Inna Kultura-logo

Inna Kultura

Podcasts

Podcast o ogólnie pojętej popkulturze. Prowadzi Jan Urbanowicz.

Location:

Poland

Genres:

Podcasts

Description:

Podcast o ogólnie pojętej popkulturze. Prowadzi Jan Urbanowicz.

Twitter:

@innakultura

Language:

Polish


Episodes

#217 – Psie życie (feat. Sandra Ligaszewska i Olga Urbanowicz)

2/22/2024
Czarny mokry nochal. Ruszamy do psiego świata. Gościniami tego odcinka są Sandra Ligaszewska i Olga Urbanowicz, które opowiedzą o tym, jak dobrze żyć z psem. Sandra przedstawi nam na czym polega nosework, a Olga zdradzi nam tajniki zoofarmakognozji stosowanej. Oceń proszę podcast w Apple Podcasts, Spotify lub na YouTube. Dzięki temu dostanę feedback, a algorytm […] Artykuł #217 – Psie życie (feat. Sandra Ligaszewska i Olga Urbanowicz) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:26:00

#216 – Z harcerstwa na Pyrkon (feat. Marta Rybak)

2/15/2024
Czy harcerzem jest się przez całe życie? W tym odcinku moją gościnią jest Marta Rybak. Marta jest nie tylko harcerką z ponad 20-letnim stażem, ale również pracuje przy organizacji Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Zaprosiłem ją więc, by porozmawiać właśnie na te dwa tematy. Oceń proszę podcast w Apple Podcasts, Spotify lub na YouTube. Dzięki temu dostanę feedback, […] Artykuł #216 – Z harcerstwa na Pyrkon (feat. Marta Rybak) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:00:11

#215 – Ferrari (feat. Maciej Kuchno)

2/8/2024
Odcinek o zapachu benzyny i spalonych opon. Gościem tego odcinka jest Maciej Kuchno, redaktor naczelnego serwisu Autogaleria! 🏎️ Przyglądamy się uważnie filmowi „Ferrari” Michaela Manna, rozkładając na czynniki pierwsze historię Enzo Ferrari. 🎬🇮🇹 W trakcie rozmowy analizujemy, jak postać Enzo została przedstawiona w filmie, i zastanawiamy się, czy obraz jest zgodny z faktami. 🍿🚘 Oceń […] Artykuł #215 – Ferrari (feat. Maciej Kuchno) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:56:21

#214 – Timeless Film Festival (feat. Patrycja Mucha)

2/1/2024
Zbliża się najciekawszy polski festiwal tego roku. Kiedy dowiedziałem się, że powstanie Timeless Film Festival od razu poczułem, że to coś dla mnie. Dlatego postanowiłem się o nim dowiedzieć jak najwięcej. W tym celu zaprosiłem do odcinka Patrycję Muchę, która jest kuratorką tegoż festiwalu. W wolnej chwili z oceń podcast w Apple Podcasts lub Spotify. […] Artykuł #214 – Timeless Film Festival (feat. Patrycja Mucha) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:13:51

#213 – Kochać, to znaczy dbać (feat. Katarzyna Michalczak)

1/25/2024
Odcinek o uczuciach, relacjach i emocjach. W tym odcinku moją gościnią jest Katarzyna Michalczak – poetka, pisarka i autorka książki Synu, jesteś kotem, której opowiada o relacji ze swoim synem, będącym w spektrum autyzmu. Udało nam się przeprowadzić wspaniałą rozmowę, nie tylko o samej książce, ale i o emocjach oraz dbaniu o inne istoty. W wolnej […] Artykuł #213 – Kochać, to znaczy dbać (feat. Katarzyna Michalczak) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:13:25

#212 – Dobry scenariusz to nie tylko historia (feat. Marcin Ciastoń)

1/18/2024
Czy pisanie scenariuszy to ciężki kawałek chleba? Aby napisać dobry scenariusz, trzeba mieć nie tylko umiejętności, warsztat, ale i nieco szczęścia. Świetnym na to przykładem jest mój gość – Marcin Ciastoń. Autor takich filmów jak Hiacynt, Detektyw Bruno, czy Wyrwa. Oceń proszę podcast w Apple Podcasts, Spotify lub na YouTube. Dzięki temu dostanę feedback, a […] Artykuł #212 – Dobry scenariusz to nie tylko historia (feat. Marcin Ciastoń) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:59:10

#211 – Film w szkole (feat. Ewa Domaradzka i Katarzyna Kebernik)

