Tech_FM-logo

Tech_FM

Science >

More Information

Location:

Bratislava, Slovakia

Twitter:

@denniksme

Language:

English


Episodes

Radio FM - TECH FM 1172019

7/15/2019
More
Čosi podobné sa objavilo pred pár rokmi. Astronómovia narazili na ďalekú hviezdu, ktorá sa správala veľmi zvláštne. Dokonca tak zvláštne, že jedným z rozumných – a to v tomto prípade zdôrazňujeme – vysvetlení boli aj mimozemšťania. Teraz vedci narazili na ďalšiu hviezdu, ktorá pripomína tú Tabbyinu. Tiež veľmi čudne bliká a hypotéz, ktorými sa to snažíme vysvetliť, je hneď niekoľko. Áno, znovu vrátane mimozemšťanov. Hackeri tiež ukázali, ako by mohli napadnúť kľúčové medicínske zariadenia v...

Duration:00:16:10

Šváby prežijú všetko, vytvorili si odolnosť na ľudské chemikálie

7/5/2019
More
Hovorí sa, že šváby prežijú takmer všetko. Napokon, prežili dinosaury, prežili dodnes a ak nastane koniec ľudstva, zrejme to prežijú tiež. Nový výskum navyše naznačuje, že si zvykli aj na naše chemikálie a insekticídy. A dokonca dokázali prenášať odolnosť aj na látky, s ktorými sa ešte nestretli. Iní výskumníci sa zase pozreli do minulosti človeka. A vďaka DNA ukázala, že legendy mali pravdu: dávni Filištínci naozaj boli Európania, zrejme potomkovia alebo príbuzní morských národov, ktoré...

Duration:00:18:13

Ako vedci vypátrali pahltné baktérie, ktoré ujedali z liekov

6/28/2019
More
Firma SpaceX má za sebou najdôležitejší štart roka. Tento týždeň vyniesla do vesmíru 24 satelitov, ktoré umiestnila na rôzne obežné dráhy. Vďaka úspešnému štartu môže v budúcnosti dostať ďalšie kontrakty od armády a tajných služieb USA. Tím výskumníkov zistil, ako sa dvom rôznym druhom črevných baktérií podarilo narušiť pôsobenie lieku levopoda, ktorý sa používa na zmiernenie príznakov Parkinsonovej choroby. Viac v podcaste TECH_FM.

Duration:00:14:24

Psy sa nás naučili oklamať, naozaj majú psie oči

6/21/2019
More
Majitelia psov to zrejme poznajú. Ten ublížený pohľad, ktorým na nás pozerajú psy – najmä ak sa ich chystáte hrešiť. Vedci teraz zistili, že psí pohľad nie je mýtus. Ale naši zvierací sprievodcovia si naozaj vyvinuli nový sval, ktorým sa líšia od vlkov. Iný vedecký tím zase ukázal, že cesta k vzniku DNA je výrazne jednoduchšia, ako sme sa dosiaľ domnievali. A vznik DNA tak posunuli o štyristo miliónov rokov skôr. Viac v podcaste TECH_FM.

Duration:00:11:59

Ľudské telo má hranice, ukázal nový výskum

6/14/2019
More
Dokážu ľudia čokoľvek? A existujú vôbec nejaké tvrdé limity našich tiel? Vedci sa už nejaký čas snažia nájsť odpovede na podobné otázky. Nový výskum teraz naznačuje, že čosi ako fyziologický limit našich tiel naozaj môže existovať. Najmä, ak sa rozprávame o dlhodobej námahe. Tiež sme sa však rozprávali o falošných správach a deepfakes, ktoré sa v poslednom období objavujú na internete. Viac už v podcaste TECH_FM.

Duration:00:14:14

Ananás na pizze, halušky bez zemiakov. Prezradili sme naše poruchy správania

6/7/2019
More
Podcast TECH_FM tento týždeň oslavuje päť rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti ste nám kládli rôzne otázky a my sme na ne pokúšali odpovedať. Niekedy možno aj vtipne. Výsledok si môžete vypočuť.

