Rownoleznik M. O misjach inaczej-logo

Rownoleznik M. O misjach inaczej

Religion & Spirituality Podcasts

"Równoleżnik M. O misjach inaczej" to podcast polskich werbistów, w którym rozmawiamy z misjonarzami i misjonarkami o ich życiu i pracy. Wspólnie z nimi chcemy pokazać inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.

"Równoleżnik M. O misjach inaczej" to podcast polskich werbistów, w którym rozmawiamy z misjonarzami i misjonarkami o ich życiu i pracy. Wspólnie z nimi chcemy pokazać inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.

Location:

Poland

Description:

"Równoleżnik M. O misjach inaczej" to podcast polskich werbistów, w którym rozmawiamy z misjonarzami i misjonarkami o ich życiu i pracy. Wspólnie z nimi chcemy pokazać inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.

Language:

Polish


Episodes

Odc. 18: Moje odkrywanie Japonii ciągle trwa

10/23/2021
O. Bogusław Nowak jeszcze jako kleryk wyjechał do Japonii. 37 lat pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni pozwoliło mu poznać mentalność Japończyków, ich oddanie pracy, relacje rodzinne i podejście do śmierci. - Na początku mojej misyjnej drogi miałem nadzieję, że jak nauczę się japońskiego będzie o wiele łatwiej. W praktyce okazało się, że było mi dużo trudniej - przyznaje o. Bogusław.

Duration:00:37:51

Odc. 17: Co brat zakonny może przez 30 lat robić w Ghanie?

8/17/2021
Br. Andrzej Kędziora SVD od ponad 30 lat jest misjonarzem w Ghanie. Oprócz pracy pastoralnej prowadzi zakład optyczny "New Look". Używane okulary, w dużej ilości sprowadzane z Polski, udostępnia miejscowej ludności. Opowiada między innymi o życiu w społeczności wielu religii.

Duration:00:31:44

Odc. 16: Chiński Kościół (nie tylko) z europejskiej perspektywy

8/17/2021
O. Zbigniew Wesołowski SVD jest dyrektorem instytutu sinologicznego “Monumenta Serica” w Sankt Augustin koło Bonn. Pełni tę funkcję od 2019 roku, gdy zmarł dotychczasowy dyrektor, o. Roman Malek SVD. Opowiada w jaki sposób trafił do instytutu i jakie znaczenie w jego życiu misjonarskim miał 15- letni pobyt na Tajwanie. Wyjaśnia też, co jego ściśle redakcyjna i naukowa praca na wspólnego z powołaniem misyjnym.

Duration:00:28:34

Odc. 15: Kontrasty w pracy misyjnej w Togo

7/24/2021
O. Marek Pogorzelski SVD od 17 lat pracuje w Beninie i Togo w Afryce Zachodniej. Opowiada o kontrastach w pracy misyjnej, zmaganiach z wielością języków lokalnych i codzienności misjonarza. Opracował autorski program formacji młodzieży w diecezji Lomè. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego.

Duration:00:36:47

Odc. 14: Domagamy się praw dla Indian

7/3/2021
O. Henryk Gąska SVD od 32 lat jest misjonarzem w Paragwaju. Większość tego czasu poświęcił pracy wśród Indian. Od 2014 roku jest generalnym koordynatorem CONAPI (Coordinación Nacional de Pastoral Indígena), katolickiej organizacji pozarządowej zajmującej się szeroko pojętą działalnością na rzecz Indian. W podcaście opowiada o problemach rdzennych mieszkańców Paragwaju, którzy są dyskryminowani, pozbawiani praw do ziemi i równej edukacji, marginalizowani, a czasem nawet prześladowani. - W...