1/11/2024
Jak wykorzystać film w edukacji? 12. sezon podcastu otwiera odcinek o inicjatywie Film w szkole prowadzonej przez Ferment Kolektiv. Niezwykle ciekawa rzecz, która ma na celu edukację filmową dzieci i młodzieży. Moje gościnie, Ewa Domaradzka i Katarzyna Kebernik, opowiadają o tym, na czym właściwie polega ich działalność, na jaką pomoc z ich strony mogą liczyć nauczyciele, […] Artykuł #211 – Film w szkole (feat. Ewa Domaradzka i Katarzyna Kebernik) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:48:24

Podsumowanie 2023 – jak minął ten rok?

12/28/2023
Kończymy koleje obrót Ziemi wokół Słońca. W tym odcinku krótko podsumowuję co się wydarzyło w 2023 roku i co planuję w podcaście na kolejne miesiące. Bardzo Wam dziękuję, że słuchacie Innej Kultury i mam nadzieję, że takim samym gronie – albo i większym – usłyszymy się w styczniu. 🙏 Poniżej znajdziecie link do Q&A, do którego […] Artykuł Podsumowanie 2023 – jak minął ten rok? pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:14:39

#210 – Animacje Pixara uderzają w nasze emocje (feat. Krzysztof Kołacz)

12/21/2023
Dziś przenosimy się do innego świata. Po kilku miesiącach nagrań i niezwykle ciekawych rozmów, nadszedł ten czas, jakim jest koniec 11. sezonu podcastu. Zanim to jednak oficjalnie nastąpi, czas na jeszcze jeden odcinek. Zaprosiłem do niego Krzyśka z podcastu Bo czemu nie. Tematy? 📱 było o technologii i Apple, 🏃🏻‍♂️ coś tam o sporcie, 🍿 […] Artykuł #210 – Animacje Pixara uderzają w nasze emocje (feat. Krzysztof Kołacz) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:37:17

#209 – Dawno temu w telewizji (feat. Kamil Bałuk)

12/14/2023
Pamiętacie jak wyglądały narodziny polskiej telewizji po 1989 roku? Te czasy próbuje nieco przypomnieć Kamil Bałuk, który w swojej książce Dawno temu w telewizji rozmawia z ludźmi, którzy tę telewizję w tamtym czasie tworzyli. Kamil jest przede wszystkim reporterem. Na na koncie również kilka książek i podcastów. Spotkaliśmy się, by porozmawiać o jego najnowszym „dziecku“, jednak rozmowa […] Artykuł #209 – Dawno temu w telewizji (feat. Kamil Bałuk) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:44:51

#208 – Życie pozaziemskie w popkulturze (feat. Maciej Wojtoń)

12/7/2023
Filmy o cywilizacjach z innych planet. W tym odcinku patrzymy nieco poza ludzką cywilizację. Zastanawiamy się, jak przedstawione są w popkulturze istoty z innych planet, które odwiedzają Ziemię. Czy są zazwyczaj pokojowo, czy wrogo nastawieni? Może jednak są tu tylko „przejazdem“, lub zbłądzili? O filmach i serialach o obcych, rozmawia ze mną Maciej Wojtoń. W […] Artykuł #208 – Życie pozaziemskie w popkulturze (feat. Maciej Wojtoń) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:04:19

#207 – The Thing (1982) (feat. Jakub Krawczyński)

11/28/2023
W tym odcinku cofamy się w czasie do początku lat 80. XX wieku. Wraz z moim gościem, Jakubem Krawczyńskim, rozmawiamy o klasyce horroru – filmie „Coś“ w reżyserii Johna Carpentera. W wolnej chwili z oceń podcast w Apple Podcasts lub Spotify. Twoja ocena jest ważna i ma wpływ na to, jak dalej będzie rozwijał się podcast […] Artykuł #207 – The Thing (1982) (feat. Jakub Krawczyński) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:03:11

#206 – Spektakl władzy. Amerykańskie seriale polityczne (feat. Dawid Rydzek)

11/23/2023
Czy każdy serial polityczny, to taki, który mówi stricte o świecie polityki? Na to pytanie staram się odpowiedzieć z moim gościem, którym jest Dawid Rydzek – dziennikarz, doktor nauk o sztuce i reporter TVN24. Dawid wydał niedawno swoją pierwszą książkę Spektakl władzy. Amerykańskie seriale polityczne i to ona jest naszym punktem wyjścia do rozmowy. Naszą […] Artykuł #206 – Spektakl władzy. Amerykańskie seriale polityczne (feat. Dawid Rydzek) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:08:48