Duration:00:17:46

Vedci prišli s čudnou hypotézou, prečo sa praľudia vzpriamili

5/31/2019
More
Postaviť sa na dve nohy má niekoľko výhod. Môžete niesť veci, môžete používať nástroje, voľné ruky môžete použiť napríklad pri boji. No existuje množstvo hypotéz, prečo sa vlastne naši dávni predkovia vzpriamili. A teraz pribudla jedna nová. Nová však nie je kritika Facebooku. Sociálnej sieti sa síce finančne darí, no má za sebou množstvo problémov. A niektorí akcionári chcú vo firme zmeny. Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Duration:00:15:44

Ľudia sa sťažovali na otrasy, pod hladinou mora im vyrástol vulkán

5/24/2019
More
Miestni na ostrove Mayotte sa sťažovali, že v noci nemôžu poriadne spávať. Na najľudnatejšom ostrove francúzskych Komorských ostrovov sa otriasala zem a tieto zemetrasenia sa neustále opakovali. Akurát nik netušil, čo je príčinou. Napokon sa do oblasti vydali lode s citlivými vedeckými prístrojmi. A ich objav ich prekvapil – zároveň miestnym obyvateľom výskumníci odkázali nepríjemnú správu. Čo vedci zistili? A aký problém má naša ozónová vrstva? Vypočujte si podcast TECH_FM.

Duration:00:13:29

Umelá inteligencia sa sama naučili základy matematiky

5/10/2019
More
Kým vedci a inžinieri napredujú skokmi pri vývoji umelej inteligencie, život na našej planéte bojuje o svoje vlastné prežitie. Správa OSN hovorí, že zažívame šieste vymieranie druhov a najbližšie desaťročia nemusí prežiť až milión zástupcov rôznych zvierat a rastlín. Medzičasom sa ale umelej inteligencii podarilo samej od seba prísť na základy, na ktorých stojí celé naše rátanie. Čo teda dokázala? Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:15:13

Vedci objavili ďalšiu stopu po záhadných predkoch ľudí

5/3/2019
More
Iba jedno jediné miesto. Denisovanov, našich záhadných prapredkov paleoantropológovia až donedávna našli len v ruskej jaskyni Denisova. Až teraz vedci pozostatky týchto praľudí, od ktorých časť populácie dodnes nosí v sebe gény, objavili na ďalšom mieste. Poriadne vzdialenom. Saturnov mesiac Titan je ešte ďalej. A v dátach astronómovia narazili na zvláštnu anomáliu: na obrovské množstvo ľadu. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:14:09

„Našli mimozemšťanov!“ Vedci sa pýtali, ako by ste reagovali

4/26/2019
More
Čo by ste spravili, keby ste sa dozvedeli mimozemšťanoch? Presnejšie, o dôkaze existencie mimozemského života? A ako by sa líšila vaša reakcia, ak by išlo a baktérie a ak o inteligentný život? Práve to sa rozhodli preskúmať vedci a ukázali svoje výsledky. Medzičasom však majú problém tučniaky v Antarktíde. Konkrétne tučniak obrovský, rozpadla sa jedna z jeho najväčších kolónií. Čo sa stalo? Viac si vypočujte v podcaste Tech_FM.

Duration:00:15:51

Vedci oživili mŕtvy mozog, takmer, skoro

4/24/2019
More
Kedy prichádza smrť? Jedna z definícií je napríklad smrť buniek mozgu. Vedcom sa však teraz podarilo čiastočne oživiť mozgy alebo, presnejšie, mozgové bunky mŕtvych prasiat. Nie je to zahrávanie sa s osudom. Výskumníci v skutočnosti chcú pomôcť lekárom, ktorí zachraňujú životy pacientov. Výsledkom výskumu by mohli byť techniky, ktoré pomôžu prežiť väčšiemu množstvu ľudí po mŕtviciach či po infarktoch. A ako prežili naši predkovia v minulosti? Prinajmenšom v jednej juhoamerickej kultúre mohlo...

Duration:00:15:00

Bola iba študentka, teraz môže získať Nobelovu cenu za fyziku

4/12/2019
More
Albert Einstein mal pravdu. Zase. Alebo presnejšie, jeho teória mala pravdu a teraz sa nám konečne podarilo vytvoriť prvú fotografiu čiernej diery. Všetky zábery, ktoré ste až dosiaľ videli, boli ilustrácie a predstavy umelcov. Aké príbehy sa odohrávajú za týmto obrovským úspechom modernej fyziky a čo vlastne čierne diery sú, si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:14:29

