Laboratory-logo

Laboratory

Science Podcasts >

Vědecké novinky, které odborníci vysvětlují a herci glosují. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Vědecké novinky, které odborníci vysvětlují a herci glosují. Pořad Českého rozhlasu Plus.
More Information

Location:

Czech Republic

Description:

Vědecké novinky, které odborníci vysvětlují a herci glosují. Pořad Českého rozhlasu Plus.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes

Laboratoř - O vzniku života v kalužích, vlivu amazonských mikrobů na klima a noční proměně bakterií

4/20/2019
More
Názory vědců a herců na zásadní výzkumy a studie. Debatují hydrobiolog Adam Petrusek, molekulární biolog Petr Svoboda, herec a moderátor Jan Kraus. Moderuje Martina Mašková.

Duration:00:25:41

Laboratoř - Chudoba se nejspíš dědí. Její zdravotní dopady odnesou i další generace

4/13/2019
More
Lidem, kteří trpí nouzí, se mnohdy zhoršuje zdraví. Je to dáno hlavně vlivem stresu, každodenními obavami o základní životní potřeby. Američtí antropologové zjistili, že tyto životní prožitky nechávají stopy v dědičné informaci a jejich vliv tak můžou pocítit i další generace. Překvapením byl velký počet míst v genomu, kterých se chudoba týkala. Vztahovala se nejméně k 1500 genů.

Duration:00:25:48

Laboratoř - Výzkum ženy, která necítí bolest, by mohl vést k vývoji nových léků

4/6/2019
More
Seniorka ze Skotska téměř necítí bolest a zřejmě se jí i lépe hojí rány. Genetický rozbor u ní odhalil vzácnou mutaci dvou genů, o jednom z nich přitom dosud nebylo známo, že jako gen funguje. Britští odborníci zkoumají, jak se u dotyčné dámy bolest tlumí a zda by znalost tohoto mechanismu mohla vést k novým způsobům léčby bolesti nebo hojení ran.

Duration:00:25:40

Laboratoř - Jak omezit herbicidy? Plevel pomůžou najít satelity nebo drony

3/30/2019
More
Španělští vědci zmapovali, kde se v úrodě pšenice šíří planý oves jalový, jeden z nejagresivnějších plevelů na světě. Věděli, že nové rostlinky plevele se objevují vždy vedle původních. Hledali je s pomocí satelitů nebo dronů. Signál GPS v zemědělských strojích pak umožnil postříkat pole herbicidy jen tam, kde to bylo třeba.

Duration:00:25:50

Laboratoř - U dvojčat různého pohlaví působí testosteron i na dívky

3/23/2019
More
Badatelé z Illinois zkoumali biologickou a sociální situaci norských žen, které se narodily jako dvouvaječná dvojčata a jejich sourozencem byl muž. Zjistili, že tyto ženy o něco méně často než jejich vrstevnice dostudovaly střední školu nebo bakalářské obory, méně často se vdávaly, rodilo se jim méně dětí a také o něco méně vydělávaly. Vědci zvažují, zda to může mít hormonální příčiny, zdůrazňují ale, že nejen hormony ovlivňují životní úspěch.

Duration:00:25:46

Laboratoř - Proč potřebujeme spánek? V mozku se uklízí poškozená DNA

3/16/2019
More
Vědci z Izraele objevili další důvod, proč bychom měli spát. Na pokusné rybce doložili, že spát potřebují i jednotlivé nervové buňky v mozku, aby si mohly uklidit poškozenou DNA v jádře. Během spánku se opravují chyby dědičné informace, které se nahromadily přes den.

Duration:00:25:53

Laboratoř - Počítat koaly v korunách stromů je těžké, ekologům pomohl dron

3/9/2019
More
Australští ekologové hledali a počítali koaly s pomocí dronů, termovize a umělé inteligence. Našli o 15 % více zvířat než při běžné terénní práci a výzkum, který by jinak trval celý den, se zkrátil na hodiny. Bez lidského vkladu se ale nová metoda neobjede.

Duration:00:25:52

Laboratoř - Ryba korálových útesů pyskoun rozpůlený se možná pozná v zrcadle

3/2/2019
More
Pyskoun rozpůlený z korálových útesů reaguje na svůj obraz v zrcadle podobně jako primáti, delfíni nebo sloni. Vědci této rybě na hřbet namalovali barevnou značku, kterou mohla spatřit jen při pohledu do zrcadla. Když značku objevila, začala se třít o drsnější povrchy, aby se jí zbavila.

Duration:00:25:52

Laboratoř - Motýlům svědčí louky u lesa, na polích se neuživí

2/23/2019
More
Motýlům svědčí louky uprostřed lesů anebo louky obklopené lukami. Plyne to ze studie 32 tisíc jedinců ze 77 druhů ve Švédsku. Motýli naopak nemají rádi rozlehlá pole a široké lány, kde se jim potrava hledá hůř.