#205 – Czas krwawego księżyca (feat. Małgosia)

11/16/2023
Nowy film Martina Scorsese, to kino rozliczeniowe. Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i fenomenalna Lily Gladstone – to czołowa obsada nowego filmu Martina Scorsese pt. Czas krwawego księżyca. Jest to kino, które stara się rozliczyć zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuszczono się w latach dwudziestych XX wieku na ludności plemienia Osadżów. W wolnej chwili z oceń podcast […] Artykuł #205 – Czas krwawego księżyca (feat. Małgosia) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:02:24

#204 – Szukam kina, które mnie porusza (feat. Alicja Myśliwiec)

11/9/2023
Kino, radio, telewizja. Te trzy światy łączy ze sobą moja gościni, którą jest Alicja Myśliwiec – dziennikarka, reporterka telewizyjna, prezenterka radiowa i rzeczniczka prasowa kilku polskich festiwali filmowych. Aktualnie związana z Letnią Akademia Filmową w Zwierzyńcu. Miłośniczka kina, szukająca w nim emocji i poruszenia. Z Alicją porozmawialiśmy o jej przygodzie z kinem, oczekiwaniach względem polskich produkcji […] Artykuł #204 – Szukam kina, które mnie porusza (feat. Alicja Myśliwiec) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:29:04

#BONUS: The Office PL – serial komediowy jakiego potrzebowaliśmy

11/3/2023
Zapraszam do Kropliczanki i świata The Office PL! W tym odcinku przenosimy się do pewnego biura w Siedlcach, gdzie poznamy bohaterów The Office PL, z Michałem Holcem na czele. Czy polska wersja kultowego serialu ma prawo stać się równie kultowa w kraju nad Wisłą? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w bonusowym odcinku podcastu, w którym […] Artykuł #BONUS: The Office PL – serial komediowy jakiego potrzebowaliśmy pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:36:08

#203 – Strachy na Halloween (feat. Magda Stępień)

10/31/2023
Cukierek albo psikus! Czego się boimy? Co lubimy oglądać w Halloween? W tym pomogła mi Magda Stępień, z którą omawiamy najpopularniejsze pozycje z gatunku horroru, oraz wspominamy o kilku takich, których może nie znacie. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was inspiracja na ciekawe seanse, nie tylko podczas tegorocznego Halloween. Za gościnę dziękujemy warszawskiej kawiarni Relax. W […] Artykuł #203 – Strachy na Halloween (feat. Magda Stępień) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:58:05

#202 – Gorączka (1995)

10/24/2023
Przyszedł czas na jeden z najlepszych filmów sensacyjnych. Michael Mann to jeden z najlepszych reżyserów kina akcji i filmów sensacyjnych. Ma na swoim koncie wiele znakomitych produkcji, ale chyba żadna z nich nie doczekała się takiego statusu kultowości jak Gorączka. Film, w którym po przeciwnych stronach stawki, stanęły dwie ikony kina ostatnich trzech dekad ubiegłego […] Artykuł #202 – Gorączka (1995) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:43:37

#201 – Odczarowując klarnet (feat. Vova Antoniv)

10/19/2023
Muzyka również jest bohaterem filmu. Gościem odcinka jest Vova Antoniv, który jest muzykiem i kompozytorem. Tworzy muzykę do reklam, animacji graficznych oraz do filmów. Jego głównym instrumentem jest klarnet. W odcinku znajdują się utwory, które skomponował Vova. W wolnej chwili z oceń podcast w Apple Podcasts lub Spotify. Twoja ocena jest ważna i ma wpływ […] Artykuł #201 – Odczarowując klarnet (feat. Vova Antoniv) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:01:18:55

#200 – Amadeusz (1984)

10/10/2023
Za nami 200 odcinków podcastu! Szmat czasu i wiele ciekawych rozmów, z masą wspaniałych osób. 200 odcinków to dużo, ale to nie koniec. Jeszcze wiele przed podcastem, który kolejnym odcinkiem rozpocznie 3. setkę. Do dzieła! Nie byłbym jednak sobą, gdybym tych 200 odsłon podcastu nie chciał jakoś uczcić. Postanowiłem więc opowiedzieć Wam o jednym z […] Artykuł #200 – Amadeusz (1984) pochodzi z serwisu Inna Kultura.

Duration:00:52:53