Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

United States

Twitter:

@yenisafak

Language:

English

Contact:

iletisim@pirimedya.c


Episodes

Leyla İpekçi: Aile içi eğitimin maneviyatı (1)

9/19/2018
More
Yeni bir eğitim öğretim yılı başlarken iki çocuk annesi bir tanıdığım “eyvah” dedi. Gençler için dertliydi. “Eğitimin binlerce sorunu var ama sorunun bir parçası da ev içleri, aile ve anne babalar.”

Duration:00:07:34

Kemal Öztürk: Kıymetini bilin

9/19/2018
More
Siyaset hareketli. Gündem yoğun. Dünya kaynıyor. Hepimizin ilgisi başka yerlerde. Yazacak, söyleyecek çok şey var günlük olaylara dair.Günlerin nasıl geçtiği belli değil. Bakın son bahar geldi bile. Oysa daha yeni 2018 yazmaya alışmıştık. Üç ay sonra yeni yıla gireceğiz şimdi.

Duration:00:04:35

Ömer Lekesiz: Vahdeti Vücudçuluk’tan, tasavvufî tecdide doğru

9/19/2018
More
İbnü'l-Arabî'nin (Heidegger terimleriyle) ontik – eksistensiyal - ontolojik tefekküründe insan, dünya içinde varolan olarak varolana tabi akıl sahibi bir mevcudiyettir. Kendisinden hareketle varolanla varolmayı / mevcutla mevcudiyetini tanıyan (keşfeden) insan, dünya içindelikle zihnî irtibatını dünyasallık üzerinden kurar.

Duration:00:06:46

İsmail Kılıçarslan: Mağdurla provokatörü ayırmak

9/19/2018
More
İlginç refleksler çağında yaşıyoruz. Uzun uzun konuşmak, gözden geçirmek gerekiyor siyasi pozisyonumuza göre dizayn ettiğimiz reflekslerimizi. Ve evet, bunun sağı da yok solu da…

Duration:00:06:02

Abdullah Muradoğlu: Amerikan Yargısı’nda büyük savaş!

9/19/2018
More
ABD'de Kasım'da yapılacak Kongre seçimleri öncesinde çook ilginç gelişmeler yaşanıyor. Trump, Federal Yüksek Mahkeme'den boşalan üyeliğe Cizvit eğitimli doktriner bir Katolik muhafazâkârı seçtirmek için bastırıyor. Trump 9 üyelik Yüksek Mahkemeye uzun süreli bir 'muhafazakâr' profil kazandırmayı amaçlıyor.

Duration:00:04:11

Ali Saydam: Keşke bizde de olsa…

9/19/2018
More
Lobicilik deyince bizim ülkemizde genelde insanların aklına başka şeyler geliyor: Rüşvet vermek, 'adam ayarlamak', kara propaganda… Oysa lobicilik genellikle merkezi hükümet çevrelerini hem doğru hem de ilgili grubun çıkarına bilgilerle donatmak için kurulan strateji ve uygulamaların bütünüdür.

Duration:00:04:20

: İsteseler de istemeseler de özgürleşeceğiz çünkü...

9/19/2018
More
Önceki gün Libya direnişinin büyük önderi Ömer Muhtar'ın idam edilişinin yıldönümüydü. Dün de Başbakan Adnan Menderes'in. Tarih yapıcıların başına gelen dramatik hadiseleri hatırlamak, o kahramanların ne için canlarından olduğunu hatırlamak hem bugüne hem geleceğe ışık tutacak nitelikte.

Duration:00:05:39

Hatice Karahan: 10 yıl sonra

9/19/2018
More
Dünya geride bıraktığımız bir 15 Eylül'ü daha, küresel çaptaki malum ekonomik depremin tetiğinin çekildiği gün olarak hatırladı. Bundan 10 yıl evvel Lehman Brothers'ın batmasına göz yumulan o kara gün, ABD konut piyasasında baş gösteren bozulma sürecinde ipin koptuğu nokta olmuş ve sıra dışı bir paniğe yol açmıştı. Kelebek etkisi misali hem yaralı sektörlerin hem de ABD'nin dışına hızla yayılan finansal kriz, daha evvel yaşanmışlardan farklı nevi şahsına münhasır yapısıyla, alemi modern bir...

Duration:00:04:51

İbrahim Tığlı: Afrika politikamızda yeni bir vizyona ihtiyaç var!

9/19/2018
More
Türkiye 2005'ten beri başladığı Afrika açılım politikasında önemli başarılar elde etti. THY'nın sefer düzenlemediği hemen hemen bir Afrika ülkesi yok gibi. TİKA'nın birçok Afrika ülkesinde ofisi var ve kalkınma projelerini hız kesmeden devam ettiriyor. Diyanet Vakfı, Kızılay yaptıkları yardımlarla Avrupalı yardım kuruluşlarını geçtiler. Afrika ülkelerinin büyük bir bölümünde elçilikler açıldı, artık ilişkiler birebir devam ediyor.

Duration:00:06:29

Mehmet Şeker: Bir başsavcı aranıyor

9/19/2018
More
Abbas geldi, “Haydi abi, vakit tamam” dedi. Güler misin, güldürür müsün?Dedim “Birader, sence de ortada bir gariplik yok mu?”Düşündü, kaşındı, içinden çıkamadı.“Nası beya?”

