Brano Zavodsky Nazivo-logo

Brano Zavodsky Nazivo

News

Jasné otázky – priame odpovede. Braňo Závodský a jeho hosť každý pracovný deň 10 minút po 12-tej naživo v Rádiu Expres na aktuálnu tému o veciach, o ktorých sa budete baviť pri obede. Všetky diskusie nájdete aj na YouTube: https://bit.ly/YT_BZN

Location:

United States

Description:

Jasné otázky – priame odpovede. Braňo Závodský a jeho hosť každý pracovný deň 10 minút po 12-tej naživo v Rádiu Expres na aktuálnu tému o veciach, o ktorých sa budete baviť pri obede. Všetky diskusie nájdete aj na YouTube: https://bit.ly/YT_BZN

Language:

Slovak


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Vláda podľa Radičovej krok za krokom bez diskusie vytvára dojem, že robí jedinú správnu politiku

6/27/2024
Slovensko toho za posledné mesiace zažilo veľa. Máme nového prezidenta, stále sa spamätávame zo šoku pri pokuse o atentát na premiéra a vládna koalícia mení Slovensko na svoj vlastný obraz. Čo znamená pre našu slobodu a demokraciu, slobodu slova, zhromažďovania sa a slobodu médií nové mediálne zákony, nová verejnoprávna televízia a rozhlas, čo znamená schvaľovanie zákonov z balíka Lex atentát? A čo znamenajú výsledky eurovolieb? Bude mať viac, či menej slobody? Budeme to vôbec riešiť, či len mávneme rukou? Bude Slovensko a svet bezpečnejším miestom. Alebo to bude naopak? V poslednej relácii Naživo v tejto sezóne sa Braňo Závodský rozprával s bývalou predsedníčkou vlády a profesorkou sociológie Ivetou Radičovou.

Duration:00:40:02

Ask host to enable sharing for playback control

Sklenár: Jediné hospodárne využitie majetku, ktorý sa nedal využiť na obranu, bolo darovanie Kyjevu

6/26/2024
Severoatlantická aliancia si bude voliť nového šéfa. Slovensko podľa prezidenta podporí za nového šéfa Holanďana Marka Ruttehho. Budeme za to chcieť istotu ochrany nášho vzdušného priestoru. Ako je chránený dnes? Odkiaľ budú operovať naše nové americké stíhačky F-16 a ako pokračuje meškajúca rekonštrukcia letiska na Sliači? Bolo darovanie Migov Ukrajine v súlade so zákonom? A čo prinesie chystaný summit NATO pre Slovensko či Ukrajinu? Spolieha sa Slovensko na spoluprácu spojencov a vedia sa oni spoľahnúť na Slovensko? Braňo Závodský sa rozprával s bývalým ministrom obrany analytikom Globsecu Martinom Sklenárom.

Duration:00:36:21

Ask host to enable sharing for playback control

Michelko nepovedal, či dočasného riaditeľa STVR vyberie HLAS, určiť ho má zastupujúci predseda NR SR

6/25/2024
Vládna koalícia spravila ďalšie mocenské rozhodnutie. Najskôr to mala byť verejnoprávna STAR, teraz sa mení verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska na Slovenskú televíziu a rozhlas. Namiesto RTVS máme STVR. Je za týmto rozhodnutím aj niečo iné ako výmena na poste riaditeľa? Prečo koalícia hovorí, že vypočula prosby samospráv či verejnosti, no dáta chýbajú? Prečo opozícia naopak kričí o škandalóznej snahe SNS a koalície ovládnuť verejnoprávne médiá, ak sa riaditeľ doteraz volil práve v parlamente vládnymi väčšinami? Čo teda čaká STVR a čo nás jej divákov a mecenášov? Braňo Závodský sa rozprával s poslancom parlamentu za klub Slovenskej národnej strany a predsedom výboru pre kultúru a médiá Romanom Michelkom a podpredsedníčkou mediálneho výboru a poslankyňou za hnutie Progresívne Slovensko Zorou Jaurovou.

