Rownoleznik M. O misjach inaczej-logo

Rownoleznik M. O misjach inaczej

Religion & Spirituality Podcas

"Równoleżnik M. O misjach inaczej" to podcast polskich werbistów, w którym rozmawiamy z misjonarzami i misjonarkami o ich życiu i pracy. Wspólnie z nimi chcemy pokazać inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.

Location:

Poland

Description:

"Równoleżnik M. O misjach inaczej" to podcast polskich werbistów, w którym rozmawiamy z misjonarzami i misjonarkami o ich życiu i pracy. Wspólnie z nimi chcemy pokazać inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.

Language:

Polish


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 33 - Życie jest jak dywan

7/16/2024
Bp Józef Roszyński SVD pracuje w Papui-Nowej Gwinei od 1992 roku. Od samego początku posługuje na terenie diecezji Wewak na północy kraju. 6 lutego 2015 roku został mianowany biskupem diecezji, Ingres do Katedry Chrystusa Króla w Wewak i uroczystość jego święceń biskupich odbyła się 25 kwietnia 2015 roku. W rozmowie opisuje codzienność biskupa na misjach, opowiada o najtrudniejszym dniu w swoim życiu, przybliża problemy i wyzwania, z którymi musi borykać na co dzień. Zwraca też uwagę na prostotę życia miejscowej ludności, ale i na piękno, jakie go otacza każdego dnia. Podkreśla, że mimo problemów, praca misyjna przynosi niezwykłe owoce. Opowiada też o planowanej wizycie papieża Franciszka (wrzesień 2024) i oczekiwaniach, jakie z nią są związane.

Duration:00:46:09

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 32 - Misjonarz musi być otwarty na inność

6/14/2024
O. Kazimierz Grabowski SVD wyjechał do Argentyny w 1970 roku. Przepracował tam 27 lat, po czym został skierowany przez przełożonych na Białoruś, a następnie do Rosji. Na Wschodzie przepracował łącznie kolejnych 18 lat. W Argentynie był m. in. duszpasterzem w parafiach, wychowawcą kleryków, dyrektorem werbistowskiej szkoły w Rafael Calzada, wiceprowincjałem Prowincji Argentyny Południowej. W Rosji i na Białorusi był proboszczem, przełożonym wspólnoty w Sankt Petersburgu i regionałem. W rozmowie opowiada między innymi o początkach swojego powołania, o blaskach i cieniach pracy misyjnej, o problemach z podstawową katechezą w Argentynie, o kłopotach z władzą w Rosji i o tym, że czasem próbował kwestionować Bożą wolę.

Duration:00:47:01

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 31 - Od początku pracuję w formacji

4/29/2024
O. Franciszek Bąk SVD jest mistrzem nowicjatu Polskiej Prowincji SVD. Był wykładowcą teologii dogmatycznej w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. Przez 3 lata pracował jako formator w Rumunii, a następnie przeniosł się na Ukrainę, gdzie był między innymi wychowawcą w młodym grekokatolickim Misyjnym Towarzystwie św. Andrzeja Apostoła. W rozmowie opowiada o swojej misyjnej drodze, o dramatycznej historii domu Misyjnego w Chludowie oraz o sensie i znaczeniu nowicjatu w życiu zakonnika.

Duration:00:30:39

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 30 - Wiara nie jest zaszczepiona w próżni

3/11/2024
O. Piotr Adamek SVD pochodzi ze Stalowej Woli. Studia teologiczne przygotowujące do kapłaństwa ukończył w Niemczech, gdzie też otrzymał święcenia kapłańskie w 2000 roku. Zainteresowanie Azją, a w szczególności kulturą chińską, sprawiły, że podjął studia sinologiczne na w Moskwie. Obecnie pracuje na Tajwanie, gdzie wykłada na katolickim Uniwersytecie Fu Jen. W rozmowie nakreśla historię chrześcijaństwa na Tajwanie, opowiada o początkach pracy misjonarzy wśród rdzennej ludności Tsou, mówi na czym polega uniwersalizm chiński, wyjaśnia różnice kulturowe w rozumieniu świata i religijności między Europejczykami i Tajwańczykami oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie o punkty zaczepienia, które mogą pomóc w ewangelizacji mieszkańców wyspy. Opowiada też ciekawe historie przenikania się świata Zachodu i Wschodu, które są dobrze widoczne w religijności ludowej.