Zbohom, Google konečne vypol svoju sociálnu sieť

4/5/2019
More
Chceli byť ako Facebook alebo ako Twitter, ale v skutočnosti stvorili nepodarené nič. Pokus Googlu o svoju vlastnú sociálnu sieť nikdy nemal identitu a prakticky od spustenia ju nikto nepoužíval. Po rokoch sa ju teda firma konečne odhodlala zavrieť. Medzičasom však Kanada hlási, že jej územie sa otepľuje podstatne rýchlejšie ako zvyšok sveta. A že sa treba chystať na vážne problémy. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:16:07

Ukázali, ako by čierna diera mohla poháňať vesmírne lode

3/29/2019
More
Naposledy naň ľudská noha vkročila v roku 1972. No zdá sa, že teraz štartujú nové vesmírne preteky a cieľom je znovu Mesiac. Americká administratíva odkázala NASA, že sa má vrátiť na našu prirodzenú družicu – a to do piatich rokov. Ambiciózny program vesmírnych dobrodružstiev má aj Čína, rýchlo napreduje India, nevraviac o Rusku a Európe. Vedci však predstavili aj nový nápad, ako by sa raz dali poháňať vesmírne lode na ďalekých cestách. Potrebujete solárnu plachtu, výkonný laser a takú...

Duration:00:13:49

Vedci zistili, či máme radšej psy alebo mačky

3/22/2019
More
Najlepším priateľom človeka je pes. Najlepším priateľom mačky je mačka. Táto anekdota síce neznie príliš vedecky, no vedci sa predsa len rozhodli preskúmať, či máme radšej psov alebo mačky. Alebo, presnejšie, do ktorého druhu sme ochotní viac investovať. Výsledok príliš neprekvapil, no prekvapil iný experiment. Keď sa výskumníci rozhodli pozrieť na naše správanie na eskalátoroch. A teda, či stáť, kráčať, stáť vpravo a kráčať vľavo... alebo čo vlastne robiť. Viac si vypočujte v podcaste...

Duration:00:14:04

Zistili, čo ľudia robili v dávnom Stonehenge

3/15/2019
More
Prečo ľudia spolupracujú? A prečo pomáhajú ostatným, aj keď ich nepoznajú? Keď naši predkovia začali žiť v skupinách väčších ako len rodové tlupy, podobné problémy sa stali kľúčovými pre naše prežitie. Jedna z hypotéz hovorí, že pomohlo náboženstvo: predstava spoločného trestajúceho boha, ktorý dozerá na naše správanie. Práve takúto myšlienku sa teraz vedci rozhodli experimentálne otestovať. Nález kostí však prezradili aj úplne iný príbeh. Ukázal, čo ľudia kedysi robili pri kruhových...

Duration:00:12:23

Vedci dokázali predvídať rozhodnutie skôr, ako sme ho spravili

3/8/2019
More
Veríme, že máme slobodnú vôľu. Keby ste sa však spýtali neurobiológov, možno by ste až takú jednoznačnú odpoveď nedostali. Tak sa teraz výskumníci rozhodli otestovať, či naše rozhodnutia možno predpovedať ešte predtým, ako si ich vôbec uvedomíme. No a veľká štúdie tiež ukázala (zase), že naozaj nejestvuje spojitosť medzi očkovaním a autizmom. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:16:49

Prečo máme chuť na čokoládu, keď sme v strese

3/1/2019
More
Abeceda život má štyri písmená. Akési štyri kocky, z ktorých je poskladané všetko živé. Lenže, musí to tak byť? Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť dodatočné štyri nukleové bázy a potom tento výsledný osempísmenkový jazyk testovali. A ukázalo sa, že by to mohlo fungovať. Na čo je to ale dobré A prečo mávame pri strese chuť na čosi sladké? Vypočujte si podcast TECH_FM.

Duration:00:13:19

Čína sa chystá postaviť vesmírnu elektráreň

2/22/2019
More
Patrí medzi tie základné otázky všetkých detí. Prečo je obloha modrá? Prečo lode plávajú? A tiež, prečo majú zebry pruhy? Zdá sa, že po desaťročiach skúmania prišli vedci s odpoveďou. Alebo s ďalšou z možných odpovedí. A dôvodom je lietajúci hmyz. Inžinieri však tiež špekulujú, ako získavať zelenšiu energiu. Jedným z nápadov je poslať solárnu elektráreň priamo do kozmu. A Čína má pri tomto nápade veľké ambície. Viac si vypočujte v podcaste TECH_FM.

Duration:00:13:43