Duration:00:02:49

Şahap Kavcıoğlu: Bu ülke hepimizin

9/19/2018
More
Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik sorunlara baktığımızda, hemen hepsinde en önemli sebebin kur artışından kaynaklanan zincirleme olaylar olduğunu görürüz. Kur dalgalarıyla kriz yaratanlar ya da yaratmaya çalışanlar, belli ki ülkemizin bu tür krizlere olan bağışıklığını ve ülkemizin son dönemdeki dinamiklerini iyi analiz edememişler. Geçmişte Türkiye'yi ihtilallerle ve böyle nedeni kur artışı olan ekonomik krizlerle dizayn etmeye çalışan güçler artık bu yöntemlerle Türkiye'ye diz...

Duration:00:05:35

Tamer Korkmaz: ABD’nin emriyle asmışlardı…

9/19/2018
More
Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarının elli yedinci yıldönümündeyiz: 27 Mayıs darbesini yapanların esamisi bile okunmuyor. Buna mukabil, “ABD'nin emriyle” idam ettikleri bu üç siyaset adamı hayırla anılmaya devam ediliyor.

Duration:00:05:34

Fatma Barbarosoğlu: Paketlenmiş sular ile başımız belada!

9/19/2018
More
I-Atatürk Havalimanı'nda su almak için BTA büfesine gidiyorum. Suyun fiyatının dört TL olduğunu öğrenince şaşkınlıkla “Nasıl olur?” diyorum. “Ben görevliyim” diyor asgari ücret ile çalıştığını tahmin ettiğim 20 yaşlarındaki genç. “Birinci geçişi geçince 6 TL, ikinci geçişi geçince 8 TL” .

Duration:00:04:48

Mehmet Acet: Türkiye’nin İdlib zaferi

9/19/2018
More
Muhalifler ile rejim birlikleri arasında silahsızlandırılmış bir tampon bölge oluşturulacak, Türk ve Rus askerleri bölgede devriye gezecek. Önceki gün Soçi'de yapılan Putin/Erdoğan zirvesinden çıkan en önemli sonuç bu oldu. Bir ay kadar önce İdlib masası kurulurken kartların açıldığı denklemi gözümüzün önüne getirecek olursak, zirveden çıkan bu kararın Türkiye açısından ciddi bir kazanım getirdiği ortada.

Duration:00:04:53

Mehmet Acet: Erdoğan: İsraftan tasarruf yapacağız

9/18/2018
More
Geçen hafta Beştepe Külliyesi'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ekonominin durumu dikkate alınarak nereden nasıl tasarruf yapılacağı meselesi konuşuldu.Toplantı öncesinde bakanlardan 2018 bütçesinde, yani yılsonuna kadar yüzde 30 tasarruf için çalışma yapmaları istenmişti.

Duration:00:04:59

İbrahim Karagül: Soçi’den İdlib müjdesi. Suriye savaşından çok daha büyük bir tehlike var! İşte o ‘harita’ da masadaydı

9/18/2018
More
Türkiye ve Rusya, Erdoğan ve Putin İdlib'e müdahaleyi, Suriye savaşını yeniden başlatacak çatışmaları dün Soçi'de yaptıkları görüşmeyle durdurdu. Bu, bir zaferdir. Bu, Suriye savaşını yeniden başlatmak isteyenlere en güçlü cevaptır. Bu, dikkatleri İdlib'e çekip Fırat'ın doğusunda harıl harıl başka planlar yapanlara ağır bir darbedir.

Duration:00:07:54

Yusuf Kaplan: Üniversitenin krizi

9/18/2018
More
Türkiye'de üniversitenin köklü felsefî, varoluşsal sorunları var. Üniversite sayısını artırarak üniversitenin sorunlarını çözemeyiz; aksine, kangrene dönüştürürüz.

Duration:00:07:36

Süleyman Seyfi Öğün: Öz ve biçim üzerine…

9/18/2018
More
Yazar Nihat Genç, son yazısında ,kendisine has keskin, ağır diliyle dinsel söylemin kabalaşmasına değiniyor. İddialarının yaban atılır bir tarafı olduğu söylenemez. Bir zamanlar, Anadolu ve Rumeli sathına dağılmış, din büyüklerinin, kanaât önderlerinin o zârif üslûbuna, hâl ve hareketlerine yazıklanarak medhiyelerde bulunuyor. Artık o insanların kalmadığını, bunun yerini din adına bağıran çağıran, suçlayan, kaba insanların aldığından şikâyet ediyor. Sayın Genç'in değerlendirmeleri bana...

Duration:00:06:12

Abdullah Muradoğlu: Şimdi de İsveç demokratları!

9/17/2018
More
Avrupa'da yükselen İslam karşıtı radikal sağ partilere bir halka daha eklendi: “İsveç Demokratları” oylarını artırarak üçüncü parti oldu. 1980'lerin sonlarında küçük bir “Neo-Nazi” örgütü olarak sivrilen “İsveç Demokratları” son seçimde yüzde 17.6 oy aldı. Bu parti de Avrupa'nın diğer radikal sağ partileri gibi, İslam ve göçmen karşıtı çizgide politika yapıyor.

Duration:00:04:28

Ahmet Ünlü: Müsteşar ve yardımcılarının görevleri gitti makamları kaldı

9/17/2018
More
Yeni sistemde kamu yönetiminde köklü değişiklikler yapılmış ve birçok unvan ortadan kaldırılmıştır. Özellikle kamu kurumlarının tepe yönetiminde yer alan müsteşar ve müsteşar yardımcısı kadrolarının iptal edilmesi kamu yönetiminde çok ciddi bir değişikliktir. Bu bağlamda cesur bir kararla müsteşarlık makamının kaldırılması Osmanlı'dan beri var olan bir unvanın tarihe karışması anlamına gelmektedir. Ancak, bu makamların kaldırılmasına rağmen hala kamu kurumlarında müsteşar ve müsteşar...

Duration:00:07:17