Duration:00:37:28

Ask host to enable sharing for playback control

Erik Tomáš: Post predsedu parlamentu patrí strane Hlas a v tomto ustúpiť nemienime

6/24/2024
Vládna moc si rýchlo poradila zo zrušením RTVS a chystá sa zvoliť si svojho riaditeľa. Politici z SNS hovoria o tom, kto má či nesmie moderovať politické diskusie. Koalícia však po odpore opozície, prokuratúry či ombudsmana mení svoj Lex atentát. Prečo pre riaditeľské kreslo musela vláda meniť celý zákon o verejnoprávnej televízie a rozhlase? Aké ústupky chystá do zákonov Lex atentát a ako vyzerá konanie voči 6-ročnému chlapcovi a jeho rodičom za to, že v kukle mieril hračkárskou pištoľou na dom poslanca Hlasu, v ktorom prebýval jeho predseda? A bude mať vláda dosť peňazí na trinástej dôchodky? Aké sociálne projekty a politiky rozbehol minister práce? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredsedom strany Hlas – Sociálna demokracia Erikom Tomášom.

Duration:00:41:10

Ask host to enable sharing for playback control

Pandémia bola, zhodli sa na tom Baláž so Szalayom. Na Kotlárove zistenia si počkajú do septembra

6/21/2024
Slovensko sa ako jediná krajina dištancovala od pravidiel svetovej zdravotníckej organizácie. Náš splnomocnenec pre Covid vyhlásil, že pandémia Covidu u nás nebola. Nemocnica v Bratislave ani po 34. rokoch nestojí. A u lekárov platíme poplatky, ktoré by ale byť nemali. Čo sa to deje v našom zdravotníctve? Naozaj si vláda myslí že Covidová pandémia na Slovensku nebola? Čo tie desiatky tisíc ľudí, čo zomreli a čo ich blízki? A prečo Slovensko ako jediný štát z celého sveta ignoruje diskusiu o nových pandemických pravidlách? Prečo naši lekári hovoria, že je to blamáž s možnými tragickými následkami? Opozícia chce splnomocnenca odvolať, podrží ho vláda? A prečo sa jedna koncová nemocnica na Slovensku stavia už takmer 35 rokov? Braňo Závodský sa rozprával s členmi zdravotníckeho výboru parlamentu, poslancom a členom výboru za SaS Tomášom Szalayom a predsedom výboru a poslancom za Smer – SD Vladimírom Balážom.

Duration:00:34:37

Ask host to enable sharing for playback control

Analytik Ďurana: Trináste dôchodky by mali byť adresné, ušetrili by sme stovky miliónov eur

6/20/2024
Ceny v obchodoch a službách sú na Slovensku oproti minulému roku vcelku stabilné a inflácia zásadne nižšia. Aké sú však trendy a ako to môže vyzerať na jeseň? Európska únia aktivovala voči Slovensku procedúru nadmerného deficitu. Politici rozdávali a Slovensko má teraz vysoké výdavky, veľa peňazí berú aj trináste dôchodky, dlhy sme nahromadili aj počas predchádzajúcich kríz. Čo to pre nás znamená, pre naše peňaženky a do ďalších mesiacov? Prečo je ministerstvo financií pokojné a ako môže vláda ušetriť viac ako miliardu eur? Aké má možnosti? Budú to opäť vyššie dane, či sekanie štátnej pomoci s energiami? Braňo Závodský sa rozprával s ekonómom a analytikom INESS, Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovanom Ďuranom.

