iReceptar do ucha-logo

iReceptar do ucha

Sports & Recreation Podcasts

Jak pečovat o zahradu, pokojové rostliny nebo třeba o psa? Jaké trendy dnes hýbou zahradou i světem za jejím plotem? V tom vám poradí podcast Receptář do ucha, který připravujeme s odborníky i nadšenými laiky. Protože Receptář vždycky ví, jak na to.

Location:

Czech Republic

Description:

Jak pečovat o zahradu, pokojové rostliny nebo třeba o psa? Jaké trendy dnes hýbou zahradou i světem za jejím plotem? V tom vám poradí podcast Receptář do ucha, který připravujeme s odborníky i nadšenými laiky. Protože Receptář vždycky ví, jak na to.

Language:

Czech


Episodes

Poradna: vydrží mi orchidej ze supermarketu? A co s tím, když pokojovky nemají dost světla?

11/28/2023
Zajímá vás, jestli vám doma vydrží orchidej koupená v supermarketu nebo proč jsou pokojovky skvělými čističkami vzduchu? Nebo spíš chcete vědět něco o indických běžcích? V další epizodě podcastu iReceptář do ucha najdete odpovědi naší odbornice Jany Bucharové na tyto i další otázky, které jste nám poslali na adresu poradna@ireceptář.cz.

Duration:00:12:31

Rozhovor: Jak se postarat v zimě o pokojovky?

11/21/2023
„Nezapomeňte dát rostlinám přes zimu pauzu,“ říká Jana Bucharová. Proč ji potřebují, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu, stejně jako čím vším můžeme pokojovky hnojit, jak často potřebují přesazovat a kde se u nás doma vlastně berou škůdci a choroby.

Duration:00:26:36

Poradna: má smysl zakládat ještě kompost nebo sázet stromy či narcisy?

11/14/2023
Chtěli byste vědět, jak ochránit rostliny na zahradě proti mrazu? Nebo jestli má ještě teď v listopadu smysl vysazovat stromy či dávat do země cibulky narcisů? Tyto a další otázky ohledně zahrady a pěstování nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha zodpověděla Jana Bucharová.

Duration:00:13:31

„Pro zdraví psa jsou zuby zcela zásadní,“ říká veterinář Jan Horák.

11/7/2023
Kterým psům začíná stáří dřív? Opravdu platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš? Proč je pro psa důležitý pohyb? Nestačilo by, kdyby chodil na WC doma? A je dobrý nápad pořídit psímu dědečkovi štěně? To vše vám řekne Jan Horák, veterinář s dlouholetou praxí.

Duration:00:44:21

Poradna: Jak připravit růže na zimu a v čem je dobré samonásypné krmítko pro ptáky?

10/31/2023
Jak připravit jezírko na příchod mrazivého počasí? A proč je důležité, připravit pro ptáky samonásypné krmítko? Můžeme nechat přes zimu venku kompostér s násadou žížal? Na tyto i další otázky vám v další epizodě podcastu ireceptář do ucha odpoví naše odbornice Jana Bucharová.

Duration:00:12:48

„Chtěl bych skončit na Lučním hřbitově,“ říká Mgr. Martin Červený, ředitel organizace Hřbitovy a pohřební služby Hlavního města Prahy.

10/24/2023
Co se stane s hrobem, za který přestanete platit? Věděli jste, že si svého drahého zesnulého můžete nechat doma i několik dní? Jak vypadají alternativní smuteční obřady, co je to Luční hřbitov nebo adopce hrobů? Na věci praktické i vzletné jsme se zeptali Martina Červeného, ředitele Hřbitovů a pohřebních služeb Hl. m. Prahy.

Duration:00:54:19

Poradna: jak poznám jedlý jeřáb a z kterých keřů vyroste živý plot nejrychleji?

10/17/2023
Zajímá vás, jak správně vysázet živý plot a kdy a jak je potřeba ho zastřihovat? Je složité postavit si na zahradě suchou zídku a proč není dobré stříhat okrasné trávy na podzim? To vše se dozvíte od Jany Bucharové v další epizodě našeho podcastu.

Duration:00:10:23

Rozhovor: „Pokud to jde, nechávejte chalupu přes zimu promrznout, ale temperujte ji,“ říká v rozhovoru Jan Kopřiva.

10/10/2023
Co udělat právě teď s vodou v sudu i s tou, kterou máte rozvedenou po zahradě, jak předejít vzniku plísní na zdech, kdy se opravdu pustit do čištění okapů a také co udělat s nářadím a náčiním, které přes zimu necháváte na chatě nebo chalupě se dozvíte v rozhovoru s naším dlouholetým spolupracovníkem Janem Kopřivou.

Duration:00:18:26

Poradna: co si počít s hnojem a jak si vyrobit listovku?

10/3/2023
Chtěli byste vědět, co je nejlepší udlat s čerstvým hnojem, jak správně připravit půdu pro vysazení ovocného stromu nebo jak si vyrobit vlastní náhradu za rašelinu? To a mnoho dalšího nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha řekla Jana Bucharová.

Duration:00:11:14

Rozhovor: „Která jablka chutnají nám, chutnají i houbám,“ říká tajemník Ovocnářské unie Ing. Roman Chaloupka.

9/26/2023
Jak poznáme jablko zralé tak akorát, abychom ho utrhli? Proč se pro obchod nehodí odrůdy, které máme na zahradě a naopak? Kde skladovat jablka, když nemáte klasický sklep? Víte, co je to řízená atmosféra nebo jaký fígl používali při sklizni zahrádkáři před dávnými lety? To vše nám v další epizodě podcastu ireceptář do ucha prozradil Ing. Roman Chaloupka, tajemník Ovocnářské unie.

