Vzhuru dolu podcast-logo

Vzhuru dolu podcast

Science & Technology News

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

Location:

Czech Republic

Description:

O webdesignu a webové vývojařině s Martinem Michálkem, Robinem Pokorným a jejich hosty.

Twitter:

@vzhurudolu

Language:

Czech


Episodes

S Borkem Bernardem o JavaScriptu na serveru

9/22/2022
Node, Deno, Bun…? S Borkem (nyní CTO v Shoptetu) se vám v těch serverových javascriptových věcech pokoušíme dělat pořádek. Sobě taky. Jo a – prosíme vás – popisek podcastu tentokrát určitě nečtěte!

Ohlédnutí za WebExpo 2022 (Podcast LIVE)

7/19/2022
Viděli jsme se poprvé na živo a s publikem, v malém kině Lucerna, hned po skončení WebExpo 2022. Nebylo to osobní setkání po čtyřech letech natáčení trošku zvláštní?

Duration:00:48:49

Ohlédnutí za WebExpo 2022 (LIVE)

7/18/2022
Změny ve vývoji prohlížečů, zase to Safari, Railway oriented TypeScript, parties na WebExpu, nové vlastnosti v HTML, verzování CSS a jeho výhody, Cascade Layers a ITCSS, JS promisy, Remix, JAMstack… probrali jsme toho opravdu hodně. Navíc poprvé na živo a s publikem. Nebylo to osobní setkání po čtyřech letech natáčení na dálku pro Robina s Martinem zvláštní?

Duration:00:48:50

S Petrou Dolejšovou a Martinem Koptou o soukromí na webu

3/17/2022
Zkoušíme v podcastu přijít na to, jak asi bude vypadat soukromí na webu z pohledu tvůrce webů za pár let. Kdy přijde norma ePrivacy a co to vlastně je? Zakáže nám EU po pomazánkovém másle i Google Analytics?

Duration:00:54:52

S Petrou Dolejšovou a Martinem Koptou o soukromí na webu

3/16/2022
Pojďme už (cookie) lišty nechat lištami a zamyslet se nad důvody, proč vlastně my webaři máme řešit soukromí uživatelů. Chtějí to uživatelé nebo se jen EU zbláznila? Zkusme přijít na to, jak asi bude vypadat soukromí na webu z pohledu tvůrce webů za pár let. Kdy přijde norma ePrivacy a co to vlastně je? Zakáže nám EU po pomazánkovém másle i Google Analytics?

Duration:00:54:54

State of CSS 2021 a kaskádové styly v roce 2022

2/2/2022
Robin a Martin tradičně reagují na výsledky ankety State of CSS 2021. Nejprve krátké zamýšlení o výhodách a nevýhodách anket. Pak už sypeme novinky a přemýšlíme, jak užitečné pro webaře mohou být. Grid, subgrid, Container Queries, Cascade Layers, clamp(), funkce barev, funkce pro porovnávání… Opět se nám to do stylů sype ve velkém.

Duration:00:58:49

S Filipem Hráčkem o vedlejších projektech, odchodu z Google a Dartu

12/19/2021
Filipa nejspíš znáte jako jedno z prvních Čechů v Google a jako propagátora Dartu a Flutteru. V dnešní epizodě se o obojím budeme krátce bavit. Ovšem nejvíce se ptáme na vedlejší projekty, kterých má Filip přehršel. Co mu daly a vzaly?

Duration:00:57:00

O MicroFrontends s Břéťou Proftem

10/25/2021
Břéťa Proft z Pipedrive (a z Prahy) s námi sdílel zkušenosti s mikrofrontendy, takže jsme opět pokryli jedno téma, které na nás vyskakovalo v předchozích epizodách. Zde očekávejte úvod do microfrontends, ale také porovnání zkušenosti Břéťovy a Robinovy firmy. Bavíme se nejen o technikáliích, ale taky o způsobu organizace firem, což je u nasazování této technologie důležitý faktor.

Duration:00:47:26

Letní speciál o Container Queries

9/7/2021
V tomhle letním speciálu si Robin s Martinem povídali o novince, která se nedávno objevila v Chrome. O technologii, kterou si oba dlouho v CSS přáli. O specifikaci, které by mohla být tou nejdůležitější za posledních několik let. O Container Queries.

Duration:00:49:14

O Tailwind CSS a Honzou Bienem a Adamem Kudrnou

6/8/2021
Tento díl podcastu vznikl jako záznam diskuze o novém a zajímavém CSS frameworku, která proběhla během prvního ročníku konference Fronendisti.cz, FrontKonu. Honza Bien do programu přispěl výbornou přednáškou, kde ukazoval jak Tailwind používá pro kódování libovolného grafického návrhu. O utility-first přístupu jsme diskutovali v kontextu component-first frameworků, jako je Bootstrap, a proto jsme pozvali i Adama Kudrnu. Přejeme vám příjemný poslech.