Duration:00:35:39

Ask host to enable sharing for playback control

Tibor Gašpar: Pre zmenu na poste predsedu parlamentu sa zrejme otvorí koaličná zmluva

6/19/2024
Lex atentát. Balík zákonov, ktorými chce koalícia reagovať na nevydarený atentát na predsedu vlády Roberta Fica. Ak bol šéf parlamentu alebo premiér vo funkcii dve volebné obdobia, má mať nárok na doživotný plat a štátnu ochranku. Koalícia chce z bezpečnostných dôvodov obmedziť aj právo na zhromažďovanie a pokutovať nadávky na internete. Prečo je doživotná renta nastavená tak, že na ňu bude mať nárok len Robert Fico? Prečo majú byť obmedzené protesty v dedinách a mestách a prečo majú za takéto protesty platí tisícové pokuty samosprávy? Čo všetko je vlastne lex atentát, prečo ho opozícia odmieta a problémy má aj generálny prokurátor? Ako im koalícia vyhovie? Keď vláda lex atentát príjme, zlepší sa potom bezpečnosť na Slovensku? Braňo Závodský sa rozprával s poslancom za stranu Smer – SD a predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť Tiborom Gašparom a poslancom za klub hnutia Slovensko Gáborom Grendelom.

Duration:00:35:39

Ask host to enable sharing for playback control

Mathernová: Je na Západe, aby donútil Putina sadnúť si za rokovací stôl, Rusko je možné poraziť

6/18/2024
Švajčiarsky mierový summit o Ukrajine mier nepriniesol, ani žiadne rýchle riešenia. Môže to však by začiatok cesty, na konci ktorej bude mier? Na summite sa stretla stovka svetových lídrov. Komuniké podpísalo 80 štátov vrátane Slovenska. Rusi, ktorí na summit nechceli a tak ani nedostali pozvánku, komentujú výsledky ako nulové. Ale hovoria, že zostávajú otvorení dialógu. Medzitým ale ďalej zabíjajú ľudí, demolujú a ničia Ukrajinu. Čo teda mierový summit priniesol? Kto všetko tam bol a aké sú postoje Slovenska? A čo sa medzi tým deje na Ukrajine a aký vývoj môžeme očakávať? Ako bude ďalej Ukrajine pomáhať svet? A máme dôvod obávať sa ruských jadrových vyhrážok? Braňo Závodský sa rozprával so slovenskou diplomatkou, veľvyslankyňou Európskej únie v Ukrajine Katarínou Mathernovou.

Duration:00:34:59

Ask host to enable sharing for playback control

Samosprávy: Zákon o ochrane prírody by mal agrorezort prepracovať a upraviť výrub stromov

6/17/2024
Stromy v našich mestách a dedinách môžu byť ohrozené. Únie miest aj Združenie miest a obcí žiadajú poslancov aby návrh ministra Tarabu odmietli. Poslanci budú hlasovať o zákone ešte raz. Koalícia musí prelomiť veto prezidentky Čaputovej. Čo hrozí v dedinách či na sídliskách, ak bude zákon prijatý? Prečo sa dediny a mestá obávajú nárastu veľkých výrubov? Komu to prospeje? Samosprávy majú problém aj s tým, že od nového roka prechádza celé financovanie škôlok na štát. Od septembra už budú mať zákonný nárok na škôlku aj rodičia štvorročných detí, od januára už aj trojročné. Bude pre ne všetky dosť miesta? A bude dosť peňazí na škôlky? Prečo sú samosprávy proti tomu aby ich financoval štát? A prečo sa samosprávy opäť sťažujú, že majú málo peňazí? Čo to bude znamenať pre ich obyvateľov? Braňo Závodský sa rozprával s výkonnou viceprezidentkou Únie Miest Slovenska Janou Červenákovou a predsedom Združenia miest a obcí Slovenska Jozefom Božikom.

Duration:00:37:55

Ask host to enable sharing for playback control

Mesežnikov: Ruský diplomat na inaugurácii zbytočne odkloní svetovú pozornosť od dôstojného aktu

6/14/2024
Slovensko čaká zajtra inaugurácia nového prezidenta. Po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi, Ivanovi Gašparovičovi, Andrejovi Kiskovi a Zuzana Čaputovej sa Peter Pellegrini stane šiestym prezidentom nášho samostatného štátu. Ako bude inaugurácia prebiehať? Čo bezpečnostné opatrenia po pokuse o atentát na premiéra Fica? Kto je pozvaný a ako bude inauguráciu sledovať verejnosť? Aký bol jediný päťročný mandát prezidentky Čaputovej? Obstála vo svojej funkcii? A čo očakávať od prezidenta Petra Pellegriniho? Prekoná tieň lídra aktuálnej vládnej koalície a bude prezidentom všetkých? Braňo Závodský sa rozprával s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.

