydi.

Duration:00:06:44

Hayrettin Karaman: Kadınların şâhitliği

11/18/2018
More
B. Gencer'in asılsız ve saptırılmış ithamlarına cevap vermeye devam ediyorum. Cevap vermesem “Bak sustu, cevap veremedi, demek ki söylediklerimiz doğruymuş” diyecekler.

Duration:00:07:18

İsmail Kılıçarslan: En çok acıyan yerine, kalbine

11/18/2018
More
Elindeki ucu sivriltilmiş sopayı öylece dakikalarca tutmak zor, çok zor iştir. Nehirde hiç kımıldamadan ayakta durursun. Sonunda bir dere balığı ayaklarının dibine gelir; sopayı tek hareketle ve olağanüstü bir hızla saplarsın balığa. Bunu günde dört ya da beş kez yapabilirsen senin, eşinin ve çocuklarının karnı doymuş demektir.

Duration:00:06:26

Ömer Lekesiz: Sanat nazariyatı için yorucu okumalara talip olmak gerekir

11/18/2018
More
Gelenek sanat ortamlarında sonu gelmez bir talep olarak konuşula gelen nazariyat ihtiyacının, bu sanatları asıllarına has olarak anlama ve anlatma arzusundan çok, modern sanat nazariyatıyla rekabet etme arzusundan kaynaklandığı aşikardır.

Duration:00:06:12

Yusuf Kaplan: Türkiye’nin Kemalizm’le imtihanı

11/18/2018
More
Önceki yazımda, İslâmî kesimlerin provokasyonlar konusunda dikkatli ve duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak basiretli olunması çağrısı yapmıştım.Bu yazıda ise, bu kez, Kemalist / laik kesimlere, akl-ı selim, basiret, sağduyu çağrısı yapacağım.Kemalizm eleştirilerimi, hakaret etmeden, açıkça, dürüstçe yazacağım; umarım, Kemalist kesimler (örneğin Odatv'nin, her Kemalizm yazımdan sonra yaptığı gibi!) “vurun abalıya!” ilkelliğiyle değil, hoşlarına gitmeyen teorik gözlemlerimi...

Duration:00:06:36

Ahmet Ünlü: Kurumların lokanta vb. yerlerden memurlara yemek yedirmesi mümkün mü?

11/18/2018
More
Bu sorunun cevabına Maliye Bakanlığı'nın (Hazine ve Maliye) vermiş olduğu görüşte rastlıyoruz. Devlet memurlarına yapılan yemek yardımının lokanta veya marketlerden sağlanıp sağlanmayacağı hususunda Maliye Bakanlığı'nın vermiş olduğu görüşte konu açıklığa kavuşturulmuştur.

Duration:00:07:56

Bülent Orakoğlu: Kaşıkçı cinayetini CIA biliyordu

11/18/2018
More
Washington Post gazetesi CIA içinde ''yüksek güvenilirliği'' olan yetkililere dayandırdığı haberinde Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiğine yönelik kesin tespit yapıldığını açıkladı. Gazeteye göre ''CIA Kaşıkçı'nın ortadan kaybolduğu 2 Ekim'den sonra arşivdeki dinlemelerin incelenmesi sonuçlarına bakarak bu bilgilere ulaşmış.

Duration:00:05:00

Erdal Tanas Karagöl: Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni dönem: TürkAkım Projesi

11/18/2018
More
Rus doğalgazının Türkiye'ye transferini sağlayan iki hattan biri olan Batı Hattı'nın, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan siyasi ve ekonomik gerginlikler nedeniyle, 2019 yılı sonundan itibaren devreden çıkacak olmasıyla, doğalgaz transferinde yeni alternatif arayışları başlamıştı.

Duration:00:04:34