Duration:00:44:42

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 29 - Dobroć i wiara to moja metoda

12/18/2023
O. Zdzisław Grad SVD pracuje na Madagaskarze od 1992 roku. Od początku swej posługi pracuje na misjach trudnych, gdzie ewangelizacja dopiero się rozpoczyna lub gdzie przez lata była zaniedbana i obecnie trzeba ją rozpoczynać praktycznie od nowa. W rozmowie opowiada o blaskach i cieniach swojej pracy, o wprowadzonym przez siebie rycie błogosławieństwa królów klanowych, o tym, jak wygląda pierwsza ewangelizacja wspólnot, które jeszcze nie znają chrześcijaństwa, a także o sadzeniu lasów i stosowanej przez siebie ewangelizacji ekologicznej.

Duration:00:38:45

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 28 - Trzeba ciągle się rozwijać

10/21/2023
O. Mieczysław Drózd SVD pochodzi z Warmii. Przyznaje, że od dziecka fascynowały go chińskie znaki. Do Hongkongu wyjechał w 20024 roku i pracuje tam do dziś. Jest jedynym Polakiem pracujących w tym chińskim mieście. W rozmowie opowiada o różnicach mentalnościowych między mieszkańcami Chin kontynentalnych oraz Hongkongu i Makao, o relacjach między wiernymi i duszpasterzami, o nauce trudnego języka i potrzebie dystansu do siebie w tym procesie. Wyjaśnia też swoje fascynacje informatyką i pokazuje, w jaki sposób można to wykorzystać w pracy misyjnej.

Duration:00:31:25

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 27 - Zawsze warto być przy ludziach

9/11/2023
O. Sylwester Wydra SVD studiował teologię w Niemczech i tam otrzymał święcenia kapłańskie. Jego pierwszym krajem misyjnym była Demokratyczna Republika Konga. Następnie był proboszczem w prowadzonej przez werbistów parafii w Dreźnie. Po kilku latach otwarła się możliwość wyjazdu na Kubę. Dziś prowadzi dwie parafie: jedną w zachodniej części miasta Holguín, stolicy prowincji na wschodzie kraju, a drugą w miejscowości Buenaventura. W rozmowie opowiada też o trudnym życiu w kraju, w którym brakuje podstawowych środków do życia, o nadziejach Kubańczyków i sposobach radzenia sobie z przeciwnościami, o legendarnych kubańskich samochodach, o mechanicznych zdolnościach mieszkańców i o pracy werbistów na wyspie.

Duration:00:37:36

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 26 - Od 1975 roku w Togo

7/29/2023
O. Marian Schwark SVD wyjechał do Togo po święceniach kapłańskich w 1975 roku. Był pierwszym polskim werbistą pracującym w tym niewielkim afrykańskim kraju. Posługiwał duszpastersko, przez 15 lat pełnił funkcję dyrektora biura krajowego Caritas. Dzięki jego zaangażowaniu w północnym Togo powstało w latach 2021-2022 31 studni głębinowych. W 2023 roku został wybrany prowincjałem Prowincji Togo-Benin. - Dzięki naszej pracy Togijczycy stali się misjonarzami w innych krajach świata - mówi o. Schwark. - To jest dla mnie największa satysfacja.

Duration:00:37:26

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 25 - Nikt nam nie zabroni błogosławić ludzi

12/23/2022
O. Adam Klinikowski SVD wyjechał do Argentyny jeszcze jako kleryk na praktykę misyjną. Po święceniach kapłańskich tam wrócił i pracuje 1994 roku. W niezwykle ciekawej rozmowie opowiada między innymi o posłudze wśród par w związkach niesakramentalnych, o mądrej pomocy potrzebującym, o piekarni, która została przerobiona na kościół i o tym, w jaki sposób piłka nożna wpływa na prowadzenie duszpasterstwa.

