Osudove zeny-logo

Osudove zeny

Podcasts

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Genres:

Podcasts

Description:

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoDvojka

Language:

Czech

Contact:

+420221552500


Episodes

Ludmila Macešková: Přes 30 let ovlivňovala náš kulturní život jako muž

3/18/2023
Královna české mystické poezie, ale také žena, se kterou se osud nemazlil. V dokudramatu o básnířce, která celý život publikovala pod pseudonymem Jan Kameník, účinkují: Taťjana Medvecká, Václav Jílek a Kajetán Písařovic. Hovoří literární historik Martin C. Putna. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:40

Růžena Zátková: Esence ženství, múza a zapomenutá futuristka

3/11/2023
Krásná žena, malířka a sochařka. Uznávaná a úspěšná byla už za svého života, ale ne doma. Pro české umění je stále velkou neznámou. V dokudramatu uslyšíte Martu Falvey Sovovou, Antonii Talackovou nebo Martina Hrušku. Hovoří literární historik Radim Kopáč. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:28:01

Johana z Rožmitálu: Přesvědčila Evropu, že Češi nejsou hrdlořezové se sudlicemi

3/4/2023
V 15. století byly české země rozvrácené husitskými válkami a jejich obraz za hranicemi tomu odpovídal. Královna Johana a její manžel Jiří z Poděbrad přispěli k tomu, že se pohled Evropy na Čechy změnil. V dokudramatu účinkují Daniel Bambas, Jitka Ježková nebo Václav Šanda. Hovoří publicistka Milena Štráfeldová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Karolina Světlá: Její dopisy s Nerudou vyvolaly skandál. Byla přece vdaná!

2/25/2023
Dcera bohatého obchodníka Rotta, která „nezapadala“. Už od dětství totiž ráda četla a své myšlenky také zapisovala. Nepřípustné, tvrdili její učitelé i rodiče. Spořádaná dívka z měšťanské rodiny tak musela ze školy odejít. Psaní jí ale nezprotivili. V dokudramatu uslyšíte Antonii Talackovou, Viktora Dvořáka nebo Martina Hrušku. Hovoří publicistka Milena Štráfeldová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu...

Duration:00:27:00

Leopoldina Ortová de Pauli: Kvůli manželovi se vzdala kariéry. Připravil ji o dost víc

2/18/2023
Osud uznávané komediální herečky připomínal spíše tragédii. Přes všechno, co ke konci života prožila, zůstala ale silnou a nezlomenou ženou. Díky síle své osobnosti. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická, Marek Adamczyk nebo Viktor Javořík. Hovoří spisovatelka a publicistka Martina Bittnerová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:17

Anna Falcká: Milující manželka, nebo travička Karla IV.?

2/4/2023
Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá? V dokudramatu účinkují Tereza Richtrová, Viktor Dvořák nebo Michal Zelenka. Hovoří historička Eva Doležalová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:40

Olga Havlová: S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila

1/28/2023
Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Jana Stryková nebo Václav Šanda. Hovoří historik Michal Stehlík. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:49

Suzanne Renaud: Po Mnichovu se rodilá Francouzka za svou zemi hodně styděla

1/21/2023
Básně psala ve francouzštině, většinu svých dnů ale prožila v Československu. I za cenu odloučení od své rodné Francie navždy spojila svůj život s domovem svého muže, básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka. V dokudramatu účinkují Zuzana Kajnarová, Ondřej Kepka a Jan Kačer. Hovoří romanistka a autorka knihy Suzanne Renaud/Petrkov 13 Lucie Tučková. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:53

Marie Švermová: Z přesvědčené komunistky chartistka. Odmítnutí ministra ji málem stálo život

1/14/2023
Komunistické přesvědčení ji provázelo celý život. Prožila ho na výsluní i ve stínu. Také její milostné vztahy proběhly pouze v prostředí strany. Byla přitažlivá, a to ji málem stálo život... V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Myšička, Aleš Procházka a Alexej Pyško. Hovoří historik Michal Stehlík. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:59

Eliška Junková: Závodění nechala po smrti manžela. Pomáhala odboji a v 50. letech nesměla vycestovat

1/7/2023
„Člověk se má vždy umět na něco těšit.“ To bylo motto naší nejznámější automobilové závodnice a pozdější odbornice na gurmánské zboží. „Zažila řadu osudových ztrát, rodinných i motoristických. Všechno dokázala překonat,“ vysvětluje její adoptivní syn Vladimír Junek. V dokudramatu Dvojky kromě něj uslyšíte Evu Burešovou, Václava Šandu nebo Davida Matáska. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:56

Charlotta Garrigue-Masaryková: Riskovala úplně všechno

1/1/2023
Nejdříve za sebou nechala celý svůj známý svět. Stala se družkou Masaryka, kterého nemohla moc znát. Ale jen díky ní Masaryk objevil směr a cíl vlastního života. První dáma Československé republiky, která ale de facto nikdy první dámou nebyla. V dokudramatu hrají Andrea Černá, Petr Buchta, Eva Kodešová... Hovoří historička Lenka Slívová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:22:52

Gerty Coriová: Zasáhla do dějin vědy. Češi ale na pražskou rodačku a nobelistku zapomněli