Duration:00:35:29

Ask host to enable sharing for playback control

Ján Mucha: Máme málo kvalitných hráčov na to, aby sme Čavriča a Maka nechali cez EURO doma

6/13/2024
Zajtra sa začína futbalové EURO 2024. Mesačný maratón európskeho futbalu. A tentokrát aj so Slovenskou účasťou. Turnaj najlepších európskych tímov hostí desať nemeckých miest. Slováci hrajú vo Frankfurte a Dusseldorfe. Finále bude 14. júla na olympijskom štadióne v Berlíne a titul obhajujú Taliani. Keď boli Slováci naposledy na Eure skončili až v osemfinále s Nemeckom. S čím ideme na Euro tento krát? Aká je naša zostava, kto sa do nej dostal a kto vypadol? Aké sú naše ambície? A ako si v skupine poradíme s ťažkými Belgičanmi, či Rumunskom a Ukrajinou? Čo chystá náš taliansky tréner a jeho tím? Čo čaká náš futbal? Braňo Závodský sa rozprával s bývalým reprezentačným brankárom, účastníkom legendárneho tímu z MS 2010 a aktuálne trénerom brankárov Slovana Bratislava Jánom Muchom.

Duration:00:36:05

Ask host to enable sharing for playback control

Pre expremiéra Ódora boli eurovoľby testom – nevylučuje, že v roku 2027 bude kandidovať do NR SR

6/12/2024
Víťazom eurovolieb na Slovensku je Progresívne Slovensko. Obsadí šesť kresiel v europarlamente. Druhý Smer má päť poslancov a tretia Republika dvoch. Po jednom europoslancovi získali Hlas a KDH. Vládna SNS sa prepadla po dve percentá. V europarlamente budú najsilnejší ľudovci, progresívni socialisti a liberáli. Čo si od svojho víťazstva sľubujú v Progresívnom Slovensku. Čo chce v Európe presadzovať jednotky ich kandidátky a s kým budú spolupracovať? Budú chcieť opäť aj kreslo podpredsedu Európskeho parlamentu? A to celé ovplyvní domácu politiku v opozícii aj vo vláde? Čo s green dealom, právnym štátom, či migráciou? Braňo Závodský sa rozprával so zvoleným poslancom Európskeho parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Ľudovítom Ódorom.

Duration:00:37:26

Ask host to enable sharing for playback control

Bátora: SMER aj HLAS sa čoraz viac vzďaľujú od agendy sociálnych demokratov v Európskom parlamente

6/11/2024
Eurovoľby na Slovensku vyhralo Progresívne Slovensko. Jeho poslanci obsadia šesť kresiel v europarlamente. Druhý Smer má päť poslancov a tretia Republika dvoch. Po jednom europoslancovi získali Hlas a KDH. Vládna SNS prepadla, volilo ju menej ako dve percentá voličov. V Európskom parlamente budú najsilnejší ľudovci, socialisti a liberáli. Ako to teda bude vyzerať v novom Europarlamente? Ostanú najsilnejší ľudovci, socialisti a liberáli? Dokážu vytvoriť vlastnú frakciu aj radikálne sily, ktoré po Európe získavali? A prečo pre voľby rozpustil parlament Francúzsky prezident a čo sa deje v Nemecku či Škandinávii? Aká bude Európska únia najbližších päť rokov a aký vplyv na to budú mať aj slovenskí novozvolení europoslanci? Braňo Závodský sa rozprával s politológom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave profesorom Jozefom Bátora.