Duration:01:01:16

S Janem Řezáčem o zpackaných výběrových řízení na weby

5/16/2021
Zakladatele rodu House of Řezáč jsme pozvali v reakci na jeho nedávný text Proč MENDELU vyhodí 5,4 milionů korun z okna. Proč jsou výběrka (pořád) tak špatná a dá se s tím něco dělat? V závěru podcastu nám vyšel čas probrat ještě nástroj pro tvorbu webu Webflow.

Duration:00:58:06

S Evou Kuttichovou o mezinárodním freelancingu a AR/VR

3/29/2021
Eva je produktová a interakční designérka na volné noze. Martin a Robin si s ní povídali o přechodu k freelancingu a rovnou do zahraničí, dále je zaujaly témata jako herní design, navrhování pro rozšířenou a virtuální realitu (AR/VR) a další. Uvidíte sami. Přejeme vám příjemný poslech.

Duration:01:03:49

S Rikim Fridrichem o stavu CSS a JavaScriptu

1/26/2021
Nad výsledky anket State of CSS/JS 2020 jsme nahlas přemýšleli o aktuálním vývoji frontendových technologií. Nemohli jsme se nepozastavit u některých témat, které vidíme jinak, abychom zjistili, že to někdy vidíme velmi podobně. Probrali jsme Tailwind, nástroje pro testování JS, TypeScript a mnohé další.

Duration:01:23:02

Speciál o trendech pro rok 2021 (druhá část vánočního dvojdílu podcastu)

12/31/2020
Vybrali jsme pět oblastí a diskutujeme, jak moc ovlivní webový vývoj v příštích 12 měsících. A rovnou prozradíme, že padnou i nějaké palce dolů.

Duration:00:41:45

S Robinem a Martinem o Robinovi a Martinovi (první část vánočního dvojdílu)

12/18/2020
Asi nás znáte. Ale možná úplně přesně nevíte, čím se zabýváme, a jak se to změnilo v roce 2020, kdy se změnilo skoro všechno. Řekli jsme si, že by mohlo být užitečné se trochu více představit, ještě než začneme další sezonu vysílání. To proto, abyste věděli, z jakých pozic k vám hovoříme. Takže v první části vánočního dvojdílu dělá Martin rozhovor s Robinem a Robin rozhovor s Martinem. Nebo tak nějak.

Duration:00:53:40

S Borkem Bernardem o vývoji webů na JAMStacku

10/22/2020
JAMStack se v roce 2020 vtírá do více a více týmů, projektů a – možná především – konverzací. V živém rozhovoru jsme se Borka Bernarda ptali na to, co to vlastně JAMStack je a nakolik je kompatibilní třeba s WordPressem nebo větším eshopem. A taky jestli džem nejsou nové špagety.

Duration:01:02:38

S Markem Prokopem o CMS (a trochu také SEO a copywritingu)

9/21/2020
S Markem jsme před podcastem zašli na oběd, abychom sladili noty pro povídání o SEO. Dopadlo to tak, že si povídáme úplně o něčem jiném.

Duration:01:00:01

Backend vs. frontend a Microsoft vs. zbytek světa webových vývojářů (ve spolupráci s .NET.CZ)

8/18/2020
V první polovině našeho povídání s kluky z .NET.CZ Podcast, Martinem Šimečkem a Vojtou Mádrem, jsme se jen jemně oťukávali při povídání o neutrálním tématu. To druhá část už je přeci jen šťavnatější. Jak by ne, když tématem není nic menšího než současný frontend versus současný backend.

Duration:01:06:09

Proč a jak tvořit podcasty (ve spolupráci s Podcastem .NET.CZ)

8/4/2020
V nově epizodě podcastu (který by se už asi neměl nazývat podcastem) se Robin a Martin spojili s kluky z .NET.CZ Podcast, Martinem Šimečkem a Vojtou Mádrem, aby trochu odbočili od obvyklých témat a probrali svému srdci blízké podcastování. Berte to jako motivační návod, proč si myslíme, že byste měli dělat podcasty taky.

Duration:00:44:15

URL, Web Vitals, PageSpeed.cz a Micro Frontends

6/26/2020
Martin s Robinem jsou tentokrát sami a poprvé streamují naživo přes YouTube. Jak to asi dopadlo? Nakonec dobře, probrali čtyři témata, která je v poslední době zaujala.

Duration:00:27:45