Duration:00:25:50

Laboratoř - Krátkodobý půst prospívá tělu a oddaluje stárnutí

2/22/2019
More
Vědci z Okinawy a Kjóta doložili, že krátkodobý půst prospívá našemu metabolismu a zřejmě také oddaluje stárnutí. U účastníků pokusu hladovějících 58 hodin našli v krvi 44 látek, jejichž hladina vzrostla, o 30 těchto sloučeninách dosud nevěděli. Jedna z nich se například podílí na omlazování cév.

Duration:00:25:46

Laboratoř - Houpání zlepšuje spánek a prospívá paměti

2/9/2019
More
Studie neurovědců z univerzit v Ženevě a v Lausanne dokládají, že houpací síť nebo křeslo jsou užitečné vynálezy. Mladí účastníci pokusu, které před a při spaní houpali, nejenže usnuli dřív, ale jejich spánek byl kvalitnější a lépe jim fungovala paměť.

Duration:00:25:50

Laboratoř - Tempo mutací je u člověka pomalejší než u lidoopů

2/2/2019
More
Vědci z dánských univerzit v Aarhusu a v Kodani zjistili, že tempo, s jakým vznikají mutace u člověka, je pomalejší než u našich nejbližších příbuzných, lidoopů. U šimpanzů, goril nebo orangutanů našli za rok o třetinu víc mutací než u lidí. To by mohlo změnit odhad načasování doby, kdy se lidská evoluční větev oddělila od šimpanzů.

Duration:00:25:55

Laboratoř - S doplňky vitamínu D to není třeba přehánět, radí vědci

1/26/2019
More
Vitamín D prospívá kostem, svalům a zubům. Bývá proto doporučován zvláště starším lidem. Badatelé z britského Newcastlu chtěli ověřit, zda se při vyšších dávkách jeho efekt násobí. Zjistili, že vyšší dávky lepší zdravotní účinek neměly.

Duration:00:25:41

Laboratoř - Termiti chrání tropický les před suchem, zjistili vědci

1/19/2019
More
Vědci z Austrálie, Hongkongu a Británie doložili, že termiti v tropickém deštném lese tlumí účinky sucha. V suchém období tam vždy termitů přibylo, rychleji se rozkládalo listí, půda byla vlhčí a bohatší na živiny, což prospívalo i rostlinám.

Duration:00:25:45

Laboratoř - Americké diplomaty na Kubě trápil cvrček. Vědci to odhalili z nahrávky z ambasády

1/12/2019
More
Ambasádu USA na Kubě přes dva roky trápí nepříjemné vysokofrekvenční zvuky v jejích prostorách. Řada diplomatů měla kvůli nim zdravotní problémy. Vědci teď z nahrávek zjistili, že daný zvuk vydává jeden druh cvrčka z Karibiku.

Duration:00:25:49

Laboratoř - Naše dědičná kopírka je velmi výkonná, tvrdí vědci

1/5/2019
More
Badatelé z floridské státní univerzity rozluštili záhadu, která trápila jejich kolegy desítky let. Hledali a našli v dědičné informaci myší úseky, které řídí její kopírování. Přišli také na to, že klíčový je čas, kdy se duplikát tvoří.

Duration:00:25:47

Laboratoř - Vědci našli geny dlouhověkosti papoušků

12/29/2018
More
Vědci z Pensylvánie studovali dlouhověké mluvící papoušky. Inspiroval je zvláště jihoamerický papoušek amazoňan modročelý přezdívaný Mojžíš. Chtěli vědět, čím je dána jejich dlouhověkost a jak to souvisí s tím, že se tak dobře učí mluvit.

Laboratoř - Duhové peří měli ptáci už před 49 miliony let

12/23/2018
More
Vědci prozkoumali peří 97 druhů moderních ptáků ze sbírky Kodaňského muzea s cílem zjistit původ jejich duhového zbarvení. Přišli na to, že dávní příslušníci dvou ptačích skupin, trogonů a svišťounů, měli duhová křídla už před desítkami milionů let.

Duration:00:25:50

Laboratoř - Jak může genetika pomoci neslyšícím?

12/15/2018
More
Vědci z Tel Avivu odhalili geny, které jsou klíčové pro vývoj sluchu u myší. Pomohla jim v tom mapa chemických přívěsků, které ovlivňují vypínání a zapínání genů pro obnovu vlásků vnitřního ucha.

Duration:00:25:51

Laboratoř - Rostliny a bakterie umějí „uklízet“ skleníkové plyny

12/8/2018
More
V nejhlubší části Kalifornského zálivu vědci objevili dosud neznámé hlubokomořské bakterie, které dokážou zpracovávat skleníkové plyny. Uhlovodíky, jako metan nebo butan, totiž využívají jako zdroj energie pro život.

Duration:00:25:51