Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Twitter:

@yenisafak

Language:

Turkish

Contact:

+90(212) 612 29 30


Episodes

Kemal Öztürk: Tespitte, eleştiride denge ve adalet

9/22/2018
More
Bir arkadaşım whatsapp grubunda yazılanlardan şikayet etti önceki akşam. İnsanların ruh halinin tuhaflaştığını ve uçlara doğru kaydığını anlattı. Sürekli eleştiren, karamsar yorumlar yapan arkadaşlarından dolayı bunalmış.

Mehmet Şeker: Ceviz oyunu

9/22/2018
More
Güz mevsimi, üzümlerin, incirlerin, cevizlerin hasadının yapıldığı dönemdir.Cevizler olgunlaştığında, her eve en az birkaç küfe ile taze ceviz gelir. Yeşil kabukları çıkarılır, eller kınalanmış gibi olur. Kimsenin aklına eldiven kullanmak gelmez. Zaten eldiven pahalı ve nadir bulunan bir şeydir.

Duration:00:04:29

Özlem Albayrak: Amerikan budalalığı-2

9/22/2018
More
Eskiden tüm dünyada aynı olan mekanlar, sosyologların diliyle “yer olmayan yerler”, havaalanları, otel zincirleri, otobanlar, stadyumlar ve alışveriş merkezleri gibi yerlerdi. Yani Tokya'da da, New York'ta da, Londra'da da, İstanbul'da da bir havaalanının içine girdiğinizde, -led panellerde akan yazılarda yerel dile eşlik eden dil hep İngilizcedir- hangi şehirde ya da ülkede olduğunuzu anında çözemeyebilirsiniz. Demek istediğim, bu mekanlar dünyanın her yerinde aynıdır; her zaman tercih...

Tamer Korkmaz: İŞ’te öyle bir şey!

9/22/2018
More
CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri, şimdiye kadar sayısız kez gündeme gelmiş kadim bir tartışma! O kadar eski bir mesele ki, ta Demokrat Parti iktidarının ilk yıllarına kadar gidiyor.

Duration:00:04:39

Hayrettin Karaman: Kabir ve berzah hayatı

9/22/2018
More
İbn Âbidîn'in (Raddu'l-Muhtâr) “Dövme, öldürme vb. üzerine yemin” bahsinde “Bir kimse birini dövmeye yemin etse ölüsünü dövmekle yemini bozulmaz” hükmünü açıklarken kabir (berzah) hayatında, mesela azabın hem ruha hem de bedene ait olması meselesine şöyle bir izah getiriyor:

Duration:00:04:43

Ahmet Ulusoy: Dengeleme, disiplin ve değişim hedefli YEP

9/22/2018
More
TL'deki değer kaybının azaltılması ve enflasyonun dizginlenmesi adına Merkez Bankası'nın faizleri 625 baz puan artırmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak para politikasında gerekli adımın atıldığını şimdi sıranın maliye politikası ayağında olduğunu belirtmişti.

Duration:00:03:52

Yusuf Kaplan: Yayıncılık can çekişiyor; âcil önlem alınmalı!

9/22/2018
More
Kitap biterse, söz de biter. Söz biterse, hayat anlamını yitirir, toplum çöker.Hayatın bir anlamı var. Hayatın anlamını, insan, evvelemirde, kitaplarla kavrar.Kitapsız bir dünya, ruhsuzlaşır; her tür barbarlık biçiminin istilâsına uğrar...

Duration:00:05:24

Faruk Beşer: Parasını dolara çeviren faiz almış olur mu?

9/22/2018
More
Fıkıhtaki kural şudur; faize ölçü olan malların/değerlerin farklı cinslerden olanları, peşin olması kaydıyla istenilen fiyata alınıp satılabilir. Aslında bunu bir hadisi şerif söylüyor: Resulüllah Efendimiz faize esas malları saydığı o meşhur hadisi şeriflerinde, bunların kendi cinsleriyle mübadelesinin elden ele/peşin olması gerektiğini, aksi halde faiz oluşacağını bildirdikten sonra, 'eğer iki farklı cinsi değiştiriyorsanız, peşin olması şartıyla istediğiniz gibi alıp satabilirsiniz'...

Duration:00:05:25

Hasan Öztürk: Suriye’de kanın durması için susması gerekenler artık susmalı

9/22/2018
More
'İdlip'te final muharebesi olacak” diye yazdım burada. Hatta ısrar ettim. “Final yaklaşıyor. Çok kan akacak” diye de direttim.Yanıldım. Hamdolsun!

Duration:00:06:02

Ömer Lekesiz: Yenilenebilen tekrar yenilenebilir

9/22/2018
More
İmam Rabbânî, Babürlü devletinde eklektik bir din oluşturma çalışmalarının hız kazandığı ve Şia etkili Bahaîliğin bu fırsattan istifadeyle elinin yer tutmaya başladığı bir dönemde yaşamıştır.

