Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

United States

Twitter:

@yenisafak

Language:

English

Contact:

iletisim@pirimedya.c


Episodes

Hasan Öztürk: Bismihi… Hadi hayırlısı artık… Mühür de yetki de milletin bugün

6/25/2018
More
Sandık başındayız. Meşrebimize, duygumuza, düşüncemize, yaşam biçimimize uygun tercihler yapacağız bugün. Seçmen olarak gidip oyumuzu kullanacağız.

Duration:00:05:40

İsmail Kılıçarslan: Hayat bazen

6/25/2018
More
Hayat bazen PES gibi…Nasıl oynanacağını biliyorsun. Nasıl ilerleneceğini, golün nasıl atılacağını, pasın nasıl verileceğini… Fakat birdenbire Real Madrid ya da Barcelona'yı takım olarak seçmiş bir velet çıkıyor karşına. Sen bütün inceliklerinle, bütün bildiklerinle, bütün biriktirdiklerinle oynamaya başlıyorsun. Paslar, çalımlar, iyi ortalar, ver kaçlar.

Ömer Lekesiz: Geleceğimizi seçiyoruz

6/25/2018
More
Bugün seçme günü.Rabbim, vatanımız ve milletimiz adına hayırlı olanın en güzelini nasip etsin inşallah; vatanın bütünlüğünü bozacak, istiklalimize gölge düşürecek, düşmanlarımızı sevindirecek bir sonuçtan milletimizi muhafaza buyursun.

Duration:00:05:07

Hayrettin Karaman: Ehl-i sünneti doğru anlamak

6/25/2018
More
Aslında geniş çerçeveli olan Ehl-i sünnet'ten bir itikad veya fıkıh mezhebini seçip buna bağlanarak başkalarını ehl-i sünnet dışına atmak, hatta Gazzâlî'nin açıklamasına göre tekfir etmek doğru bir Ehl-i sünnet anlayışı değildir.

Yusuf Kaplan: Tarihin nasıl yapılacağına karar vereceğiz...

6/25/2018
More
Bugünkü seçimde, tarihe karar vereceğiz: Sadece ülkemizin değil, yakın gelecekte bölgemizin ve dünyanın alacağı şeklin ne olacağına...Bu kadar önemli olacak seçimimiz.

Ali Saydam: Son düzlüğe girmişken

6/24/2018
More
Tüm motor sporlarındaki yarışların finali son düzlükte gerçekleşir. Araçlar oraya girdiklerinde performanslarının son aşamasını ortaya koyarlar… İşte o son düzlüğe girmiş bulunuyoruz… Kolay zaferlere alışmış bazı kadrolar hayli zorlandılar. Sayın Cumhurbaşkanı Allah'tan durumu hayli erken farketti. Bazı önlemleri almak da o nedenle bir miktar mümkün oldu ve nihayet o güzelim şarkı, etkili yorum ve nitelikli duygusal klip yakalandı: “Zor olsa da, ah zor olsa da / Dağlar duman, kar kış olsa...

Duration:00:05:25

Ayşe Böhürler: Seçmene kızgın “seçilmişler”

6/24/2018
More
Seçime 24 saat kaldı. Sahada AK Parti'nin neden kazandığını, diğerlerinin neden kazanamadığını yakından gördüm. Herkesin sofrasına oturabilen, vatandaşa verdiği değeri hissettiren, ona kıymet ve değer vermenin ötesinde “özgüven” kazandıran, milletle devlet arasında mesafeyi kaldıran ve de en önemlisi çalışkanlığı AK Parti'nin tercih edilmesine sebep oluyor. Kutuplaşma ithamı ile suçlanan AK Parti saflarında buna dair tek bir eylem görmüyorsunuz? Tam tersi itham edenler kutuplaştırıyor...

Duration:00:05:58

Faruk Aksoy: Yarın herkes kendi tarihini yazacak…

6/24/2018
More
Rahmetli Sabancı'yı, otomobil işine girmesi için Özal teşvik etti, destekledi, her türlü imkanı sağladı.Özal, Türkiye'de üretim yapan İtalyan, Fransız otomobil fabrikaları ile birlikte, Japonların da Türkiye'de olması gerektiğini, bu yolla pazarın çeşitleneceğini, rekabetin artacağını, sonunda Türkiye'nin kazanacağını söyledi.

Duration:00:06:35

Levent Yılmaz: Seçimden sonra bizi bekleyenler

6/24/2018
More
Türkiye yönetim sisteminin değişeceği bir seçime gidiyor. Bundan sonra daha önceden halkoylaması ile kabul edilen ancak uygulaması takip eden ilk seçimlere bırakılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile yönetileceğiz. Elbette hem kurumsal hem de yapısal olarak yeni teşkilat yapılanması nedeni ile bir geçiş süreci olacaktır. Bu açıdan bu geçiş süreci boyunca yapılması gereken çok şey olacak. Ancak seçimden sonra bizi esas etkileyecek ve yakından takip etmemizi gerektirecek gelişmeler...

Duration:00:04:34

Leyla İpekçi: Türkiye’nin atar ve toplar damarları!

6/24/2018
More
Yurtdışında evi hazır olup seçim sonucunda Erdoğan Başkan seçilirse memleketi terk etmeye hazır olanlar var. Sağda solda duyduklarımız dışında, bizzat yıllardır vatanı terk etme hazırlığında olanlar da var. Özellikle Gezi kalkışmasından beri.

