Yeni Safak Yazarlar-logo

Yeni Safak Yazarlar

News & Politics Podcasts >

More Information

Location:

Turkey

Twitter:

@yenisafak

Language:

Turkish

Contact:

+90(212) 612 29 30


Episodes

Abdullah Muradoğlu: Mızrak çuvala sığmadı!

10/22/2018
More
Suudi rejimi nihayet Cemal Kaşıkçı'nın Başkonsolosluk binasında katledildiğini itiraf etti. Bu itirafta bile bir parça aklı olan her insanın tuhaf bulacağı ibareler yer alıyor.

Duration:00:04:25

Ahmet Ünlü: 2019 Bütçesi’nde memurların aldığı ilave ücretler ne kadar artıyor?

10/22/2018
More
2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nde personele yapılacak birçok ödemeye yer verilmiştir. Bu yazımızda bunlara yer vererek yapılan ödeme tutarlarını ve yapılan artışları açıklamaya çalışacağız.

Duration:00:07:41

Ergün Yıldırım: Nasyonal sosyalizmin ruhundan yükselen Andımız

10/22/2018
More
Bizim gelenekte gülbanklar var. “Sabahı şerifleriniz hayr ola, şerler def ola, hayırlar feth ola ”. Tekkelerde okunurdu. CHP'nin tek parti ideolojisi bu geleneği tasfiye etti. Ancak öte taraftan sekülerleştirerek taklit etti.

Duration:00:05:09

Erol Göka : Güvendiğimiz dağlar

10/22/2018
More
Güven konusunda konuşuyorduk. Annenin başrolde olduğu temel güven ortamının işlevini daha sonra devletin üstlenmek durumunda olduğunda, bu tespitin devletin ortaya çıkışını ve işlevini izah ederken işe yarayabileceğinde kalmıştık. Evet, devletin ortaya çıkışı da, işleyişi de güvenle çok alakalı. Ama güvenin ne odluğu ve nasıl algılandığı da toplumsal kültürle sıkı sıkıya bağlantılı. O yüzden doğrudan, kestirme çıkarımlar yapmamak, kolaycılığa düşmemek gerekiyor.

Duration:00:05:26

Faruk Beşer: Davette önem sırası, konu ve dil

10/22/2018
More
Halis bir niyetin ve kendi hayatında iyi bir temsilin davette esas olduğunu söyledik. Bunlar olmazsa kişi Allah'ın dinine değil, nefsine ya da başka şeylere davet ediyor olur. Ama bunlardan da önce kişinin neye davet ettiğini bilmesi yani yaptığı iş konusunda yeterli ilminin olması gerekir. İslam'ın hangi emir ve yasakları hangi şartlar için vazedilmiştir, sabiteleri ve değişkenleri nelerdir, hükümler zamana ve kişilere göre nasıl ve ne kadar esnetilebilir gibi şeyler hep ilimle...

Duration:00:05:49

Rasim Özdenören: Ant meselesi ya da faşist zihniyet daha ölmedi

10/22/2018
More
Danıştay 8. Dairesi 2013'te MEB yönetmeliğinde yapılan değişiklikle okullarda ant okutulmasına son veren düzenlemenin iptaline hükmetti.Basit bir yargı sorunu gibi duran bu iptal kararının ardında derin bir tarihsel background ve belli bir zihniyet sorunu var...

Duration:00:04:25

Yaşar Süngü: Geçmişini bilmeyen, geleceğini doğru kuramaz

10/22/2018
More
Bugünkü devletlerin küresel ekonomik ve siyasi pozisyonlarının hepsinin temeli 1800'lü yılların son çeyreğinde atıldı desek yeridir.Dünyadaki gelişmeler ve Osmanlı'nın son dönemlerinde neler olduğunu hatırlarsak bugünün dünyasını daha doğru okuyabiliriz.

Hasan Öztürk: Kaşıkçı vak’asında at izini it izine kimler karıştırmak istedi

10/22/2018
More
Kafamdan bir türlü atamadığım sorular var. O soruların bir kısmına cevaplarım hazır. Ama bazılarınaysa cevap bulmakta gerçekten zorlanıyorum.

Duration:00:05:20

Hayrettin Karaman: İşte İlâhiyat ve Diyanet’in yolu ve yöntemi

10/22/2018
More
Israrla diyorum ki, ülkemizde imam hatip okulları, ilahiyat fakülteleri ve Diyanet'in rehberliğinde sağlıklı bir İslâmlaşma sonucu elde edilebilir. Aynı yolda hizmet veren başka cihetleri dışlamıyorum ancak ana damarın bu kurumlar olmasını, diğerleriyle de dava kardeşleri olarak yardımlaşmaları gerektiğini söylüyorum.

İsmail Kılıçarslan: Rap müzikle alıp veremediğim

10/22/2018
More
Rhythmic African Poetry ile yani ritimli Afrika şiiri ile yani RAP ile aram hiç fena olmamıştır öteden beri. Bu ilgiyi aslında bir arkadaşıma borçluyum. 90'lı yılların ortalarında Kadıköy Moda Pasajı'nda Mucizeler Dükkanı'nı işletirken bana satmam için Türkiye'de kolayına bulunmayan doldurma RAP kasetleri getirirdi. Eh, ben de hem satar hem dinlerdim. Public Enemy, 2Pac ve Snoop Dog özel olarak sevdiğim adamlardı.