Duration:00:06:05

Hatice Karahan: Ticaret savaşında son nokta

9/22/2018
More
ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşındaki son duruma, bu haftaki gelişmeler nedeniyle yeniden bakmakta fayda var. Konuyla ilgili bu köşede en son yazdığım gün olan 6 Temmuz'da, hatırlanacağı üzere, iki ülke arasındaki kavganın ilk fişeği ateşlenmişti. ABD'nin 34 milyar dolarlık Çin ithalatına %25 oranında ek vergi getirmesinin hemen ardından, Pekin de ticaret ortağına aynen muamele etmişti. 16 milyar dolarlık bir diğer ithalat paketine ise, yine iki taraflı olmak üzere vergilerin yükleneceği...

Duration:00:05:15

Ali Saydam: ‘Denge-Disiplin- Değişim’ yakıştı

9/22/2018
More
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın orta vadeli programı, ki adı artık farklıdır, Yeni Ekonomi Programı, ekonomi uzmanlarınca uzun boylu tartışılacaktır… Bizi, programın ekonomik konulardaki ayrıntısından çok hazırlanış ve sunuş yaklaşımı ilgilendiriyor… Tabi bir de piyasaların ve de etkileyicilerin (omurilikten müptezel muhalifler hariç) Programı nasıl karşıladıkları…

Duration:00:07:08

Ayşe Böhürler: Birlikte yaşamak için sanat…

9/22/2018
More
Birleşmiş Milletler verilerine göre yaklaşık 232 milyon kişi kendi ülkesinin dışında yaşıyor. Bugün mülteci olmuş veya kendi ülkesinde yerinden edilmiş kişi sayısı 1994 yılı rakamlarının çok üzerinde. Dünyanın bu altüst oluşu; çoğulculuk, kent yaşamı içinde birlikte yaşamak birçok konuyu yeniden düşünmeyi zorunlu hale getiriyor.

Duration:00:05:10

Faruk Aksoy: Diriliş Partisi orta kattaydı…

9/22/2018
More
İletişim Yayınları'nın hemen arkasında, Çemberlitaş Kız Yurdu'nun karşısında, Ali ve Fuad Paşaların avlusunda medfun olduğu, o zarif caminin bitişiğinde, mahzun, yorgun, küçük bir bina…

Duration:00:05:09

Levent Yılmaz: Küresel ekonomi ve Yeni Ekonomi Programı

9/22/2018
More
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü kaleme aldığım yazımda, Orta Vadeli Program açıklanmadan önce dünyanın içinden geçtiği süreçte plan ve program yapmanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalışmış ve bazı değişkenlerin seviyeleri üzerinden oluşturulmak istenen stres alanlarının yerine yeni Orta Vadeli Program'ın ruhuna dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmiştim.

Duration:00:03:55

İbrahim Tenekeci: Böyle mi olacaktı?

9/22/2018
More
Samimiyetine güvendiğimiz ve emeğini, evveliyatını bildiğimiz birçok kıymetli insandan aynı şikâyetleri duyuyor, okuyoruz. Esas gidişatın iyi olmadığı görülüyor. İktisadi sorunlar bir şekilde düzelir. Peki, sözünü ettiğimiz vaziyeti ne yapacağız?

Duration:00:03:47

Mehmet Şeker: Bir kargo macerası

9/22/2018
More
İstanbul'dan Ankara'daki bir arkadaşınıza ulaştırmanız gereken bir dosya var.İçi önemli evrakla dolu.Ne yaparsınız?Kargoya verir, ücretini öder, gönderirsiniz.Sonra da arkadaşınıza telefonla haber verir, bilgileri de e-posta ile mesaj atarsınız.

Duration:00:03:42

Yasin Aktay: Mücahit Soysal’ın ölümü

9/22/2018
More
Cevzet Soysal'ın hikayesini daha önce anlatmıştım. Hani Batman'da TPAO işçisi olarak çalışırken, 1998 yılında bir sabah işe giderken evinin önünde bir arabaya zorla bindirilmiş ve kendisinden bir daha hiç haber alınamamıştı. Sonradan ona ne olduğuna dair hiçbir sağlıklı bilgi alınamamıştı. Kim kaçırmış, nereye götürmüş, akıbeti ne olmuş, öğrenebilen olmamıştı.

Duration:00:06:50

İsmail Kılıçarslan: Yerinde bir öneri: Barter Ticaret Merkezi

9/22/2018
More
Bu yerinde öneriyi bir grup ekonomist yapıyor. Ve diyorlar ki “madem cari açık problemimiz var, madem hammadde sorunumuz var, madem dünyada paraya dayalı ekonomik model daraldı, madem ihracat hacmimizi artırmak istiyoruz ve madem dolara bağımlılığı azaltmak istiyoruz; en önemli yardımcı enstrümanımız barter olabilir.”

Duration:00:06:30

Leyla İpekçi: Aile içi eğitimin maneviyatı (2)

9/22/2018
More
70'li yılların başında okula başladığımda, ev ödevi olarak sınıf öğretmenimiz üç madde yazdırırdı. Üçüncüsü her zaman şu olurdu: “Çok çok çalış!” Beş yıl boyunca aynı sınıf öğretmenimiz bu ödevi son madde olarak vermeye devam etti.

Duration:00:07:12