12/17/2022
Vědě zasvětila celý svůj život. Zabývala se fyziologií, biochemií a medicínou. Za svoji práci získala prestižní Nobelovu cenu za vědu a výzkum. V USA, kde tahle pražská rodačka žila, platila za vědeckou hvězdu. V dokudramatu účinkují Jan Teplý ml., Dana Černá a Lukáš Hlavica. Hovoří historik Michal Stehlík. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:26

Ludmila Mojžíšová: Léčila tisíce pacientů. Co je trápí, poznala i přes dveře

12/10/2022
Nazývali ji šarlatánkou. Vadil jim její svérázný slovní projev i úspěchy. Ona ale ve svojí rehabilitační metodu věřila. Díky speciální sestavě cviků dokázala pomoct stovkám žen otěhotnět, tisícům dalším zbavit se bolesti. Její metoda byla uznána oficiálně za léčebnou až po revoluci v roce 1991. V dokudramatu účinkují Jitka Smutná, Viktor Dvořák nebo Dana Černá. Hovoří publicistka Olga Strusková. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro...

Duration:00:27:09

Ivana Trumpová: Svůj americký sen nejenom snila, ale i aktivně tvořila

12/3/2022
Se stříbrnou lžičkou v puse se tato zlínská rodačka nenarodila. Už od dětského věku byla zvyklá tvrdě pracovat – ve škole, v bazénu i po nocích na lyžařském svahu. Největším jejím cílem ale bylo žít ve svobodné zemi. Cílevědomost, houževnatost a pracovitost jí byly vlastní, i když se jejím vyvoleným stal miliardář Donald Trump. V dokudramatu účinkují Dana Černá, Ivana Jirešová nebo Viktor Dvořák. Hovoří novinářka a publicistka Irena Cápová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně...

Duration:00:28:34

Fotografka Emila Medková: V jejích fotografiích se člověk našel, nebo úplně ztratil

11/26/2022
Svým fotoaparátem dokázala zachytit svět okolo sebe tak, že je obdivován jak v tuzemsku, tak v zahraničí. K jejímu rukopisu neodmyslitelně patří fascinace stínem a prostými věcmi, za kterými dokázala vidět ještě jiný, magický, imaginativní surreálný svět. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Daniel Bambas. Hovoří literární a výtvarný historik Radim Kopáč. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo...

Duration:00:27:21

Advokátka Dagmar Burešová: StB na ni měla svazek s krycím jménem Dáma. Ale ona jí byla

11/19/2022
V době totality nebojácně zastupovala na stovku lidí nepohodlných režimu. Nebála se převzít ani případ matky Jana Palacha proti komunistickému poslanci a členovi Ústředního výboru KSČ Vilému Novému. V dokudramatu o polistopadové ministryni spravedlnosti uslyšíte Jiřího Hromadu, Roberta Mikluše nebo Kláru Cibulkovou. Hovoří Petr Toman. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:30

Jiřina Petrovická: Královna dabingu i symbol komunistických výhod

11/12/2022
Vůně líčidel ji uchvátila už v dětství. Přestože se postupně stala i filmovou a rozhlasovou herečkou, divadlo pro ni bylo na prvním místě po celou dobu její dlouhé kariéry. V dokudramatu účinkují Klára Cibulková, Petra Bučková nebo Simona Postlerová. Hovoří historička Michaela Košťálová. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:59

Politická vězeňkyně Marie Chalupová: Čelila mučení StB i trestu smrti. Ve vězení našla lásku

11/5/2022
Mohla prožít spokojený život, kdyby se v Československu v únoru 1948 nechopili moci komunisti. Místo toho prožila dlouhá léta ve vězení. Za kurýrní odbojovou činnost byla v procesu Gavenda a spol. odsouzena na 15 let odnětí svobody. I tak našla za mřížemi lásku. V dokudramatu účinkují Klára Sedláčková-Oltová, Růžena Merunková nebo Michal Zelenka. Hovoří historik Jaroslav Rokoský. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS...

Duration:00:25:37

Gusta Fučíková: Pomáhala měnit osud republiky. Od demokracie k totalitním praktikám sovětského typu

10/29/2022
Česká publicistka, nakladatelská redaktorka a přesvědčená komunistka se do historie zapsala jako strážkyně odkazu a budovatelka mýtu kolem svého manžela Julia Fučíka, ikony komunistického režimu. Ona sama se stala národní vdovou. V dokudramatu účinkují Marie Poulová, Klára Oltová nebo Růžena Merunková. Hovoří historik Jiří Pernes. Všechny díly podcastu Osudové ženy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:29:06

Renáta Tyršová: Do říše ideálů ji uvedl sokol Tyrš. A pak se do ní zamiloval

10/22/2022
Půvabná, bystrá, výjimečná svým vlasteneckým cítěním. Taková byla dcera a manželka zakladatelů Sokola Jindřicha Fügnera a Miroslava Tyrše. I ona zasvětila Sokolu celý svůj život. V jejich stínu ale nezůstala. Věnovala se tělovýchově, historii umění, stála u zrodu etnografie a jako respektovaná autorka publikovala řadu odborných článků. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich nebo Jan Vondráček. Hovoří historička České obce sokolské Kateřina Pohlová. Všechny díly podcastu...

Duration:00:26:00