Duration:00:37:11

Ask host to enable sharing for playback control

Od postupov WHO sme sa podľa Dolinkovej nedištancovali, postup konzultovala s poradcami premiéra

6/10/2024
Európske voľby vyhralo na Slovensku opozičné hnutie Progresívne Slovensko. Vládny Hlas sa prepadol a vo voľbách ho predbehla aj Republika. Ako to strana, ktorá ešte nedávno poslala do prezidentského paláca svojho predsedu, vyhodnotí? Ministerka za Hlas tiež ohlásila, že nová špičková koncová nemocnica nebude na bratislavských Rázsochách. Štát chce postaviť novú nemocnicu inde a k tomu ešte aj novú detskú nemocnicu. Prečo sa plány menia a ako to dopadne? Prečo majú byť nemocnice dve a nie jedna pre všetkých? Koľko nás to bude stáť a kedy to chce štát dokončiť? A čo nemocnice v Martine či Banskej Bystrici? A prečo sa sťažuje nemocnica v Prešove, že na ňu ministerstvo zabudlo? Braňo Závodský sa rozprával s ministerkou zdravotníctva a podpredsedníčkou strany Hlas – Sociálna Demokracia Zuzanou Dolinkovou.

Duration:00:39:23

Ask host to enable sharing for playback control

Geist: Slováci stále nevnímajú Európsku úniu ako niečo čo môžu spolutvoriť

6/7/2024
Už zajtra si volíme našich nových poslancov a poslankyne do Európskeho parlamentu. Sú to pre nás už piate európske voľby. Čo je to vlastne Európsky parlament? Ako funguje a na čo všetko má dosah? Aký vplyv v ňom majú poslanci a poslankyne zo Slovenska? Kto sa tam môže dostať a kto môže europoslancov voliť? Ako sa práca v európskom parlamente líši od tej v tých národných v domovských štátoch? A ako sa bude Európsky parlament vyvíjať ďalej, dostane viac právomocí a vedia to národné štáty ovplyvniť? Braňo Závodský sa rozprával s expertom na Európsku úniu a vydavateľom portálu euractiv.sk Radovanom Geistom.

Duration:00:35:03

Ask host to enable sharing for playback control

Kaliňák: Na príprave niektorých bodov k „lex atentát" sa musí zúčastniť opozícia aj novinári

6/6/2024
Premiér Robert Fico sa po atentáte prvý krát prihovoril verejnosti. Strelec je podľa neho aktivistom opozície a odpustil mu. Premiér však dodal, že nemá žiadny dôvod veriť, že išlo o útok osamelého pomätenca. Opozícia sa proti spájaniu strelca s jej aktivitami ostro ohradila. Zmierenie sa nekoná. Ako sa má Róbert Fico? Aká je situácia vo vláde a vo vládnej koalícii? Ako pokračuje vyšetrovanie atentátu a čo znamená, že premiér neverí, že bol atentátnik sám? A čo vyšetrovanie zásahu ochranky, platia slová ministra vnútra, že nepochybila? Boli vyhlásenia Andreja Danka o začiatku politickej vojny len emóciou, či realitou? Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom vlády ministrom obrany, členom predsedníctva strany Smer – SD a aktuálne aj zastupujúcim šéfom vlády Robertom Kaliňákom.

Duration:00:40:09

Ask host to enable sharing for playback control

Eurovoľby 2024: Kandidát za hnutie PS Ľudovít Ódor

6/5/2024
V sobotu, 8. júna, si na ďalších päť rokov zvolíme 15 našich nových poslancov Európskeho parlamentu. Kandiduje 24 strán, hnutí a volebná koalícia. 308 kandidátok a kandidátov, vrátane ministrov, predsedov strán, europoslancov či poslancov parlamentu. Slovensko bolo doteraz rekordérom najnižšej volebnej účasti spomedzi všetkých krajín Únie. Bude to tentokrát inak? Čo všetko sľubujú strany a ich kandidáti? Majú aj volebné programy, ale stavajú na osvedčených menách? Aké sú témy kampane a ako do nich zasiahol atentát na premiéra Fica? Do predvolebných relácii pozvalo Rádio Expres lídrov kandidátok 8 najsilnejších strán podľa prieskumov AKO a FOCUS. Do dnešnej relácie dostalo pozvánku hnutie PS. Braňo Závodský sa rozprával s kandidátom číslo 1 kandidátky hnutia Progresívne Slovensko do volieb do Európskeho parlamentu, expremiérom Ľudovítom Ódorom.