Ömer Lekesiz: Görüyorum öyleyse varım

10/22/2018
More
Farzedelim ki siz görüşü ve yorumlarıyla meşhur olan bir plastik sanatlar eleştirmenisiniz.Bu meşhur oluşla, sadece görmeyi ve gördüğünü yorumlamayı bilen olmanın ötesine geçmişsinizdir artık; gördükleriniz hakkındaki düşünüşünüzle (tasavvurunuzla), verdiğiniz bilgiyle (tasvir edişinizle) kendi otoritenizi kurmuşsunuzdur.

Duration:00:06:22

Yusuf Kaplan: Yorucu ama doyurucu mini bir Anadolu turu...

10/22/2018
More
Bu hafta başından itibaren mini bir Anadolu turuna çıktım çeşitli vesilelerle...Antalya'dan Kayseri'ye, oradan da Rize'ye bir hat çektim...Önce ilk gözlemlerimi paylaşayım...

Duration:00:06:01

: 2019’da memur ve işçi ne kadar fazla çalışma ücreti alacak?

10/22/2018
More
2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin K Cetveli'nde fazla çalışma ücreti verilecek personel ile bunlara yapılacak ödeme tutarları ile süreleri belirlenmiştir. Bu yazımızda 2019 yılında fazla çalışma ücreti ödenecek personel ile bunlara yapılan ödeme tutarlarını açıklayacağız. Yine memurlarla işçilere ödenen fazla çalışma ücretini kıyaslamaya çalışacağız.

Duration:00:08:41

: Osmanlı’nın son savaşı

10/22/2018
More
1918 yılı sonbaharında İttifak Devletleri (Osmanlı İmparatorluğu, Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan) artık hemen her cephede İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa, İtalya, ABD vd.) karşısında gerilemeye başlamıştı. Önce Avusturya-Macaristan ateşkes istedi, ardından, 28 Eylül'de Bulgaristan yenilerek savaştan çekildi. Almanya da ateşkes ve teslim yollarını aramaya başladı.

Duration:00:05:04

: Kaşıkçı cinayetini tezgâhlayanlar örtme peşinde

10/22/2018
More
Suudi Arabistan Başsavcılığı Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu içinde hayatını kaybettiğini açıkladı. Sözde yapılan soruşturmaya göre Kaşıkçı'yı ''başka Suudi vatandaşlar tartışma sırasında öldürmüşler.'' Olayla ilgili 18 Suudi vatandaşı gözaltına alınmış. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağını ve adalete teslim edileceğini duyuran savcılığın, “ulaştığı tüm gerçekleri paylaşacağı ve sorumluları adalet karşısına çıkarma” hazırlığında olduğu...

Duration:00:05:53

: Yerli paralar ile ticaret nasıl olacak?

10/22/2018
More
Geçen hafta Cuma günü Ticaret Bakanlığı tarafından “Yerli Paralar ile Ticaret Konferansı” düzenlendi. Konferansa Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya katıldı.

Duration:00:05:13

: Sanatçının bir foto muhabiri olarak portresi

10/22/2018
More
Bir yıldız kaydı diyoruz, bir yaprak düştü diyoruz, eksildik, azaldık diyoruz ardında nice izler bırakan biri aramızdan ayrılıp ebediyete sefer ettiği zamanlarda. Çok alışılmış sözler olmasına rağmen gerçeği ifade eden bir yanı var yine de bu sözlerin. Ara Güler'in, hayatımızın fotoğrafında eksikliğini en çok hissedeceğimiz kişiliklerden biri olduğuna şüphe yok. Bu ülkenin yetiştirdiği gelmiş geçmiş en önemli, en çok iz bırakan, rengini hayata en çok katan sanatçılarından biriydi Ara Güler....

Duration:00:04:49

İbrahim Karagül: Veliaht Selman hemen azledilmeli. Bin Zaid coğrafyadan kovulmalı. Tuzak Suudi Arabistan’a kuruldu. Trump, yüz milyarların peşinde.

10/21/2018
More
Cemal Kaşıkçı cinayeti artık sadece bir kriminal olay değildir. Cinayetin nasıl işlendiği, neler yapıldığı, nasıl kurgulandığı, kimlerin katıldığı ya da payı olduğu, Kaşıkçı'nın kimliği veya siyasi tarafı, elde edilecek deliller, bundan sonra ortaya çıkabilecek hukuki süreç ikincil önemde konular haline geldi.

Duration:00:06:11

Taha Kılınç: Asit havuzu

10/21/2018
More
Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan kuzeye doğru devam ettiğimizde, karşımıza önce Cunye şehri, daha sonra da tarihî Cubeyl (Byblos) kasabası çıkar. Meraklı okuyucu Cunye'yi “Feylesof” Rıza Tevfîk Bölükbaşı'nın 1934-36 arasında yaşadığı şehir olarak belki hatırlayabilir. Cubeyl de Fenikelilerin kullandığı aktif bir liman olarak, muhtemelen tarih severlerin gözünden kaçmaz. Her ikisi de özellikle mimarî açıdan klâsik Lübnan'ı yansıtan Cunye ve Cubeyl'i geride bırakarak, seyahatimize devam edelim....

Duration:00:06:37

İbrahim Tenekeci: Kitaplar arasında

10/21/2018
More
Bu sene yayın dünyası için hayli meşakkatli geçiyor. Nedeni malum. Yine de kıymetli kitaplar birbiri ardına yayınlanıyor. Zahmet ile rahmet daima birdir, beraberdir.

Duration:00:04:57