Duration:00:33:47

Milczenie szansą (nr 9/2021)

6/17/2021
A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. (Mt 15,22-23a)

Duration:00:04:20

Odc. 13: 7 lat w Oruro na boliwijskim Altiplano

6/5/2021
Br. Krzysztof Walendowski SVD pochodzi z Wrześni. W 2007 roku wstąpił do werbistów. Pracował w apostolacie powołaniowym i opiekował się ministrantami. W roku 2014 wyjechał do Boliwii, gdzie rozpoczął pracę jako sekretarz biskupa diecezji Oruro. Udziela się też w diecezjalnej Caritas i zajmuje młodzieżą. Opowiada o sytuacji w diecezji, o otwartości ludzi, o trudnej pracy górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach i o jednym z największych karnawałów w Ameryce Południowej, który w...

Duration:00:24:42

Odc. 12: W kraju czarnej magii i pięknego chrześcijaństwa

5/8/2021
O. Franciszek Wojdyła SVD jest misjonarzem w Demokratycznej Republice Konga. Z dwudziestoletniej perspektywy pracy misyjnej mówi o jej blaskach i cieniach. Jednym w większych wyzwań jest wciąż silna wiara w czary i fetyszyzm. Jak temu zaradzić? Więcej informacji o pracy o. Franciszka: https://bit.ly/3nPTcFR

Duration:00:32:23

Odc 11: Przez media chcę ukazywać piękno ludzi i kultur

4/17/2021
O. Mirosław Wołodko SVD już od ćwierć wieku jest misjonarzem w Togo. Po skończonych studiach specjalistycznych zaangażował się w pracę w mass mediach. Między innymi zajmuje się fotografią, produkuje filmy, a także rozprowadza Biblię i literaturę religijną w krajach Afryki Zachodniej. Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego.

Duration:00:28:11

Odc. 10: 26 lat na argentyńskiej ziemi

3/13/2021
O. Henryk Skowronek SVD od 26 lat pracuje w Argentynie. Pochodzi ze Śremu. Po święceniach kapłańskich w 1992 roku i dwuletniej praktyce duszpasterskiej w Nysie wyjechał do kraju swego przeznaczenia misyjnego. W kontekście pracy parafialnej, którą głównie się zajmuje, opowiada o Argentynie i jej mieszkańcach.

Duration:00:26:09

Odc. 9: Z paszportem w jedną stronę

2/27/2021
O. Adam Pirożek SVD wyjechał na misje do Ameryki Południowej w 1982 r. Był wtedy stan wojenny. Otrzymał paszport w jedną stronę i nie wiedział, czy kiedykolwiek wróci do Polski. Tak kiedyś na misje wyjeżdżali pierwsi werbiści. Św. Józef Freinademetz wyjechał do Chin i nigdy nie wrócił już do rodzinnego Tyrolu. Misjonarz jest gotowy na drogę w jedną stronę. Kraj, do którego jest posłany, jest jego nową ojczyzną.

Duration:00:36:59

Odc. 8: Na zaufanie Indian Aymara trzeba zasłużyć

2/6/2021
O. Marcin Domański SVD pochodzi z Rybnika. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 2018 roku wyjechał na misje do Boliwii. Trafił na Altiplano, śródgórski płaskowyż w Andach. Opowiada o swoim wciąż świeżym doświadczeniu pracy misyjnej wśród Indian Aymara.

Duration:00:20:35

Odc. 7: W Rosji jesteśmy znakiem obecności Boga

1/16/2021
O. Dariusz Pielak SVD od 17 lat pracuje w Rosji, głównie w Moskwie. Wcześniej był misjonarzem w Argentynie, Hiszpanii i Urugwaju. Jest wykładowcą Pisma Świętego i znawcą duchowości założyciela werbistów, św. Arnolda Janssena. Z tej szerokiej perspektywy mówi o tym, co to znaczy być misjonarzem i na czym polega ewangelizacja.