Duration:00:36:57

Ask host to enable sharing for playback control

Eurovoľby 2024: Kandidátka za stranu Smer-SD Katarína Roth Neveďalová

6/4/2024
V sobotu, 8. júna, si na ďalších päť rokov zvolíme 15 našich nových poslancov EP. Kandiduje 24 strán, hnutí a koalícia. 308 kandidátok a kandidátov, vrátane ministrov, predsedov strán, europoslancov či poslancov parlamentu. Slovensko bolo doteraz rekordérom najnižšej volebnej účasti spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Bude to tentokrát inak? Čo všetko sľubujú strany a ich kandidáti? Aké sú témy kampane a ako do nich zasiahol atentát na premiéra Fica? Do predvolebných relácii pozvalo Rádio Expres lídrov kandidátok 8 najsilnejších strán podľa prieskumov AKO a FOCUS. Do dnešnej relácie dostala pozvánku strana Smer-SD. Braňo Závodský sa rozprával s kandidátkou strany Smer – Sociálna demokracia do volieb do Európskeho parlamentu, aktuálne poslankyňou EP Katarínou Roth Neveďalovou.

Duration:00:36:11

Ask host to enable sharing for playback control

Eurovoľby 2024: Kandidát za stranu Hlas-SD Branislav Ondruš

6/3/2024
V sobotu, 8. júna, si na ďalších päť rokov zvolíme 15 našich nových poslancov Európskeho parlamentu. Kandiduje 24 strán, hnutí a volebná koalícia. 308 kandidátok a kandidátov, vrátane ministrov, predsedov strán, europoslancov či poslancov parlamentu. Slovensko bolo doteraz rekordérom najnižšej volebnej účasti spomedzi všetkých krajín Európskej. Bude to tentokrát inak? Čo všetko sľubujú strany a ich kandidáti? Majú aj volebné programy, ale stavajú na osvedčených menách? Aké sú témy kampane a ako do nich zasiahol atentát na premiéra Fica? Do predvolebných relácii pozvalo Rádio Expres lídrov kandidátok 8 najsilnejších strán podľa prieskumov AKO a FOCUS. Do dnešnej relácie dostala pozvánku strana Hlas-SD. Braňo Závodský sa rozprával s kandidátom číslo 2 kandidátky strany Hlas – Sociálna demokracia do volieb do Európskeho parlamentu Branislavom Ondrušom.

Duration:00:35:08

Ask host to enable sharing for playback control

Eurovoľby 2024: Kandidátka za hnutie KDH Miriam Lexmann

5/31/2024
V sobotu, 8. júna, si na ďalších päť rokov zvolíme 15 našich nových poslancov Európskeho parlamentu. Kandiduje 24 strán, hnutí a volebná koalícia. 308 kandidátok a kandidátov, vrátane ministrov, predsedov strán, europoslancov či poslancov parlamentu. Slovensko bolo doteraz rekordérom najnižšej volebnej účasti spomedzi všetkých krajín Európskej. Bude to tentokrát inak? Čo všetko sľubujú strany a ich kandidáti? Majú aj volebné programy, ale stavajú na osvedčených menách? Aké sú témy kampane a ako do nich zasiahol atentát na premiéra Fica? Do predvolebných relácii pozvalo Rádio Expres lídrov kandidátok 8 najsilnejších strán podľa prieskumov AKO a FOCUS. Braňo Závodský sa rozprával s kandidátkou číslo 1 kandidátky Kresťanskodemokratického hnutia do volieb do Európskeho parlamentu, aktuálne poslankyňou Európskeho parlamentu, Miriam Lexmann.

Duration:00:34:13