Duration:00:51:26

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 24 - Misjonarzem jest się do końca życia

11/21/2022
O. Andrzej Fecko SVD wyjechał do Angoli w 1980 roku. Pierwsze lata jego pracy przypadły na czas krwawej wojny domowej, która z przerwami trwała aż do 2002 roku. W 1996 roku w Kifangondo o. Andrzej wybudował Centrum Medyczne św. Łukasza, które szybko stało się jedną z najważniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w Angoli. W rozmowie opowiada o trudnej rzeczywistości pracy misyjnej w ogarniętym wojną kraju, o wpływie jaki wojna miała na ludzi w Angoli, o kulisach powstania i późniejszej rozbudowy Centrum Medycznego w Kifangondo, a także o zmianach, do jakich musiał przywyknąć po rozpoczęciu pracy w Portugalii.

Duration:00:35:16

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 23 - Duszpasterz i budowniczy. 57 lat w Indonezji

10/22/2022
O. Tadeusz Gruca SVD wyjechał do Indonezji w 1965 roku, w grupie pierwszych polskich misjonarzy udających się na misje po wojnie. Od tego czasu pracuje tam nieprzerwanie. W rozmowie opowiada o okolicznościach swojego wyjazdu, o wieloletniej współpracy z ludźmi na wyspach Timor i Flores, o ponad 200 projektach budowlanych, które zrealizował, o relacjach między muzułmanami i katolikami w dzisiejszej Indonezji.

Duration:00:27:29

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 22 - Razem można zrobić wszystko

9/23/2022
Gościem kolejnego odcinka podcastu Równoleżnik M jest o. Krystian Traczyk SVD, misjonarz w Afryce od 1982 roku. Najpierw 5 lat pracował w Botswanie, a od 1987 roku posługuje w Zimbabwe. Był w grupie pierwszych werbistów, którzy rozpoczynali działalność misyjną w obu tych krajach. Jednocześnie był pierwszym polskim misjonarzem tam pracującym. Misjonarz szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób rozwijały się misje katolickie w tym regionie Afryki. Opisuje specyfikę pracy werbistów w Botwanie i Zimbabwe, opowiada, jak ważna w jego posłudze jest Biblia i co w kontekście afrykańskim oznacza Kościół jako wspólnota wspólnot. Wreszcie tłumaczy, dlaczego w tygodniu mają 2 niedziele.

Duration:00:39:38

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 21: Jestem jedną z nich

8/22/2022
Siostra Lucyna Grząśko SSpS jest misjonarką ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego. W Ukrainie pracuje od 30 lat. Od 12 lat jest dziennikarką i prowadzącą programy w Radio Maria Ukraina. Po wybuchu wojny w lutym 2022 roku zdecydowała się wrócić do Kijowa. W niezwykłym dokumencie opowiada o historii swojego życia i o trudnych decyzjach, przed którymi musiała stanąć po inwazji Rosji na Ukrainę. Przybliża też codzienność pracy w radiu w czasie wojny.

Duration:00:16:05

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 20: Misjonarz powinien być kontemplatywny w działaniu

2/26/2022
O. Józef Gwóźdź SVD po święceniach kapłańskich pracował rok w Kostaryce, a potem 8 lat w Nikaragui. Zajmował się tam głównie pracą duszpasterską w parafiach. Następnie przeniósł się do Panamy, gdzie przez 6 lat był wikariuszem biskupim i diecezjalnym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w 2019 roku. W tym czasie uległ wypadkowi i musiał wrócić do Polski. Odbył studia doktoranckie w Rzymie. W kolejnym odcinku podcastu mówi o duchowym wymiarze prowadzenia misji w kontekście bpa Jorge Novaka SVD, którego posługa był tematem jego doktoratu. Obecnie o. Józef Gwóźdź SVD jest już z powrotem w Panamie. Prowadzi stronę internetową www.misjapanama.pl.