Duration:00:06:20

Mehmet Şeker: Aşk ile

6/24/2018
More
Aylardan bir ay, günlerden bir gün, seçimlerden bir seçim değil bu.Ülkemiz için kader oylaması.Geleceğimize karar vereceğiz.Yarınlarımıza kimlerin yön vereceğini, oylarımızla tespit edeceğiz.Öyle kritik bir eşikteyiz ki, sandıktan çıkacak neticeye göre, ya devlet başa ya kuzgun leşe.

Duration:00:02:49

Yasin Aktay: Kimi üzmek, kimi sevindirmek istersiniz?

6/24/2018
More
Yarın Allah izin verirse Türkiye tarihinin kader seçimlerinden birini daha icra etmiş olacağız. Her seçim için “bu seferki başka” türünden ifadeler kullanılır. Doğrusu Türkiye'de her seçim ayrıca önemlidir. Neticede dünyanın en önemli ülkelerinden birinin başına geçecek yöneticilerin seçildiği hiçbir seçim önemsiz olamaz. Türkiye Avrupa ülkelerinden, Latin Amerika, Ortadoğu veya Orta Asya ülkelerinden herhangi biri gibi değil.

Duration:00:06:44

İbrahim Karagül: Sandığa gidin ve oylarınızı “Türkiye ekseni”ne verin.. Vatanın, yüzyılın çağrısı bu!

6/24/2018
More
Türkiye hakkında karar vermek için bugün son günümüz. Vereceğimiz karar, tercihimiz dar anlamda bir seçim kararı değildir, hangi partiye oy vereceğimizle sınırlı değildir. Bir ülke, bir vatan, bir coğrafya, bir gelecek, bir yeniden yükseliş için karar vereceğiz.

Duration:00:09:30

İsmail Kılıçarslan: Kime?

6/24/2018
More
2012'de Somali'ye inen iki Türk uçağı vardı. Uçaktan inen Türkiye heyeti şehre doğru yürürken bir pazarın içinden geçtiler. O esnada Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlık bakanı, kim olduğunu, nerede olduğunu unutup hastalıktan ölmek üzere olan bir çocuğu fark etti. Kolları sıvayıp ilk müdahaleyi oracıkta yapmaya başladı. Sadece sağlık bakanı da değil. Heyetteki bütün doktorlar o pazar yerinde, dünyaya insanlık dersi vermek üzere sözleşmişler gibi kolları sıvayıp “biz bu yarayı iyileştiririz”...

Duration:00:05:23

İbrahim Tenekeci: Yarın

6/24/2018
More
Beklenen gün geldi. Türkiye'nin bundan sonra ne yapacağına, hangi yoldan gideceğine karar vereceğiz. Sadece bir lider seçmiyoruz. Milletin ve ümmetin kaderine tesir ediyoruz.

Duration:00:05:38

Taha Kılınç: Kolay değil

6/24/2018
More
Yıllar önce ilk defa yurtdışına çıkışım, Suriye'ye olmuştu. 2001'in yazında, ilahiyat fakültesinin ikinci sınıfını bitirdikten sonra, hem coğrafyayı biraz daha yakından tanımak hem de Arapçamı ilerletmek için soluğu Şam'da almıştım. Huzuru, manevî iklimi, ilim halkalarının güzelliğini doyasıya hissettiğim bir zaman dilimiydi.

Duration:00:06:04

Nedret Ersanel: Kırık usturlap...

6/24/2018
More
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Siyasi boyutta NATO'yu bir arada tutan bağlar zorlanıyor. NATO kuruluşundan bu yana Avrupa ve Amerika'nın eşsiz barış sürecine tanıklık etti ama son dönemde Avrupa-ABD arasında ilişkiler gerildi! ABD'nin müttefikleriyle önemli konularda görüş ayrılığı var artık. İttifakın birliğine ve ortak çıkarlara zarar verilmemesi gerekiyor ama yakın dönemde oluşan farklılıklar gerçek. Bir gecede üstesinden gelinmesi de imkânsız”...

Duration:00:06:30

: Nikki Haley’in son marifeti de İsrail’le ilgili..

6/24/2018
More
ABD'yi Meksika'dan ayıran sınır hattında insanın kanını donduran gelişmeler yaşandı. Sınırdan geçen göçmenler gözaltına alınırken küçük yaştaki çocuklar anne ve babalarından ayrı olarak tutuldular. Bu gelişmelere ilişkin görüntüler büyük bir tartışma açtı. Görüntülerin televizyonlarda yayınlanmasının ardından Trump bir kararnameyle bu uygulama son verdi.

Duration:00:04:10

Mehmet Şeker: Bir fazla oy yeter

6/23/2018
More
Tartışma deyince akla başkası gelmez, âlâsını bilir…Polemikte usta…Hakarette pek mâhir…İftiranın daniskasını bilir…Rol kesmede herkesle yarışır…Küfrün bini bir para…Kim bu?Artık onu da siz bileceksiniz.Günün bilmecesi idi bu, bildirmecesi değil.

Duration:00:02:39

Özlem Albayrak: Cumhurbaşkanı adayları: Avantajlar, dezavantajlar

6/23/2018
More
Bir sonraki yazı günümde heyecan sona ermiş, seçimler bitmiş, sonuçlar açıklanmış olacak. Dolayısıyla bugün, seçime iki gün kalmışken, adayların durumuna kısa bir bakış atmak, avantajlı ve dezavantajlı oldukları noktaları değerlendirmekte yarar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başlayalım, avantajlarının dezavantajlarından çok olduğu konusunda herkes bana katılır sanırım. Erdoğan, son döneminde teknoloji yatırımını önceledi. Yerli İHA ve SİHA'ların yapılması, otomobil...

Duration:00:05:44