Duration:00:23:45

Poradna: „Vyzrálou dýni poznáte podle pěkné barvy a zasychající stopky,“ říká Jana Bucharová.

9/19/2023
Jak pomoct středomořským bylinám, aby u nás dobře přezimovaly, kdy je dýně opravdu zralá tak, aby po sklizni přečkala celou zimu a jak uskladnit jablka. To vše vám poradí naše odbornice Jana Bucharová. A přidá i tipy, čím nahradit buxusový plot, který zničil zavíječ.

Duration:00:13:07

Rozhovor: Jak připravit zahradu na zimu?

9/12/2023
„Nesázejte roubované stromky příliš hluboko,“ říká Jana Bucharová. Proč to není dobré, se dozvíte v další epizodě našeho podcastu, stejně jako co je to květináčový efekt, jak a kdy sázet na podzim tulipány a narcisy a co před zimou udělat se skleníkem, pařeništěm a kompostem.

Duration:00:19:19

Poradna: co udělat, aby rajčata stihla dozrát? A jak se sází stromky?

9/5/2023
Také byste chtěli vědět, co pomůže rajčatům, ale i jablkům a dalšímu ovoci, aby dozrálo? Je lepší trhat jablka ze žebříku, nebo česáčkem? A jak se správně sází stromky? Na tyto a další otázky najdete odpověď v poradně podcastu iReceptář, kde vám radí Jana Bucharová.

Duration:00:11:16

Rozhovor: „Tříchodové menu tehdy patřilo spíš k neděli,“ říká Kristina Šemberová, autorka kuchařky Sladká první republika.

8/29/2023
Jak se jedlo po válce a co v krizí zkoušených třicátých letech? Co obědvali úředníci a co nejchudší dělníci? Kdy se k nám dostala rajčata a jak původně vypadal španělský ptáček? A kam vlastně z českých jídelníčků zmizely kompoty? To vše a ještě víc si poslechněte v poslední epizodě podcastu iReceptář do ucha, tentokrát s odbornicí na kuchyni první republiky, Kristinou Šemberovou. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:20:16

Poradna: co se ještě dá zasít v září a jak naložit s oddenky jahod?

8/22/2023
Chtěli byste vědět, jak si namnožit jahody ze šlahounů, co ještě můžete vypěstovat do zimy nebo jestli má smysl zaštipovat vrcholky rajčat? Tyto a další otázky ohledně zahrady a pěstování nám v další epizodě podcastu iReceptář do ucha zodpověděla Jana Bucharová. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:13:10

Rozhovor: „Houby radši fotím, než sbírám,“ říká Markéta Vlčková z České mykologické společnosti.

8/15/2023
Má smysl používat houbařské aplikace, nebo jen zvyšují pravděpodobnost otravy? Jak poznat les kde rostou houby, a kdy a kam se na ně vůbec nevydávat? A jak se vlastně houby správně sbírají? Nejen to si poslechněte v další epizodě podcastu iReceptář do ucha, tentokrát s lékařkou Markétou Vlčkovou, členkou výboru České mykologické společnosti. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:23:35

Poradna: Zjistěte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem a jak zajistit, aby se zavařeniny nekazily

8/8/2023
Chtěli byste vědět, jak poznat, že se zavařenina zkazí, kdy ji nejíst a taky jak zajistit, aby se vůbec nezkazila? Zajímá vás, jak zavařovat bez cukru, nebo jak si nejlépe poradit při přípravě sirupů? A toužíte konečně zjistit, co je tedy džem, co zavařenina a co marmeláda? To všechno a ještě víc se dozvíte v dnešní poradně podcastu iReceptář do ucha, kde na otázky tentokrát odpovídá redaktorka Tereza Pavcová. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:12:49

Rozhovor: Co znám, to na dovolené neochutnávám

8/1/2023
Zajímá vás, které marmelády jíme ze všech nejradši a co je právě teď v módě? Jak se dá za novými chutěmi cestovat, když vás živí vaření marmelád? A co má takový člověk na sporáku celoročně? To vše si poslechněte v další epizodě podcastu v rozhovoru s Monikou Kořínkovou, která pod značkou Monamy vytváří nejen fantastické marmelády. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:23:03

Poradna: Čím si pomoct při zavařování a jak nejlépe zpracovat úrodu zeleniny

7/25/2023
Možná se i vy v tuhle chvíli potýkáte se zahradou, která plodí jako smyslů zbavená, a začínáte zavařovat všechno, co jen trochu jde. Rajčata, cukety, papriky, v neposlední řadě okurky i houby. Zajímá vás, jaké speciální pomůcky vám mohou práci usnadnit? Kolik existuje druhů zavařování? A jakými přísadami dobroty ve skleničkách ještě vylepšit? Odpovědi na všechny tyto otázky uslyšíte v další poradně podcastu iReceptář do ucha. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:13:52

Rozhovor: „Většina suchomilných trvalek nepotřebuje hnojit a téměř ani zalévat,“ vysvětluje Petr Hanzelka.

7/18/2023
Víte, jak správně mulčovat suchomilné trvalky a kterým naopak mulč může uškodit? A věděli jste, že prérijní ani stepní záhon nemusejí vypadat jako poušť? Hostem podcastu iReceptář do ucha byl kurátor trvalek z pražské Botanické zahrady v Tróji, dr. Petr Hanzelka, se kterým jsme si povídali o tom, jak se takový trvalkový záhon zakládá, jestli je dobré používat textilii a které druhy levandule přežijí naši zimu. Tento díl i další si můžete poslechnout na webu https://www.ireceptar.cz/podcasty/. Sledovat nás můžete také na Facebooku https://www.facebook.com/iReceptar.cz, kde najdete ještě více rad a nápadů nejen pro vaši zahradu.

Duration:00:22:57