Duration:00:28:56

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 19: Z Czech do Zairu i z powrotem

12/4/2021
O. Marian Brudny od kilku lat jest proboszczem parafii w Uhříněves na przedmieściach Pragi. Wcześniej, przez 21 lat, pracował w Demokratycznej Republice Konga, gdy kraj był jeszcze Zairem. Bezpośrednio po święceniach kapłańskich przez kilka lat także pracował w Czechach, zatem jego misyjne drogi zatoczyły koło. W rozmowie opowiada o ścieżkach swojej misyjnej posługi i próbuje porównać pracę w Afryce z posługą w Europie. - Szczerze mówiąc w Afryce czułem się o wiele bezpieczniej niż w Europie - przyznaje o. Marian. Wyjaśnia przy tym, że pracował w regionach, gdzie nie było bogactw naturalnych, zatem wojna, w wyniku której powstała dzisiejsza Demokrayczna Republika Konga, nie toczyła się na terenach jego parafii. - Muszę też powiedzieć, że przez 21 lat w Afryce ani raz nie spotkałem człowieka, który by powiedział, że jest niewierzący.

Duration:00:44:59

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 18: Moje odkrywanie Japonii ciągle trwa

10/23/2021
O. Bogusław Nowak jeszcze jako kleryk wyjechał do Japonii. 37 lat pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni pozwoliło mu poznać mentalność Japończyków, ich oddanie pracy, relacje rodzinne i podejście do śmierci. - Na początku mojej misyjnej drogi miałem nadzieję, że jak nauczę się japońskiego będzie o wiele łatwiej. W praktyce okazało się, że było mi dużo trudniej - przyznaje o. Bogusław.

Duration:00:37:51

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 17: Co brat zakonny może przez 30 lat robić w Ghanie?

8/17/2021
Br. Andrzej Kędziora SVD od ponad 30 lat jest misjonarzem w Ghanie. Oprócz pracy pastoralnej prowadzi zakład optyczny "New Look". Używane okulary, w dużej ilości sprowadzane z Polski, udostępnia miejscowej ludności. Opowiada między innymi o życiu w społeczności wielu religii.

Duration:00:31:44

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 16: Chiński Kościół (nie tylko) z europejskiej perspektywy

8/17/2021
O. Zbigniew Wesołowski SVD jest dyrektorem instytutu sinologicznego “Monumenta Serica” w Sankt Augustin koło Bonn. Pełni tę funkcję od 2019 roku, gdy zmarł dotychczasowy dyrektor, o. Roman Malek SVD. Opowiada w jaki sposób trafił do instytutu i jakie znaczenie w jego życiu misjonarskim miał 15- letni pobyt na Tajwanie. Wyjaśnia też, co jego ściśle redakcyjna i naukowa praca na wspólnego z powołaniem misyjnym.

Duration:00:28:34

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 15: Kontrasty w pracy misyjnej w Togo

7/24/2021
O. Marek Pogorzelski SVD od 17 lat pracuje w Beninie i Togo w Afryce Zachodniej. Opowiada o kontrastach w pracy misyjnej, zmaganiach z wielością języków lokalnych i codzienności misjonarza. Opracował autorski program formacji młodzieży w diecezji Lomè. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego.

Duration:00:36:47

Ask host to enable sharing for playback control

Odc. 14: Domagamy się praw dla Indian

7/3/2021
O. Henryk Gąska SVD od 32 lat jest misjonarzem w Paragwaju. Większość tego czasu poświęcił pracy wśród Indian. Od 2014 roku jest generalnym koordynatorem CONAPI (Coordinación Nacional de Pastoral Indígena), katolickiej organizacji pozarządowej zajmującej się szeroko pojętą działalnością na rzecz Indian. W podcaście opowiada o problemach rdzennych mieszkańców Paragwaju, którzy są dyskryminowani, pozbawiani praw do ziemi i równej edukacji, marginalizowani, a czasem nawet prześladowani. - W naszej pracy Indianin jest zawsze na pierwszym miejscu, misjonarz na ostatnim - mówi o. Henryk. Na fotografii Indianie Guarani (fot. Leszek Wilman SVD)

Duration:00:33:47