Duration:00:33:03

Odc. 6: Bangladesz - misjonarz w muzułmańskim kraju

1/2/2021
O. Mariusz Pacuła SVD przez 17 lat pracował w Ghanie. Odpowiadając na prośbę przełożonego Zgromadzenia w 2018 roku rozpoczął pracę w nowej misji werbistowskiej w Bangladeszu. Opowiada o różnicach kulturowych między Afryką i południowo-wschodnią Azją, a także o niełatwych realiach pracy misyjnej w całkowicie muzułmańskim społeczeństwie. Katolicy żyją w Bangladeszu już od 500 lat, ale w strukturze społeczeństwa jest ich zaledwie 0,04%.

Duration:00:26:03

Odc. 5: Dawać choć trochę miłości

12/12/2020
S. Wiktoria Kovalchuk SSpS pracuje w Grecji wśród imigrantów i uchodźców, którzy pochodzą głównie z Afganistanu. Sama jest emigrantką, ponieważ po aneksji Krymu przez Rosję, musiała opuścić swoje rodzinne strony. W Atenach współpracuje z Jezuicką Służbą Uchodźcom (JRS). Uczy imigrantów języka angielskiego, prowadzi zajęcia pozalekcyjne dla ich dzieci, a na Placu Wiktorii robi razem z dziewczynkami afgańskich uchodźców lalki ze szmat. Praca s. Wiktorii to odpowiedź na apel papieża Franciszka,...

Duration:00:28:12

Odc. 4: O pracy misyjnej w zmieniającej się Papui Nowej Gwinei

11/28/2020
O. Walenty Gryk pochodzi z Kwidzyna. Pod wpływem lektury listów misjonarzy z Papui Nowej Gwinei wstąpił do werbistów. W 1985 roku rozpoczął pracę w tym kraju i z przerwami trwa ona do dziś. Zajmował się m.in. apostolatem biblijnym, był odpowiedzialny za Papieskie Dzieła Misyjne i pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji Goroka. W rozmowie opowiada o szybko zmieniającej się rzeczywistości kraju i kulisach pracy misyjnej na przestrzeni lat.

Duration:00:29:26

Odc. 3: Werbiści wśród ludu Tsou na Tajwanie

11/14/2020
O. Andrzej Kołacz SVD od 1981 roku pracuje na Tajwanie. Przez 10 lat był duszpasterzem „ludzi gór” – rdzennego tajwańskiego ludu Tsou, należącego do wielkiej rodziny ludów austronezyjskich. W swojej pracy, oprócz działań ściśle duszpasterskich, zabiegał o zachowanie tożsamości i kultury tej mniejszości tubylczej. O. Andrzej opowiada o historii Tajwanu, roli Kościoła w rozwoju społeczeństwa oraz o tym, w jaki sposób dotarli tam werbiści.

Duration:00:30:34

Odc. 2: Wśród uchodźców w Atenach

10/31/2020
S. Ewa Pliszczak SSpS jest misjonarką ze zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego. Od 2018 roku pracuje w Atenach wśród migrantów, którzy pochodzą głównie z Afganistanu. Uczy ich angielskiego, prowadzi dla nich magazyn odzieży używanej. Tych, którzy dopiero co przyjechali do Aten i koczują na Placu Wiktorii, odwiedza każdego dnia, by zobaczyć, jak może im pomóc. Gra tam z chłopakami w piłkę. Dlaczego to wszystko robi? -- Przepraszamy za nieco niższą jakość nagrania, ale rozmowa została...

Duration:00:29:33

Odc. 1: Muzyka baroku i misje

10/15/2020
W pierwszym odcinku podcastu "Równoleżnik M. O misjach inaczej" zapraszamy na spotkanie z o. prof. Piotrem Nawrotem SVD, misjonarzem w Boliwii, wybitnym muzykologiem i jednym z największych znawców muzyki baroku misyjnego w Ameryce Łacińskiej. Od 1991 roku zajmuje się rekonstrukcją zachowanych utworów pochodzących z dawnych redukcji jezuickich i promocją muzyki barokowej Indian południowoamerykańskich. Rozmawia o. Andrzej Danilewicz SVD

Duration:00:46:22